Поликистозни яйчници - Тема 5

  • 45 309
  • 754
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 765
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)

Последна редакция: пн, 08 мар 2021, 13:35 от Darling*

# 721
  • Мнения: 22
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравей, при всяка жена овулацията е в различно дни. Колко продължителен ти е цикъла 28 дни 30 дни 32 дни? Зависи от продължителността на твоят цикъл.

# 722
  • Мнения: 765
Здравей, честно казано вече и аз не знам... реално заради нередовния цикъл от 3 месеца насам отидох на гинеколог и впоследствие откриха поликистозата.

1.11.20г - 30 дни
12.12.20г - 42 дни
21.01.21г - 41 дни
17.02.21г - 28 дни

Преди това винаги е бил между 28-30 дни и сега съм объркана...

Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравей, при всяка жена овулацията е в различно дни. Колко продължителен ти е цикъла 28 дни 30 дни 32 дни? Зависи от продължителността на твоят цикъл.

# 723
  • Мнения: 636
Здравейте момичета!
Аз винаги съм била с нередовен цикъл и СПКЯ.Имам едно дете ,което стана след повече от две години лутане и опити.Цикъл ми идваше 3-4 пъти в годината и на края с Клостилбегит и следене взе че се получи.След раждането нещата с ПКЯ малко се укротиха-цикъла стана 32-35 дни,но се появи друг проблем ужасно болезнена О.😠
Както и да е ,сега от скоро правим опити за второ.Обаче този месец цикъл нямаше,нямаше и характерните болки и слуз които винаги имам около О..Вече ми е 33 ден от М. И сега започват симптомите за  О.🙄
Имали ли сте толкова късни О.?
Желая на всички ви здраве !

# 724
  • Мнения: 169
Здравейте момичета!
Аз винаги съм била с нередовен цикъл и СПКЯ.Имам едно дете ,което стана след повече от две години лутане и опити.Цикъл ми идваше 3-4 пъти в годината и на края с Клостилбегит и следене взе че се получи.След раждането нещата с ПКЯ малко се укротиха-цикъла стана 32-35 дни,но се появи друг проблем ужасно болезнена О.😠
Както и да е ,сега от скоро правим опити за второ.Обаче този месец цикъл нямаше,нямаше и характерните болки и слуз които винаги имам около О..Вече ми е 33 ден от М. И сега започват симптомите за  О.🙄
Имали ли сте толкова късни О.?
Желая на всички ви здраве !
Аз съм същата.. с много късна О. Този месец ми се падна на 30-ти ден. Хубаво е, че все пак имаш О., дори и да е по-късно.
Късмет!

# 725
  • Мнения: 636
А това дали е нормално ?🙄Т.е. то не е нормално ....,но дали овулацията е качествена?

# 726
  • Мнения: 22
Здравей, честно казано вече и аз не знам... реално заради нередовния цикъл от 3 месеца насам отидох на гинеколог и впоследствие откриха поликистозата.

1.11.20г - 30 дни
12.12.20г - 42 дни
21.01.21г - 41 дни
17.02.21г - 28 дни

Преди това винаги е бил между 28-30 дни и сега съм объркана...

Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравей, при всяка жена овулацията е в различно дни. Колко продължителен ти е цикъла 28 дни 30 дни 32 дни? Зависи от продължителността на твоят цикъл.
Аз също имах поликисти моя цикъл беше нормален след като видях че цикъла ми е станал на 42, 43, 45 дни отидох на преглед откриха ми поликисти след това имах лечение 6 месеца със билкови хапчета на третия месец от приема им кистите изчезнаха овулацията ми беше точна но си ги пих хапчетата до шестия месец и нямам кисти до 7 февруари пих хапчетата и сега съм бременна.😊 На теб какво ти дадоха за кистите?

# 727
  • Мнения: 2 510
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравей, при всяка жена овулацията е в различно дни. Колко продължителен ти е цикъла 28 дни 30 дни 32 дни? Зависи от продължителността на твоят цикъл.
Здравей, честно казано вече и аз не знам... реално заради нередовния цикъл от 3 месеца насам отидох на гинеколог и впоследствие откриха поликистозата.

1.11.20г - 30 дни
12.12.20г - 42 дни
21.01.21г - 41 дни
17.02.21г - 28 дни

Преди това винаги е бил между 28-30 дни и сега съм объркана...

Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравейте! Наскоро и на мен ми откриха поликистозни яйчници и тази седмица трябва да направя отново изследване на Прогестерон и Е2, но не знам кой ден... тъй като на тест лентичките за овулация имах две силно изразени чертички на 28.02., а гинеколога ми каза да изследвам Е2 и Прогестерон на 12.03., тогава ли се пада 7-ми ден след овулацията?! (като последният ми МЦ започна на 17.02.)
Здравей, при всяка жена овулацията е в различно дни. Колко продължителен ти е цикъла 28 дни 30 дни 32 дни? Зависи от продължителността на твоят цикъл.
Аз също имах поликисти моя цикъл беше нормален след като видях че цикъла ми е станал на 42, 43, 45 дни отидох на преглед откриха ми поликисти след това имах лечение 6 месеца със билкови хапчета на третия месец от приема им кистите изчезнаха овулацията ми беше точна но си ги пих хапчетата до шестия месец и нямам кисти до 7 февруари пих хапчетата и сега съм бременна.😊 На теб какво ти дадоха за кистите?
Здравей, какви са тези билкови хапчета? 😊

# 728
  • Мнения: 765
Veronika_Nikolova21 все още нямам предписано лечение - не знам защо. Аз нямам кистички на яйчниците, просто цикъла и хормоните ми не са наред и по-специално LH и FSH и д-р каза
“поликистоза”, но в лека форма (толкова лека форма, че имам инсулинова резистентност заради нея Flushed ). 11-ти, 12, 13 ден след цикъла ще ходя при д-р да ми проследи овулацията - имам ли, нямам ли и да ми каже евентуално кога да действаме за бебе ако имам О., ако нямам-не знам какво се прави. Какви бяха твоите хомеопатични хапчета и кой д-р ти ги предписа? Страх ме е да не се наложи да пия противозачатъчни, защото искам бебе, а да пия противозачатъчни... пък и като цяло не ги харесвам.

ПП. Лека бременност и здраво бебче ти желая! Blush

# 729
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Дарлинг, трябва ти ендокринолог, щом имаш ИР. И не поликистозата причинява ИР, а обратното. Възможно е да имаш овулация, но яйцеклетката да не е добра. Трябва да пиеш метформин и да пазиш диета, за да подобриш ИР и шансът за хубава яйцеклетка да е висок. По същата причина често при наличие на ИР се случва спонтанен аборт. Също така щом мислиш за бебе, провери си витамините, особено Д и Б.
Като прочета за билки и ПК, и направо припадам!

# 730
  • Мнения: 765
Maria Dimova в понеделник съм на ендокринолог - доц. Еленкова, надявам се да е добра в тази сфера! Всичко е съвсем ново за мен, тъй като нещата ми ги откриха в последните две седмици (плюс чпв тип 16, което допълнително усложнява и забавя нещата). От няколко дни започнах режим за ИР, въпреки че и с това още не съм наясно кое и как, но ще се науча. Режима до живот ли се спазва или след няколко години примерно може да го облекча, после пак на него и да ги редувам? Винаги ли се стига до Метформин?

Прикачвам резултата от ОГТТ и ако може мнение много ли е зле положението, тъй като както казах... сега започвам “ходенето по доктори”.





50-51 кг. съм в момента и никога не съм била повече от 55 кг. макс, веднъж в живота (дори 55 са били много за мен и съм ги сваляла). Миналото лято имах едно отслабване, просто хапвах по веднъж на ден и много се движех (не нарочно) и бях станала 46 кг., явно от тогава ми се отключиха тези неща...

# 731
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Maria Dimova в понеделник съм на ендокринолог - доц. Еленкова, надявам се да е добра в тази сфера! Всичко е съвсем ново за мен, тъй като нещата ми ги откриха в последните две седмици (плюс чпв тип 16, което допълнително усложнява и забавя нещата). От няколко дни започнах режим за ИР, въпреки че и с това още не съм наясно кое и как, но ще се науча. Режима до живот ли се спазва или след няколко години примерно може да го облекча, после пак на него и да ги редувам? Винаги ли се стига до Метформин?

Прикачвам резултата от ОГТТ и ако може мнение много ли е зле положението, тъй като както казах... сега започвам “ходенето по доктори”.





50-51 кг. съм в момента и никога не съм била повече от 55 кг. макс, веднъж в живота (дори 55 са били много за мен и съм ги сваляла). Миналото лято имах едно отслабване, просто хапвах по веднъж на ден и много се движех (не нарочно) и бях станала 46 кг., явно от тогава ми се отключиха тези неща...
Понякога килограмите не са ориентир, дори и слабите хора има ИР.Инсулинът на втори и трети час са височки и точно тук се вижда  ИР. При друго обстоятелства със спорт и диета се повлиява, макар и по-бавно. Ако обаче целта е бебе, бих започнала с метформин до положителен тест. Това е един вид застраховка за добър ембрион. Диетата дали е до живот е много индивидуално. Редуването на режим с нережим е най- лошото нещо, винаги имай на ум, че бързият въглехидрат е враг номер  едно. Просто сменяш бързия В с бавен.

# 732
  • Мнения: 5 061
Дарлинг, от изследванията ти се вижда,че определено имаш проблем в инсулиновата секреция. Инсулинът още на гладно не е оптимален. А третата стойност трябва да е близка до тази на гладно. Най-добре ще е да започнеш да приемаш метформинов препарат (който се изписва от лекар), за да си помогнеш с инсулиновата секреция, както и инозитол - на българския пазар добри варианти са Инофолик.

Колкото до това дали режимът ще е до живот, хубаво е да бъде. С инсулиновата резистентност започват и много друби проблеми, част от т.нар. метаболитен синдром. Поликистозните яйчници са само част от този синдром. В него могат да влязат още високото кръвно, висок холестерол, сърдечно съдови проблеми, диабет тип 2. Става въпрос за модерна болест, провокирана от модерния начин на живот. По всяка вероятност начинът ти на живот в комбинация на стрес е в основата на проблемите.

Колкото до това дали винаги се стига до метформин: по принцип не. С твоите стойности може да се подобрят значително нещата със стриктен режим и редовен спорт (но не високоинтензивни тренировки). Но ти целиш бременност, а метформинът подобрява качеството на яйцеклетките. Дори да имаш овулация, както ти написаха по-горе, е твърде голям шансът да не е качествена яйцеклетката, тя все пак да бъде оплодена, да видиш двете чертички, но заради хромозомни аномалии например да направиш аборт в ранна седмица. Преживявала съм аборт в ранна седмица и не го пожелавам и на най-големия си враг.

Ако овладееш инсулиновата чувствителност, дадеш си малко време за диета и спорт, нещата ще си дойдат на мястото и без стимулация. Казвам ти го от опит. Аз съм с много по-лош инсулин и тн., но от известно време спазвам диета, правя фастове, тренирам и преди около 10 дни с гинеколога ми видяхме чувствителен напредък - по-малко и по-малки кисти от предния път.

# 733
  • Мнения: 765
Maria Dimova, stonefaced много ви благодаря! Hug
Имам изписан Инозитол от гинеколога, но тогава още не се знаеха резултатите от ОГТТ и ЧПВ - високорисков тип 16. В края на месеца ще се видя отново с гинеколога (а в понеделник и с ендокринолога) и предполагам ще ми изпише и Метформин, както казвате, и Изопринозин за ЧПВ, но това са мои некомпетентни предположения.. вероятно изобщо не могат да се употребяват толкова лекарства заедно Rolling Eyes  
Плюс това някъде прочетох, че докато не излекувам ЧПВ, е по-добре да не забременявам... допълнително забавяне... Не знам кое по напред да лекувам Cry

# 734
  • Мнения: 2 510


Здравейте, момичета. Това са моите резултати. Според ЛЛ и АГ са точни, но според Денис имам ИР. Притеснителното е високата КЗ и И на гладно... Аз съм с поликистоза от 10 години, а от година и половина се борим за детенце. Имам и пролактином. Скоро направих и лапароскопска фенестрация, за първи път от месеци имам О, но от грешната страна. Ако не се е получило, ще започна метформин на своя глава, защото имам в семейството хора с диабет и преддиабет. Като цяло проблемът ми е, че цикъл имам, а О не 😔

Общи условия

Активация на акаунт