Шести клас 2018/2019 - тема 6 - ВАКАНЦИОННА

  • 25 102
  • 758
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 24 467
Ние у нас си работим още за писане с разбиране, че с тая дисграфия не сме съвсем добре. Поне на НВО-то да забави ход и да изписва както трябва четливо графемите - бих била доволна. Вчера гледах "е" и "с"; "д" и "у", "а" и "о" или "а" и "и" - пише ги понякога по един и същ начин. С цифрите 4, 6 и 9, както и 3 и 5 - пак това понякога. Иначе си решава задачите от Б-нивото на Коалата, особено като му поясня първата...  Laughing Нататък се плясва по челото и си ги решава.  Joy
Ама това си е наш личен проблем... Само споделям. Споделям, ма не ми олеква.  Laughing

# 646
  • Мнения: 6 940
Май тази година ще сме много от контролната група Simple Smile. Още не съм разглеждала помагала по бел за самоподготовка. Би трябвало да има нови издания, в които да е включен материала от 6ти клас по литература или ще купуваме помагала за 6ти и за 7ми клас?
Моята дъщеря изчете всичко задължително и научи наизуст първите 2 стихотворения от списъка. Днес ще учи третото. Домашното по математика не е докосвано.

# 647
  • Мнения: 3 884
И ние си пазим домашното по математика за десерт на ваканцията - 200 задачи ще ги опука за месец без проблем. Щял да ги почва след почивката. Сега с учителя по математика един път седмично се гъбаркат с разни по-трудни задачи, доставя му удоволствие и поддържа форма. Решава по 50 задачи на седмица по-трудни от НВО.
По БЕЛ решава тестовете на Веди от дъжд на вятър - но от 1.09 съм му казала, че ще изреши всичките 15 комбинирани в края на сборника
Уж учи на изуст стихотворенията, голямо мрънкане пада.
При нас почивките тепърва предстоят ..

# 648
  • София
  • Мнения: 12 247
Моите по БЕЛ ще си продължат с курса и следващата учебна година. Не мога и не желая изобщо да разбирам как и с какво трябва да се подготвят за изпита. Предпочитам да си платя и някой друг да свърши тази работа.
Честно казано от курсовете миналата година не съм особено очарована, но пък едната госпожица е доволна и смята, че са и били от полза. Учителя обяснявал добре нещата и можела да пита ако нещо не и е станало ясно по-лесно него, отколкото учителката си в училище. От нея също е доволна и също я пита, когато има нещо неясно, но тъй като са 33 деца в клас и е по-трудно да пита нея отколкото учителя в школата.
По МАТ няма да ходят на курсове, не виждам смисъл. С толкова задачи всяка ще си е на максимума от възможностите, няма как с каквито и да е допълнителни курсове навън или задачи вкъщи да постигнат нещо повече.
За домашните едната приключи с математиката, от което е много доволна, защото миналата година го влачеше до последно и тази си беше решила, че иска да и се махне по-бързо от главата. На другата и остават само десетина страници.
По БЕЛ и двете са прочели по нещо, но не всичко. Стихотворенията не съм ги карала да ги учат, но ще им го предложа. Те споменаха, че част от тях били учили по музика...

Всъщност през последният месец моите наваксват с немският, тъй като през учебната година този път не успяха да си минат учебника и целта е да го поприключат сега, когато имат малко повече време. Понякога имат и веднъж седмично английски, но там те са доста назад, едната е паралелно с учебника в училище, другата е една идея по-напред.

Като ви чета може би ще потърся някакви текстчета за преразказ, поне това да поупражнят през лятото.

# 649
  • Мнения: 8 246
Задачите по математика от тазгодишното НВО, които категорично могат да се решат със знанията, които са получили до края на 6-и клас:
1, 2, 6, 7, 9, 11 (тук, честно, не помня дали учиха, че една права е с ъгъл 180' детето го знае, но дали от училище или аз съм го казвала), 15, 17, 19, 20, 21, 22, 23 и 24б). Даже май са малко повече от половината.
Мотивите да го запиша на школа са не толкова самото НВО (даже то е на доста по-заден план в списъка), а най-вече това, че искам да развива потенциалан си. Математиката му върви, разбира я, но не иска сам да решава задачи, с мен пък се лигави. В училище решават само лесни и той се самозаблуждава, че е много добър и нищо допълнително не му е нужно. Искам да е в група с мотивирани деца, с кадърен преподавател и да работят наистина, а не времето да минава в укротяване на калпазани и решаване на елементарни примери. Отделен е фактът, че следобедите му са свободни, не ходи на нищо извън училище и само се митка. И не на последно място, цените тук не са като в София, та не е проблем ходенето на школа.
Просто му е необходим добър преподавател (така и не случиха на такъв в училище, нито в 5-и, нито в 6-и клас), а не мама.
С малкия може би ще работя само аз, но той е съвсем друг характер.

# 650
  • Мнения: 24 467
Цитат
тук, честно, не помня дали учиха, че една права е с ъгъл 180' детето го знае, но дали от училище или аз съм го казвала
Peace
Нашите от училище го учиха, както и 360 градуса за окръжността. Броя го към тия, дето могат да се решат и сега.
Честно казано и цялата 24, без условието с интервала.
А четвърта? Тя е разкриване на скоби. Още първия отговор като се разкрият /знания от 6-ти клас/ и се получава условието. Мисля, че и нея можем да вкараме тук.
И аз си мислех през юни, като ги гледах, че повечето задачки от НВО тази година могат да ги решат шестокласниците.
Същото важи и за НВО-то по БЕЛ. То особено леко ми се видя тази година.

Последна редакция: ср, 31 юли 2019, 16:02 от Judy

# 651
  • Мнения: X
Judy, виждала ли си средните резултати на училищата в нашата околия? Изключвам ПМГ.

# 652
  • Мнения: 24 467
Нали имаше справка на сайта на РУО за резултатите по отделно на двете НВО-та. Нямаше обобщената само. Средно - ако си поиграем можем да ги сметнем какви са средните резултати по отделните НВО-та.
Скрит текст:
Не съм смятала, защото не съм се интересувала много-много. Да ти кажа аз моето си гледам само. Laughing
Но няма как да изключа ПМГ, освен ако не поискам информация от РУО за резултатите по училища и тогава да ги извадя.

# 653
  • Мнения: X
Статистиката на успеваемостта не е по училища. Ще ти ги пратя на ЛС.

# 654
  • Мнения: 24 467
Не е. Затова не мога да извадя ПМГ към момента, трябва да се включат в общата. Мога само ако имам по училища.
Преди имаше по училища. Даже ги лепяха списъците в училището-гнездо.
 Heart Eyes
Ще ми е интересно. Мислех си да ги искам по училища от РУО, ей-така от любопитство. На основание ЗДОИ. Не съм сигурна дали щяха да ми я дадат, обаче. А не ми се спори по такъв въпрос с тях, точно.

# 655
  • Мнения: 6 940
За първи път ми се случва на писмо до мон да не получа отговор повече от месец след изпращането. Визирам първото ни писмо за допълнителна, което беше с дата 23 или 24.06. Има ли регламентиран срок за отговор илие само пожелателен?

# 656
  • Мнения: 711
Аз затова вчера агитирах колеги и те пратиха Wink Утре още 2-3 ще накарам и така всеки ден по няколко Simple Smile

# 657
  • Пловдив
  • Мнения: 4 143
Включвам се и аз с моята мързеливичка девойка.  Embarassed

До 20.07 бях я оставила да почива и само прочете Бай Ганьо и Чикаго...
След това почна кошмарът  Laughing
За домашно по БЕЛ имат 9 преразказа върху 5-6 глави на Немили-недраги, Една българка, Бай Ганьо.
Немили-недраги буквално го превеждаме преди да започне преразказа и пак се нуждае от 2-3 пъти редакция.
Бях ѝ взела едно тънко сборниче с текстове за четене с разбиране и въпроси към тях и се ужасих от резултатите, защото текстовете са приятни и лесно смилаеми.
Леко съм се отчаяла, а е твъъъъърде рано още  Cry Cry Cry

Не мога да си позволя да е от "контролната" група, защото се страхувам, че нищо няма да направи. Ще ходи на курс по БЕЛ с ежемесечни пробни изпити и уроци по МАТ.

# 658
  • Мнения: 3 065
змейковица, кое е сборничето с текстовете за четене с разбиране, което е затруднило детето? Ще ми се нещо по-предизвикателно, да не са съвсем папагалски въпросите към текстовете.

По БЕ взех това:
https://www.koalapress.com/book/bel-7-klas-teoria-testove-cherneva
Много стегнато граматиката преди всеки тест е дадена.

По математика съм взела сборниците на Просвета и Коала. От училище сигурно пак ще поискат на издателство Архимед. Не смятам да ползвам помагала с тестове. Ако поработи достатъчно с тези сборници, няма да се плаши от това как ще му подредят задачите.

# 659
  • Мнения: 1 209
Аз да питам като една по заблудена майка:) от кога в задачите за кръгове числото “пи” се изписва като буква, а не се смята числената  му стойност?

Общи условия

Активация на акаунт