Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 15

  • 37 809
  • 754
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 193
Тя, вноската, може и да е равна на наема при 120 процента финансиране, но колко години ще бъде изплащан тоя апартамент?! Тук уловките са две: ако кредитът се тегли от родител, който е на 40+, банката може да не отпусне дългосрочен кредит заради възрастта. Ако ли пък кредитът ще е теглен от „детето”, има вариант то все още да не може да покаже стабилни доходи и да не му бъде отпуснат кредит или да не е с добри условия.
Иначе съм съгласна, че принципно е по-добре да се влагат парите в собствено жилище, но живеенето под наем в някои случаи е удобство, за което си заслужава да се плати.

# 676
  • Мнения: 230

............... Но пък да купя жилище на сина, за да прибере приятелката си, дето утре като дойде в София, отворят й се очите и си хие шута... Не знам, аз не бих го направила.

Ако в описаната ситуация има опасения от частична загуба на собствеността, предполагам, ще е необходимо отваряне очите на подобномислещите. Ако вярвате в разума на детето си "приятелката" няма шанс да придобие нещо от вас докато вашето дете не реши да продава. Иначе, има минимум 2 несложни законови пътя за защита на по-имотните хора от глупостта на собствените им деца: 1.Имотите си остават ваша собственост до "края". 2.Наследяване с условия (завещание).

Един по-важен според мен въпрос е що за изискване на наемодателите е т.нар. депозит?

# 677
  • София
  • Мнения: 11 489
Е как защо. Ако наемателят не си плати сметките и зачезне? Да не говоря, че може и да разруши имота и после кой ще плаща ремонта? То във втория случай депозита не би покрил ремонта де, ама все пак.

# 678
  • Мнения: 230
Ето аз съм и от двете страни.
Като наемодател в апартамента под наем поставям уреди и оборудване, което е вече използвано и на практика не ми е необходимо. Започвам да смятам разходите: Затопляне на един бойлер вода на ден е около 1 лев. Кабелна и интернет 300 лева за 365 дни, следователно около 1 лев на ден. Вода и ток за печки, перални и др. не повече от още 1 лев. Следва имам около 3 лева разходи на ден и набор от непотребно оборудване. При цена от 20 лева на ден, заплатени в аванс разходите са покрити изцяло и остава риска да ми откраднат нещо ненужно.

Налага ми се обаче да наемам от време на време апартаменти в различни градове в България и често се изумявам от разсъжденията на собствениците. Последния случай беше с жена, която ми поиска в аванс допълнителна сума, колкото наема за месец, защото само пералнята и струвала 500 лева. А аз попитах: Значи ако утре си тръгна с пералнята, сушилнята, печката и телевизора, всяка от които струва по 500 лева, тези 1000 лева ще са достатъчни за покриване на загубите?

# 679
  • Мнения: 6 876
Ох, в тази тема домашните любимци толкова често са били тема, ама аз никога не съм разбирала напълно какви поразии могат да създадат.
Аз съм казвала много пъти, че живеем под наем в необзаведено жилище в Германия и договорът ни разрешава домашни любимци в клетка, но забранява котки и кучета. Въпреки това от една седмица гледаме котето на познати... Наемодателите знаят и ни разрешиха, понеже котето съсипва нашите мебели. Joy Вече имаме пердета, които стават за кофата за боклук, диванът също понеся щети от ноктите (уж изрязани)...
...
Писането ми беше прекъснато, понеже трябваше да спася тонколоните от котката, която реши да ги събори.
Така де, мисълта ми е, че аз, ако съм наемодател, няма да пусна котка в обзваведено жилище, поразиите са твърде много.

# 680
  • София
  • Мнения: 5 953
Е, няма как ще пускате?
Аз пуснах веднъж в новоизмазан и ново боядисан апартамент и съжалих, ноктите са още по стената
Наемателите стояха само 9 месеца, бяха пропуснали да ме уведомят че си търсят жилище за покупка
Разбрах само , понеже ме попитаха междудругото на третия месец, дали няма да им продам моето
Уж приятели бяха , не напълно чужди.... Grinning Нищо да ми е за урок

# 681
  • Мнения: 6 876
А, не, аз няма къде кого да пускам. В единственото ми собствено (наследствено) жилище ще живеем ние, когато се приберем в България. Искам да споделя наблюдения просто по една наболяла темата. Искрено съжалявам наемодатели, които си дават жилището и два месеца по-късно тм има животно. Хем се чувствш излъган, хем прецакан, хем е нечовешко да кажеш да изхвърлят животинката.

# 682
  • Мнения: 2 681
След пораженията у дома от собственото ми куче - вече разрешавам само тарантула да си отглеждат.
Вписано е в договора и ако довлекат животно той се прекратява без предизвестие.
Хич не ми е нечовешко да ги изпъдя с помиярчето.
2 години ми отне да намеря майстор да оправи коридора от зъбите на кучо.
А уж му давахме витамини ... Опиканото не го броя - просто нов ламинат.
Мебели с изгризани крака заминаха на боклука. А можеха да се ползват още.
Прегризан кабел за интернета преля чашата.
Та така с животните и наемите.

# 683
  • Мнения: 19 485
Искам да споделя наблюдения просто по една наболяла темата. Искрено съжалявам наемодатели, които си дават жилището и два месеца по-късно тм има животно. Хем се чувствш излъган, хем прецакан, хем е нечовешко да кажеш да изхвърлят животинката.
Аз бих изхвърлила наемателите, не персонално животинката. Но договорът ми за наем забранява гледане на домашни любимци и ако са в нарушение да си ходят и да търсят дом на животното и на себе си. Самата аз гледам куче и зная какво може то да причини на дома и какви пари струва това. Приела съм го в дома си и си плащам масрафа. Обаче в чисто нов обзаведен апартамент не позволявам домашни любимци.

# 684
  • София
  • Мнения: 5 953
Имаше една наемодателка тук, която случайно минала и случайно видяла котка да я гледа през прозореца на собствения й апартамент, без да предполага жената че живее котка. И котката не предполага.... Това на шега... Но дето се казва, може да не знаем какво се случва.... Аз уж ходя всеки месец за по 5 минути...ама ...

# 685
  • Мнения: 1 775
моля някой да ми изпрати примерен договор за наем.

# 686
  • София
  • Мнения: 7 277
моля някой да ми изпрати примерен договор за наем.
Ако никой не ти изпрати, пробвай да напишеш "договор за наем на недвижим имот" в някоя търсачка и после виж в "изображения" - излизат много примерни договори.

# 687
# 688
  • Мнения: 25 745

Абсолютно сериозна съм. Не разбирам какво толкова се скандализираха някои?!? Ми не съм толкова ларж да издържам повече от броя на децата ми.
Или трябва да се иска наем от гаджето?
Ще може ли ССФ  все пак да сподели  в сходна реална ситуация  как ще  реагира?
Още си мисля, че се бъзикаш.
Имате възможност да купите жилище в столицата, където учи сина ви, но няма да го направите, защото и приятелката му щяла да живее с него.  Rolling Eyes Rolling Eyes Ми той и на квартира да е, и под моста да е, ако иска да е с нея, ще бъде. Пълолетен е, нали?

Сега погледнете от друг ъгъл. Ще инвестирате в имот, а в него ще живее и жена, тоест ще поддържа домакинството, ще му чисти тоалетничката на синковеца ви. Пък и безплатен секс му се полага, нали ще е имотен.  Mr. Green

# 689
  • София
  • Мнения: 5 953
Да, може би не я разбрахме жената, но ако ще му диктувате как да живее и ще му дишате във врата на момчето, по -добре не му купувате апартамент. Това ще е към 100 % в негова полза...

А по принцип , ако става дума, аз съм била в същата ситуация и баща ми имаше възможност да ми купи 2 апартамента, и даже ходеше по огледи, но не ми купи накрая нищо. Grinning   Купи си кола от Германия Grinning ( с част от парите, де,  но тогава беше мн скъпо това удоволствие)
Въпреки, че много съм се "мъчила" по квартири, все пак това че на 17 години напуснах дома на родителите си и после след като учих и почнах работа, си купих две жилища, не едно.... Ами само позитиви виждам за себе си, като се обърна назад. И след доста години, пак баща ми ми помогна малко, но вече като работех и напълно сама се "оправях" така да се каже, той погаси част от заема.... Един вид.... има начин да се помогне от родител , но да видиш че сина/ дъщерята се "оправят" сами.... а не на готово...
Може би това е колебанието на жената... знам ли...
Гаджето - готованка е само нюанс....  ( ще "ползва" на жената и сина и парите, че и апартамента наготово Grinning  )

Общи условия

Активация на акаунт