Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 560
  • 836
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 634
Докато няма конкретна ситуация, то няма как да има и конкретен отговор.
Всичко е възможно.

# 256
  • Мнения: 68 654
Попитайте в инспекцията по труда.
Според мен трябва да е на тр.договор, защото има раб.време и раб.място.

И да...могат да глобят упр/ЕС ако ИТ мине на проверка.

Последна редакция: ср, 17 юли 2019, 13:47 от teta75

# 257
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
По тази логика нашата ЕС също изпада в такъв казус, но с чистачката - която (когато я имахме - че вече нямаме) не е била на договор, получавала е пари на ръка само с/у разходен ордер и със сигурност не е декларирала този доход...

# 258
  • Мнения: 68 654
Ако общото събрание на етажната собственост вземе решение да има портиер, разходите във връзка с това са консумативни разноски за управлението и поддържането на етажната собственост, които се разпределят по равно между собственици, обитатели и ползватели на обекти от етажната собственост – чл. 51, ал.4, във вр. с ал.1 ЗУЕС. В ЗУЕС няма примерно изброяване какво включват тези разходи, но в чл. 9, ал.4 от ПУПНЕС, действал до 16.09.2002г. се съдържа такова. Според този текст разходите за портиер включват разходи за заплата, работно облекло и наем на заетото помещение. От обхвата на тези разходи може да се прави извод и за функциите на портиера. Те не са дифинирани в закона, но са свързани с това да следи за реда в етажната собственост и достъпа на външни лица в нея. Тези функции дори и неизчерпателно изброени са по-тесни от дифиницията на охранителната дейност по Закона за частната охранителна дейност в частта й по охрана на имущество на физически и юридически лица – чл.5, ал.1 т.2 от ЗЧОД.

от тук
http://www.ex-lege.info/?id=348236

Най-добре в ИТ да се попита - предполагам ще знаят какъв договор трябва и трябва ли изобщо.
Според решението на ВАС на РБ - си трябва. А как се осчетоводява после и декларира - някой счетоводител ще знае, аз съм далеч от тази материя....

# 259
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
По тази логика нашата ЕС също изпада в такъв казус, но с чистачката - която (когато я имахме - че вече нямаме) не е била на договор, получавала е пари на ръка само с/у разходен ордер и със сигурност не е декларирала този доход...

Точно това си помислих. Чистачките, често са наети с устна договорна,  а не през фирма. Когато се наложи ремонт се вика майстор за нещо: ВиК, улуци, комини, домофони и пр. Ако този майстор не е от фирма и просто си взема парите срещу разписка ситуацията е същата. Както и когато асансьорният техник не даде фактура, за да не се начислява ДДС, а само разписка за ремонтните дейности.

# 260
  • Мнения: 68 654
Майсторът е на граждански договор - за изпълнение на конкретна задача.
Би трябвало де ако се сключваха договори. На практика се броят пари на устна договорка.

Не вярвам някой да тръгне да проверява входовете така че драмата ми се струва излишна.

# 261
  • Мнения: 2 298
Декларирането на доходи е задължение на получателя на тези доходи, така че това само по себе си не е ваш проблем.  
Хипотетично, ЕС може да има други проблеми, ако не са си уредили всичко с решения на ОС и нужната документация по ползването на услугите на портиер/ чистачка и т.н.  Но това в случай на нарочна проверка, най-вероятно само по сигнал. 

# 262
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Минахме през това. Инспекция по труда се вълнува само ако сте сдружение и имате Булстат, иначе няма как да сключите трудов договор. Минаха ни на проверка по сигнал и жената ми заяви, че наш съсед им досаждал и затова. НАП също ни провери, но съседът беше писал ЕГН-то на мъжа на портиерката и доказах, че той е работил другаде по това време.

# 263
  • Мнения: 1 760
Цитат
НАП също ни провери, но съседът беше писал ЕГН-то на мъжа на портиерката и доказах, че той е работил другаде по това време.

Извини ме, но не разбрах как и защо е писано ЕГН на мъжа на портиерката. От НАП не видяха ли на работното ѝ място портиерката при проверката? Другото не е ли документна измама?

# 264
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Не е измама. Имахме устна договорка с жената, но тя пращаше мъжа си понякога. Задачата им беше основно да чистят, така че все едно са чистачи. Съседът мразеше мъжа й и , понеже не е много умен, писал неговото ЕГН. Аз не съм лъгала пред НАП. Проверяваха мъжа. Жена му беше пенсионирана по инвалидност и е освободена от данък доход. Кого сме мамили? Вие обявявате ли доходите на чистачката в НАП? И как сключвате договори, като не сте фирма, че да подавате декларации за осигуровки и данъци?

# 265
  • Мнения: 9 186
По казуса с ремонти и %, как сме го решили при нас (апартаментите са с еднакви квадратури , но идеалните общи части от земята са с различни %)
Та как процедираме: ремонтирахме покрива делихме цялата сума на броя апартаменти; ремонтирахме калкана пак така делихме на брой апартаменти; сменяхме тръби вик пак така.
Ремонтирахме дворна настилка там всеки плати според % собственост вписана в НА.
Правилно ли е, не знам. 

# 266
  • София
  • Мнения: 82
Бих искала да помоля за коментар на следната ситуация: вход, в който има домоуправител в същото време и касиер, но той не е регистриран и нищо не се прави в съответствие със закона. От друга страна обаче месечните суми, както и разходите за нужните ремонте се плащат. Този човек не желае повече да се занимава.

Предстои основен ремонт на покрива и освен апартаментите има и 8 магазина, от които не съм сигурна как ще се събират парите. А живущите са крайно незаинтересовани - не идват на събрания, никой не проявява никаква инициатива и не иска с нищо да участва. Та се чудех ако аз поема функцията домоуправител и касиер и се опитам да канализирам всичко съгласно закона /за да бъдат нещата изрядни при евентуален проблем с набиране на средствата от магазините/, ме притеснява, че никой няма да пожелае да е в управителен и контролен съвет. За тях ми трябват мнимум 5 различни човека, на които поне про форма да впишем имената в документацията. А няма такива, как да процедирам?

# 267
  • Мнения: 68 654
Може само с управител. Другите два органа не са задължителни.

# 268
  • София
  • Мнения: 82
Може само с управител. Другите два органа не са задължителни.

Много благодаря!

Да попитам и за ремонта. Тепърва  за магазините ще търся % идеални части /може би от общината?/, но дали и техните собственици трябва да присъстват при гласуване на решение за ремонт на покрива и как да бъдат информирани като всичките са дадени под наем? Или просто да гледам да си събера кворум за гласуване на решението и да не се занимавам с тях? Те са с отделни входове и до сега никога не са плащали за каквото и да е.

# 269
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Спазвайте изискванията за свикване. Ако не сте 67%, чакайте 1 час. Ако не сте 33%, отлагате до следващия ден и после взимате решения и трима да сте. За уведомяването на другите съм писала преди 2 мои поста. Наистина ли ви се занимава? Доста нерви изхабих с някои...

Общи условия

Активация на акаунт