Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 239
  • 722
  •   1
Отговори
# 210
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
А внуците? До съвсем скоро и този проблем стоеше. Единствено от СНБМ многократно сме обяснявали защо е нарушение. Останалите формални или неформални са ОК по тези въпроси.  Все пак  https://kg.sofia.bg/isodz/news/1768   Новини и съобщения
17.07.2019 Съобщение от работната група относно прием на деца в общинските детски градини и подготвителни групи в училищата
Уважаеми родители,


Уведомяваме Ви, че считано от 11.07.2019 г. Работната група, назначена със Заповед № СОА18-РД91-294/21.08.2018 г. на Кмета на Столична община, за разглеждане, обсъждане и вземане на решения за прием на деца в общинските детски градини и подготвителни групи в училищата, преустановява разглеждане на заявления за прием на внуци на директори, учители и служители в общинските детски градини и общинските училища на територията на Столична община.


Столична община

Със съдебното решение са наясно, то дори е влязло в сила без да е обжалвано на втора инстанция. С него беше отменен стария К 4 от Правилата. Адм. д. № 4372/2013 г., Решение № 6932/11.11.2013 г. Другото цитирано в предходния пост не ми е познато, а сайтът на АССГ в момента забива. Ще го погледна по-късно.

Проблемите и с други групи деца се развиват в незаконосъобразна посока и определено пръст в тази манджа има не само СО. Вчера изпратихме по електронна поща това:
ДО
Г-ЖА МАРИЯ МИНЧЕВА
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОБРАЗОВАНИЕ“ В СТОЛИЧНА ОБЩИНА
 
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНЧЕВА,

   Днес констатирах, че на сайта на ИСОДЗ е публикуван Протокол № 90 от заседание на работната група, което се състоя на 04.09.2019 г. и на което аз присъствах.
   Проектът за протокол не е изпращан по електронна поща на СНБМ за съгласуване. Протокол от това заседание аз не съм подписвала, проект за такъв не ми е предоставен и на следващото заседание, състояло се на 10.10.2019 г., на което също присъствах. Във варианта на Протокол № 90/04.09.2019 г., които е общодостъпен на сайта на ИСОДЗ, липсват съществени мои изказвания. Липсват също изказвания на други членове на РГ, съответно родителите които четат публикувания текст, получават непълна и неточна информация за проведените обсъждания, изложените аргументи и позициите на членовете на РГ.
Липсва позицията на СНБМ по два основни въпроса, които бяха обсъдени и на заседанието, състояло се на 10.10.2019 г. и по които отново взех отношение, като позицията на СНБМ е категорична. Две групи заявления за прием, основно от родители на деца, родени 2018 г. и 2017 г. - първа и втора яслена група, за които всички сме наясно че недостигът на места е най-голям.
1.   С искане за преместване;
2.   Дете със заболяване и на това основание да бъде прието и второто дете в семейството;
Основна част от заявленията за прием през РГ на 04.09.2019 г. бяха с тези мотиви. От СНБМ сме категорично против такъв прием през РГ. Функциите на РГ не са такива. Преместването следва да се осъществява по чл. 16 от Наредбата за прием. За втората група се ползват три точки по СК 11. Важно, правилно и логично е да се спазва нормативната уредба. Лично мнение, но имам сериозни опасения че депозирането на такъв голям брой заявления в последно време се насърчава от определени хора, особено активни в интернет пространството. Освен че е нередно, няма как и да не направи впечатление.

Втори деца в семейство, при които по-голямото дете е със заболяване или СОП. Няма никакво основание за прием на по-малкото дете. В много от случаите не е ясно дали то изобщо е кандидатствало през ИСОДЗ. Представителят на „иновативната“ ФБ група изрази  категорично мнение, че такива деца трябва да бъдат приемани през РГ. Това е съществено нарушение, което засяга правата на всички останали деца, които кандидатстват за прием в детските заведения на територията на Столична община и ако се случи подобен прием, от СНБМ ще предприемем съответни действия. Последното също заявих на заседанието на РГ.
Позволявам си да Ви напомня, че на заседанието от 04.09.2019 г., поради служебна необходимост и изпълнение на други Ваши задължения като директор на дирекцията, Вие самата успяхте да вземете участие само в началото му. Не е провеждано никакво гласуване за прием на деца от посочените две големи групи. Работната група не е вземала решения за прием на деца, които по същество биха били нарушение на действащата нормативна уредба!
Настоявам Протокол № 90/04.09.2019 г. от заседанието на работната група да бъде коригиран. Изявявам готовност, при необходимост да допълня изказванията си от това заседание. Изготвящият протокола няма никаква вина че не разполага със съвременните общодостъпни средства за точен запис и не носи никаква отговорност за непълнотите и неточностите.
Отдавна сте наясно и кои са разпоредбите, поради които заявителите не следва да фигурират в общодостъпния вариант на протокола с имена и други данни, позволяващи тяхната идентификация. Това до момента се спазваше. В този протокол обаче, за голямо съжаление фигурират такива данни.
С увереност че ще предприемете необходимите действия, нарушения няма да бъдат допускани и

С уважение,
Саня Конакчиева
Зам. председател на УС на СНБМ


Малко след това ми се обади по тел мрънкащ и извиняващ се нов служител на дирекцията. Протокол № 90 още вчера беше премахнат от сайта на ИСОДЗ и проектът му изпратен по ел. поща на СНБМ. Трагичен е, но днес няма да ми остане време да нанеса корекциите в собствените си изказвания.

# 211
  • София
  • Мнения: 18 701
Аз не мога да разбера как вярвате ,че на някой му пука.
Миналата седмица дете на приятели бе прието в дг само с едно обаждане на "свой " човек от общината.Grinning

# 212
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Аз не мога да разбера как вярвате ,че на някой му пука.
Миналата седмица дете на приятели бе прието в дг само с едно обаждане на "свой " човек от общината.Grinning
Какво предлагаш? Да спрем да вярваме и да предпиемаме нещо.
Напиши ми моля на ЛС  детското заведение, имена и година на раждане на детето /без ЕГН/. Само така може да се инициира проверка. Другото е кака Гичка казала на леля Гунка че в Долно Сусурлево едно дете се родило с диамантен зъб.

# 213
  • София
  • Мнения: 18 701
Когато бях на този етап със синът ми,пращах и имена и ЕГН,и дг и едно  НИЩО.Децата са 2 клас вече.
Сори,но не вярвам.
Уважение за труда ви.

# 214
  • Мнения: 4 393
Когато бях на този етап със синът ми,пращах и имена и ЕГН,и дг и едно  НИЩО.Децата са 2 клас вече.
Сори,но не вярвам.
Уважение за труда ви.
Нима забравихте, че преди 12 години се редяхме на опашка физически пред градините и изобщо пък нямаше яснота кой на какъв принцип се записва.

# 215
  • Мнения: 162
Здравейте, тази седмица излезе решението на детето ми за СОП, но в градината в която искаме да кандидатстваме, мястото е прехвърлено по общия ред.
Какво мога да направя по въпроса, и не трябваше ли 1 място за СОП да се пази за през годината?
Благодаря предварително!

# 216
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Задължени са да ви приемат. Чл. 192 ЗПУО.

# 217
  • Мнения: 162
Задължени са да ви приемат. Чл. 192 ЗПУО.
Много благодаря!

# 218
  • София
  • Мнения: 9 111
Да - продължават да влизат деца с връзки и подкупи. Но като никой не иска да подава сигнали, няма как да е.
И все пак работната група, контролът, Който се осъществява от СНБМ,делата, които се водят срещу дискриминационните критерии имат значение и правят нещата поне частично по-прозрачни и справедливи.

# 219
  • Мнения: 3 638
Детето ми е прието на текущо класиране в първа група със сменен набор. Не очаквах въобще, но се оказа че има 3 свободни места и няма желаещи от набор 2016.
Сега имам една седмица да го запиша, но той посещава самостоятелна ясла.
Въпросът ми е ако успея да го запиша до петък, от кога трябва да започне да посещава градината и да го отпиша от яслата?
Притеснява ме и краткия срок, не съм сигурна дали ще станат готови всички изследвания, които искат за постъпване.
Ще съм благодарна ако някой ми разясни процедурата по прехвърлянето от ясла в градината, може ли да остане в яслата докато станат изследванията или трябва да стои в къщи от понеделник?

# 220
  • София
  • Мнения: 6 173
Изследвания се правят само за децата, които за първи път ще посещават ДЗ. Щом детето е в ясла и я посещава няма нужда от никакви нови изследвания.
От яслата ще го отпишете, чак когато детето е записано в новата ДГ, не и преди това.
Спокойно може до петък да си ходи в яслата или поне до четвъртък, защото в случая е последния ден от месеца и  ще е по-лесно, ако не започва новия месец за един ден. След това си уреждате финансовите взаимоотношения с яслата, взимате си медицинския картон и от следващия понеделник го водите в новата ДГ.

# 221
  • Мнения: 276
Здравейте! Синът ми посещава редовно ясла от 1 септември. Досега е отсъствал само 1 седмица, защото беше болен, като съм представила медицинска бележка за това. Въпросът ми е какво се случва, ако си изразходва този 1 месец по медицински причини? В началото на декември му предстои операция, след която ще си стои вкъщи до края на месеца, докато се възстанови. 2 седмици преди операцията ще го спра от ясла, за да е здрав и ще дам бележка по домашни причини. От януари се надявам да се върне на ясла, но вече ще е приключил почти всички възможности за извинение на отсъствията. Какво се случва, ако се разболее? Неизвинени отсъствия ли ще има или имам право на още по медицински причини? Да не го изключат от яслата за неизвинени отсъствия Grin

# 222
  • Мнения: 4 393
Е, как какво се случва, ако е болен? Носите медицинска бележка.
Успешна операция ви желая, дано всичко мине леко и бързо се възстанови детенце.

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 07:37 от jeniqa

# 223
  • София
  • Мнения: 8 932
Няма ограничение за отсъствие по медицински причини. На тази възраст и по домашни причини може да отсъства повече,  просто след определени дни се заплаща пълна такса.

# 224
  • Мнения: 16 871
Нали уж по дом.причини може само 30 дни? На нас от сдя така ни казаха.

Общи условия

Активация на акаунт