Длъжни ли са децата на родителите си

  • 9 182
  • 213
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 925
Можеш да опиташ, да приемаш парите пратени от нея, чрез други хора, но веднага да й ги пращаш по нейната сметка. И така всеки път. Дали ще се откаже накрая ?

# 181
  • Мнения: X
Какво общо имат семейните подробности на Skrekkelig с темата?

# 182
  • Мнения: 3 865
Не и знам сметката. В България като ми даде просто си ги оставям в апартамента ми и я уведомявам че са там и понеже там никой не живее и тя има ключ отива и си ги взима от страх да не ги открадне крадец. Но отказване няма.

# 183
  • София
  • Мнения: 24 839

Тя на този етап твърди че няма нужда от практическа или финансова помощ. Дори не мога да разбера какво иска от нас освен да и вземаме паричните подаръци и да си ходим до България да ни вижда за 5 мин. Защото не ни кани на гости  никога, мисли си, че ако ни кани трябва едва ли не агне да ни заколя и да ни нареди трапеза, а това не може да направи защото е прекалено болна. Не разбира, че отиваме да я видим и тя нас, а не да ядем и да пием. Идва в моя апартамент да ни види за 5 мин, оставя ни няколко спестени пенсии и изчезва - явно това и стига - да каже че ни е дала пари и да ни види колко сме пораснали и остарели. За тия 5 мин 2 думи не можем да си кажем. Не виждам смисъл 5 членно семейство да пътува ежегодно до България за пари, от които няма нужда и за 5 мин да ни каже колко ни обича и да си замине. Това го правех години наред - на всички ни писна и вече не искаме - не ни трябват нито 5 минутните и посещения, нито отгладуваната и пенсия. Тази помощ вече я отказвам - ако иска да ме види да дойде тук - ще и платя всичко. Но не иска, защото е горда и си е решила да си пукне в бащината къща. Отделно и не се понасяме и ще се избием - това е истина. Казва ми: Не искам да ходя там да ти създавам проблеми. Ако не иска да ми създава, ще престане с номерата си, но явно има жизнена нужда да ме яде и не може да се контролира. Отделно си иска да си е на село - там си е свикнала и си и е комфортно.
Но нашият живот е тук и няма как да си оставя семейството и да замина на 2500 км за да обслужвам инатлива, зла и егоистична бабича - ако иска да я гледам друг вариант няма освен да е тук. Ако иска да си седи там нямам проблем да и спонсорирам домашна помощничка, но не мисля, че е правилно и ще е с голямо нежелание и в разрез с убежденията ми, защото тя има голяма пенсия очевидно, събира хиляди всяка година и ги дава на внуците си да ги профукват за глупости. Е правилно ли е тя да си дава парите на внуците за да я обичат, а после аз да я спонсорирам. То направо да си държи парите за себе си,  пък аз да плащам пошибалките на внуците и в България. Но при това положение няма да може да каже: "Ето аз съм дала на внуците" и няма да я обичат и да и се чувстват задължени. Значи тя с нейните пари си купува любов от внуци и ги кара да и се чувстват задължени, а после аз от чужбина ще плащам като и потрябват пари на нея. От където и да го гледам това са манипулации и безогледно и нагло обслужване на лични патологични нужди. Това обясних и на българските и внуци - имат си двама работещи родители - не трябва да вземат пенсията на жена, която скоро ще има нужда да плаща някой да я гледа. Но няма да дойде да иска пари от внуците, на които е давала,, а ще чака от мен. Не ми е за парите, а за принципа - аз съм длъжна на собственото си семейство, на децата си, и на майка си нямам против да помагам, ама да издържам и децата на сестра ми косвено заради врътките на майка ми - ами не ща  да ме използват като  глупавия донор. А тя една българска дума не е научила децата ми, една приказва не им е прочела, те дори не я познават. Сега тя има и интернет и им пише на български, но те не могат да четат и я игнорират. Може да им се обади с видео чат и да говори с тях, но не иска. Кара ме да им пращам поздрави. Айде бе - аз поздрави не пращам при положение, че тя има директна връзка с тях. Аман от схеми и врътки.
Миналата година бяхме на море в БГ, обеща да дойде поне до морето да ни види и не дойде - жега и било. А на нас сигурно не ни е жега. Ясно е, че липсва желание за реален контакт, а предпочита да се изживява като тайнствения спонсор от България. Иска тя да диктува правилата ама свърши - сега е мой ред.
А да ме наказва от отвъдното е нелогично - единственото лошо, което съм и направила е, че не играя по свирката и и не я оставам да ме манипулира. Не вярвам душите да се преселват в отвъдното обременени с психичните си заболявания от земния живот.

Имаш огромен проблем, жена!
И не е само с майка ти.

# 184
  • Мнения: 3 865
Имаш огромен проблем, жена!
И не е само с майка ти.

какъв проблем виждаш различен от това, че съм заобиколена от луди? Или го казваш за да засегнеш,а не да помогнеш? За сега тя е единственият човек, с който не мога да се справя и това е само и единствено защото ми е майка и водя евала. За едно нещо обаче съм и благодарна - че ми дала страшен психотренинг и на практика съм непоклатима.

Има една приказка: Насила можеш да вземеш, но насила не можеш да дадеш.
Сигурно майка ми е единственият човек на света, за когото това не важи.

# 185
  • София
  • Мнения: 17 887
Много тъжно. Наистина си заобиколена от отровни хора. Защо просто не прекратиш контакт с майка си? Оставяй я да си доизживее дните и се опитай да намериш баланса и себе си. Да не се чуватваш прецакана, тъжна, ядосана.
Не си непоклатима психически. Не ти го казвам, за са те уязвя, а за да си обърнеш внимание. Никой не казва, че не си наред, но отстрани се вижда колко си реактивна, което значи, че още си в обсега на влияние на отровния човек.

# 186
  • Мнения: 48 060
Какво общо имат семейните подробности на Skrekkelig с темата?
Като автор на темата, предполагам това й е бил повода да я пусне. Явно тези пари някак й вменяват бъдещи задължения и вина от мислите, че не желае да има никакви задължения. Сигурно не е приятно и външни хора да я разнасят как вместо да помогне на майка си, взима пари от нея.
Понеже съм била в сходна ситуация, че и по-неизгодна- деляхме общо жилище, давам съвет да приемеш парите от посредника, защото посредника не е виновен за вашите взаимоотношения, а след това да ги дариш/пратиш на някого/ пратиш по посредника като подарък за майка ти/внесеш по някаква отделна сметка и т.н. Измисли си начин, слагай ги там, а от мислите за майка ти се откъсни. Тя е далече, сама си я натрапваш с постоянните мисли какво да й кажеш, докажеш, отвърнеш, да се осъзнае  и т н. Пак от опит ти казвам- няма да се осъзнае и промени. По-добре насочи мислите си другаде, така се отравяш и поболяваш. Пак от опит ти го казвам.

# 187
  • Мнения: X
A какво толкова лошо има в това, че една баба иска да дава пари на внуците си? В България това си е нещо общоприето и логиката е простичка, даваш на внуците си, защото ги обичаш и защото на тях сега им времето да живеят, а ти вече си възрастен и ти трябват по-малко неща. А дали това задължава с нещо, с какво точно да задължава внуците? Отношения между роднини не са сметка в кръчма и никой не е казал, че ако някой е полагал грижи за друг и за него ще се грижат, когато има нужда. Или че ако е бил пълен егоист задължително ще пукне сам като куче. Примери бол и за двете. И както казах, на мен темата ми звучи тъжно. Към авторката, ако не искате да имате отношения с майка си, ами спрете да поддържате. Ако не искате да се грижите за нея, ако се разболее, ами не го правете. Това си е вашият живот и вашите избори. И да получите и да не получите индулгенция от някакви непознати хора, това нищо няма да промени за вас. Просто за миг си представете, че майка ви вече я няма и ако още мислите, че е зла като Хитлер...

# 188
  • Мнения: X
Брат ми така се прави на благодетел и пробутва пари. Аз издържах дълги... десетилетия на офанзивата, но накрая проби чрез ММ и сега разбира се сме му длъжни. Аз обаче се усетих и спря да ми дреме. Кой дал - дал. Ти поне знаеш, моите бяха направили заговор да не ми казват.
Щото аз не съм като теб, ми директно правя скандала и връщам парите. Няма хън мън, нямам му банкова сметка и тем подобни оправдания.
Лошото е, че не искам такива възпитателни мерки към децата ми, имам право да ги уча на каквото си реша, включително и да не взимат пари от който и да е. Груба намеса е. Колкото са им дала, с толкова разполагат. За да не разполагат с повече, си има сериозна причина, не е ей така просто. Наказвала съм без джобни, намери се кой да даде. Кел файда, че съм наказала. Много съображения имам и имам право да си гледам децата както реша. Което не им попречи да си ги правят тайно сметките.

Последна редакция: ср, 31 юли 2019, 16:00 от Анонимен

# 189
  • Мнения: 7 964
Вероника , мога да ти пратя номера на сметката си да я дадеш на брат си Joy

Извинявам се за тъпата шега.
Защо се дават пари с цел подчинение? Честно, не мога да го проумея.

# 190
  • Мнения: 17 410
Мъж ти - на него се ядосвай, не че брат ти така - онака.

# 191
  • Мнения: X
Бе мъжа ясен, ама и другият не е невинен. Като не става вече чрез мъжа, други напъни има.  И не спират, въпреки, че мъжа спря да взима. Сега маратонки нон стоп, пари в брой, кви ли не тъпотии. Продължава 2 десетилетия това, а преди и без мъж бях. С мъж, без мъж, все тая, офанзивата е сериозна.
Ми що - ниски комуникативни умения и никакво отразяване на другия.
Не спира това поведение, пиша го за Скрек, да не се надява. Аз започнах да дарявам дрехите например, но отмяната на наказанието ми с лишаване от джобни е по-притеснително.

# 192
  • Мнения: 48 060
Не знам за брата и  останалите, но за майка ми примерно "Всички знаят колко пари съм ти пратила/как постоянно ти пращах пари, а ти сега не искаш да направиш еди какво си за мене", като еди какво си е някаква глупост и тъпотия, дори не е стара или болна, та да трябва помощ  и т.н. и т.н.
Само че на мен не ми пука как всички знаят какви пари ми е давала, първо защото тя после си ги е взимала, и второ защото близките ми ме познават и знаят кой какъв е и какво е правил. За хората никак не ми дреме.

# 193
  • Мнения: X
А, мен също не ми дреме, аз директно нищо не съм взела, все е било чрез други хора.
Ми изкупува се липса на отношение така. Просто е.

Мирясахме малко като го обърнахме на ежегодни почивки в Дубай. То пак за децата, ама и аз се отърках в кифлите Wink

# 194
  • Мнения: 3 865
Изобщо, ама изобщо не е това причината да пусна темата, а защото в друг чат я имаше и ме нападнаха като изразих мнение, че децата НЕ са длъжни на родителите си.
Не искам да ти казвам как се чувствам като си представя, че е умряла, защото ще прозвучи грозно.
Ако искаш да зарадваш някой или проучваш какво иска и му го подаряваш или директно отиваш и питаш от какво има нужда и пак му го даваш. В случая жената е пределно наясно, че ние пари си имаме и не ни трябват и не ни радва по никакъв начин да вземаме пенсията и - казала съм и го безрой пъти, но продължава да натрапва. Ясно е, че го прави не за да помогне и задоволи наши нужди, а нейни си лични. Чувства се длъжна, че дава на сестра ми (и онази не отказва) и смята, че и на мен трябва да дава за да е по равно. Само дето отгледа децата на сестра ми, а моите не ги познава. Това обаче не е нужно да е по равно, точно защото съм и казала, че ако иска да дава нещо то да даде време и внимание на внуците си - всичко друго можем да си го купим. Толкова ме мрази, че проучва какво искам за да НЕ ми го даде както и какво НЕ искам за да ми го натрапи насила. Звучи невероятно, но е факт. И така е било от как се помня. Няма да давам конкретни примери щото хептем не е по темата.

Конкретно схемите с движението на парите е само малка част от основният проблем, който е лудостта на манипулативен и комбинативен човек - те тия са най-опасните и единственото спасение е игнор. И трябва да се насиля да го направя някак си

Общи условия

Активация на акаунт