Градинарство - моето хоби 22

  • 29 817
  • 758
  •   1
Отговори
# 375
  • "Винаги прави това, което сърцето ти казва."
  • Мнения: 653
Добро утро, идвам да ви покажа любимия си лилиум

# 376
  • Мнения: 4 239
Листни и черни въшки моря успешно с вода, олио и веро. В шише с пръскалката сипвам вода, после олио, колкото да направи плътен слой над водата. После една пръска веро. Затварям и раздрусвам да се смесят. Като спадне пяната, пръскам обилно. Олиото им запушва дихателните органи и умират.
Мислех мляко, йод и вода, защото ще е върху магданоз и копър, и идеята ми беше да си късам от саксията директно преди консумация Simple Smile
Днес в градината видяхме три къртичини в доматите. Едната купчинка беше буквално до единия корен. Когато започнах да чета темата, някоя от вас се беше оплакала за къртичина под розата ѝ... Не дочетох всичко, за да питам за листните въшки. Та някой може ли да ми каже в резюме и за къртиците? Ще чета и отново назад.

# 377
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Това се отмива с вода заради верото.
Аз си пръсках кейла с него, после го ядях.

# 378
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538

Клематисът, който прецъфтя вече, вечнозелен



Разкошен! Коя климатична зона си? В смисъл, става ли за България?
Намерих един - https://www.gardenia.net/plant/Clematis-Apple-Blossom Такъв ли  е?

# 379
  • Мнения: 751
Аз точно Apple Blossom бях харесала, но също се чудех дали издържа при нас. Според написаното тук при нас няма да издържи:
https://www.schmid-gartenpflanzen.de/clematis/clematis-armandii/ … is-apple-blossom/

# 380
  • София
  • Мнения: 3 900
Дали някой знае това какво е? Дали е диворастящо или аз съм наръсила семена и не помня?

# 381
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Има само един вечно зелен и студоустойчив клематис. Може и да е  Apple blossom, не помня вече, но мога да проверя при интерес. Аз съм северно от Бг, зимите са влажни и се усещат по-студени. Иначе е ставало и -15С, но е изключение. От полето ни дели една къща, т.е и мястото не е кой знае колко защитено. Клематиса е на около 7-8г вече
Пп да, Apple blossom  e, оттук съм го купувала
https://www.clematis-westphal.de/shop/clematis-sondergruppe/clem … apple-blossom.htm

Как да разбера от коя роза мога да правя сладко? Тази от снимката става ли?

Последна редакция: пн, 10 юни 2019, 16:06 от asyalein

# 382
  • Варна
  • Мнения: 1 951
asyalein Аз правя само от маслодайната - гюл дето й викат. Чела съм из нета че и от червените ароматни правят, но аз правя сироп и сладко заради розовото масло, а не съм сигурна декоративните рози дали имат. А то маслото пък дава финия остатъчен аромат дори след преработка.

# 383
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дали някой знае това какво е? Дали е диворастящо или аз съм наръсила семена и не помня?



На мен ми прилича на напръстник (дигиталис). Има диви, има и култивирани. Ако е това, е силно отровно (и култивираният вариант) - използва се в медицината за сърдечни заболявания и до ден днешен, при това често, ама не под формата на билка, че е непредсказуем, а като медикамент на базата на билката. Просто не трябва да се яде, нищо друго Simple Smile

# 384
  • София
  • Мнения: 3 900
[quote author=hedra
На мен ми прилича на напръстник (дигиталис). Има диви, има и култивирани. Ако е това, е силно отровно (и култивираният вариант) - използва се в медицината за сърдечни заболявания и до ден днешен, при това често, ама не под формата на билка, че е непредсказуем, а като медикамент на базата на билката. Просто не трябва да се яде, нищо друго Simple Smile
[/quote]
Много благодаря. Не знаех, че е отровно. То, нищо не знам за него - сега ще чета. Направи ми впечатление, че го има само където съм сяла разни неща, затова се чудех дали не съм го наръсила аз. А иначе не е много "цветно", че да ме изкуши на пакетче със семена.

П.П. Сега го намерих. Това е:
Семейство: Scrophulariaceae
Латинско наименование: Digitalis lanata
Популярно наименование: Вълнест напръстник, Дигиталис ланата

# 385
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Аз съм северно от Бг, зимите са влажни и се усещат по-студени. Иначе е ставало и -15С, но е изключение.

Значи при мен може и да не издържи, или да го нулира Sad Видях, че го дават седма зона, но един студ от -20 -24 му стига.

Розата за сладко - и аз знам, че само маслодайна. Но ако става от другите, може би трябва и листенцата да са вкусни? Аз си опитвам розите, някои стават, други не Simple Smile

# 386
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При нас не си спомням да е ставало под -20С, но е ветровито и влажно.
Имам общо 4 клематиса и всички оцеляват. Другите явно надземните им части измръзват, защото все отдолу започват да вадят нови листа. Един всяка година наново покарва, явно цялата надземна част измръзва. Той е най-мижав и има само 3-4цвята

# 387
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Добро утро.Как сте?При мен всичко расте с пълна сила.В петък ще почивам и ще направя някоя друга снимка.

# 388
# 389
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Кремче, усещаше се отсъствието ти  Hug Чакаме да ни зарадваш със снимки.

Ах, Милита, розата, розата!!! Безкрайно красива!  Heart Eyes


При мен това е преди седмица.










След това ни наваля и надуха, и сега е останал нацъфтял само лилавият.
Но и нападалото е красиво по своему.  Blush




………………………...

Общи условия

Активация на акаунт