Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 31

  • 112 937
  • 952
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 265
Здравейте. Един по- различен въпрос. Синът ми е с Аспергер, седми клас. Класната им пратила в Школо съобщение, че деца със сензорни проблеми, хронични заболявания и специални потребности могат да подадат документи в местното РИО, ще има комисия, става въпрос за приемане след седми клас. Питах я дали той отговаря на изискването, тя отговаря- ако има епикриза. Казвам има Телк. И те няма яснота. Не разбирам, тези 4,5 бройки в клас как ги определят. Предполагам пак ще ходи на матура. Знам, че е най- добре да ида на място да проверя, но ще съм благодарна, ако някой е наясно да обясни, че в последно време давам заето😬🤭

# 811
  • София
  • Мнения: 39 812
Моля пуснете нова тема.

# 812
  • Мнения: 55
Здравейте, всички сте чудесни родители и съм много щастлива, че хората все повече търсят информация, надграждат себе си и постигат  резултати с усърдна работа много воля и търпение . Преди да се включа във вашата група се опитах да изчета максимално теми назад, да посъбера информация и разкажа и моята тревога.
2018 г забременях нормално, от самото начало бременността имаше проблеми: кървене, болки в ранни седмици( силно контрахираща матка) , скъсяване на шийка( последван серклаж в 19 г с), на легло прекарах в болница на много медикаменти останалите месеци до 31 г с ( края на 7 месец) , когато и родих. Конкретна причина не намериха за раннито раждане, серклажа държеше до последно.
Синът ми се роди 1700 гр АПГАР 6-7, няколко дни на кослород, 40 дена в неонатология, очи, слух в норма. Тфе без откломения( на 6 м отново правиха нямал е проблем) , неврологичен преглед 6-7 месечен ( без отклонения), проведена е 2 месечна рехабилитация заради ранното раждане , проходи на 1.2 месеца , пролази след това, малко е кърмен, носех кърма в болницата след това с бутилка у дома не засука. Поставени са му всички имунизации по задължителен календар, нямаше предпоставка за отлагането им, Синагис също е поставян във връзка с неразвитите дробове.
Сега е на 2.4 м , казва малко думи, не повтаря новите , а има богат пасивен речник, изпълнява  команди, срамува се( поне така смятам когато пътуваме в асансьор с др хора си навежда главата и поглежда крадешком дали го гледат), комуникативен е, но и бързо изпада в плач когато нещо не се случи по неговия начин.
От 2 годишен започнахме да посещаваме логопед, от 1 месец работи със спец педагог. Ще пробвам да запиша и час в Св Никола. Какво друго мога да помогна или включа?
Благодаря , поста ми е дълъг извинете , за което.

# 813
  • London
  • Мнения: 6 732
Бео как сте? Почна ли малкия в ново училище?

# 814
  • Мнения: 15
Здравейте, мами..
От доста време случайно ми излизат клипчета за симптоми на аутизъм в ранна възраст. Иска ми се да ви споделя някои от тях, за да ме насочите дали е необходимо да се обърнем към специалист. Детенцето ми е на 1г и 1м.
Отвреме навреме си върти и двете ръчички заедно в китките (сякаш казва на някой, че не е добре).
Детски филмчета не са му интересни, по цял ден слушаме музика и много танцува на нея, има любими песни. Обича дори да му пуснем на телефона песните му и да ги слуша на ухо и да танцува.
Когато е седнал, играе с нещо и чуе музика започва да я слуша, гледа и “танцува” (в седнало положение) с едни поклащащи движения напред-назад от кръста нагоре.
Много е пръвързан към мен, напоследък е много антисоциален, усмихва се на други хора, но не позволява на никой да го вземе, веднага започва да пищи.
Изпитва нещо като страх от другите деца - когато някое дете се опита да отиде да играе с него веднага тича към мен да се сгуши.
Вече посочва, но по-скоро когато иска да го заведа някъде или да го вдигна, за да вземе нещо. Прави очен контакт, дори много често ме гледа и ми се усмихва, закача се, крие се зад гърба ми, за да го търся и като го закачам и аз се смее.
Казвам срички като мама, дада, баба, когато го попиташ къде е котето сочи навън и казва мау, мау, когато кажем как се кара мама върти главата за “не”, как се кара тати мята с пръстче, показва колко ще стане голям.
Като цяло развитието му върви добре, но много ме смущават някои клипове със симтоми за аутизъм. Моля ви, посъветвайте ме, има ли нужда да се срещнем със специалист или са нормални неща, за развитието на едно дете?

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 23:29 от Octavia

# 815
  • Мнения: 2 071
Здравейте, имате ли отзиви за ерготерапевтът Стефан Валюков?

# 816
  • Мнения: 1 409
Здравейте, моля за препоръка. Търсим невролог в София за 16 годишен младеж с тежка форма на аутизъм. Като малко момчето е страдало от епилептични пристъпи, но не е получавало такъв от поне 10 години. Въпреки това продължава да пие Депакин, който е с доста сериозни странични ефекти по листовка. Може ли да препоръчате конкретен лекар, който да направи съответните изследвания, които да покажат дали има нужда да продължава да приема това лекарство. Благодаря предварително!

# 817
  • Мнения: 6
Здравейте,нашия Дейвид ще прави 4 годинки август месец. От малък е особен. Мери подобни предмети,отваряше и затваряше врати до скоро. Когато чуе думата „не” ,знаем че ще последва хвърляне на предмети,блъскане,реване,пищене. Не говори,не задържа внимание върху нещо повече от 5 минути. Преди 2 години спря да яде манджички,супички -само месо,някоя и друга закуска,вода и боза. Водили сме го за наблюдение в детски център (не мога да ви кажа името му в момента ) и в Св. Никола. Казаха ни,че не бил в спектъра на аутизма с 1 година изоставане в развитието си , просто бил много лигав и детска градина щяла да го вкара в крачка. Четейки припознавам моето момче,вие какво мислите ?

# 818
  • Пловдив
  • Мнения: 1 308
Мисля, че няма никакво значение дали е в спектъра и ако е , къде точно в него се намира. Детската градина може да помогне евентуално за социализация, но с всички останали проблеми трябва да се заемете вие. Обследването само по себе си ви дава само някаква моментна информация, за съжаление след това никой не ви насочва към конкретни терапии. Всичко е във вашите ръце и активност.

# 819
  • Мнения: 6
Всички специалисти ми казват да намеря психолог или психиатър ,който да ни научи как да се държим с него,как да му помогнем. Упорити сме изключително много,но явно не правим нещата както трябва. Ние сме на 25 и 26г. Търсихме помощ,не я открихме ,не сме родени научени. А след всеки бурен ден с Девко се чувстваме много изморени. От никъде и от никой помощ не получаваме.

# 820
  • Пловдив
  • Мнения: 1 308
О, съжалявам, съвсем не исках да ви порицавам, сигурна съм, че правите всичко възможно за детето си. Ние родителите не сме всесилни, мога да си представя колко сте объркани. Само исках да кажа, че обследванията поне на нас с нищо не ни помогнаха, лист хартия и толкова. Да не говоря, че и "диагнозите" в много случаи са измислени и по–скоро успокояват привидно родителите и те живеят с надеждата, че всичко ие наред, а то не е. Продължавайте да търсите специалисти, видове терапии, алтернативна медицина...ще намерите вашия път.

# 821
  • Мнения: 665
Maggi96 преминала съм през това а и все още... Мога да дам насоки само от личен опит. Първо щом не говори вероятно и не разбира всичко. Старайте се да обяснявате без речеви поток. Спокойно и със кратки изречения. Много, много любов и търпение. Не се ядосвайте или поне не го показвайте. Усмихвайте се . Прегръщайте дори когато е във криза и постоянно казвайте колко е прекрасен и че го обичате. Трябва да разберете колко точно ви разбира, отделни думи, фрази и наслагвайте по малко от там. Аз си мислех че детето ми разбира но се каза точно обратното. Детенцето когато не разбира също се обърква и от това следват истериите. Защо не може? Защото ще боли,  защото, съм тъжна...другия вариант е да го оставите спокойно да се наплаче без да позволявате това което сте забранили, но много, много  спокойно след като се е наплакал да го гушнете и да му кажете че го обичате. Тръшкането ще спре така или иначе, но по големия проблем е не говоренето а то винаги е свързано със разбирането. Потърсете логопед. Там ще ви изяснят много неща. Може да включите и омега 3 . Колкото повече започне да разбира толкова по малко ще се тръшка. Успех 🤞 и бъдете търпеливи и спокойни. Аз чух мама на 4г. и половина. Сега е на 8г. Все още не разбирам всичко, но вече може да чете и пише. Ние със баща му много се променихме. Станахме ужасно търпеливи.Аз лично давам и добавка Апетон за апетит. Моят син също приема силно ограничена храна и да си призная не я е разнообразил от добавката, но съм видяла други ползи. Може би заради б-тата и фолиевата киселина стана по съсредоточен + омега 3 която така или иначе повечето майки дават без оглед на това дали детето има изоставане или не. Просто е полезна. Успех 🤞☺️

# 822
  • Мнения: 6
Благодаря за насоките ви. Омега 3 приема от доста време. Иначе интересното при него е че не говори ,но може би разбира много повече от колкото предполагаме. Всички специалисти ,наблюдавайки го обясняват,че погледа му е много нагъл и гледа с пренебрежение на всичко около него. Когато му дам задача и пожелае изпълнява без да повтарям. Надявам се и във бъдеще да сте тук на среща,защото навън не получавам подкрепа,камоли разбиране. Ние сме тези от които всички бягат,което адски много ме натъжава .

# 823
  • London
  • Мнения: 6 732
Достатъчно е да прочетете малко литература и да погледате разни неща в ютуб. Аз съм ходила и на курсове за родители и общо взето не научих нищо ново отвъд видяното в ютуб преди това. Учиш се в движение общо взето, умората ще ви намалява с неговото порастване.....Наскоро говорих с майка на две деца с аутизъм, едното момче на 25, тя ме увери, че с годините нещата са по-добре. Аз самата го виждам като сравня как е било на 4 примерно и как е сега на 7. Иска си време..... Е никога няма да стане съвсем лесно и добре, но това е положението, каквото за всички нас такова и аз вас. Такава ни била съдбата.

Специалисти казват, че погледа му е нагъл? Добре е да не посещавате подобни пишман специалисти.

# 824
  • Мнения: 6
Благодаря,че ми отделихте от времето си. Благодаря,че не съдите както хората отвъд външната врата ,напротив готови сте да помагате. Вече знам към кого да се обръщам ,когато не знам вече какво да правя. Огромно БЛАГОДАРЯ!

Общи условия

Активация на акаунт