Нашите любими торти – глазури, покрития и фигурки за тях – 139

  • 53 445
  • 913
  •   1
Отговори
# 630
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Тупурче, може би с медени блатове ще се получе хубаво. Не съм пробвала такава торта все още.

Аз минавам да покажа една малка торта, която спретнах набързо, за прощапулника да сина ми. В тая жега хич не е за работа с фондан, само като го погледна се размеква. Маслени крем също, затова и отдолу тортата изглежда така. Просто не издържа на жегата докато я украся, а я вкарвах в хладилника няколко пъти. Надписа беше страхотен, но и той се размаза малко докато я снимам, но това е, защото го писах с четка и боички, че не си намерих маркера.

# 631
  • в рaя
  • Мнения: 233
Много хубава торта! Да стъпва смело в живота, Мони! Да има безгрижно детство и много усмивки!

Това, което намерих в нета пише, че е бисквитен блат - има и масло... Притеснява ме ако е медено да не се чупи като се реже, дали ще става като торта... Умувам да опела предварително 1 блат, хем да пробвам макета за 1 - ще си го правя от картон, хем да видя твърдостта и изобщо вкуса на блата.
Опитах в предния пост да покажа двете торти с разтичаща глазура, но май не мога да качвам повече от 1 снимка Simple Smile Август - всяка година имам мъката на оформянето на фондан дори на климатик Simple Smile затова тази година решихме без фондан, и без това не го ядат Simple Smile

# 632
  • Видин
  • Мнения: 288
Прекрасни торти! 😍

Ето и моите последни торти.





Надписът ми е за първи път, има какво да се желае още, но стана добре. ☺️

Сега имам въпрос... За тортата еднорог, задължително ли трябва да я измажа с маслен крем?
От фондан ще бъдат рогът, ушите и очите, самата грива от маслен крем.

# 633
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Тупурче, според мен няма да стане като традиционна торта, ще е доста по-суха. То за да гонпостигнеш тоя ефект ще ти трябва и доста стегнат крем за пълнежа, може би маслен или маскарпоне със сметана например. Иначе бисквитените блатове трябва да са тънки за да не се смачка крема и да се загуби ефекта. Този тип торта може би трябва да се направи в последния момент преди сервирането, защото ако крема е много "мокър" ще попие в бисквитките, ще ги размекне и може да се разпадне тортата. Пак казвам, това са си само разсъждения, никога не съм правила такава торта. Но виж меденки много съм правила и ако искаш ще ти дам моята рецепта, винаги стават страхотни.

Къдрокоска, разкош показваш. Тортите със сметана ли са измазани?
Надписа ти е страхотен. Аз не мога да правя надписи, имам ужасен почерк. На последната торта надписа ми отне 2 часа. Затова съм си поръчала печати от Алиекспрес, чакам ги да дойдат.
По въпроса ти за фондана - или шоколадов ганаш, или маслен крем, нямаш много избор тука. Ако не сложиш фондана ще започне да се топи и свлича. А можеш и някакъв хибрид да си направиш между двете. Правила съм маслен  крем с бял шоколад вътре, стана супер.

Последна редакция: пн, 17 авг 2020, 10:26 от SilverDream

# 634
  • Видин
  • Мнения: 288
SilverDream , благодаря ти!
Със сметана, да. Ако ми е останало от крема с маскарпоне, добавям към сметаната и измазвам.
Значи правилно съм се ориентирала за масления крем.
Да, така съм запомнила и аз - маслен крем или ганаш.
Ау, то всичко с шоколад е хубаво. Blush
За писането - след показаните от теб красоти, не съм убедена, че е толкова зле, колкото казваш. Тортата ти е красиво надписана! Поне на мен много ми харесва. ❤️

# 635
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Тупурче правила съм такъв тип торта.  Не е точно торта, действително става с по-различна текстура. Платките са по-скоро бисквити, кремът трябва да е доста плътен също, иначе няма как да се задържи в шприцованата си  форма, придържайки тежестта на платките.
Масово се използват медени платки, но тъй като денят на дъщеря ми е в края на август, коледният вкус ми се стори неподходящ, затова използвах рецепта за бадемов бисквит. Тестото е твърдо, маслено. Изрязваш шаблони с цифрите, разточваш тестото и изрязваш по шаблона. Преди печенето. Като изпечеш внимаваш да не ги строшиш, че са доста пръхкави.  Предполагам, че ако блатовете се оставят няколко дни да престоят, ще по омекнат, но пък чарът им е точно в хрупкавата текстура, като на пай.

# 636
  • Мнения: 176
Тупурче правила съм такъв тип торта.  Не е точно торта, действително става с по-различна текстура. Платките са по-скоро бисквити, кремът трябва да е доста плътен също, иначе няма как да се задържи в шприцованата си  форма, придържайки тежестта на платките.
Масово се използват медени платки, но тъй като денят на дъщеря ми е в края на август, коледният вкус ми се стори неподходящ, затова използвах рецепта за бадемов бисквит. Тестото е твърдо, маслено. Изрязваш шаблони с цифрите, разточваш тестото и изрязваш по шаблона. Преди печенето. Като изпечеш внимаваш да не ги строшиш, че са доста пръхкави.  Предполагам, че ако блатовете се оставят няколко дни да престоят, ще по омекнат, но пък чарът им е точно в хрупкавата текстура, като на пай.
Вещица,  може ли да помоля за рецепти за крема и платките?

# 637
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Разбира се Simple Smile
Скрит текст:
За два блата с размер А4:
240 гр меко краве масло
120 гр пудра захар
щипка сол
1 пак. ванилова захар или ванилова есенция
2 капки бадемова есенция
1 яйце
120 гр бадемово брашно или смлени бадеми /може и да не са белени/
380 гр брашно
Ако ще се приготвя двуцифрено число, съответно е необходимо да се удвои дозата. Ще остане тесто от изрезките, но хубавото е, че могат да се оползотворят като се изпекат бисквитки. Те пък може да се слепят с остатъка от крема (ако има такъв) или да се хапват самостоятелно.
Разбива се маслото със солта и захарта до побеляване, добавя се яйцето. Брашното и бадемовото брашно се смесват и се добавят към маслената смес. Полученото тесто се завива в стреч и се слага в хладилник за поне час.
След като се извади от хладилника, върху хартия за печене се разточва лист около 5мм.  Добре е да има твърда подложка отдолу, за да не се деформира после при пренасянето.  Шаблонът се слага отгоре и тестото се изрязва по него.Както е с хартията се слага във фризер за около час. Останалото тесто се прави на топка, слага се отново в хладилника за 15тина мин. и процедурата се повтаря за втория блат. Съответно ако ще е двуцифрено число може да разделите тестото на две равни части, като едната седи в хладилника докато приготвяте едната цифра. После вадите втората половина и разчертавате втората цифра.
Пече се в предварително загрята на 200 градуса фурна около 15мин, или докато леко порозовеят крайчетата. Внимавайте да не се препича - стават доста твърди. Блатовете могат да се съхраняват добре опаковани няколко дни на хладно. Пак обръщам внимание, че са доста тънки и поради тази причина се чупят, затова трябва да се работи на твърда основа. Но дори да се случи това, не е драма - като се шприцова кремът, достатъмно добре се замаскира счупеното.
За сглобяване слагаме блат, с кръгъл гладък шприц на около 5мм от края правим капки крем, като така оконтурваме целия блат. След това плътно шприцоваме и запълваме отвътре. Добре е поне външните капки да бъдат с еднакъв размер. Като приключим може за 15 мин да сложим в хладилник, за да се стегне леко кремът, а ако е стабилен, може директно да сложим втория блат и (да сложим тогава в хладилника за малко или) да шприцоваме крем върху него. Аз се застраховам и по-скоро бих изчакала малко да се постегне кремът, за да не се смачка от тежестта на втората порция.
За крема има много варианти. С рестителна сметана и крем-сирене (в съотношение 2:1 в полза на сметаната) би станал може би най-стабилен, но аз категорично отхвърлям растителната сметана като продукт. Използвах млечно-яйчен маслен крем, който в хладилник се втвърдява доста добре. Вариант, обмислям сега, който бих приложила ако правя пак такава торта, е маскарпоне и крем-сирене ( 500g : 300g)+захар или сладко; също маскарпоне и шоколадов ганаш (500г:400г, ако чисто декоративно кафевия цвят пасва на общата идея или пък ако се харесва вкусът на белия шоколад, може и бял ганаш), като в този случай захар може да не се слага. Важно е кремът да бъде стабилен и да издържа тежестта на блатовете.
Варианти за украса има също много - пресни плодове, целувки, макарони, захарни фигурки, свежи цветя.... Зависи от сезона. Препоръчително е, обаче, да се украсява в последния момент, за да не се размеква/разводнява/увяхва декорацията. А тортата, може да се приготви няколко дни предварително - така ще омекнат блатовете от крема. Препоръчително е поне 1 нощ да престои в хладилник, за да се стегне добре.

Моята торта беше с два блата А4. Вярно, че са тънки блатовете, но като се сложат капките крем и украсата,  придоби съвсем доволен обем.

# 638
  • Видин
  • Мнения: 288
Ето моята торта Еднорог.
Като за първи път, мисля че е добре.


А тази беше за мен, за моя рожден ден. 😍

# 639
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Момичета, имам за задача да направя торта с праскови.
С какъв вкус си пасват най-добре? Като че ли шоколадът ще ги накара да се изгубят, мисля си за карамел или ром..... Посъветвайте ме моля Simple Smile

# 640
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 839
Правя торта Килиманджаро с праскови (компот). Има и шоколад, и лимон в нея. Лично на мен много ми допада.

# 641
  • Viena
  • Мнения: 3 582
Пандишпанови блатове напоени, заквасена сметана разбита и праскови. Много любима ми е тази рецепта и винаги става страхотна. Ето и едно мое малко различно тирамису❤️

# 642
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Къдрокоска, супер са тортичките, втората е с естествени цветя, нали?

janaa777, чудно тирамису, браво

Вещица, според мен прасковите много ще се изгубят сред силни вкусове като ром или шоколад. Някой по-неутрален лек крем ти трябва, например маскарпоне и сметана. Когато правя плодови торти винаги ползвам този крем за да изпъкнат плодовете.

# 643
  • Мнения: 9 532


Вещица, според мен прасковите много ще се изгубят сред силни вкусове като ром или шоколад. Някой по-неутрален лек крем ти трябва, например маскарпоне и сметана. Когато правя плодови торти винаги ползвам този крем за да изпъкнат плодовете.

да. или ако е шоколад - бял по-добре. то и в крема с маскарпоне върви, въпрос на вкус.

# 644
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
Благодаря за помощта и отговорите на въпросите ми Flowers Sunflower Справих се прилично като за човек без опит в сладкарството и хлапето получи исканата любима спаначена торта в голям празничен вариант:



Общи условия

Активация на акаунт