Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 27 248
  • 743
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 4 042
Елица, не съм доволна от ендокринолога, който посетих. Не искам да давам негативни мнения, затова само ще напиша, че кабинетът му е в Трета поликлиника. Дъщеря ми ходи при Великова, но за проблем с ЩЖ. Мисля, че е една идея по-добра - по подробен разказ на детето как е минал прегледа. Но за контрола мисля да ѝ взема час при Костадинов, последно личната ме насочи към него, защото имал стаж в Медицинска академия. Ще пробваме и там. Чета още да се спрягат имената на Чавдарова и Димитрова в различни теми. Но като цяло мнението е, че в Бургас няма добри ендо.

Ти гледа ли клиповете на Барбара О'Нийл, за които писах преди време? Не мога да кажа, че дава конкретен режим, но дава много насоки за хранене, което общо взето си е вегетарианско, но като че ли високомазнинно. Не съм правила макрос с примерно меню по нейните препоръки за да определя кое преобладава - мазнините или въглехидратите. Набляга на ползата от мазнините - зехтин, кокосово масло, ядки. Зеленчуците са водещо при нея, но включва и бобови (заради протеините) . Това малко ме притеснява. Но всеки ден тя прави и HIIT тренировки. Може би това е ключът. Аз бих пробвала, но вече привикнах към сегашното си хранене и колкото не обичах преди яйца и месо, вече имам чувството, че ще ми липсват ако ги изключа напълно. Намалила съм ги за сметка на зеленчуците засега и така ми е ок.

Холестеролът ми е висок, но триглицеридите са два пъти по-ниски отколкото бяха на старта. Скоро публикувах таблица с резултатите, трябва да е в тази тема. Съотношението, за което писаха напред формула, ми е 1.79, т.е. под 2, така че не го мисля. Правих миналото лято експеримент, намалявайки храните с холестерол за известно време и не само не спадна, а се увеличи малко. Така че за себе си се убедих, че не е от храненето. Решила съм, че ще го мисля когато вляза в менопаузата. Засега имам някаква застраховка. При нас, жените, рискът е след МП най-вече. При мъжете е друго.

# 631
  • Мнения: 725
За ендокринолог в Бургас може да се добави и д-р Кирилова. Поне ходи на разни конференции из Европа и е малко по в час с нещата.
Споменатите ендокринолози и този в Трета съм ги посещавала и не съм много 'очарована' от тях.
За този Костадинов и аз чух добър коментар.

# 632
  • Мнения: X
И още една тема за размисъл :на "стари" години холестеролът Трябва да е по - висок, ако искате дълъг живот без ССЗ, без Паркинсон, без Алцхаймер... До 8-9-10 не е никакъв проблем. Точно обратното на медицинската "логика", че възрастните трябва да имат стойности 2-3-4.

# 633
  • Мнения: X
И още една тема за размисъл :на "стари" години холестеролът Трябва да е по - висок, ако искате дълъг живот без ССЗ, без Паркинсон, без Алцхаймер... До 8-9-10 не е никакъв проблем. Точно обратното на медицинската "логика", че възрастните трябва да имат стойности 2-3-4.
Точно така е за жените ! И аз исках да кажа това.
Естествено има и други фактори за "наблюдение":обиколка на талията, начин на живот (заседнал или не),кръвно налягане, КЗ и гликиран хемоглобин и т.н.
Обиколка на талията за жените трябва да е под 88 см,а най-добре под половината на височината.
Високото кръвно не е болест,а резултат на заболяване, травми или хроничен стрес. Грубо казано мозъка дава сигнал,че не му достига кислирод. И веднага следва извода :обувай маратонките и в парка.

Последна редакция: нд, 26 май 2019, 09:44 от Анонимен

# 634
  • Мнения: 4 042
Имам предвид, че цигарите трябва да откажа ако не в скоро време, то около МП задължително. Те скапват съдовете, холестеролът само си върши работата след това. Сам по себе си не е страшен. Не знам дали някои не си го представят като някакъв пясъчен нанос в реката на потока на кръвта. Че като го има ей така просто си се натрупва и прави плаки. От това, което съм чела, останах с убеждение, че плаките ги прави на определени места, където вече има проблем със самия съд. Така че мисълта ми е преди всичко да обърна внимание на нещата, които увреждат съдовете, затова слагам цигарите на първо място.

# 635
  • Мнения: X
Бледолилава, точно това гледах снощи,че цигарите оказват много голямо влияние на холестерола.
Аз ги отказах като прочетох, че менопаузата на пушачките идва по-рано (сравнението е с майките непушачки).
Отказах ги на 39 г т.е. беше вече късно,но се убедих във верността на горното твърдения.
При мен беше 3 години по-рано от на майка ми.

# 636
  • Мнения: 1 693
Гледала съм Барбара, даже и книгата и имам. И така се храня. Проблема там е непрекъснатото движение, което трябва да се прави. Аз водя по-уседнал начин на живот. Не мога да тичам след всяко хранене.  И рибата не ми помага особено. Белтъкът и е друг, по-бързо се разгражда. От три дена ям по 1 пържола на ден, реших да видя как ще е  КЗ с пържоли . Веднага спадна на 5,4. Сега чакам да ми дойде МЦ , за да видя как ще е и главата.

# 637
  • Мнения: 4 042
Това е по-добрият вариант, с животински протеин. Барбара я споменавам като вариант за хард вегани. Не съм убедена, че ще работи при ИР, но като цяло тя ми вдъхва доверие и лично аз бих опитала. Пък ако не става - ще се търси друго.

ХИИТ тренировките пък ми се струват точно откъм време най-пестящи. Ходене по 30 минути отнема повече време в сравнение с 2-3 серии хиит по 5 минути. Забелязала съм освен това, че се чувствам по-удовлетворена след ходене, когато съм го направила по интензивен начин - с изкачване на стълби или нагорнища и при това се стига до момент, в който почвам да се потя или усещам пулса. След това се чувствам много по-добре. По-заситена някак Simple Smile Движението ми стана като яденето - ако го пропусна малко и огладнявам за раздвижване.

# 638
  • BG
  • Мнения: 4 458
Момичета, имам едно притеснение. В другата тема пише, че като се изчисляват дневните В ( за мен мисля да са до 50гр на ден), не се включват зеленчуците без скорбяла. А в режима не се позволяват такива със. И сега въпросът ми е как да набавя тези 50 гр? Сутрин 100гр кис. мляко+100гр. извара, и в двата продукта има по 4,6 гр В за тези стойност. Това прави 9,2 гр, не знам в лененото семе и чиата, от които слагам дали и колко има,  а останалите от къде да ги набавя?
И друго- НВ хранене не натоварва ли черния дроб и бъбреците, четох за глюколиза и глюконеогенеза и доколкото разбирам при това хранене се включва глюконеогенезата:
глюколиза- серия от реакции  протичащи в цитоплазмата, при които глюкозата се разгражда до пируват с отделяне на енергия и синтез на АТФ. Това е основен обменен път.
глюконеогенеза-път за синтез на глюкоза от невъглехидратни източници, коити първо се превръщат в оксалацетат. Протича в черния дроб в по-слаба степен в бъбреците. Този път се включва, когато храната не съдържа глюкоза и са изчерпани запасите от гликоген в черния дроб. Глюконеогенезата ползва обратимите реакции на гликолизата.


Извинявам се, ако е тъп въпроса, но не ми станаха много ясни нещата с тези два процеса.

# 639
  • Мнения: 18 542
Ако тялото ти е в режим на горене на мазнини за енергия, ти е необходимо много малко количество глюкоза за мозъка и други жизнени процеси. Мисля, че беше окоро 5гр на ден. С други думи, тя се произвежда и пази за това, за което е необходима, без излишъци.

# 640
  • Мнения: 1 693
Бледолилава, само с 3 по 5 мин интензивна тренировка не се получават нещата. Режима на Барбара си иска здраво движение, иначе не действа. Познавам хора по 15 км на ден и здраво копане на двора, се лекуват по този начин. В града на мен не ми се получава.

# 641
  • BG
  • Мнения: 4 458
Ако тялото ти е в режим на горене на мазнини за енергия, ти е необходимо много малко количество глюкоза за мозъка и други жизнени процеси. Мисля, че беше окоро 5гр на ден. С други думи, тя се произвежда и пази за това, за което е необходима, без излишъци.
И пак оставя въпроса не е ли натоварващо за черния дроб? Ще си копирам питането в другата тема с надеждата да се включат повече хора с мение по въпроса.

# 642
  • Мнения: 7 765
Прочети колко протеин трябва да приемаш и не го надвишавай

# 643
  • Мнения: 18 542
И пак оставя въпроса не е ли натоварващо за черния дроб?
Ами не е натоварващо за черният дроб, това му е част от нормалната функция. Натоварващо е консумирането на храни, водещи до омазняването на органа - главно въглехидрати.

# 644
  • Мнения: 177
Най-голям принос за увреждане на съдовете на сърцето имат цигарите, захарта, инсулина, алкохола, възпалението на организма. Тези неща разраняват съдовете като рана и даже започват леко да кървят, което води до образуване на съсиреци и инфаркт. Другият вариант на инфаркта, отново разранени съдове вследствие на гореизброените причини и тогава холестерола отива да лекува, обаче се натрупва и хоп, отново инфаркт. Това е обяснение от един английски кардиолог за начините на получаване на инфаркт. Той също казва, че си трябва правилно хранене, движение и редуциране на гореизброените причинители на сърдечносъдови заболявания.

Общи условия

Активация на акаунт