Трудно проговаряне - тема 25

  • 87 781
  • 974
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 492
Здравейте
детето ми е на 2 годинки и знае малък набор от думи. Може ли някой, който е посещавал логопед на тази възраст да сподели  опит ? Каква методика е подходяща ? Посетихме логопед , като методът не е много с наблягане на финната моторика.Прец цялото време си говореха докато си играят.От една страна финанната мога аз да я правя вкъщи.Просо не знам кой метод е подходящ.Не ми се иска да ходим няколко месеца и да разбера ,че е трябвало друг подход.
Благодаря.

# 241
  • Мнения: 3 586
При моето дете на 2 год. също беше такъв подхода. Тогава посетих 3 логопеда, двата бяха с говор и игра, третия беше пак така, но и с наблягане на фината моторика. Обаче моето дете хареса един от първите двама. Харесване е силна дума, че то изобщо не говореше. Но пък и упражнения за фина моторика не искаше. От друга страна, не знам как е вашето дете, но няколко месеца си е мечта. На нас години ни трябваха. И първия логопед го сменихме след 3 години, не защото не беше добър, логопедът се занимаваше с тежки случаи, а ние напреднахме.
Според мен за всяко дете е различно, но си трябва говор. Само с развитие на фина моторика едва ли ще стане. Да не пиша, че и добавки се приемат. Зависи от нивото.

# 242
  • Мнения: 1 716
При толкова малки деца няма как без игра - тоест някаква занимавка за фината моторика задължително върви с лексиката, която се усвоява. При дъщеря ми работят и за вестибуларния апарат, което ще рече, че игрите са примерно фигурки с целева лексика да ги събере, да подскача по възглавници или да ходи по някаква тясна плоскост и да ги пренесе на правилно място.

Малката е на 2, почти 3, и изобщо не е излишно нещо. Аз вкъщи с нея също мога да работя, но изобщо не е същото и отношението на детето е друго с мама. Логопедката ни много си я харесваме, детето много обича да ходи при нея.

# 243
  • Мнения: 666
Здравейте! Логопедите колкото и работата им да изглежда на невинна игра е систематизирана. Минават си през различни етапи... Всеки родител може в къщи примерно да играе с детето си с пластелин, кинетичен пясък, да рисуваме, но това което прави логопеда аз лично не мога. Да, играем, но хаотично . Няма я тази последователност . Да ви кажа за моят син вече на седем години. Беше на около4г. когато категорично отказваше да рисува. Не можеше да държи правилно молив и може би това го отказваше. Обясняваха ми как не знаел как да нарисува права линия, пък за друго можело само да мечтаем... Купих му пастели защото са къси и няма как да ги хваща високо и да мести много пръстите, и сътвори чудеса. Аз лично бях шокирана от нарисуваното. На следващия ден като го оставих в групата му в градината с рисунките отидох при ресурсната и ги показах. Тя буквално остана с отворена уста. ☺️  Постепенно започнах да давам и други средства за рисуване в къщи, но никога не съм го карала да рисува а започвах аз първа като пръсках няколко листа и моливи около мен и той започваше от любопитство. Рисуваше само каквото той поиска. Драскаше, не ми пукаше какво е, важното беше, че държи молив. И сега рисува рядко, но детайлите  с които го прави все още ме учудват. Логопеда с който работи на частно каза, че за децата от спектъра да се вторачват в детайлите  е нормално. В момента на седем години прави невероятни снимки и обработки на Фотошоп абсолютно сам и рисува по рядко ,,портрети".
Не винаги това което виждаме на повърхността е така.☺️

Последна редакция: ср, 01 сеп 2021, 20:04 от Гена

# 244
  • Мнения: 4 393
Моля да препоръчате логопед за работа с дете на 2,6 години. За София, по възможност източните райони.

# 245
  • Мнения: 125
Гена, браво , гениални са! А как е детенцето с говора? На 7 г. е бил в първи клас или тепърва му предстои?
Големи успехи във всичко по-нататък му пожелавам!

# 246
  • Мнения: 666
Сега ще е първи клас защото го отложих една година. Втората година беше предучилищна в училище и съм доволна от решението си. С говора все още е зле, но поне вече има някакъв.  Казва кратки изречения- мамо виж, трябва да купим, къде е батко, може ли телефона... ей такива неща ☺️ Разбира вече почти всичко, но това изразяване... Разбира и че е различен. 😐

# 247
  • Мнения: 3 586
Браво на детето! Гена и при моето беше горе- долу така с изразяването. След 8 год.започна процес на подобряване на изразяването. И пак се случва да срещне трудности. Въпреки, че понякога много ни изненадва, като и кажеш да съчини историйка. В разговор с деца се стяга понякога.

# 248
  • Мнения: 2 211
Гена, с всички труднопроговарящи е така, независимо дали са от спектъра или не. Моята дъщеря си има едйи папагалски фрази, които са заучени, също и синтактични структури. Накараш ли я да използва нещо ново, което не е упражнявано до припадък с мен или логопеда, направо блокира и се излива понякога тотално нечленоразделна реч. Езикът винаги ще е предизвикателство. Иначе при нас все повече се виждат признаци на огледална дислексия като най-вероятно тя е била причината за трудното проговаряне.
И аз да похваля сина ти - рисува страхотно. Трябва да го развивате този талант, защото нататък във времето това може да е начин да изразява чувства и емоции.

# 249
  • Мнения: 666
Благодаря ви. 🤗 И той има заучени фрази 😁

# 250
  • Мнения: 4 787
Моето дете скоро ще стане на 9 г. Говора е все още зле, но вече изразяването е доста по-добре. Подрежда правилно изречението, задава правилно въпрос, знае кога какво да каже, казва когато е ядосан ...
Тази година с тоя проклет вирус не успяхме да ходим на логопед и това се отрази Sad

# 251
  • София
  • Мнения: 3 802
Моля да препоръчате логопед за работа с дете на 2,6 години. За София, по възможност източните райони.
Доволна съм от Крилати думи близо до Софарма се намира.

# 252
  • Мнения: 2 389
Здравейте мами,
Кога/ как се преценява дали едно дете има проблем с проговарянето, т.е дали има нужда от логопед?  Моето момче става на 2 г. утре и никак не говори- опитва се да казва думи, но перифразирано по бебешки, някои думи са само с гласни звуци и изобщо не прави изречения. Като цяло развитието му е нормално, много жизнено и активно дете , ходи на ясла и не са ми сигнализирали за проблем още. Аз обаче се притеснявам,защото на тази възраст повечето деца започват да свързват думички, а някои направо си говорят. Та какво ще ме.посъветвате, време ли е да се консултираме със специалист вече?

# 253
  • Мнения: 4 812
Аз потърсих помощта на логопед, когато стигнахме до момент, в който детето искаше да комуникира пълноценно, т.е. очакваше от мен смислена реакция на казаното от него, а аз не разбирах какво иска от мен, съответно не реагирах според очакванията му, той се дразнеше и плачеше. Освен това вече ми правеше впечатление как казва ясно изречението до втората дума и продължението му се губеше, както и че прави грешки на всекидневни думи, например ‘къща’ беше мъжки род винаги, ‘куче’ беше в женски род  вместо в мъжки (детето говори френски) и прочие. Беше на 3 години и 4 месеца.

# 254
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ние се обърнахме към специалист когато стана ясно, че бебешкото говорене всъщност за детето е нещо смислено. Т.е. като при Нединка, детето активно се опитва да предаде някаква мисъл, но нищичко не се разбираше, дори отделни думи не успяваше да докара. Беше комплексна ситуация при нас, и до тогава третираха не-говоренето като резултат от другите проблеми. Тогава, когато разбрахме че реално се опитва да комуникира, започнаха да третират не-говоренето като първичен проблем, т.е. не резултат от друг, а като една от причините за общото състояние.
Детето как приема/реагира на други методи за комуникация? Визуални, Макатон, ключови фрази? До като постигнете резултати с речта, ако тези вършат работа, може да ги ползва тях, за да не фрустира, а и отделно спомагат за стимулиране на общуването когато говора не е на ниво.

Общи условия

Активация на акаунт