Отговори
# 465
  • Мнения: 3 096
Поредният начукващ канчета по форумуте. Какво необичайно човек да има някакви ОЧАКВАНИЯ?! За каквото и да било? Като тези очаквания или могат да се оправдаят, или да те разочароват. Ние имахме други очаквания. Затова сме взели решение да направим още една оценка, за да видим кой бърка, вместо сляпо да се доверим Wink Както казах, с цената на това, да се забавим още една седмица и да платим още една оценка.

# 466
  • Мнения: 9 663
Ами добре, значи аз не съм разбрала правилно. Реших, че хората се оплакват, че оценките им са по-ниски от продажната цена и някои се притесняват, че ще се окаже, че трябва да имат по-голямо самоучастие от очакваното, което си е неприятна изненада Simple Smile иначе ако пазарните оценки са си ОК, че и по-високи, човек лесно може да си сметне нещата, така че да се притеснява. Но това не променя мнението ми, че човек е добре да си в предвидил някой лев отгоре, за да е по-спокоен.

# 467
  • София
  • Мнения: 5 959
Поредният начукващ канчета по форумуте. Какво необичайно човек да има някакви ОЧАКВАНИЯ?! За каквото и да било? Като тези очаквания или могат да се оправдаят, или да те разочароват. Ние имахме други очаквания. Затова сме взели решение да направим още една оценка, за да видим кой бърка, вместо сляпо да се доверим Wink Както казах, с цената на това, да се забавим още една седмица и да платим още една оценка.
Добре де, преди години ( доста години ) , когато сме теглили ние кредити с мъжа ми, ипотечни...... даваха дето има една дума до 110% от оценката , едва ли не. Пощенска. Примерно 90% по оценка и да речем 20 % за дообзавеждане и ремонт уж, или каквото там, но даваха даже над оценката. Thinking  И тя оценката дори да е по - ниска от пазарната цена, пак идва на 100% цената на апартамента.
Сега, панел не сме купували, така е.  Може това да е разликата. Но пак ми е чудно... банките сега не предлагат ли "допълнителна схема" за да се вземат повече пари? Питайте ги. Някои банки може да имат начин.
Иначе потребителски кредит и толкова, ние потребителските лесно и по -бързо ги изплатихме, лесно се погасяват суми по тях ( таксите за погасяване със скъсяване на срока  са по -ниски) , с по- къси срокове са обичайно. Та не са толкова лош вариант. Thinking

# 468
  • Мнения: 3 096
Moonriver, може да има и такива случаи, но си зависи от конкретния имот.

Досега не бяхме купували с ипотечен кредит и за първи път се сблъскваме с това нещо наречено "оценка". И това ми беше и първоначалното питане всъщност, дали оценката, която е получавал купувача, е считана от него за реална, коректна, честна и т.н.

Wooden, не знам дали в днешно време има такова високо финансиране. Май положението е затегнато. Не знам колко дават за тухлен апартамент, но за панелите максималното финансиране е до 85%, като това е информация, която ни е предоставена от кредитен консултант и включва условията на 4-5 банки. За ремонта ще теглим потребителски кредит. Това за "допълнителната" схема е интересно. Но консултантът не е споменавал такова нещо. Ние отидохме с нагласата, че трябва да теглим два кредита - потребителски и ипотечен. Може в този случай да има по-голяма печалба и затова да не е споменал, знам ли. Ще взема да мина през някоя банка да проуча въпроса.

# 469
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Поредният начукващ канчета по форумуте. Какво необичайно човек да има някакви ОЧАКВАНИЯ?! За каквото и да било? Като тези очаквания или могат да се оправдаят, или да те разочароват. Ние имахме други очаквания. Затова сме взели решение да направим още една оценка, за да видим кой бърка, вместо сляпо да се доверим Wink Както казах, с цената на това, да се забавим още една седмица и да платим още една оценка.

Ауу,ама много сте чувствителна бе,госпожа Simple Smile

Нищо лошо няма да имаш очаквания,дори е прекрасно,но още по-хубаво е да си реалист.
Добре де,ще ни обясните ли защо смятате,че точно вашия имот е подценен? Два фактора ви "казват" ,че това е цената.Един път пазара по "естествен начин" ви  показва колко струва имота ви. След това професионален лицензиран оценител ви дава по-висока от пазарната цена и вие пак сте недоволни? Не го разбирам това,наистина.
Дано да в крайна сметката нещата да ви се получат както искате.



Добре де, преди години ( доста години ) , когато сме теглили ние кредити с мъжа ми, ипотечни...... даваха дето има една дума до 110% от оценката , едва ли не. Пощенска. Примерно 90% по оценка и да речем 20 % за дообзавеждане и ремонт уж, или каквото там, но даваха даже над оценката. Thinking  И тя оценката дори да е по - ниска от пазарната цена, пак идва на 100% цената на апартамента.
Сега, панел не сме купували, така е.  Може това да е разликата. Но пак ми е чудно... банките сега не предлагат ли "допълнителна схема" за да се вземат повече пари? Питайте ги. Някои банки може да имат начин.
Иначе потребителски кредит и толкова, ние потребителските лесно и по -бързо ги изплатихме, лесно се погасяват суми по тях ( таксите за погасяване със скъсяване на срока  са по -ниски) , с по- къси срокове са обичайно. Та не са толкова лош вариант. Thinking

Това с Пощенска още го има,предполагам и в други банки. Дават ти допълнителна сума към ипотечния кредит ,която се използва за ремонт на жилището. В такъв случай обаче ипотеката става договорена,а не законна. Всичко зависи разбира се от доходите,които могат да се докажат.

# 470
  • Мнения: 3 096
Първо, зародиха се съмнения относно компетенциите на въпросната фирма оценител. Струва ми се, че са някакви аматьори. Не знам дали човекът, когото пращат да огледа имота е този, който и изготвя оценката, но изглеждаше доста неориентиран и отговаряше неуверено на разни наши въпроси. И за капак, първоначалната им оценка беше върната от банката за преразглеждане...

Второ, в имот.бг няма такива цени. Смятаме, че купуваме на що-годе добра цена. Имотите със сходни цени не са нито санирани, нито в близост до метро, нито на хубав етаж, както е "нашият"...

Разбира се, има голяма вероятност нашата преценка да е неточна. Затова ще видим какво ще отсъди по-известна и голяма фирма, занимаваща се с оценки. Каквото и да стане, имаме готовност да реагираме. Засега Simple Smile

# 471
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Това вече звучи по съвсем различен начин. В началото не стана ясно,че става въпрос за старо строителство.При такова наистина може да има някакви амплитуди в оценката.
Успех и да кажете какво е станало с втория оценител,че ми стана интересно.

# 472
  • Мнения: 1 535
ОББ продължават да го правят това със завишените оценки. Но само от техни оценители. За мен това е пълен абсурд и се надува зловещ балон. Наскоро на наши познати така бяха сваляли звезди, как за панелка ще им отпуснат почти 90%, и въпреки надутата с доста оценка, отново трябваше да доплатят сериозна сума, за пазарната такава на апартамента. Въпрос на договорки е.

Ние съвсем целенасочено избрахме оценител от банката. На 90% финансиране, цената, на която оцени апартамента беше тази, на която го купихме. Но искаше предварителния договор, очевидно, за да нагласи цената, спрямо договорката ни за финансиране.

# 473
  • София
  • Мнения: 3 161
Не е крива оценката, самоучастието е прекалено малко. Банката не е върнала оценителя да си оправи грешка, а да нагласи сумата за да може да ви се отпусне кредит - не е грешка, а "врътка". 
Дано сте си преценили риска при такъв висок % финансиране.
Ние взехме ипотечен кредит за покупка+ремонт с договорна ипотека, но общата сума пак не може да надвиши съответния % от оценката който може да се финансира.

# 474
  • Мнения: 5 059
Moonriver, може да има и такива случаи, но си зависи от конкретния имот.

Досега не бяхме купували с ипотечен кредит и за първи път се сблъскваме с това нещо наречено "оценка". И това ми беше и първоначалното питане всъщност, дали оценката, която е получавал купувача, е считана от него за реална, коректна, честна и т.н.

Wooden, не знам дали в днешно време има такова високо финансиране. Май положението е затегнато. Не знам колко дават за тухлен апартамент, но за панелите максималното финансиране е до 85%, като това е информация, която ни е предоставена от кредитен консултант и включва условията на 4-5 банки. За ремонта ще теглим потребителски кредит. Това за "допълнителната" схема е интересно. Но консултантът не е споменавал такова нещо. Ние отидохме с нагласата, че трябва да теглим два кредита - потребителски и ипотечен. Може в този случай да има по-голяма печалба и затова да не е споменал, знам ли. Ще взема да мина през някоя банка да проуча въпроса.

Ние сме така.Точно в пощенска.Оценката беше над тази,за която взехме жилището(не заради друго,ами защото намерихме много изгодно такова)и като се добави сумата,която отпуснаха за"ремонтни дейности" , общо взето ни отпуснаха цялата сума.Иначе максимума е 85%.
Питайте за този вариант.

# 475
  • Мнения: 3 096
Консултирахме се с човек, който е наясно с пазарните оценки и каза, че сме получили сравнително добра оценка. Затова се отказахме да губим време за втора и ще си действаме по следващите стъпки за отпускането на кредита.

Нелка, преценили сме го. Доколкото може да се прецени нещо толкова дългосрочно... Доходите за момента са достатъчни и позволят пестене и предсрочно погасяване. Ако в бъдеще нещо се случи и приходите секнат, имаме спестявания, които сме решили да не пипаме засега, за да не оставаме съвсем без никакви пари. Цялото "драпане" за оценката беше да получим максимална сума за ипотечния кредит с ниската лихва, вместо да теглим по-голям потребителски с по-висока лихва. Сега като се замисля, май голямо издребняване направихме...  Но това е както, когато 599 лв ти се струва много добра цена, за разлика от 600 лв Grinning Не знам какво толкова щяхме да спестим с малко по-висока оценка, важното е, че го приехме и продължаваме напред Simple Smile Яд ме е само, че няма да мога да си задоволя любопитството да разбера на колко би оценила имота друга фирма.

Искам да питам нещо друго. Търсих назад в тази и предишната тема, но не видях да е коментирано. Каква е масовата практика при отпускането на ипотечен кредит - кредитоискателят да отговаря с цялото си имущество или само с ипотекирания имот? Доколкото разбрах, вторият случай е по-рядък и съответно условията на банката са по-лоши или процентът финансиране е по-нисък?

# 476
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Обезпечението на кредита е само ипотекирания имот ! Аз не знам за друга практика,камоли пък и да е честа .

# 477
  • Мнения: 3 096
https://www.moitepari.bg/ipotechni_krediti/ipotechni_krediti.aspx -> Разширено сравнение -> Отговорност на кредитополучателя

# 478
  • София
  • Мнения: 3 030
Само с ипотекирания имот.
Ние изтеглихме към Райфайзен и сме доволни. Доста са по-гъвкави от ОББ

# 479
  • Мнения: 3 096
Денизара, точно за ОББ става въпрос, че отговаряме с цялото ни имущество Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт