Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 290
  • 722
  •   1
Отговори
# 585
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Здравейте, когато септемви влезе в сила критерия за уседналост кой адрес ще се гледа - настоящ или постоянен?
И двата. Разликата в точките е от това дали адресът е в адм. район на ДЗ. Погледнете наредбата, със звездичка е отбелязано.

На мен ми отговориха, че може служебно да проверят.Иначе имам бележка, но от 2014г , че съм на адреса, сега не ми се види по опашки да взимам.
Добре е че ще го правят, за приема в 1 клас ще е така.  Дали обаче ще го правят по районите ръчно или ще са свързани с централната база данни.

# 586
  • Мнения: 68
Здравейте, когато септемви влезе в сила критерия за уседналост кой адрес ще се гледа - настоящ или постоянен?
И двата. Разликата в точките е от това дали адресът е в адм. район на ДЗ. Погледнете наредбата, със звездичка е отбелязано.
За уседналостта в административния район на детската градина К1, разбирам . Но не мога да разбера защо няма да признават уседналост, когато родителите са сменили адреса на територията на Столична община, но и старият е бил в София. Става въпрос за К2. Така на практика може да имаш 20 години уседналост в София, но заради това, че си се преместил на друг адрес губиш точки. Не са го измислили добре.

# 587
  • София
  • Мнения: 6 010
Здравейте, когато септемви влезе в сила критерия за уседналост кой адрес ще се гледа - настоящ или постоянен?
И двата. Разликата в точките е от това дали адресът е в адм. район на ДЗ. Погледнете наредбата, със звездичка е отбелязано.

Благодаря, прочетох! Да разбирам, че това пък значи, че двамата родители общо могат да се възползват от 2 настоящи адреса и два постоянни?

mazurka, идеята е да се даде предимство на хората в квартала до близката им градина. Поне аз така го разбирам и ми звучи логично. Ако цял живот си живяла в Банишора и се преместиш в Стрелбище, то ще имаш уседналост в Банишора и чак след две години в Стрелбище. Иначе тези точки няма да имат никакъв смисъл ако всичко е на ниво Столична община.

# 588
  • Мнения: 68
Госпожа Лаленце, предимснвото на хората от квартала се дава според Критерий 1 от Наредбата. Недоумението ми е за Критерий 2, а именно : "Постоянен/настоящ адрес на един от родителите/настойниците на територията на Столична община, който не е променян преди подаване на заявлението:
- през последните над 2 години - 2 т.
- през последната от 1 до 2 години - 1 т." Въпросът ми е към мама САННЯ. Не е ли редно хората, които живеят повече от 3 години в София, но през последната година са се преместили на друг адрес да получат точки за уседналост?

# 589
  • София
  • Мнения: 6 010
mazurka, разбрах те. Има резон да питаш...

# 590
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
mazurka, защо въпросът ти е към мен? 3 г., 30 г. или 333г. Аз лично съм против този критерий, не заради фиксираните години, а защото противоречи на няколко регламента на ЕС. Когато стане действащ, ще може да се обжалва.
Няколко пъти имаше предложения родители, които плащат големи местни данъци да получат предимство, а родители които с години не ги плащат да търпят санкции. Не става при кандидатстване в ДЗ. Децата кандидатстват, родителите ги представляват защото са малолетни. Тук не трябва да е от значение кой има Н бр. имота в СФ, съвсем вероятно в различни райони. А от забавено плащане или липса на такова, не следва негативът да е върху детето. Не е по моята част, нямам икономическо образование.
По отношение т.нар. уседналост съм против лично. При обсъждането не чух нито един смислен аргумент. СФ е един от трите районирани в БГ /Пловдив и Варна са другите два./ В различните райони ДЗ и училищата не са поставени/съществуващи равномерно, има презастроени ройони, в които кандидатстване с "нормални" точки е загубена кауза преди началото. Има и разни странни квартали, без никаква инфраструктура, но с много жилищни сгради /след 2007 г. вероятно отговарят на изискванията, сградите/.
От къде дойде това предложение мога да кажа. Кой и с какви аргументи го подкрепи също.

# 591
  • Мнения: 68
Благодаря за включването!  Попитах Вас, защото очаквах да получа компетентно мнение по въпроса!  И според сегашните критерии е нисък шансът на дете с 12 точки, а с новите критерии ще стане още по-трудно, освен ако не променят нещо поне по  2-ри критерий.
mazurka, защо въпросът ти е към мен? 3 г., 30 г. или 333г. Аз лично съм против този критерий, не заради фиксираните години, а защото противоречи на няколко регламента на ЕС. Когато стане действащ, ще може да се обжалва.
Няколко пъти имаше предложения родители, които плащат големи местни данъци да получат предимство, а родители които с години не ги плащат да търпят санкции. Не става при кандидатстване в ДЗ. Децата кандидатстват, родителите ги представляват защото са малолетни. Тук не трябва да е от значение кой има Н бр. имота в СФ, съвсем вероятно в различни райони. А от забавено плащане или липса на такова, не следва негативът да е върху детето. Не е по моята част, нямам икономическо образование.
По отношение т.нар. уседналост съм против лично. При обсъждането не чух нито един смислен аргумент. СФ е един от трите районирани в БГ /Пловдив и Варна са другите два./ В различните райони ДЗ и училищата не са поставени/съществуващи равномерно, има презастроени ройони, в които кандидатстване с "нормални" точки е загубена кауза преди началото. Има и разни странни квартали, без никаква инфраструктура, но с много жилищни сгради /след 2007 г. вероятно отговарят на изискванията, сградите/.
От къде дойде това предложение мога да кажа. Кой и с какви аргументи го подкрепи също.

# 592
  • Мнения: 4 255
Новият критерий важи от м. Септември. Ако можете да влезете сега през Май, най-добре.Имам уседналостта и няма да ми помогне сега през м. Май.

# 593
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Някъде назад в темата имаше много добър коментар по отношение на уседналостта. Част от него напр. 3 г. уседналост за 2 г. дете. Потенциалните бъдещи родители още от гимназията да започват да планират кое ДЗ ще им е удобно и да усядат в съответния район. Места няма, но проблемът е избутан в страни, дори изобщо се игнорира и не се решава с години. 5000 кандидатствали и неприети деца 2019 г. Да видим през тази 2020 г. колко ще са. А следващата година да вземат да съчинят още няколко критерия, които стесняват възможността за прием, та да е ясно че само деца родени като приказни герои ще ползват услугата общинско ДЗ.

# 594
  • Мнения: 4 255
При училищата е подобна работата.Не трябва да се местиш мин 3 години, за да се класираш за някое училище. При нас това предстои след 4 години, но забелязах, че на 3-то класиране имаше свободни места миналата година в що годе добри училища и си мисля, че след 4 години няма да са повече децата от мин. година..

# 595
  • Мнения: 2 193
Има ли яснота дали точката за работещ родител, съкратен по време на ИП, се запазва или отпада?
Виждам, че има пусната анкета, но не се изисква влизане в профила, анонимна е и реално всеки би могъл да подаде невярна информация. Не е ясно и с каква цел се събира тази информация.

# 596
  • София
  • Мнения: 6 174
Точките за работещ родител са залегнали в наредбата за прием. Няма как да се начисляват точки на родители загубили работата си вследствие на ИП без да се промени тя. Промяна на наредбата изисква определени процедури. Освен това веднъж променена, тя остава такава до следващите изменения. Също така няма яснота как би могло да се докаже, че загубата на работа е точно вследствие на ИП не само в страната, но и в ЕС, защото правилата се прилагат и за родители работещи в страните от ЕС.
Мнението на СНБМ, което сме изразили и пред ДО, е че е целесъобразно изместването на датата на първото голямо класиране напред във времето, така че то да се проведе в условия различни от действащото сега ИП.

# 597
  • Мнения: 2 193
Благодаря за отговора!

Попитах, защото позната уверено твърди, че "по новините" били казали така, а аз подобна информация не открих.

Относно промяната на датата на класирането силно се надявам да не се случи. Колкото по-рано стане ясно дали детето е прието или не, толкова по-лесно ще е за родителите да планират връщане/ напускане на работа или на кого да поверят грижите.

# 598
  • Мнения: 4 255
Преди седмица мисля, че казаха, че промяна в датата за класиране няма да има, но записването може да се удължи. Като гледам анкетата по-голямата част са на работа.
За какво им е на СО тази информация, те си знаят.

# 599
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Пуснали са анкета, дори със срок за отговор, ще имат някаква иф. Каквито и да са резултатите от нея, дори противоположни на тези към момента, не разбирам каква е идеята и какви намерения имат. Ще се разбере.

Общи условия

Активация на акаунт