Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 667
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 4 328
На мен на времето ми казваха: "Учи, за да не работиш" и честно казано има нещо вярно в тази мъдрост.
и то е?

# 361
  • Мнения: 24 467
На мен на времето ми казваха: "Учи, за да не работиш" и честно казано има нещо вярно в тази мъдрост.
и то е?

Знаше стария виц:
... и аз послушах и учих, учих, учих... и сега няма работа, няма работа...

# 362
  • Мнения: 316
На мен на времето ми казваха: "Учи, за да не работиш" и честно казано има нещо вярно в тази мъдрост.
и то е?

И на мен на 10 ми беше трудно да проумея какво имаше пред вид баща ми Bowtie

Идеята, Виж ти е, че истинската работа е на къра, а не зад бюрото. Който не е пробвал да копае, няма как да разбере.

На мен на времето ми казваха: "Учи, за да не работиш" и честно казано има нещо вярно в тази мъдрост.
и то е?

Знаше стария виц:
... и аз послушах и учих, учих, учих... и сега няма работа, няма работа...

Smiley

# 363
  • Мнения: X
По нашия край точният израз е 'Учи, мама, да не ходиш на нивата'. И да, в този му вид си е верен. Физическа работа, твърде зле платена... Тези дни попаднах на статии за 4 бона заплата за берачи на билки, заетост 2-3 месеца, левче на кило събрана билка. Долу в коментарите през един правеха изчисления колкостотин кила билки дневно трябва да набереш - и то ако нямаш почивен ден - за да вържеш 4 бона за месец.
Та така с големите заплати.

# 364
  • София
  • Мнения: 4 328
да, де, ама е 2019 и огромна част от работата е зад устройство, та учене си трябва.

земеделският труд е ниско оценен точно заради тези зад устройствата. темата е дълга и проблемът е трудно преодолим.

сетих се за видеото на Китодар в тубата "Ще учиш ли, ще работиш ли?"  Grinning

# 365
  • София
  • Мнения: 38 789
Аз пък харесвам поговорката "Учен човек - дялан камък". В смисъл, ще пасне почти навсякъде. Има избор. Дори и да не работи по специалността, придобитите знания и умения могат да са полезни при намирането и извършването на хубава работа.

# 366
  • Мнения: X
Сетих се, че някой в една друга тема се възмущаваше как така международни шофьори ще взимат няколко хиляди - не товарят, не говорят езици и не носят материална отговорност за товара. И по трите точки има твърде рационални контри на субективното 'от кадя на кадя'.

# 367
  • Мнения: 19 034
Лафът си е от Тошово време, идеята е да земеш вишо и да цопнеш на държавно бюрце до пенсия...иначе учителите тогава май бачкаха...пък и те бяха изучени...

# 368
  • Мнения: 24 467
Сетих се, че някой в една друга тема се възмущаваше как така международни шофьори ще взимат няколко хиляди - не товарят, не говорят езици и не носят материална отговорност за товара. И по трите точки има твърде рационални контри на субективното 'от кадя на кадя'.

Имаш ли представа колко тежък и рисков е трудът точно на камионджиите?
Не случайно Макрон настъпи нашите превозвачи, които им осигуряват изключително мизерни условия на труд. С дни седят и спят в една кабина, чакат по граници с часове и дни понякога, гонят срокове, често пъти се налага да нарушават редица правила, за да изпълнят това, дето им е наредено. Редовно ги глобяват заради работодателите им.
Никога няма да забравя как едни ислямисти преди години обезглавиха двама наши такива шофьори. Предполагам, че помните случая.
http://www.faktualno.com/2017/12/2004.html

# 369
  • София
  • Мнения: 38 789
Аз не мога да карам, така че за мен човек който има категория С и нагоре, е полубог и си заслужава парите.

# 370
  • Мнения: X
Не мисля, че е от Тошово време. Баба ми го е слушала постоянно от баща си преди това време. Идеята е да се бъхтиш по-малко и по-приятно за повече пари, какво нерационално или смешно има? Винаги можеш от хирург да се преквалифицираш на сладкар или от финансист на шлайфист, но обратното не става току-така.

Последна редакция: вт, 25 юни 2019, 14:31 от Анонимен

# 371
  • Мнения: X
Имаш ли представа колко тежък и рисков е трудът точно на камионджиите?
Нали и аз това казвам.
Ама как да обясниш за материална отговорност и хамалуване на човек, който видимо не е бил отговорен и най-тежкото, което е вдигал, е куфарът за отпуската.
П. П. Изразът не е от Тошово време, от индустриалната революция е.

Последна редакция: вт, 25 юни 2019, 19:52 от Анонимен

# 372
  • Мнения: 29 835
Истината е, че трябва адекватно заплащане навсякъде. Цените в България са почти като европейските, а заплатите са в пъти надолу.
Ноооо…..важното е политиците да си купуват евтинки имоти, бизнесмените да карат коли за четвърт милион,  да имат яхти и вили, пък работниците да кютат там някак си....

# 373
  • София
  • Мнения: 4 328
за да има адекватно заплащане, трябва да има адекватни условия, а такива липсват.

бизнесмените, които карат коли за четвърт милион и имат яхти, не са точно бизнесмени. не и мнозинството от тях.

# 374
  • Мнения: 29 835
Алчността е голям двигател.

Може да не са точно бизнесмени, но са работодатели.

Скоро се коментираше намаляването на ДДС на хляба и лекарствата. Изводите бяха, че цената за крайния потребител няма да намалее, защото и сега работели на загуба. Първо, никой не може да работи на загуба, поне не дълго. Второ, защо да намаляват цените, като може разликата да им е печалба, въпреки данъка, с който се облага. Трето, защо да плащат на работниците повече, като те и за тези пари пак си работят...я, по-добре една ескурзийка да си спретнат, да си купят нова служебна колица или пък да си отпуснат едно дивидентче… /хлябът беше пример, това е във всички сфери/

Общи условия

Активация на акаунт