Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 560
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 4 328
права си, Натали.
бих могла да вляза в дискусия, но ще трябва да защитавам тезата на еднорозите;)

# 376
  • Мнения: 29 429
То не е и въпросът кой прав, кой крив. Такава е действителността. Сигурно доста от нас са се нагледали на прости шефове с претенции, парашутисти с големи заплати и никакви отговорности, тъпи решения, водещи до загуби и т.н., и т.н......

Както и да е, не е това основният въпрос на темата.  Peace

# 377
  • Мнения: 24 467
Знам, че най-леката работа е ... чуждата работа.😁

Гал, не ги знам тия теми кои са, но се изумявам на хората, как с лека ръка омаловажават такъв тежък и рисков труд.

# 378
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 221
на много работни места работата се определя като за "служители" и "работници". служителите не искат да работят, докато работниците са съгласни да служат със заплатата си като работник.

# 379
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
И друг път съм го писала - моя позната с шивашки цехове все се оплаква, че няма кой да работи в тях. По едно време реши да внася шивачки от третия свят. Обаче... Има законови ограничения. Само 10% от броя на персонала може да доведе хора тук, трябва да им осигури документи, жилища и по 50 евро на ден доход. Събрано всичко прави по 3000 лв на човек месечно + поемане на персонална отговорност за всеки, ако направи някоя беля. Коментарът и беше - че то за 3000 лв и тук ще си намеря работници.
Та така.

Последна редакция: вт, 25 юни 2019, 21:06 от Unknown_lady

# 380
  • Мнения: 29 429
Даже не е и за коментар....

# 381
  • Мнения: 11 547
Значи българският работодател е готов да внесе работници дори и от Марс, но не и да плаща адекватно на тези, които са му под ръка.

# 382
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 221
Значи българският работодател е готов да внесе работници дори и от Марс, но не и да плаща адекватно на тези, които са му под ръка.
ами това се отнася и за запада. за това на тях са им необходими бедни мигранти - за да плащат по-малко.

# 383
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
А, никого не внесоха, не можели да дадат такива пари, взетата работа не била добре платена. Питаха и за китайски, и за виетнамски работници, както и за бесарабски българи и се отказаха, по закон условията са еднакви за всички националности. Към момента чуждестранен работник излиза тези пари месечно и отделно се носи отговорност, ако лицето извърши някой зулум. Много са условията и те се отказаха. А тези на морето, които са си взели работници от Украйна и Молдова за хотелите и кухните, нямам представа как са го уредили. Със сигурност тези пари не им ги дават. Аз видях условията само за работа в производство. Но принципно, останах с впечатление, че за всеки нает чужденец се плаща това, без значение в кой отрасъл е.
Та по- полека със заплахите, че ще се внасят чужденци за работници, има много законови ограничения.

# 384
  • Мнения: X
ами това се отнася и за запада. за това на тях са им необходими бедни мигранти - за да плащат по-малко.

И как според теб чисто технологично могат да им плащат по-малко?

# 385
  • София
  • Мнения: 4 328
не им плащат по-малко. мигрантите просто работят това, което образованите местни няма да работят.

# 386
  • Мнения: 29 429
Показателно е само, че дори обмислят да дават пари на чужденци, които в никакъв случай няма да им излязат "по-евтино", вместо да дадат на българите нормални заплати.  #2gunfire Едва ли шивачките искат 3 хил.лв. Като знам в бранша колко зле са платени, +100 лв. да даде над другите фирми, ще си намери хора.

# 387
  • Мнения: X
Шият на конфекционните западни марки за стотинки на бройка и после гледат на етикетите цени 100 евро и нагоре. Някак... психически удря.

# 388
  • Мнения: X
Приятелката ми си купи страхотни обувки от доста скъп магазин в Кьолн. Единият продавач ни чу като си говорим и ни попита откъде сме. Като казахме България много радостно възкликна, че тези всичките обувки са произведени в България, дизайнерът е румънец, иначе марката е италианска. 🤔

Цитат
после гледат на етикетите цени 100 евро и нагоре. Някак... психически удря.

Всъщност едната обувка не можеш да купиш за 100 евро.

# 389
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
Показателно е само, че дори обмислят да дават пари на чужденци, които в никакъв случай няма да им излязат "по-евтино", вместо да дадат на българите нормални заплати.  #2gunfire Едва ли шивачките искат 3 хил.лв. Като знам в бранша колко зле са платени, +100 лв. да даде над другите фирми, ще си намери хора.
А, не дадоха и на чужденците Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт