Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 37

  • 47 368
  • 764
  •   1
Отговори
# 390
  • Варна
  • Мнения: 59
Скоро и апартамент (ако няма да го ремонтираме) ще се пуска и се чудя по коя линия да го продаваме (сам или с брокер/и)?
Как САМИ да продадем апартамента си в 10 лесни стъпки за ИДИОТИ

# 391
  • Мнения: 9 922
Десперета, става дума за НЕатрактивен имот, не за имот в  търсен район. Помниш, че Томева имаше атрактивен имот и за 1-2 се наредиха на опашка. Е, явно случаят на потребителката не е такъв. От съответната агенция явно не си дават зор, защо да не го пусне на още агенции.
За какво приоритизиране говориш - силно ме съмнява повечето агенции да работят по този начин.
Ако става дума за цената, като си с една агенция, тя също може да "натисне" продавача да свали цената за първия появил се случайно купувач. Пък продавачът какво да прави - нали е подписал ексклузивен договор.
Между другото, в нашия ексклузивен договор за продажба имаше цена - нисичка, реалната беше с 1/3 над нея, но ако не се беше появил нашия купувач, щяха да ни натискат да продадем на ниската цена.
Това е моето мнение, споделям го. Защото е на база опит с НЕатрактивен имот. Всеки си решава сам.
Ние си имахме някаква идея под каква сума няма да паднем, все пак ставаше дума за продажба, а не за подарък.

# 392
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 730
Неатрактивен имот или имот със съществени недостатъци, нямам предвид такива, които могат да бъдат отстранени го продава ЦЕНАТА. Добрият маркетинг и реклама помагат, но нямам какво да се заблуждаваме цената е основното.
Продавачите да имат предвид, че купувачите са много по в "час" с цените от тях. Първо, защото следят пазара преди тях, виждали са доста имоти, съответно имат по-реалистична картинка за пазара. И второ в зависимост от района, купувачите са средностатистическа извадка за покупателната способност на таргет групата в района. Имотът сам по себе си може и да струва толкова, колкото очаква продавача, обаче за дадения квартал няма купувачи с този бюджет.

Продавачът, когато ценообразува сам, го прави по следните 3 начина: 1/ Трябват му ХХХХ евро. 2/ вложил е ХХХХ евро. 3/ гледа подобни имоти в сайтовете, но няма информация подобните имоти от кога са на пазара, реални ли са и разбира се емоционалната преценка е най-водеща. За всеки неговият имот е с повече достойнства от другите.

# 393
  • Мнения: 1 719
Моите лични наблюдения са, че скъпоструващи стоки като имот или сравнително нов автомобил се продават доста трудно и в голям диапазон от време - да речем между 6м. и 1 година.

# 394
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 730
Моите лични наблюдения са, че скъпоструващи стоки като имот или сравнително нов автомобил се продават доста трудно и в голям диапазон от време - да речем между 6м. и 1 година.

Какво имаш предвид по " скъпоструващ имот" ....над колко...

# 395
  • Мнения: 1 719
Скрит текст:
Моите лични наблюдения са, че скъпоструващи стоки като имот или сравнително нов автомобил се продават доста трудно и в голям диапазон от време - да речем между 6м. и 1 година.

Какво имаш предвид по " скъпоструващ имот" ....над колко...

Казвам скъпоструваща стока като имот. А не скъпоструващ имот. По презумция всеки имот си е скъпоструваща стока. Трябват ти най-малко няколко годишни заплати, което за мен го квалифицира като скъпоструваща стока. Не е като да струва половин месечна заплата...

# 396
  • Плевен
  • Мнения: 252
Здравейте,
Покупка на имот на данъчна оценка, която е 1/2 от реалната цена, крие ли рискове?
Продавачът е англичанин и сделката е чрез брокер.

# 397
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 730
Здравейте,
Покупка на имот на данъчна оценка, която е 1/2 от реалната цена, крие ли рискове?
Продавачът е англичанин и сделката е чрез брокер.
Странно точно чужденец да изповядва на данъчна оценка...

# 398
  • Плевен
  • Мнения: 252
Но се продава чрез брокер, т. Е чужденците изобщо не ги виждаме.

# 399
  • София
  • Мнения: 9 959
.

Продавачът, когато ценообразува сам, го прави по следните 3 начина: 1/ Трябват му ХХХХ евро. 2/ вложил е ХХХХ евро. 3/ гледа подобни имоти в сайтовете, но няма информация подобните имоти от кога са на пазара, реални ли са и разбира се емоционалната преценка е най-водеща. За всеки неговият имот е с повече достойнства от другите.
3тият начин не е ли най-удачен?
Има ли начин да се проследи от колко време е пуснат имота?
Пп. Мислех си някок печен брокер да го (до) оцени, но не знам дали има смисъл да се наема такъв. Не бързаме с продажбата и ако го обявя на повечето места.. който търси ще го намери и без брокер.
Пп2. Ок ли е да се живее в част от имота по време на продажба или по добре да се иде под наем.

# 400
  • Мнения: X
N_kirpi, аз не бих се навила на такава сделка. Англичанин да укрива данъци? Не ми звучи наред. Може просто брокерът да го е предложил “за да ви спести някой лев”, а може и пълномощното да е фалшиво, да има други наследници или нещо друго.
Но щом сте стигнали до това са обсъждате цената на изповядване, най-вероятно имате всичко необходимо, включително преведено удостоверение за семейно положение на чужденеца и сте проверили имота и пълномощното. Данък придобиване на имота е възможно най-малкия (в София е 2.5%) и не разбирам какво е това желание да се пести от него. Ако се стигне до разваляне на сделка, ще можете да претендирате само до сумата в нотариалния акт, заслужава ли си според вас? Ако тръгнете да продавате имота в рамките на 3 години след придобиването му, дължите данък 10% върху печалбата, т.е. върху всичко над цената на придобиване в НА.

# 401
  • Мнения: X
Сигурно купувачът иска да спести някой лев, та затова пита за рисковете.

Последна редакция: вт, 06 авг 2019, 21:02 от Анонимен

# 402
  • Мнения: X
Местният данък влиза в общинския бюджет. Като изповядват на данъчна оценка, да не се чудят после защо няма асфалт, детски градини и прочие.

# 403
  • Мнения: 856
Спомням си, че покрай аферата Златен век имаше хора които обясняваха как видиш ли всички "българи" гледат далаверата. Днес говорим за изповядване на данъчна оценка. Днес мо обясняваха за една друга имотна далавера която си е баш престъпна та ще я запазя в тайна. И пак го имаше как "ние българите". Ами аз явно съм китаец като си спазвам законите, пък не съм обеднял. 

# 404
  • Мнения: 230
Здравейте,
Покупка на имот на данъчна оценка, която е 1/2 от реалната цена, крие ли рискове?
Продавачът е англичанин и сделката е чрез брокер.

Аз не мисля, че в поста се казва, че ще бъде заплатена само данъчната оценка, а че данъчната оценка е 1/2 от продажната цена. Всъщност изречението е малко двусмислено. Ако е първото, не крие никакви рискове. Заплащате си сумата, записана в договора ако ще и тя да е двойна на данъчната оценка. Така сте се договорили.
Ако пък наистина искате да платите по-малко от продажната цена (на данъчна оценка) ще трябва да доплатите някак остатъка от изискваната сума на англичанина. Това обаче няма да е описано в документите и тук е рискът, описан по-горе от съфорумниците да загубите тази допълнителна сума ако при някакви условия сделката се обяви за нищожна в бъдеще.

Общи условия

Активация на акаунт