Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 3

  • 51 743
  • 787
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 4 265
Здравейте ,
Моля за помощ от по-опитните :
Може ли дефицит на витамин Д да е причина за умора , която не минава от нощен сън , а все едно те е ударил товарния влак?
Б12 е над норма( но пих добавка) Калций, Фосфор, калий, магнезий, желязо са в норма, натрий е под норма с една единица.
8 м след раждане съм.
Благодаря!
Напълно е възможно да се чувстваш уморена от дефицит на вит. Д. Аз лично бях така, да не ти казвам как се чувствах с показател 7-8 при минимален 21, при второто изследване бях качила на 17 .. иска постоянство във взимането, за да се натрупа. Наистина започнах да се чувствам все по-добре при покачването на показателя. Аз обаче бях с ниски стойности и на Б12, там започнах с таблетки, след това инжекции и сега пак продължавам с таблетки.

# 406
  • Мнения: 1 474
По колко капки Вигантол да взимам ?

# 407
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
По 10 капки за 3 месеца, след това контрола, цели се стойност над 40 ng/ml,  при хипофункция обикновено натрия е нисък, помагат храни богати на естествен натрий като селъри, моркови, цвекло, спанак.

# 408
  • Мнения: 1 474
По 10 капки за 3 месеца, след това контрола, цели се стойност над 40 ng/ml,  при хипофункция обикновено натрия е нисък, помагат храни богати на естествен натрий като селъри, моркови, цвекло, спанак.
Може ли ниския Натрий да е довел до хипофункцията ?
И той има ли отношение към умората ?

# 409
  • Мнения: 18 542
Ако не ядеш солено по принцип, да, може. Небалансираните нива на електролити, могат да се проявят със симптоми на слабост и умора.

# 410
  • Мнения: 1 474
Ако не ядеш солено по принцип, да, може. Небалансираните нива на електролити, могат да се проявят със симптоми на слабост и умора.
От дете майка ми не готвеше със сол и аз нямам навика , въпроса е сега каква сол да добавя за да оправя нещата

# 411
  • Мнения: 10 272
Някаква йодирана заради щитовидната. Трябва ѝ йод на жлезата.

# 412
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
По 10 капки за 3 месеца, след това контрола, цели се стойност над 40 ng/ml,  при хипофункция обикновено натрия е нисък, помагат храни богати на естествен натрий като селъри, моркови, цвекло, спанак.
Може ли ниския Натрий да е довел до хипофункцията ?
И той има ли отношение към умората ?
Не, защото едно заболяване винаги е съвкупност от много неща, винаги съм обяснявал, че не съществува чудодеен витамин или хапче, и затова се действа на много нива и се попълват различни дефицити, това е все едно двигателя на колата ти да е празен, ремъците да са скъсани, гумите да са спукани, акумулатора да не работи, и да очакваш, че ако смениш примерно само гумите, колата ще тръгне, всяко нещо влияе и всяко нещо помага, да натрия има отношение към умората както и калия както и б12 както и д, както и всичко друго в тялото, добавяне на сол при проблеми с щитовидната жлеза е много лоша идея, именно заради това по-горе не съм казал да добавяш сол. Трябва ти естествен натрий, който се съдържа в зеленчуците, суровите семена и ядки (може и известно количество риба и месо), добавянето на сол само запушва артериите, йодираната пък кара жлезата да бъде унищожена по-бързо, все едно в една горяща кола да сипеш бензин. Ако толкова искаш сол потърси нейодирана такава.

# 413
  • Мнения: 137
Здравейте и моля да ме извините, ако въпроса ми не е за тази група.
На 29г. съм и от година и половина се опитвам да забременея, за първи път преди месец ми казаха да си направя АМХ които е с тревожни показатели от (0.633).
Една девойка в друга група ме посъсетва да вземам витамин Д и че при дефицит на същия има възможност яйчниковия резерв да е в норма, но да не се отчита правилно.
Говорих с моя лекар за това да пия ли витамин Д и да го изследвам ли,но той казва да не приемам и просто да стоя повечно на слънце.
Ще се радвам, ако някоя е имала подобен проблем и ми даде съвет...сменям 5-ти специалист и от година и половина всеки ми дава информация на час по лъжичка не знам как да процедирам...

# 414
  • Мнения: 10 212
А каква ти е стойността на вит. Д? Как може да се определи дали да вземаш и по колко, след като нямаш изследване.

Яйчников резерв се определя не само по АМХ, а по комплекс от показатели, не само кръвни. Не е добре да е нискък този хормон, така е. А след като е нисък, трябва да действаш бързо, а не да се чудиш дали да се изследваш. Обърни се към репродуктивен специалист от читава клиника, да ти кажат да се изследваш едва преди месец от година и половина за ключов показател при забременяване е възмутително и престъпно! Много си млада и вярвам, че има какво да се направи, но не се бави повече.

# 415
  • Мнения: 3 884
Ако дефицитът е голям, стоенето на слънце едва ли ще го компенсира. За да вдигна от 18 на 35 пих три месеца по 15-20 капки Вигантол всяка вечер + две таблетки калций.
Сега съм на друг два пъти седмично сряда и събота по 10 хил  IU (2 дражета по 5хил)

# 416
  • Мнения: 10 272
Здравейте и моля да ме извините, ако въпроса ми не е за тази група.
На 29г. съм и от година и половина се опитвам да забременея, за първи път преди месец ми казаха да си направя АМХ които е с тревожни показатели от (0.633).
Една девойка в друга група ме посъсетва да вземам витамин Д и че при дефицит на същия има възможност яйчниковия резерв да е в норма, но да не се отчита правилно.
Говорих с моя лекар за това да пия ли витамин Д и да го изследвам ли,но той казва да не приемам и просто да стоя повечно на слънце.
Ще се радвам, ако някоя е имала подобен проблем и ми даде съвет...сменям 5-ти специалист и от година и половина всеки ми дава информация на час по лъжичка не знам как да процедирам...

Мисля че ще са ти от полза две теми тук във форума:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1138099 - Хормонални изследвания
както и https://www.bg-mamma.com/?topic=1232275 - Добавки и витамини за подобряване на МЦ, ЛФ и ОВУ .

Не си губи времето тук, макар че и вит. Д трябва да ти е в норма. Върви, копирай си мнението там за да получиш по-адекватна помощ.

# 417
  • Мнения: 1 474
Ако дефицитът е голям, стоенето на слънце едва ли ще го компенсира. За да вдигна от 18 на 35 пих три месеца по 15-20 капки Вигантол всяка вечер + две таблетки калций.
Сега съм на друг два пъти седмично сряда и събота по 10 хил  IU (2 дражета по 5хил)

Защо го взимате вечер ?

# 418
  • Мнения: 3 884
По съвет на ендокринолога - 22 ч преди лягане вит Д +2т калций

# 419
  • Мнения: 1 474
По съвет на ендокринолога - 22 ч преди лягане вит Д +2т калций
По-добре ли спите ?

Общи условия

Активация на акаунт