Мнения за неелитни училища след седми клас в София- Тема 2

  • 64 053
  • 799
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 7 159
Моля, някой да публикува нова тема.

# 796
  • София
  • Мнения: 18 039
Малко се чудя, защо темата се казва "неелитни училища" Rolling Eyes
Аз лично нищо елитно не намирам в завършването на обикновена гимназия с добавка, предполагаемо прилично познание по два езика. И после какво ще ги правят тези езици (доста познати ми казват, че всъщност вторият език въобще не се изучава на кой знае какво ниво)?! Чиста мода, нищо повече.
Аз съм завършила Икономическия (сега НФСГ) и често казано се чувствах доста по-"елитна" от доста познати с езикови гимназии, които след завършване бяха точно толкова наясно и израснали, колкото и след завършен 7-ми клас. Да не кажа, че всичко съществено за професията съм научила точно в техникума, не във ВУЗ.
Според мен темата трябва да е просто Професионалните гимназии в София или нещо такова Wink
Доста лимитирана позиция.. Ами ако съм ученик, който в 7 клас НЕ знае още, че иска да следва един ден  икономика, какво да правя? Ако съм сигурна, ок.. Иначе какво - отивам в НФСГ, боря се с неудоволствие с икономическите предмети,  държа накрая за разкош и държавен изпит, за да отида след 12 клас да кандидатсвам примерно медицина, защото към 10 клас съм се усетила, че това ме влече.. И не стига, че излишно уча неща, които видно няма да ми влязат в употреба, ами трябва  и да ходя на уроци още от 10 клас по биология и химия, за да покрия неизучаваното в ПГ. Ей за такива деца е идеална езиковата. В периода 8-10 клас, докато все още се ориентират накъде ще се насочат след гимназията,  учат интензивно езика. После избират за 11 и 12 клас профилите, в които искат да задълбаят - има и хуманитарни, и  такива с точни науки... Хем осъзнато ще учат избраното на по-късен етап, хем и като бонус език ще имат на  финала.
Разбира се, че име и други деца, които знаят примерно още от 7 клас, че искат твърдо  да се занимават с програмиране или с  хардуер, та при тях изборът примерно на ТУЕС е напълно оправдан пред ЕГ.

Случаи всякакви и обобщенията са излишни.

А това, че език може и да не се научи в ЕГ, е  вярно, понеже все повече нещата зависят от късмета при кого ще се падне детето. Но със същата успеваемост може нищо да не се научи по даден предмет и в ПГ. Баш в НФСГ  познато дете, иначе отличничка, се съдра да ходи на уроци по счетоводство, понеже в клас не учеха нищо. Лично й търсих координати на преподавател в НТБГ през форумка, за която знаех, че преподава там. Та не виждам на  останалия само с придобитите под санитарния минимум училищни знания при конкретния преподавател ученик на НФСГ в каква небивала  помощ ще са му въпросните в някоя икономическа специалност  в университета..

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 16:57 от пенсионирана русалка

# 797
  • София
  • Мнения: 8 280
Веселина, бъркате много и за езиците и за професионалните. Една от елитните е ПРОФЕСИОНАЛНА, а във "2 ешалон" пак са малко професионалните.
Това е тема за училищата извън най-високо баловите училища. Онези най-добрите "всички ги знаят", родителите имат нужда от ориентир за гимназиите следващи по бал, да "чуят" плюсове и минуси, за да могат да преценят... Никой не цели да обижда, влезте в някоя от темите за елитните гимназии, отделни са, и вижте колко проблеми се обсъждат и там.
Отделно неяснотите с професионалните гимназии и университетите в бъдеще.
За децата си бих избрала някоя от гимназиите от ешалон 2, но не и професионална, в т.ч. и онази в ешалон 1, бих обмислила доста преди да я пиша.

Като зарършила техническа гимназия определено в университета по-би ми помогнало, ако бях учила повече математика и езици вместо електротехниката. Та с сегашния ми опит бих учила математка или езици (имах този избор), а не техническа гимназия, нищо че ми бе интересно.

# 798
  • София
  • Мнения: 62 595
Кое никак не е достатъчно? Два чужди езика и отлична диплома ли? Мога съвсем отговорно да кажа, че за млади хора, току-що излизли от гимназията, това е напълно достатъчно, за да си намерят работа с тези два езика, естествено ако са учили съвестно.  Каквото и да си говорим, има разлика между това езикът да е учен само една година и по два часа седмично през следващите, и това да се изкара целият курс на езиковата гимназия - подготве, часове по езика и предмети НА езика. И на всичко отгоре излиза от езиковата със сертификат, който отваря вратите към чужди университети, защото повечето веднага в дванайсти клас се явяват и за езикови сертификати. Останалото, сори, можеш да го приказваш на хора, които нямат никаква идея как се случват нещата. Цялата игра я превъртях с децата си преди няколко години.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 17:00 от Andariel

# 799

Общи условия

Активация на акаунт