Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 15

  • 37 978
  • 754
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 8 977
Информацията е стока, и бих казала, често скъпа стока.Но не всички искат да я признаят и да я оценят.
"За свързване на двете страни - 50 лева", как ти звучи? Заслужено ли? На мен не, защото не е лесно да ги свържеш.

# 616
  • Мнения: X
Информацията е стока, и бих казала, често скъпа стока.Но не всички искат да я признаят и да я оценят.
"За свързване на двете страни - 50 лева", как ти звучи? Заслужено ли? На мен не, защото не е лесно да ги свържеш.
Виж страница 20 от тази тема. Даже ми е най-горе мнението, ако не се лъжа.
Аз не получавам тази информация от брокера. Откривам преди него жилището, в което уж тойме води, а не знае дори точно къде е. За какво да му платя всъщност?

# 617
  • Мнения: 105
Румка, и аз ще хваля брокерът ако ми качи ,а не свали  цената с 20-25к. и като теб с кеф ще му платя. Или може би мислиш, че брокерът винаги трябва да работи в полза на купувачът / в случаят само за теб/, което на практика е така в БГ. Гледам, че когато си от другата страна/ като наемодател/ разсъждаваш обратното. Не допускаш брокерът да ти се наложи, да свалиш наемът в полза на наемателят.  Искаш все ти да прецакваш и брокерът да работи само за теб.
Извод: Само ти си длъжна да му платиш, независимо от коя страна си, и то добре.

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 20:17 от Asya Asieva 636606

# 618
  • Мнения: 9 909
Не е вярно
Свалих 50 лв от наема на единия Апарт., Защото няколко ми казаха, че иначе ще си отвиси. Не щях, ама...

И за другото не си права: аз исках да купя конкретните имоти, обаче продавачите им искаха твърде високи цени. Съответният брокер ги вразуми, за да се случат сделките. Мисля, че просто продавачите бяха "узрели" за състоянието на пазара. А аз с моето категорично искане за цената, също допринесох за това узряване.

Когато съм продавала: само веднъж, де, но: първо поискахме 100000. В минутата, в която публикувах обявата в сайта Ало, ми се обади клиентка и искаше веднага да идва на оглед!!! В 21 часа в Неделя!!! В секундата, в който го видя, искаше да го купи. Ние решихме да изчакаме, послушахме съветите на брокерите, които ни налазиха, разбира се, и в крайна сметка след 2-3 седмици го продадохме с 15000 повече. Е, платих комисионна, но пак взех повече.

Хем бяхме притиснати от времето, хем ни казаха, че горе-долу това му е таванът

Тъй че, аз ги плюя, но само, които не стават.

# 619
  • Мнения: 105
Дето се вика брокерите са коректни, май само към теб. В единият случай яко надолу, в другият доста нагоре. Последното ми звучи като оправдание. Аз пък доста съм продавала. Винаги още първата оценка на брокерът е надолу. Въпреки, че не е необходимо да си правил много сделки, за да знаеш- ниска цена, бърза продажба- гарантирана печалба. Как пък само на теб ти предложиха по-висока цена? Как ти си все късметлията, като по поръчка. Дай го този брокер и на мен да ми качи цената с 15к, че съм в продажба и да ми свали 20-25к. , че ще купувам друг апартамент. А и така ми останат за една маломерка в реновираното общежитие при теб, хем ще се запознаем.

Не искам да те обидя, ама нещо.......

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 21:07 от Asya Asieva 636606

# 620
  • София
  • Мнения: 11 515
Аз пък съм доволна от моя брокер, но беше в далечното минало (2007). Купувах имот и той ме посъветва да коментирам цената с продавача. Казах му, че не мога, не ми е удобно, при което той се зае с тази задача, коментираха цената, свали ми близо 4000 евро (имотът струваше 55 000), при което бях на далавера дори и след като му платих процента. Продавачът и той беше доволен.

# 621
  • Мнения: 19 525
Е, ако аз съм продавач и някой иска да сваля 4000 евро, няма да съм толкова доволна, ама вие си знаете....

# 622
  • Мнения: 105
И натискът върху цената е надолу, винаги надолу.  4000, а 25000 как е?
miamim, а брокерът кой представляваше?

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 21:43 от Asya Asieva 636606

# 623
  • София
  • Мнения: 1 649
Съвсем нормално е да платиш на брокер, който е свалил/вдигнал цената в твоя полза. Съвсем ненормално обаче е другата страна по същата сделка да му дължи същата комисионна, която си платил и ти. Колко е трудно да се схване това? Наемаш си брокер, той ти върши работата, гони ти интереса, плащаш му. А не да кажеш "ти ми свърши работа на мен, ама ще ти плати оня баламурник от другата страна". И баламурникът или плаща, или му викат, че бил тарикат и правел селски номера. 

# 624
  • Мнения: 9 909
Е, ако аз съм продавач и някой иска да сваля 4000 евро, няма да съм толкова доволна, ама вие си знаете....
разликата между теб и останалите е, че ти си "в час' със ситуацията на пазара. А ние се дийлвахме с едни дядовци-тризнаци, и всеки искаше и искаше. Също с две жени- леля и племенница, които хем се мразеха, хем живееха и двете в чужбина, и като цяло не бяха в час. Третият пример, който дадох, жената беше чисто луда. Е, не беше освидетелствана, но живееше със 25 котки в другия си апартамент, и изобщо не я слушаше главата.
Всичките си държаха на тяхната си цифра, и брокерите направиха достатъчно, за да им отрезвят преценката.

# 625
  • Мнения: 2 203
Моят последен и единствен опит с брокер беше: платена комисионна и от двете страни, като брокерката убеди бабата собственичка да продаде нещото на доста под пазарната цена. Всъщност брокерката защитаваше основно своя интерес, а именно - наличието на сделка.

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 22:24 от krasimilo

# 626
  • Мнения: 14 967
Защо в тази тема се обсъждат покупко- продажби?
Аз в това отношение мога цялата си сага да изпиша . А бях купувач.


Колкото за наемите - винаги си плащам, защото сумата е поносима за мен, макар и да не е редно. Защото аз опрдеделям наемната цена , аз отварям апартамента, аз виждам кандидатите. Къде тук виждате ролята на брокера. За мен-  лично, като страна в договор.
Че аз , ако исках брокер, оставям ключовете и така. Но веднъж го направих. Резултатът беше плачевен.

# 627
  • here and now
  • Мнения: 4 328
Asya Asieva 636606, живеем в свободна държава. Можете да станете брокер и да изкарвате 400-800 лева за час и незнамсиколко хиляди евро за ден.
Може да не ползвате брокер, това съвсем не е задължително.
Възхищавам се на потребителките, които се опитват да ви обяснят как функционират нещата. Вместо да им благодарите вие квалифицирате "начините им на богатеене".
Тази тема е за наеми, а не за гледане в чуждата паничка и плюене на брокери. Има добри брокери, има добри лекари, адвокати и т.н. и не съвсем добри и коректни.
Форумът позволява на всеки потребител да пусне тема, в която да се обсъжда конкретен казус и ви призовавам да спрете спама тук и да си направите отделна в която да излагате тезите си.
Благодаря ви!

# 628
  • Мнения: 105
Алис, не смятам, че правя спам. Брокерите са част от процесът на наемане и отдаване на имоти. Във всяка тема свързана с имоти, неминуемо се стига и до обсъждане на брокерските похвати и отношението определено е негативно. Променете го, ако можете, не твърдете, че е спам.  
Живеем в свободна държава, имам право на мнение, колкото и вие!
Освен това не разбирам логиката да се уча от някой, само защото има хиляди включвания? Смятам себе си за по-компетентна. Моля да не ми нареждате от кой и на какво трябва да се уча!
И аз благодаря!

Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 11:44 от Asya Asieva 636606

# 629
  • Мнения: 4 748
Само аз ли не съм плащала комисиона за брокер при наемане?

Винаги така е ставало, че съм намирала или през познати, или някакви брокери, които не са ми вършили работа и не е ставала сделка. За покупката беше друго.

Но съм с впечатление, че масово брокерите за наеми са доста зле и имотите, които предлагат, са с голям компромис. Вероятно във висок ценови клас не е така и може би средното ниво хубави апартаменти се вземат прекалено бързо, за да се стига до повече огледи.

Между другото, в Банишора оставам с впечатление, че много са се вдигнали наемите. Сина на една приятелка на майка ми си наел (с договор, легално) апартамент с две спални - ще дели с приятел и всеки има да плаща 600 лв. Т.е. 1200 лв. Но мебелите по думите му били много зле.

Общи условия

Активация на акаунт