Отговори
# 330
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
А за ако съм излизала  1 седмица в болничен? Трябва ли някъде да въвеждам точната сума, която съм получила или те ще си я видят? Само от работодателя да си взема бележката за 12 месеца назад считано от предходния?
Само от работодателя. Хубаво е да се въведе, но и те ще я видят.

# 331
  • Мнения: 4 276
Много благодаря!

# 332
  • Мнения: 349
Здравейте, за миналия месец получих детски, но за този още нямам превод.... или поне известие за такъв. Какво трябва да направя?
Да уточня, документите са подадени януари.

# 333
  • Мнения: 11 578
Най- добре се обади да питаш.
Колко е голямо детето, да нямате неизвинени отсъствия?

# 334
  • Мнения: 4 276
До колко неизвинени спират помощта? Четох, че до 5 ама дали е така?

# 335
  • Мнения: 11 578
И аз за пет знам.
А  еднократно ли е спирането, евентуално, само за следващия месец?..

# 336
  • Мнения: 349
Най- добре се обади да питаш.
Колко е голямо детето, да нямате неизвинени отсъствия?

Нее, на 2г6м е.

# 337
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Нямате извести и превод са две различнин неща...проверете вдекларираната банкова сметка все пак. Може просто известие да не сте получили, а парите да са преведени.

# 338
  • Мнения: 14
Здравейте! Какви помощи може да получава самотна майка (майка чието дете носи нейните имена) Какви са правата на тези майки? Благодаря!

# 339
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Здравейте! Какви помощи може да получава самотна майка (майка чието дете носи нейните имена) Какви са правата на тези майки? Благодаря!
Видовете семейни помощи за деца са описани в ЗСПД, там и в ППЗСПД.
Отделно има Законза социално подпомагане
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134405633

Чл. 12. (1) Социалните помощи са:
1. месечни;
2. целеви;
3. еднократни.
(2) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Социални помощи се отпускат след преценка на:
1. доходите на лицето или семейството;
2. имущественото състояние;
3. семейното положение;
4. здравословното състояние;
5. (доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2019 г., в сила от 31.07.2019 г.) трудовата заетост;
6. (нова - ДВ, бр. 35 от 2019 г., в сила от 31.07.2019 г.) включването на децата в системата на предучилищното и училищното образование в случаите, когато същите подлежат на задължително предучилищно или училищно образование;
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 35 от 2019 г., в сила от 31.07.2019 г.) възрастта;
8. (предишна т. 7 - ДВ, бр. 35 от 2019 г., в сила от 31.07.2019 г.) други констатирани обстоятелства.
(3) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Министерският съвет определя месечен размер на гарантирания минимален доход, който служи като база за определяне на социалните помощи по ал. 1.
(4) (Предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 120 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2010 г.) Условията и редът за отпускането, изплащането, изменянето, спирането, възобновяването и прекратяването на социалните помощи се уреждат с правилника за прилагане на този закон с изключение на целевите помощи за отопление, които се уреждат с наредба на министъра на труда и социалната политика.

# 340
  • Мнения: 2 200
Да разбирам, че към момента, за да продължа детските надбавки мога да им изпратя по и-мейл само молбата-декларация и удостоверението за доход, така ли?

# 341
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Да разбирам, че към момента, за да продължа детските надбавки мога да им изпратя по и-мейл само молбата-декларация и удостоверението за доход, така ли?
Не.
Просто така ще сте спазили срока на подаване.
И ще получите искане за представяне на непредставените документи в 14 дневен срок.

# 342
  • Варна
  • Мнения: 1 959
Да разбирам, че към момента, за да продължа детските надбавки мога да им изпратя по и-мейл само молбата-декларация и удостоверението за доход, така ли?
Здравей!
Аз подадох документите по имейл на 20 .03.
На 23 .03 получих отговор,че моето заявление  е заведено в Интегрираната информационна система , с номер  ,примерно 3345.
А на 30 .03 вече получих заповедта ,че ми отпускат тези помощи.

Имейла е ao@asp.government.bg.
Докуметните ,които пратих ,бяха в сканиран вид:
-лична карта,
-лична карта на мъжа ми,
-свидетелствата  на двете ми деца,
-служебна бележка за доходи
-медицински бележки за ваксините на децата,
-ЗАЯВЛЕНИЕ–ДЕКЛАРАЦИЯ(която съм я попълнила на компютъра,изпринтена ,подписана от мен и мъжа ми ,после сканирана)
Тази декларация я изтеглих от тук:http://asp.government.bg/bg/deynosti/sotsialno-podpomagane/semeyni-pomoshti
 -документ от банката  с номера на сметката,в която да се превеждат парите.

Това е ,дано съм ти помогнала.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 12:05 от Velina_p

# 343
  • Мнения: 2 200
Да, много благодаря, Велина!

# 344
  • Варна
  • Мнения: 1 959
Само още нещо да вметна.
Проверих  в сайта на ной,колко болнични съм имала .
Моите бяха 2 през тези 12 месеца .Тази сума я включих в общия доход.
Не знам как процедират ,ако някой забравя да я включва ,но със сигурност я имат предвид.
Аз подавам документи вече 5 години и си помня Simple Smile

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 12:06 от Velina_p

Общи условия

Активация на акаунт