А английски няма ли да учим? - 3

  • 59 021
  • 472
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 75
Сама вкъщи и за краткото време, докато отмине ИП, можеш да научиш английски насън - заспиваш и сънуваш, че го знаеш.

Ами аз не очаквам преминаването на ИП, защото поради друга причина ми се налага да си остана вкъщи! И също има ли желание- има и начин! Relaxed

# 106
  • Мнения: 94
Някои учебни центрове предлагат дистанционно обучение, вижте в Грабо.бг. Там бях купувал по немски език, но не мога да дам мнение, защото не беше за мен. Ако някои е изпробвал, нека даде мнение. Цената беше символична - нещо в порядъка на 20-30 лв.
Поздрави!

# 107
  • София
  • Мнения: 7 990
Със самообучение най-много да понатрупате лексика. С граматиката ще е по-сложно. Имаше едни издания навремето, предполагам, че още се предлагат - English grammar in use, на Реймънд Мърфи, пробвайте с тях (за различни нива са).
Ако има как, по-добре се запишете на дистанционен курс/уроци, където ще има двупосочна комуникация и ще изяснявате въпросите своевременно.

# 108
  • Мнения: 12 769
Аз учих сама английски вкъщи, като си купих учебник и мъжът ми ми беше лектор. След това се записах на ускорен курс, така че минах същия учебник с преподавател, и така нататък, вече в присъствени курсове.

# 109
  • Мнения: 230
В ютуб и в уча се също. Препоръчвам самоучител в диалози, цената беше символична.

# 110
  • Мнения: 1 140
Здравейте, как се справяте с времената особено когато се натрупат всички...  Кои са най-често използваните и има ли такива, които native speaker’s не употребяват?

# 111
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Основните времена са три: сегашно (Present), минало (Past) и бъдеще (Future). Иначе имат аспекти (Aspects): просто, продължително, перфектно и перфектно продължително. Тоест не са чак толкова много.
Според мен, ако човек иска да борави свободно с езика, трябва да успява да различава всяко основно време и неговия аспект, което не е толкова сложно, стига да знае употребите.

# 112
  • Мнения: 5 820
Има доста уроци за времената по английски език. Много добре обясняват. Препоръката ми е не само да слушате дадено видео или да прочетете даден урок по интернет, но и да си водите записки и после да ги научите. Чрез слушане или четене само един път, няма да остане в паметта ви за дълго време. След 1-2 седмици вече ще сте забравили какво точно сте запомнили и "научили".

# 113
  • Мнения: 3
Здравейте, как се справяте с времената особено когато се натрупат всички...  Кои са най-често използваните и има ли такива, които native speaker’s не употребяват?

Трябва да свикнеш да ги използваш автоматично без да се чудиш. Почни да слушаш и четеш неща на английски и със времето ще свикнеш, така, както си свикнала с българския. Може да почнеш да комуникираш с някой на този език. Също през деня си съставяй  изречения на английски и си ги записвай.

Има времена, които рядко се използват. Може да прочетеш подборно в статията или тези два цитата.
"Native speakers rarely use the future perfect, the future continuous or the future perfect continuous. This goes for both spoken and written English."
"We also rarely use the past perfect continuous. It’s not often in normal life that we say, “I had been waiting 10 minutes before you showed up.” Native speakers are more likely to say, “I was waiting for 10 minutes…” or even, “I waited 10 minutes…”. "
https://blog.lingoda.com/en/english-tenses

# 114
  • Мнения: 1 140
Трудно ми е да разграничавам Past Continuous, Past Perfect и Past Perfect Continous, в задача където трябва да определя, кое е най-подходящо...

# 115
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Затова трябва да се знаят перфектно употребите им. Това е начинът за разграничаване.

При Past Continuous говорим за период в миналото.

He WAS WALKING to school when he saw Johnny.
(В този пример имаме две минали времена - просто (saw) и продължително (was walking). Първото е за момент в миналото, второто за период.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

При Past Perfect говорим за минал момент, който се е случил ПРЕДИ друг минал момент.

When I walked into the classroom, the class HAD already STARTED.
(Когато влязох в класната стая, часът вече беше започнал. При Past Perfect търсим действието, което се е случило първо. В случая първо е започнал часът, аз след това влизам. И двете действия са в миналото, но едното се датира по-назад.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

При Past Perfect Continuous говорим за същото, като при Past Perfect, обаче вече не за минал МОМЕНТ, а за ПЕРИОД. Нещо е започнало в миналото, извършвало се е в период в миналото и е завършило пак в миналото.

He HAD BEEN STUDYING Math for 5 years when he realized that he was actually into Biology.
(Той бил учил математика (период) в порядъка на 5 години, преди да разбере (пак в миналото), че повече му харесва биологията.)

# 116
  • Мнения: 1 140
Затова трябва да се знаят перфектно употребите им. Това е начинът за разграничаване.

При Past Continuous говорим за период в миналото.

He WAS WALKING to school when he saw Johnny.
(В този пример имаме две минали времена - просто (saw) и продължително (was walking). Първото е за момент в миналото, второто за период.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

При Past Perfect говорим за минал момент, който се е случил ПРЕДИ друг минал момент.

When I walked into the classroom, the class HAD already STARTED.
(Когато влязох в класната стая, часът вече беше започнал. При Past Perfect търсим действието, което се е случило първо. В случая първо е започнал часът, аз след това влизам. И двете действия са в миналото, но едното се датира по-назад.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

При Past Perfect Continuous говорим за същото, като при Past Perfect, обаче вече не за минал МОМЕНТ, а за ПЕРИОД. Нещо е започнало в миналото, извършвало се е в период в миналото и е завършило пак в миналото.

He HAD BEEN STUDYING Math for 5 years when he realized that he was actually into Biology.
(Той бил учил математика (период) в порядъка на 5 години, преди да разбере (пак в миналото), че повече му харесва биологията.)
Много добре обяснено, благодаря!

# 117
  • Мнения: 1 121
Аз само искам да вметна, че гореспоменатите минали времена почти не се използват в практиката. Аз работя с всякакви чужденци и дори и най-добре владеещите английски боряват със сегашните времена, бъдеще просто, минало продължително и просто, а от перфектите - само сегашно. Ако се познават и някои конструкции като "be going to", "be about to" etc. тези, които изброявам са напълно достатъчни. Иначе аз лично съм ги учила в ниво B2,за съжаление само на теория ги знам

# 118
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
По-горе споменах, че ако един човек желае да има възможност да изказва всяка своя мисъл, трябва да може да борави с всички времена. Аз лично не разбирам стремежа да се знаят само определени времена, с цел улесняване на комуникацията. Има определени ситуации, които изискват по-широк спектър от знания. Пък и времената не са чак толкова много.

То, дето се вика, може и да изреждаш думи, без да ги свързваш времево, и пак ще се разбереш с човека. Simple Smile Аз използвам всички времена в комуникацията си.

# 119
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Абсолютно съм съгласна с горния пост. Да, основната идея на комуникацията е да се разбереш с човека срещу теб, но това може да стане и със знаци и ръкомахане.
Езикът служи на нас, а не обратното. Ако нещо съществува, значи се използва активно, защото еволюцията на езиците е безмилостна и всяко излишно нещо изчезва от живата комуникация. Точно по тази причина има и различни нива на владеене на езика - както за родния език, така и за чуждите езици. Грамотните хора се възползват от целия спектър на езика.

Общи условия

Активация на акаунт