Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 160
  • 722
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 9 107
Точно това имам предвид. Директорите определят колко и за кой набор свободни места. Как и защо, всичко е според субективно преценяване. Поне аз не знам да има "нещо" различно от това. Освен бр. деца в група, помещение, условия и т.н.
Да. Просто ми се струва редно след като има точки за район по местоживеене, които са на практика определящи за приема, да има и управление на местата на ниво район. Т.е. те да са сравнително равномерно разпределени между наборите (или на база на брой кандидатстващи деца от различните набори в района), а не всеки директор да си решава за себе си, без оглед на това какви места ще обявят останалите ясли/градини в района.

# 571
  • София
  • Мнения: 1 299
Така де, търсени градини Simple Smile
Имате ли наблюдения кои са най-търсените градини в Лозенец и евентуално Студентски град? Миналата година за ясла голямо проучване правих, язък, че си загубих нощите и ми изтекоха очите, че и с калкулатор смятах, така и не получих заветния мейл. 😥
Баткото беше в 72 одз в Студентски район и бях много доволна. 69 СДЯ беше една година пак в Студентски и не бяй доволна. Сега с малката сме вече в район Лозенец, ОДЗ с ясла за 2019 е едно и е на 3 мин пеша от нас, но шанс да влезем там е 10 процента........ Просто не знам...

# 572
  • Мнения: 4 246
Единственото ОДЗ в Лозенец е много накрая, към Околовръстното и Студ. град.. Не знам защо са го направили толкова голям административният район на Лозенец .И за Триадица имам такова наблюдения,където са включени централни части и крайни квартали.

# 573
  • Мнения: 30
Здравейте,
възможно ли е децата, родени през януари 2019, да кандидатстват с предния набор 2018?
Предварително благодаря.

# 574
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Чл. 14, ал. 10 от наредбата за прием
(10) (Доп. - Решение № 270 по Протокол № 52 от 26.04.2018 г., изм. - Решение № 510
по Протокол № 58 от 26.07.2018 г., изм. и доп. - Решение № 69 по Протокол № 70 от
14.02.2019 г., в сила от 18.03.2019 г.) След приключване на класиранията за прием през
месец септември на съответната учебна година, в детските градини и в подготвителните
групи в училищата децата могат да кандидатстват с по-голяма или по-малка възрастова
група, когато има наличие на свободни места и няма чакащи за прием деца от съответната
възраст. Дете, което посещава яслена група в детска градина, може да кандидатства за по-
голяма възрастова група в същата детска градина.

Извън това, към момента се осъществява някаква електронна кореспонденция със СО. Вероятно ще има промени, вкл. в определената дата за т.нар. първо голямо класиране 15.05.2020 г.

# 575
  • Мнения: 959
......................

Извън това, към момента се осъществява някаква електронна кореспонденция със СО. Вероятно ще има промени, вкл. в определената дата за т.нар. първо голямо класиране 15.05.2020 г.

Извинявайте, ама кой по какъв начин е упълномощен да иска промяна на датата на класирането и с каква аргументация? Наясно съм с ИП, но също така все още има хора, които са в отпуск за отглеждане на дете, които имат заместници и работодателите искат да имат яснота, кога въпросният служител би се върнал на работа. Ясно е, че държавата няма да е затворена до септември. Ако не знам, дали детето ще бъде прието и кога може да тръгне на ясла, как да подсигуря гледането му - трябва да се търсят други варианти, което също отнема време. Има логика класирането да е месеци преди реалното тръгване.

# 576
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Кой какво иска и с какви аргументи от СНБМ не знаем. До момента получаваме само не добре формулирани запитвания, вкл. и от СО.

# 577
  • Мнения: 299
Здравейте.
Как стои въпросът със заетостта ако единият родител е регистриран в Бюрото по труда? Ако се отбележи като "безработен", системата директно маха точките. Писах във формата за обратна връзка, но връзката нещо не се връща обратно...

# 578
  • Мнения: 4 246
Родителят, който е регистриран в Бюрото по труда, е безработен. Няма точки.

# 579
  • Мнения: 299
Родителят, който е регистриран в Бюрото по труда, е безработен. Няма точки.

Т.е. в сегашната ситуация на масови съкращения, като добавка към удоволствието да останеш без работа, идва и това мястото на детето ти да се срине с 2точки и да няма шанс за градина...
Благодаря за бързия отговор!

# 580
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Ясен е проблемът с многото безработни сега, но обективно няма възможност нещо да се промени ако запазят датите по календара, такива каквито са сега. 13.05 заключване на ИСОДЗ, 15.05 класиране.За да бъдат стимулирани/подпомогнати по някакъв начин са необходими изм. и доп. в Наредбата за прием и Правилата за прием в СДЯ. ОК 3 се отнася и до родители, работещи в ЕС. Поради ситуацията, сега има много българи които са регистрирани като безработни в други държави от ЕС.

Вчера са качили това в новини:
Новини и съобщения
07.04.2020 Информация за родителите относно първото класиране за прием на деца в общинските детски градини и в подготвителните групи към училищата
 
Във връзка с разпространението на COVID 19 на територията на страната и обявеното извънредно положение уведомяваме родителите на кандидатстващите за прием деца в общинските детски градини и подготвителните групи в училищата за следното:


1. Първото  класиране за прием на деца в общинските детски градини и в подготвителните групи към училищата ще се извърши на 15.05.2020 година.


2. В случай че извънредното положение в страната бъде удължено и след 13 май 2020 г., след извършване на първото класиране, срокът за записване на класираните деца се удължава от 18 май до 18 юни 2020 г.


3. При евентуално удължаване на извънредното положение родителите ще бъдат своевременно уведомени за промени в графика на дейностите, публикувани на сайта на ИСОДЗ и ПГУ.


Столична община

Последна редакция: ср, 08 апр 2020, 09:09 от мама САННЯ

# 581
  • Мнения: 4 246
Доколкото разбирам първото класиране е 15.05, а записването може да бъде удължено, нали?

# 582
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Да. Сроковете между отделните класирания също ще са по-големи. Надяваме се че ще успеят със служебната проверка на критерия за адрес.

# 583
  • Мнения: 1 091
На мен ми отговориха, че може служебно да проверят.Иначе имам бележка, но от 2014г , че съм на адреса, сега не ми се види по опашки да взимам.

# 584
  • София
  • Мнения: 6 010
Здравейте, когато септемви влезе в сила критерия за уседналост кой адрес ще се гледа - настоящ или постоянен?

Общи условия

Активация на акаунт