Какво е витилиго?
Витилиго е кожно заболяване, което се характеризира с частично обезцветяване на кожата, в резултат на увреждане или липса на меланоцити. Меланоцитите са клетки, намиращи се в епидермиса, които произвеждат и съхраняват веществото меланин. Той допринася за пигмента на кожата и осигурява естествена защита срещу UV лъчите.


Как се развива болестта с времето?
Витилигото започва с появата на малки депигментирани кожни участъци, най-често по пръстите на ръцете, лактите, колената, шията, около очите, устата, носа или интимните части. С времето тези бели петна се разрастват по кожата и увеличават броя си.



Често срещано ли е витилигото?
Болестта засяга около 1 – 2% от популацията. Разпространена е при всички раси, като при хората с по-тъмна кожа има по-голям контраст и петната са по-видими. Също така през лятото петната при болните са по-видими, защото при излагане на слънце те порозовяват, а незасегнатата кожа потъмнява.

На каква възраст могат да се появят такива петна по кожата?
Обикновено болестта се проявява между 10 и 30 години. Но има случаи, в които тя се отключва още от 2-3-годишна възраст или след 50-ата година. При някои хора болестта
може да се развие много агресивно – за 6 – 9 месеца се разпространява по цялото тяло.
При други тя се развива много бавно, като дори да има дълъг застой.

Освен от светлите петна, от какво друго страдат болните?
Освен загуба на пигмент,  всъщност те  нямат други проблеми като болка, парене или сърбеж . Затова витилигото се приема от някои дерматолози по-скоро като козметичен дефект, отколкото като заболяване.
 
Какви са причините, които предизвикват това заболяване?
За витилигото има различни хипотези и теории, но за съжаление все още няма окончателен отговор. Като основна причина се приема, че то е автоимунно заболяване, т.е. имунната система разпознава меланоцитите като чужди клетки и ги атакува.
Често витилигото се комбинира и с други автоимунни заболявания: на щитовидната жлеза, анемия поради недостиг на витамин В12, кортикостероидна недостатъчност.
Други отключващи фактори за появата на витилиго са стресът и механичните травми по кожата.
За момента е прието, че наследствено е не самото заболяване, а предразположението към него! В практиката е установено, че около 20 – 30% от болните имат наследствена връзка. Хората с витилиго унаследяват определен набор от гени и при въздействието на различни провокиращи фактори като стрес, травми, изгаряния и други, заболяването се отключва.

Има ли пълно лечение на болестта?
За съжаление, все още няма!
Тъй като витилигото не е опасно заболяване, което да причини тежки последици, дори и фатален изход, медицинските фирми и лаборатории не инвестират в откриването на трайно лечение.
Един ден, когато бъде разкодиран напълно геномът на клетката, ще могат да се открият истинските причини за това заболяване и да се разработят методи за пълното му излекуване.
Колкото в по-ранна възраст се появи болестта, толкова по-трудно тя се лекува. Колкото по-отрано започне лечението, толкова по-добри са резултатите.

Какви методи на лечение се прилагат?
Лечението е различно и обикновено включва PUVA-тepaпия, мазане с кортикостероидни кремове, терапия с локални имуномодулатори (такролимус или пимекролимус) в комбинация с облъчване с тесновълнови UV лъчи, но все още няма гаранция за 100% излекуване. Има методи, като кортикостероидното лечение, което е много рисково при по-продължително приложение.
От няколко години се прилагат и хирургични методи, които представляват трансплантация на кожа или на меланоцити.
При всеки пациент методите и медикаментите повлияват върху болестта по различен начин, затова е необходимо той да се консултира със специалист и да не предприема самолечение!



Заповядайте в консултативната ни тема, за да зададете своите въпроси към специалист и да имате възможност да спечелите страхотни награди!

Запознайте се с най-ефективните продукти за витилиго, като прочетете материала Топ 5 продукта при витилиго. Част 2 .


Последна редакция: ср, 05 юни 2019, 14:23 от Редактор**