Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 15

  • 38 197
  • 754
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 9 952
Процесът на купуване отнема повече от този на наемане.

И е малко "трудно" да се изнесеш после

Искаш да кажеш "изведнъж да се изнесеш", предполагам. Скимва ти просто така, не те кефи вече, за--- ваш всички разноски и т.н. и духваш.
Да, със собствен апартамент това не може да се получи.
Но пък и не съм сигурна, че е възпитателно мама и тати да купуват на "детето" апартамент още с влизането във ВУЗ. Да се научи първо как се изкарват парите.

Това малко офтопик, де.

Иначе като съвет към питащата - аз пък мисля, че няма нищо лошо да има един родител с младежите, като ходят на огледи. Родителят има повече опит и ще открие лесно недостатъци на апартамента. Ще може да даде мнение дали наемодателят е читав, че чета из темата за доста смахнати хора с какви ли не изцепки. Ще може да разговаря/преговаря и с хазяин, и с брокер. За наемодателите също мисля, че наличието на родител звучи по-солидно, контакт на наемодателя с родител, особено пък когато родителите плащат, винаги е полезно за хазяина.

Но повече от един родител вече е много - младежът ще иска/харесва едно, девойката - друго, а родителят - трето. Няма да може да се постигне съгласие.

# 661
  • Мнения: 1 778
здравейте, преди време следях темата, изостанах обаче, но сега започвам отново да ви следя, защото ще отдавам апартамент под наем.Спомням си, че някои от потребителите изпращаха на лични примерен договор за наем, дали може някой да ми изпрати? и друго - този договор като го напиша, подпише се от двете страни тогава при нотариус ли да го занеса за заверка или не е необходимо?

# 662
  • Мнения: 9 050
аз не правя нотариални заверки на договорите си. Не виждам смисъл.

# 663
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Има плюсове и минуси придобиването на имот, както и наемането. Сумите за закупуване са според джоба. Много ясно е,че има допълнителни разходи покрай самата сделка, но това едва ли някой не го знае. Има банки, които освен 80 процента от цената дават и пари за ремонт. Другата врътка е,че апартамента се оценява на по-висока цена от продажната и така процента на отпускания кредит покрива повече от 80 процента от исканата цена. Повечето банки така процедират, търсят си клиенти и са намерили начин. 
Но пък да купя жилище на сина, за да прибере приятелката си, дето утре като дойде в София, отворят й се очите и си хие шута... Не знам, аз не бих го направила.

# 664
  • Мнения: 2 240
Ей тия бъдещи свекърви... Още не станАли такива и си показват рогата Simple Smile Иначе и аз това исках да кажа, по малко по-мек начин Simple Smile

# 665
  • Мнения: 25 923
 
Но пък да купя жилище на сина, за да прибере приятелката си, дето утре като дойде в София, отворят й се очите и си хие шута... Не знам, аз не бих го направила.
Това не е сериозно нали?

# 666
  • София
  • Мнения: 7 277
Банките може и 100%, и 120 % да финансират, ако искат, но тогава съвсем няма как ипотечната вноска да е равна на размера на наема.

# 667
  • Мнения: X
Освен ако не си на много завишен наем и намериш нещо под пазарните цени. Тогава може да се изравнят. Това е валидно за едностайни и двустайни предимно, като цяло маломерни жилища,които струват по-малко, но при наем се отдават на цената на по-големи (пример - двустаен 45 и 65 квадрата все се отдава като двустаен и наемната цена би била сходна, но продажната - различна).

# 668
  • София
  • Мнения: 16 244

Но пък да купя жилище на сина, за да прибере приятелката си, дето утре като дойде в София, отворят й се очите и си хие шута... Не знам, аз не бих го направила.

 Какво лошо има да инвестираш в развит и търсен пазар на имоти? Засега ще го ползва сина на бъдещата собственичка. С коя ще живее или сам той си решава. И той може да се поогледа в столицата и да смени миекащата провинциална мацка, нали? Но ще е спокоен в имота на мама, ще избира коя да покани или изхвърли. А пък като не му харесва столицата - да си ходи като завърши. То до тогава кой знае какво ще реши.. Сестричката и тя ще дойде да следва тук. Ако пък избере чужбината - кандидат квартиранти бол.
Защо да наливат сума ти пари за наеми само за да не живее провинциалното момиче с младежа? Предполага се, че докато са заедно тя ще си поема режийните. Ако не ще - багажа вън, нова брава и всичко е точно.

# 669
  • Мнения: 5 658
Айде яко сметките и житейските съвети, българите нямаме равни в простотиите. И като купи, хазайките какво ще правите?

# 670
  • Мнения: 9 926
Плащам наем 500 лв за 50 кв в Слатина. За тея пари с ипотека мога да си позволя гараж.. айде да не е в Слатина, да е в Редута

# 671
  • София
  • Мнения: 16 244
Нотарче, не ни мисли хазяйките.  Ние и имоти за продаване имаме.

# 672
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Банките може и 100%, и 120 % да финансират, ако искат, но тогава съвсем няма как ипотечната вноска да е равна на размера на наема.
.   
Това от личен опит ли е? И от кога?
Аз мога да споделя нещо различно от преди месец.
 
Но пък да купя жилище на сина, за да прибере приятелката си, дето утре като дойде в София, отворят й се очите и си хие шута... Не знам, аз не бих го направила.
Това не е сериозно нали?
Абсолютно сериозна съм. Не разбирам какво толкова се скандализираха някои?!? Ми не съм толкова ларж да издържам повече от броя на децата ми.
Или трябва да се иска наем от гаджето?
Ще може ли ССФ  все пак да сподели  в сходна реална ситуация  как ще  реагира?

Последна редакция: чт, 25 юли 2019, 03:25 от ФЕЙщица

# 673
  • София
  • Мнения: 7 277
Обърнахме темата от анализ на имотния пазар в анализ на личните терзания за семейните отношения. Какво и колко всеки би дал на детето си излиза малко извън обхвата на заглавието. Някой може да се бори да осигури петстаен с всички екстри на хубаво място, а друг и за гарсониера в нанайси да му се свиди, трети може да иска да даде много, но да не може да си позволи повече от стая в общежитие  - и нищо от написаното няма да е по темата.
Банките може и 100%, и 120 % да финансират, ако искат, но тогава съвсем няма как ипотечната вноска да е равна на размера на наема.
.   
Това от личен опит ли е? И от кога?
Ами вероятно имам актуални лични наблюдения над сделките щом твърдя, че наем в София и ипотека не са равни.

# 674
  • Мнения: 105
Аз не разбрах защо покупката на жилище за собственият си син, обвързвате с приятелката му? Нали тя няма да фигурира в НА. А той докато живее в жилището може да смени и сто гаджета. Не съм чула някой със собствено жилище да претендира наем от половинката с която съжителства. Ако имате финансова възможност е добре да осигурите собствено жилище на децата си. Аз така направих. Новото /вече старо/ строителство записах на синът ми. Да си има нещо свое, та и от мен да избяга ако му писна с наставления.

Общи условия

Активация на акаунт