Шестокласници 2019/2020

  • 38 132
  • 759
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 4 899
Привет на всички!
Добре дошли на новодошлите в темата!

При нас лятото е в разгара си, вече сме на море. Младежът, обаче, има стриктна програма, която се спазва под мой контрол. Сутрин спи, до колкото иска, обикновено до 11:00. След закуска се захваща със задачите по математика. Спи следобед около час. След 16:00 се отива на плаж и се откарва, докато има слънце. След вечеря към 20:00 се ляга в леглото с книжка и така до 22:00-23:00. От нищо не е лишен и не му се струва тормоз режима.
Досега е прочел:
- Малкият принц - хареса му, като я определи за малко тъжна
- Принцът и просякът - предизвика много положителна оценка, но и друг път съм споделяла, че се интересува от историята и всичко, базирано на исторически събития, му става любимо.
- Автобиографията на Нушич - чете я в момента, стигнал е до средата и се забавлява искрено; казва, че е много весела книга.

“Под игото” сме я оставили за август месец. Не знам как ще се приеме. Мислех да чете истинската, но сега се замислям дали да не взема някоя от адаптираните.
Има два филма по книгата - един от 1952 и един сериал от 1990 в 3-4 серии, доколкото си спомням. Сигурно ще гледаме нещо, но след като я прочете.

За мотивацията за четене имаше въпрос по-горе. Не го мотивирам. Просто от първи клас му вмених, че книгите за лятото са книги за лятото и задължително се четат всичките от списъка. Няма мърдане! Сега сам си разпределя времето по седмици и коя книга до коя дата ще чете, така че да му стигне ваканцията за всички книги. Сегашната му цел е до края на тази седмица да приключи “Автобиографията на Нушич”, а следващата седмица да прочете “Парижката света Богородица”. Иска да му остане време за “Граф Монте Кристо”, която не е в списъка, а той много иска.

Аз прочетох “Бяла като мляко, червена като кръв” - препоръчана от учителката му по БЕЛ. Много хубава книга. Разказва се от името на героя - 16-годишен - но засяга общо житейски въпроси за любовта, приятелството, мечтите, смъртта. Много ми е интересно как ще я възприеме синът. Отваря въпроси за размисъл и разговори, които много обичам да водя с него.

# 61
  • Мнения: 10
Здравейте!
Включвам се и аз в шестокласниците. По БЕЛ намерихте ли Веселин Ханчев в издание "За ученика"?!

# 62
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Аз мотивирам по два начина основно. Първо той има пресен спомен от първа ръка за всичките тревоги и напрежение покрай нво-то на сестра си миналата година. Та в известна степен осъзнава, че ако иска да учи желаното, трябва и да се подготви както трябва. Затова и натискам на Под игото, тъй като от нея неизменно има включено в матурите. От друга страна използвам чисто заплашителната тактика - искаш планински бегач за рд, учиш. Засега ми се получава.Grinning
Иначе при него четенето е проблем, защото хич не го вдъхновява. Задачи решава и сам, без подканяне. Но книгите - мъкаааа!

# 63
  • Мнения: 1 981
Нашият бъдещ шестокласник няма в списъка Веселин Ханчев и не сме го търсили, но видях, че в читанка има стихотворенията му, ако сте склонни на такъв вариант. Дали е преиздаван в настоящите времена В. Ханчев?!

# 64
  • София
  • Мнения: 593
Ние също нямаме Ханчев Thinking

# 65
  • София
  • Мнения: 8 276
И ние го нямаме.
След откритието "Мамо, ние я нямаме Под игото" (казах "знам, но това е една от най хубавите книги (и автор) описващи това време и трябва да се прочете) и харесването на книгата много ѝ допадна идеята за аудиокнигата Joy
В момента тотално е зарязала четенето, имат си компания - "първи братовчеди" (т.е. децата на приятелко семейство, с които много се харесват и тъй като и двете семейства нямаме, решихме, че те може да са си такива Joy)
Мислех да я пусна на едно препитване при бабина приятелка по БЕЛ, но не знам дали ще се случи.

# 66
  • Мнения: 1 463
Ние имаме да четем "Художник" от Веселин Ханчев.

# 67
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
и ние.
голяма мъка са му стихотворенията.
 Sad нямало да ги учи наизуст, не иска и да ги чете, .

# 68
  • Мнения: 1 463
Моят бъдещ шестокласник прочете вече ученическата версия на "Под игото", "Косачи", стихотворенията от Ив.Вазов и Хр.Смирненски.
Сега продължаваме с другите книги.

# 69
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
нашият не е толкова енергичен със задължителната литература.
решава задачите, защото за всеки тест получава бонус време на компютъра.


редактирам се, за да не са два последователни поста Simple Smile Simple SmileSimple Smile

получихме съобщение - "138 от 150 точки на КЕТ", но КЕТ вече няма... Sad
предполагам, че е А2 за ученици.
и се питам, дали има някъде статистика от изпита?

Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 13:41 от st. Dobri

# 70
  • Мнения: 2 982
На сайта на МОН са пуснали проекто-заповед за учебните и неучебни дни за догодина. Хубаво е, че зимната ваканция са я дали до 05.01 включително, междусрочната обаче е само един ден - 05.02- сряда, а пролетната ще е средата на април, за да се съчетае с Великден -11-20.04. Изтеглят НВО на 09 и 11.06.https://www.mon.bg/bg/100164

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 12:32 от MianaNia

# 71
  • Русе
  • Мнения: 1 512
Кога е Великден догодина?

# 72
  • Мнения: 273
На сайта на МОН са пуснали проекто-заповед за учебните и неучебни дни за догодина. Хубаво е, че зимната ваканция са я дали до 05.01 включително, междусрочната обаче е само един ден - 05.02- сряда, а пролетната ще е средата на април, за да се съчетае с Великден -11-20,04. Изтеглят НВО на 09 и 11.06, обаче дата на приключване на учебните занятия включително в 5 и 6 клас - 30 юни. Дали ще е и окончателно така? Тази година шестокласниците бяха до 15 юни, а само седми клас до 30ти.
На 29-ти май би трябвало да приключи учебната година за децата от първи до трети клас, на 16-ти юни – за учениците от четвърти до шести клас. Предвижда се до 30-ти юни да посещават училище учениците в паралелки в спортните училища, както и всички ученици от седми до 11 клас.

# 73
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Кога е Великден догодина?
19.04.2020

# 74
  • София
  • Мнения: 8 276
Състезанието на НПМГ е два дни преди НВОто - Чудесно! Децата вместо да мислят за БЕЛ и Мат, ще се разчетворят поне (обикновенно се явяват на поне на два от модулите) Anguished не ни трябват умни деца, няма нужда да се подготвят.
Е, тази година ще пиша! Angry

Общи условия

Активация на акаунт