Марината за агнешко

  • 720
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 175
Здравейте. Някои може ли да ми предложи някоя хубава марината за агнешко.. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 25 707
Забърква се смес от олио или зехтин и краве масло - 50:50. Добавя се червен пипер (ако има пушен, още по-добре), сол, малко черен пипер, малко самардала (хубаво е да е прясна, ако е сушена със сол, намалява се количеството сол в сместа), малко пресен чесън и малко джоджен, накълцани на ситно. Всичко това се обърква да стане на кашичка. (Някои препоръчват да се добави и малко брашно за по-хрупкава коричка, но аз не слагам.)
Агнешкото се нарязва на порции и всяко парче месо се омазва хубаво със сместа. Оставя се да престои няколко часа.
След това месото се слага в тава в плик за печене, като добавяме и малко вода, преди да завържем плика. Пъха се в предварително загрята на 200 градуса фурна за половин час, след което намаляваме градусите на 100 и го оставяме да се задушава така цяла нощ. Или поне 6-7 часа.
Става като мозък.  Simple Smile
Може да се опече и с алуминиево фолио, но тогава ще трябва да се допече след отстраняването на фолиото, за да хване коричка.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 908
И аз благодаря! Весел празник!

# 3
  • София
  • Мнения: 36 032
Пробвала съм различни маринати - вкл. и много от арабската кухня, но най-много ми харесва тази:
сол
черен пипер
сладък червен пипер
малко лют червен пипер
джоджен
+ 50-60мл олио -  всичко разбъркано на каша
Пробвала съм с масло и зехтин - не намирам разлика във вкуса.
Пека винаги цяла плешка или бут, с част от ребрата.
Плешката е с крехко месо, бутът е по-жилав.
Ползвам голяма и дълбока тава.

Маринатата се втрива в месото - стои 24 часа
В тавата, при месото, се налива 2-3 пръста вода, слага се фолио, така че въздуха да не излиза и се пече - първо на 200 градуса за 30 мин / идеята е по-бързо месото да достигне желана Т./ и след това на 100-120 градуса за 4-5 часа.
Т. на фурната се увеличава на 200 градуса, маха се фолиото и месото се полива, с течността от тавата, през 30 -20 - 15 - 5 мин. /напр./... докато водата се изпари и остане на мазнина.
Образува се твърда и хрупкава коричка. Това отнема най-малко един час. Месото става гланцирано.  Wink

Много обичам агнешко и за мен, хубавото агнешко месо, зависи много от породата и кг.-те на агнето (малките агнета не са ми вкусни, трябва да е над 35 кг/жт.) - защото, както и да се опече, ако месото не е вкусно, не се получава.

Последна редакция: сб, 04 май 2019, 16:05 от denis.

# 4

Общи условия

Активация на акаунт