Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори - 60

  • 34 249
  • 745
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 209
Здравейте, идвам с един бърз въпрос. Знам, че по време на бременност трябва да се избягвам меките сирена, искам да попитам мога ли да консумираш сиренето salakis на president, води се меко, но е правено с пастьоризирано мляко.


Щом е от пастьоризирано мляко, можеш.Под меки сирена се има предвид сорта,а не консистенцията, тоест такива,които са незрели, „сурови”.


Добавям една статия, може да е полезна, за да разграничите видоветв сирена.Леко бременееене!

Последна редакция: пт, 13 сеп 2019, 15:40 от АнелияИванова10000

# 511
  • Мнения: 137
Здравейте момичета ...Бременна съм вече в 7г седмица и от 5 се започна едно страшно гадене всеки ден ...днес цял ден отцъства и незнам дали е нормално ...дали трябва да го има всеки ден понеже не спираше от 5 г седм до сега ...незнам утре как ще е , но вместо да се чудя реших да попитам вас.😌

# 512
  • Мнения: 2 466
Ехографски скрининг и БХС едно и също нещо ли са? Звънях до Света София и жената, която ми вдигна все едно беше паднала от друга планета. Първо не знае ФМ или БХС дали могат да се направят в един ден, трябвало да попитам докторите, но с тях няма как да ме свърже. После аз я питам дали ме е записала само за БХС, тя ми казва, че ме е записала за Ехографски скрининг, но не знае дали са едно и също. При докторката за това се били записвали и сега ме оставя да си гадая.
Почвам да се отказвам от преглед там.

# 513
  • Мнения: 361
Ехографски скрининг и БХС едно и също нещо ли са? Звънях до Света София и жената, която ми вдигна все едно беше паднала от друга планета. Първо не знае ФМ или БХС дали могат да се направят в един ден, трябвало да попитам докторите, но с тях няма как да ме свърже. После аз я питам дали ме е записала само за БХС, тя ми казва, че ме е записала за Ехографски скрининг, но не знае дали са едно и също. При докторката за това се били записвали и сега ме оставя да си гадая.
Почвам да се отказвам от преглед там.

Ако си спомням правилно, при БХС се взема кръв и по някакви показатели и възрастта на жената се изчислява вероятността за проблем.

Ехографския скрининг може би е феталната морфология, което всъщност представлява много детайлен ехографски преглед на цялото човече (не знам дали е с някакъв специален ехограф или просто трябва да е супер качествен, който има опция за 3д/4д визуализация).

Така ми се струва на мен. Може би е добре са звъннеш пак, с надежда, че ще попаднеш на друга рецепционистка.

П.С. Не мисля, че ще има пречка да се случат в един ден, стига вземането на кръв да не е с някакво записване. Няма логика да се взема кръв за БХС на гладно, но ако някой помни да ме допълни.💐

# 514
  • Мнения: 294
Ехографски скрининг и БХС едно и също нещо ли са? Звънях до Света София и жената, която ми вдигна все едно беше паднала от друга планета. Първо не знае ФМ или БХС дали могат да се направят в един ден, трябвало да попитам докторите, но с тях няма как да ме свърже. После аз я питам дали ме е записала само за БХС, тя ми казва, че ме е записала за Ехографски скрининг, но не знае дали са едно и също. При докторката за това се били записвали и сега ме оставя да си гадая.
Почвам да се отказвам от преглед там.

ФМ и БХС ми направиха в един ден, те много общо нямат за да не може в един ден. Но те съветвам все пак да се изследваш някъде където ще ти дават отговори 😁 Лекарите може и да са добри ама като гледам имаш препядствия докато стигнеш до тях. Аз хлдих във Фемина при др. Славкова и съм доволна

# 515
  • Мнения: 5 349
БХС и ФМ абсолютно могат да се случат в един ден!
За БХС се взима кръв и на база ехографска снимка, на която е написан размера на нухалната транслуценция (?) и още нещо беше (снимката не трябва да е по - стара от 2 дни) се определя риска от различни синдроми, както и прееклампсия и т.н
Феталната морфология (предполагам, рецепционистката това има предвид под ехографски скрининг) е детайлно оглеждане на цялото бебе, където се мерят и тези неща, които споменах по - горе.
На мен ми ги правиха в еидн ден.
Дано съм била полезна.

# 516
  • Мнения: 31
Аз правих в Майчин дом. Отидох в 12 г.с + 5 дни за биохимичен скрининг и ми обясниха, че за целта трябв детайлен ехографски преглед и взимане на кръв. Първо влезнах на ехограф, гледат всичко за периода дали е наред, измерват, дават снимки с показатели. После отидох за кръв. За резултатите направиха съпоставка на двата прегледа.

# 517
  • Мнения: 346
На някой да са му изписвали бусколизин в 13 седмица съм и явно имам песъчинки в бъбреците. Изписаха ми 3 пъти по 2 бусколизин. В листовката пише, че не се препоръчва за бременни.

# 518
  • Мнения: 610
В 28 седмица лежав в болница и ми влизаха нош-па и бусколизин по два пъти на ден.
На някой да са му изписвали бусколизин в 13 седмица съм и явно имам песъчинки в бъбреците. Изписаха ми 3 пъти по 2 бусколизин. В листовката пише, че не се препоръчва за бременни.

# 519
  • Мнения: 209
Здравейте момичета ...Бременна съм вече в 7г седмица и от 5 се започна едно страшно гадене всеки ден ...днес цял ден отцъства и незнам дали е нормално ...дали трябва да го има всеки ден понеже не спираше от 5 г седм до сега ...незнам утре как ще е , но вместо да се чудя реших да попитам вас.😌

Не е задължително да е всеки ден, или пък да е само сутрин.Всеки ден е различен.Тепърва ще се появяват нови неща, други ще отшумяват, после пак може да се явят.Има жени, на които нито веднъж не се е догадило и такива, които изкарват цялата бременност в тоалетната.На мен ми беше най-зле вечер,или при определени миризми.Сутрин бях най-жизнена.

# 520
  • Мнения: 361
Здравейте момичета ...Бременна съм вече в 7г седмица и от 5 се започна едно страшно гадене всеки ден ...днес цял ден отцъства и незнам дали е нормално ...дали трябва да го има всеки ден понеже не спираше от 5 г седм до сега ...незнам утре как ще е , но вместо да се чудя реших да попитам вас.😌

Много е индивидуално! При първата ми бременност нямах никакво гадене и повърнах всичко на всичко 2 пъти (и то след доста тежка храна).

Сега обаче беше нещо страшно, започна гадене още преди да се появи втората черта на теста. До към 6-та седмица повръщах почти след всяко хранене (с ден-два прекъсване) след това до 8-ма само след вечеря, после изведнъж спрях, пак ми се гади от време на време но определено не е както съвсем в началото.

# 521
  • Мнения: 5 468
Ехографски скрининг и БХС едно и също нещо ли са? Звънях до Света София и жената, която ми вдигна все едно беше паднала от друга планета. Първо не знае ФМ или БХС дали могат да се направят в един ден, трябвало да попитам докторите, но с тях няма как да ме свърже. После аз я питам дали ме е записала само за БХС, тя ми казва, че ме е записала за Ехографски скрининг, но не знае дали са едно и също. При докторката за това се били записвали и сега ме оставя да си гадая.
Почвам да се отказвам от преглед там.

Взимането на кръв и ехографския преглед не само, че могат да се случат в един ден, но е желателно да са в един и същи ден. Вземането на кръв трябва да е най-рано предишния и най-късно - следващия ден.

По отношение на двете неща, БХС и ФМ, по принцип са отделни неща(вземане на кръв и ехографски преглед), но на повечето места, където всичко се заплаща, и двете неща са под общото наименование БХС. Тоест, като си запишеш час, ще ти направят обстойния преглед с ехограф и ще те пратят в лабораторията за кръв. Кръвта не се взима на гладно, т.е. по всяко време може.

П.П. Доста от бременните се объркват заради това, че и двете неща обикновено се назовават само с общото наименование БХС.

# 522
  • Мнения: 2 466
Благодаря за отговорите!
След като приключихме разговора (който беше много съдържателен Joy) се замислих, че е логично Ехографски скрининг да е ФМ. Аз имам запазен час за ФМ на друго място, защото исках да пропусна БХС, но докторката ми ме наплаши, че било супер важно да се направи (даже тя ме насочи към тази болница и докторка).  И излиза, че съм си запазила час отново за ФМ, ама така е като уж компетентни не могат да ми отговорят на въпросите. Как няма да знаеш какви услуги предлагат там, където работиш и да не може да отговориш на елементарни въпроси?!
Не съм от София и затова си мислех, ако ще ходя за БХС там, по-добре да направя направо и двете неща. От Света София мисля да се откажа. Ще се ориентирам на друго място. Чета добри отзиви за Фемина и Майчин дом. Може ли да ме насочите към определени доктори и какви са цените. То и време не остана.
При първата бременност си бях супер спокойна, направих си само ФМ и се отказах от БХС. А сега някой като ми пусне муха в главата и се шашкам.

# 523
  • Мнения: 294
Благодаря за отговорите!
След като приключихме разговора (който беше много съдържателен Joy) се замислих, че е логично Ехографски скрининг да е ФМ. Аз имам запазен час за ФМ на друго място, защото исках да пропусна БХС, но докторката ми ме наплаши, че било супер важно да се направи (даже тя ме насочи към тази болница и докторка).  И излиза, че съм си запазила час отново за ФМ, ама така е като уж компетентни не могат да ми отговорят на въпросите. Как няма да знаеш какви услуги предлагат там, където работиш и да не може да отговориш на елементарни въпроси?!
Не съм от София и затова си мислех, ако ще ходя за БХС там, по-добре да направя направо и двете неща. От Света София мисля да се откажа. Ще се ориентирам на друго място. Чета добри отзиви за Фемина и Майчин дом. Може ли да ме насочите към определени доктори и какви са цените. То и време не остана.
При първата бременност си бях супер спокойна, направих си само ФМ и се отказах от БХС. А сега някой като ми пусне муха в главата и се шашкам.

ФМ във Фемина при доктор Славкова - 140лв. Нямам спомен обаче за БХС колко струва🙁

# 524
  • Мнения: 679
Във Фемина правих първата морфология при доц Димитров, след самия ехографски преглед самия той ми взе кръв за БХС, която те си изпращат в Майчин дом да се изследва. Платих за всичко 160 лв

Общи условия

Активация на акаунт