Високо TSH...help

  • 16 019
  • 117
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 491
Здравейте , пуснах изследване на дъщеря ми за насищане на лекарство ,което приема  и реших да пусна и други изследвания .Много съм притеснена ,че ТСХ й е 12, тя е на 2 г и 3 м.Имаме записан час за детски ендокринолог,но личната каза ,че било странно ,че Т3 и Т4 са високи.Как ще разтълкувате изследването и какво бихте ме насочили ,благодаря Ви.Предполагам ще пие хормон ,това завинаги ли ще продължи?Само синтетичен ли има?Съжалявам за глупавите въпроси ,тепърва се сблъскваме с този проблем.Приема валпроева киселина ,възможно ли е тя да качва ТСХ.
[/img]

# 76
  • Мнения: 125
Здравейте, въпросите са много специфични, тъй като  става дума за малко дете. Повечето тук сме имали проблеми като възрастни. Вярвам, че всичко ще е наред. Пишете какво са Ви казали.

# 77
  • Мнения: 242
Има една група тук, във форума за Хашимото, пишете там и може да ви дадат някакво мнение. Дано всичко е наред.

# 78
  • Мнения: 491
Благодаря , аз се надявам на грешка.

# 79
  • Мнения: 31
Здравейте,
TSHто ми е 2,60. Според д-р Начев трябва да пия хапче перди бременност и след това през цялата бременност. Според доц. Русев, е необходима корекция единствено преди забременяване 1-2 месеца, за да се вкара хормона в граница под 2,5. Как беше при вас? Продължихте ли с хапчето и по време на бременността?

# 80
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте,
TSHто ми е 2,60. Според д-р Начев трябва да пия хапче перди бременност и след това през цялата бременност. Според доц. Русев, е необходима корекция единствено преди забременяване 1-2 месеца, за да се вкара хормона в граница под 2,5. Как беше при вас? Продължихте ли с хапчето и по време на бременността?
Ти само ТСХ ли пуска или пълния набор, хашимото имаш ли или не, ехография правиха ли ти? Много голямо значение имат другите хормони на ЩЖ и дали имаш проблем с нея или не, т.е. да се определи имаш ли заболяване или е моментно повишение.  За целта е добре да те следи читав ендокринолог. Освен това преди вземане на кръв трябва да си била поне 15-20 мин в покой, а не да бързаш, да влезнеш в лаб-та и веднага да ти вземат проба (тогава тсх може да е завишено от бързането).

# 81
  • Мнения: 31
Пуснах всичко. Нямам Хашимото. Ехографията показа, че няма изменения.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 006
Пуснах всичко. Нямам Хашимото. Ехографията показа, че няма изменения.
Скрит текст:
  Обърни си внимание на пролактина - висок е, а това е пречка за О. Хубаво е да отидеш на фоликуметрия и да се види имаш ли изобщо О и да обсъдиш с лекар завишените нива.

# 83
  • Мнения: 31
Относно пролактина - д-р Начев подробно обясни, че е много важно да се установи дали резултатът не е в следствие на образуван макропролактин. Пролактинът имал свойството да се съединява с други молекули пролактин и така образуват макропролактин, който всъщност би могъл да е идентифициран при изследването и затова да се отчита високо ниво. Пролактинът е и изключително чувствителен на стрес, затова ще пусна контрола и макропролактин, при предварителен покой 30 мин преди това.

А относно приема на коригиращи TSH преди бременност или и по време на цялата бременност, можете ли да споделите някаква информация?

# 84
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Относно пролактина - д-р Начев подробно обясни, че е много важно да се установи дали резултатът не е в следствие на образуван макропролактин. Пролактинът имал свойството да се съединява с други молекули пролактин и така образуват макропролактин, който всъщност би могъл да е идентифициран при изследването и затова да се отчита високо ниво. Пролактинът е и изключително чувствителен на стрес, затова ще пусна контрола и макропролактин, при предварителен покой 30 мин преди това.

А относно приема на коригиращи TSH преди бременност или и по време на цялата бременност, можете ли да споделите някаква информация?
Да, за пролактина е хубаво пак да се провери, може и да е от стрес (на работа или и от друг източник). За тсх - лекар само може да каже дали, от кога и в каква доза да приемаш лекарство, а и ще трябват ежемесечни изследвания след забременяване, за да се види как реагира организмът ти, т.е. какви са стойностите.  Аз не съм лекар. Когато пускаш пак за пролактин пусни и тсх и тогава обсъди с лекар дали да приемаш лекарството за намаляване на стойностите и в каква доза.

# 85
  • Мнения: 608
Здравейте, аз започнах прием на хормони с цел забременяване. Аз си имам и изменения в жлезата и хашимото. Почнах ги юни с доза 25 и падна до 2.4 доста бързо. Забременях ноември и оттогава ми вдигат дозата и се тествам всеки месец, за да коригираме. В момента редуваме 50 и 75. Мен по-скоро ме интересува каква е възможността да ги спра след бременността 😁 В момента е ясно, че няма как без.

# 86
  • Мнения: 816
Здравейте, аз започнах прием на хормони с цел забременяване. Аз си имам и изменения в жлезата и хашимото. Почнах ги юни с доза 25 и падна до 2.4 доста бързо. Забременях ноември и оттогава ми вдигат дозата и се тествам всеки месец, за да коригираме. В момента редуваме 50 и 75. Мен по-скоро ме интересува каква е възможността да ги спра след бременността 😁 В момента е ясно, че няма как без.
Пият се за забременяване ,трябва да се стигне добро ТСХс опр. доза. При положителен тест веднага се пуска ТСХ и на лекар. При мен през бременносъта два пъти ми коригираха нивата . Тогава всеки месец се пуска ТСХ и фт4. Отделно вижте си витД и б12 - добре е да са средни нива и нагоре , но обсъдете с лекар , не пийте сами. Фолиева трябва да се пие, като доста хора не я усвояват и им трябва метилирана - само по 1 хапче се пие от нея.
А за еутирокса - и при кърмене се взима, като аз сега кърмя и пускам всеки месец контрола само на ТСХ . Има после особености - да се кърми поне час и повече след хапчето. Имам приятелка, която след бременност спря хапчетата и ТСХ й е около 3 и не пие нищо. При планиране на втора нременност почна пак да пие еутирокс.
За напред може и да не пиете хапчета - зависи , колко е ТСХ - да е под 5 и зависи как се чувствате.
При хашимото и въобще проблеми с щит. жлеза, може да има и инсулинова резистентност, което пречи на овулация и добри яйцеклетки. Диета , добро хранебе, сваляне на килограми  - може да помогне.
За кърменето - пише, че при проблеми с щит. жлеа, може да няма кърма. Аз родих секцио- ппочнах да стимулиррам сама гърдите от първият ден. Тсх ми беше ниско и после се коригира , стимулирах кърмата с повече хранене на бебето и с помпа и вече осем месеца си кърмя. Така че не св връзвайте на такива писания. Пожелавам скорошно забременяване на едната и успешна бременност на другото момиче. За кърмене прочетете болгът на Хедра преди раждането.

# 87
  • Мнения: 31
Благодаря ви! Със сигурност ще пусна контрола на TSH и от това ще зависи дали ще се коригира. Въпросът е, че мнението на единият доктор е, че ако ги започна преди забременяване, ще трябва да ги пия до края на бременността, а другият казва, че няма нужда по време на бременността, само до забременяване, защото ТАТ и МАТ са в норма.
Това ме вкарва в размисли.

# 88
  • Мнения: 4 851
Благодаря ви! Със сигурност ще пусна контрола на TSH и от това ще зависи дали ще се коригира. Въпросът е, че мнението на единият доктор е, че ако ги започна преди забременяване, ще трябва да ги пия до края на бременността, а другият казва, че няма нужда по време на бременността, само до забременяване, защото ТАТ и МАТ са в норма.
Това ме вкарва в размисли.

Как няма нужда по време на бременност? Стойността се следи поне веднъж на триместър, точно за да може да се коригира дозата. По време на бременност ТСХ може рязко да се покачи, ако не се контролира. Може и цял живот да трябва да приемате лекарство, не само по време на бременност.

# 89
  • Мнения: 816
Благодаря ви! Със сигурност ще пусна контрола на TSH и от това ще зависи дали ще се коригира. Въпросът е, че мнението на единият доктор е, че ако ги започна преди забременяване, ще трябва да ги пия до края на бременността, а другият казва, че няма нужда по време на бременността, само до забременяване, защото ТАТ и МАТ са в норма.
Това ме вкарва в размисли.
Този вторият лекар , го отпиши ... Стойността на ТСХ е важна за мозъка , развитието на бебето . Може да доведе и до аборт , но по-високо ТСХ , не леко завишено. Някъде отричат вече връзката между умственото изоставане на бебето при ТСХ над 2 , но аз не бих рискувала.
Тези хапчета не са опасни , вредни или др. В България 7 от 10 жени имат проблеми с щит. жлеза и обикновено е наследствено.
Понякога ТСХ може да мърда при болест , при стрес или др. Сега покрай Ковид пише , че влияе . Но ако правиш опити е добре ТСХ да ти е под 2 . Ако решиш , че може да отложиш с 6м примерно . Пробвай с Тирохелп 1-2 м. и виж действа ли . Една позната уж ми каза , че й е  паднало ТСХ , но не знам после как са се развили нещата.
Може да се забременее дори и с ТСХ около 3 (но  може и не) Ако забременеш обаче , веднага при пол. тест се пуска ТСХ ,ако се е вдигнало да почнеш хапчета, Проблемът е , че стойността му трябва да е под 2 във втори месец - а ти почти в началото на 2-ри месец разбираш , че си бременна.  Тогава се покачват нуждите на ТСХ и ако си на хапчета ще ти увеличат дозата , После след трети месец пак намалят (при мен до 9-ти не мръднаха).
След това може да си живееш и без хапчета стига да се чувстваш добре. При ТСХ около 3 би трябвало да нямаш проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт