Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 21

  • 18 825
  • 752
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 111
На мен Деси Пеева ми взе 70 лева, но никак не я препоръчвам, стоя дълго, но общи приказки и само ми разказваше някакви страховити истории...

Аз пък съм изключително доволна от консултациите на Деси Пеева. Писала съм и с много въпроси в началото и винаги ми отговаряше адекватно и подробно. Ако не беше тя нямаше да кърмя, безкрайно съм и благодарна.

# 151
  • София
  • Мнения: 888
Здравейте,
Бебка е на 10 дни , кърмя я, няма режим.
За сега сме добре с напишкани и наакани пампи, но все още понякога имам колебания дали се наяжда достатъчно, особено вечерните часове.
Старая се да и предлагам на 2- 2.5 ч. , но днес например яде в 8.15, сега е 11.30 и тази голяма пауза ме притеснява. Вие будите ли ги за хранене или изчаквате детето. През нощта спи при мен и суче на час и половина, 2. Вчера пък беше тотално различен ден, бяхме като скачени, цял ден спа на гърда и се притесних да не намалее стимулацията. Даже зърната ми станаха чувствителни и днес ги мажа. Опитвам да я разбуждам по време на хранене, за да суче активно. Понякога се получава, понякога не.

# 152
  • Мнения: 620
Явно трябва да гледам по-спокойно на нещата, просто драмата стана, защото не исках да се стига до дохранване с АМ и едва ли не приех, че щом почна така, ще ми спре кърмата, но очевидно не е вярно, май повече упоритост ще трябва и позитивни мисли. За момента започнах да дохранвам по-малко през деня с кърма или АМ /сутрин по-малко, вечер повече/, нощем сме изцяло на кърма и изцеждам каквото мога след хранене, но това е предимно вечер. През другото време той изцоква всичко, че даже и на празно си постоява. Обмислям да си купя кантарче, за да следя дали наддава, да знам поне, дали трябва да си сменя подхода.

# 153
  • Мнения: 786
Здравейте,
Бебка е на 10 дни , кърмя я, няма режим.
За сега сме добре с напишкани и наакани пампи, но все още понякога имам колебания дали се наяжда достатъчно, особено вечерните часове.
Старая се да и предлагам на 2- 2.5 ч. , но днес например яде в 8.15, сега е 11.30 и тази голяма пауза ме притеснява. Вие будите ли ги за хранене или изчаквате детето. През нощта спи при мен и суче на час и половина, 2. Вчера пък беше тотално различен ден, бяхме като скачени, цял ден спа на гърда и се притесних да не намалее стимулацията. Даже зърната ми станаха чувствителни и днес ги мажа. Опитвам да я разбуждам по време на хранене, за да суче активно. Понякога се получава, понякога не.



Моето бебе е на 14 дни и го будя, иначе прекалено дълги ми се виждат паузите, но тя е родена мъничка и имаме проблеми с жълтеницата. Посъветваха ме да я храня често, поради тази причина я будя, отделно и тя като мрънне кърмя.

# 154
  • Мнения: 7 776
О, не знаех, че джинджифила помога за това. Винаги имам едно коренче, ще пробвам, много благодаря!

ZedTeeRm, честито бебе! И добре дошла в темата! Все така си действай, звучи като всичко да е наред. Малките бебчета са по-поспаливи, някои и заради жълтеницата и ако само бебето не се буди, е нужно мама да инициира кърменето. Една 4 часова пауза нощем е допустима, през деня на 2 часа/ 2 часа и малко (може и на по кратък интервал да иска бебчето, нормално е).
Ако през нощта е яло често и не е направило пауза, може сутринта да си я прави и за това така до 11 до е спало. Но винаги можете да разсъните (смяна на памперс, измиване на дупе) и да предложите гърда, ако сметнете, че вече е време. В първи пост има една снимка на ранните знаци на глад, вижте ги, това също ще ви ориентира.
Като почне да заспива на едната гърда, оригнете, дайте другата, ако иска, ще суче. Общо взето първите месеци е постоянно регулиране на кърмата спрямо нуждите на бебето и е съвсем нормално нон стоп бебето да виси на гърди.
За зърната - най-добре гърдите да са голи или широка тениска, крем с ланолин. Погледнете дали бебето засуква правилно, устничките трябва да обхващат и част от ареолата, освен зърното, пак снимка в първи пост.
Чебурита, мисля, че към момента си действаш добре. Какво стана с консултанта, свърза ли се? Ако смяташ, че кантара ще те успокои, да знаеш, че в повечето случаи му е обратно действието, аз се психясах, показваше я по-лека след хранене всеки път. Ако си вземеш кантар, не мери всеки ден. А на няколко дни или направо седмица при еднакви условия. Дохранването понякога е неизбежно, но пък е съвсем възможно да се премахне, след като вече е установен проблема и се работи по корегирането му. Тъй, че продължавай все така и тази трудност ще мине, тука почти всички сме минали през някакви препятствия преди да ни се получи кърменето. Истината е, че една кърмачка има нужда от много подкрепа от други кърмачки (подчертавам кърмачки, че другите казват дай АМ - не се мъчи), които да й кажат, че да, началото понякога е гадно, ужасно трудно и обезкуражаващо, но имай сили и воля, ще стане и ще си е струвало 🙂💐

За консултантите - колкото жени, толкова различни ситуации. Освен това различните хора поднасят информация по различен начин. Т.е. един консултант може да помогне на мен, а на друг не. За това темата е полезна - различни сме, били сме в различни ситуации, споделяме различен опит. И всеки може да филтрира и пробва различни подходи при нужда. Но целта винаги трябва да е кърмене от гърда.

# 155
  • София
  • Мнения: 888
Благодаря момичета за съветите! Пак ще пиша при проблеми. Успех на всички Wink

# 156
  • Мнения: 6 547
За кървящи венци жабурене със Сандрин. Това е билков екстракт от смрадлика и помага.

# 157
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравейте. Въпросът ми не е съвсем за тук, но може би някой може да ме посъветва.

От три-четири дни имам всички симптоми на мастит без повишена температура. В началото мислех, че е просто запушване, но вече ми се струва по-сериозно. Третирам запушването с топли душове, всякакви компреси и т.н. Бебето суче често от гърдата и изглежда успявам да контролирам положението, но няма съществено подобрение. Нямам възможност да отида на специалист в момента. Предполагам, че следващата стъпка е антибиотик, но това, което ме притеснява е, че така и не вдигам температура. Най-много 37. Иначе всичко останало е по учебник - болезнено място на гърдата, болки в ставите.

# 158
  • Мнения: 7 776
Нямате мастит, а запушване, то може да продължи 3 или повече дни. Вземете си лецитин, пийте 3 пъти по 2. Давайте първо запушената гърда на кърмене, масажирайте нежно буцата в посока към зърното. Скоро ще се оправи.
Ако беше мастит, щяхте да имате температура, заради инфекцията. Вижте дали нямате блистер


Запушен канал не минава за час, за ден, дори за два. Ще се оправите, спокойно.

# 159
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравейте, благодаря за информацията. Ще потърпя още малко. Но за съжаление съм имала многократно запушвания и те никога не са били придружени с болки в ставите. Боли ме всичко - ръце, крака, кръста - точно като грип, но без да се разболявам, придружени с уплътнение в гърдата, зачервяване на болезнените места. Нямам блистери.

# 160
  • Мнения: 313
Във всякаквите компреси, които сте пробвали, включват ли се студени, намачкани зелеви листа? Ако не, пробвайте, на мене това винаги ми помага.

# 161
  • Мнения: 620
С консултанта се свързах и го чакам евентуално понеделник-вторник, ако не дойде, ще търся друг, не мога повече да чакам. Кантарче си поръчах вече и понеделник трябва да е при мен. Знам, че има голяяяяма опасност да се психясам с него, но ще се опитам да меря ден през ден, а не на всяко хранене. Искам просто да знам, дали изобщо качва, че ме е страх да отида пак при педиатъра.
Сега гледам да се цедя често, но не знам, дали правилно подхождам. Снощи малкия яде, изцедих се, след час беше пак гладен, сложих го на гърда, но нямаше почти нищо, беше минало не повече от 30 мин., откакто приключих. Дадох му изцеденото около 30 мл., плачеше за още дадох му и АМ около 50 мл. изсука и заспа. Този път вече не се цедих, след час пак се събуди поцокна пак от гърда малко, пак рев, пак АМ, изцедих се 20-30 мл. и след 40-50 мин. пак се събуди. Повечето случаи той посуква по няколко минути без да му пуска почти нищо и дали и след това трябва да се цедя? Често се случва тамън го нахраня, дохраня, приспя, изцедя и той след 30 мин. стане и няма какво да суче и се сърди, дали не е по-добре да го оставя да си го дръпне сам от гърдата? Прочетох в темата за "Номинации...", че някои мами само с нон-стоп цедене са възстановили количествата кърма, в момента толкова малко имам, че това ми се струва невероятно за мен. Добре, че споделяте тези истории, това ме окуражава да продължа. Не съм си представяла, че може да е толкова трудно в началото, а и през бременността и сега не спирам да чета, не е като да не съм имала информация, но не съм мислела, че така ще се завъртят нещата. Наистина има нужда от подкрепа от други кърмачки, някой минал по този път, другите просто не разбират достатъчно добре...
Извинете, че малко дълго стана.
П.п. на всичко отгоре имам явно запушено каналче, топчето е не по-голямо от грахово зърно и при по-пълна гърда набъбва леко, а при по празна се смалява. Стои вече 2 седмици и не мога да го махна с нищо, какво ли не слагах и пих. Боли леко само при натиск и е мнооого леко зачервено. Сигурно трябва да отида на лекар вече.

# 162
  • Мнения: 6 628
Включвам се и аз, по-скоро да ми кажете дали съм на прав път.
Бебчо е на 5 дни, а се кърмим от 3 дни. Родих секцио, гърдите ми започнаха да се пълнят още на втория ден, но ми дадоха бебо на третия, поради ред причини, свързани с моето аъстояние. Първия ден кърмене беше трудно, цедих с помпи и на ръка, но се появиха капчици.
Та сега се кърмим по режима тук в болницата (на около три часа), но реално се получава на 2 часа за по един час седи на гърдите. В началото му даваха добавка след кърмене, а от снощи не са му давали. Цедя се след всяко кърмене, като изцеждам по около 20 мл от двете гърди. Казват ми, че бебчо изяжда и той около 20-30 мл. последните два пъти.
Притеснява.ме това, че гърдите ми са много твърди около час преди хранене. След кърмене и цедене има някакво облекчение, но не кой знае какво. Тук казват било нормално, докато слезе кърмата. Отделно ми казаха да правя топли компреси.
Та, как ви се струва положението? Утре ще се приберем, а аз нямам подготвено АМ и нз да купувам ли за всеки случай? Или пък да карам на кърма, пък като не му стига и се събуди да му давам пак даже и да не са минали поне два часа?

# 163
  • София
  • Мнения: 1 635
Във всякаквите компреси, които сте пробвали, включват ли се студени, намачкани зелеви листа? Ако не, пробвайте, на мене това винаги ми помага.

Да, благодаря! Аз ползвам и един компрес, който винаги ме спасява при запушване - настъргана ябълка с масло, слагам на бучката и спя така. Обикновено след като суче бебето през нощта, на сутринта вече всичко се е размекнало.

# 164
  • Мнения: 2 988
Чебурита, мисля, че като дойде консултант трябва да обсъдите дохранване със сонда. Така храненето и дохранването ще се случват едновременно. Флъфи, ако не се лъжа, мина по този път и ще ти даде информация от първа ръка. И нищо, че бебето е сукало вече на празен ход. Според мен ако си дохранвала след кърмене, цеденето е задължително

Общи условия

Активация на акаунт