До кога майката е майка?

  • 4 849
  • 102
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 168
Здравейте,
Всички казват, че майката се чувства майка до края на живота си и би направила всичко за детето си. Но детето пък не се чувства дете до края на живота си (с някои изключения на т.нар. инфантили).
Питам се, има ли етап, при по-възрастните хора, когато вече разбират, че не могат, а и не трябва, да се държат с децата си като с такива.
Може би поддържат този стил на взаимоотношения заради стереотипите?
Например: Моята майка, която живее временно при мен, в някакъв момент през деня докато съм на работа решава, че трябва да пусне пералня, където попадат и мои дрехи, а и на ММ. Не мога да приема, че човека, който ме е научил да бъда самостоятелна, да се грижа за семейство, сега обсебва всички мои функции. (само един пример) Неудобно ми е, не знам как да променя ситуацията. Намекнах един - два пъти, но никакъв резултат.
Същото е с готвенето, почистването..........
Как внимателно да й обърна внимание върху тези неща, без да я обидя и нараня.

Последна редакция: пн, 29 юли 2019, 21:49 от bubanka

# 1
  • Мнения: 6 951
С моят приятел (понастоящем годеник) живяхме около година с моята майка, защото баба ми почина и майка ми го понесе тежко, реших, че не мога да я "изоставя" сама точно в този момент. Отделно през този период, спестявайки от наеми посъбрахме пари за вноска за ипотека по-нататък, както и да е.

Няма как да промениш навиците на един възрастен човек и според мен, в една къща има място за една домакиня. Ние с майка ми сме много близки, наистина рядко се караме и се разбираме повече от чудесно, имаме си общи интереси и тн. Тя не е от "натрапчивите" роднини, не се меша в нищо никога. И въпреки това много ни се изостряха отношенията и все се карахме през този период. Една семейна двойка има съвсем различна динамика. Ние й пречехме, че й заемахме място, нашият график за чистене, оправяне, готвене и тн не беше като нейния, все се сдърпвахме за едно друго.

Като се отделихме двамата направо ни светна пред очите - и на нас, и на нея, даже сякаш станахме по-близки, защото вече като съм самостоятелна и тя ме възприе повече като голям човек. 

Нали е временно? Потрай и после и на вас ще ви просветне. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 168
Скрит текст:
С моят приятел (понастоящем годеник) живяхме около година с моята майка, защото баба ми почина и майка ми го понесе тежко, реших, че не мога да я "изоставя" сама точно в този момент. Отделно през този период, спестявайки от наеми посъбрахме пари за вноска за ипотека по-нататък, както и да е.

Няма как да промениш навиците на един възрастен човек и според мен, в една къща има място за една домакиня. Ние с майка ми сме много близки, наистина рядко се караме и се разбираме повече от чудесно, имаме си общи интереси и тн. Тя не е от "натрапчивите" роднини, не се меша в нищо никога. И въпреки това много ни се изостряха отношенията и все се карахме през този период. Една семейна двойка има съвсем различна динамика. Ние й пречехме, че й заемахме място, нашият график за чистене, оправяне, готвене и тн не беше като нейния, все се сдърпвахме за едно друго.

Като се отделихме двамата направо ни светна пред очите - и на нас, и на нея, даже сякаш станахме по-близки, защото вече като съм самостоятелна и тя ме възприе повече като голям човек.  

Нали е временно? Потрай и после и на вас ще ви просветне. Simple Smile

Може би изпадам в битовизми, като пускам тази тема. Simple Smile Но, ти казваш, че майка ти е започнала да те приема като самостоятелна. При мен разликата е, че аз от 27 години (на 13 напуснах семейството) не живея с тях (с нея). Отдавна би трябвало да са ме приели като самостоятелна и голям човек.

# 3
  • Мнения: 6 662
Прати ми я, изобщо няма да се сърдя, ако пере, простира, глади, чисти, готви и т.н.
Всеки човек, особено възрастен, има нужда да се чувства полезен. Не разбирам какво те дразни. След време ще ти липсва някой да те отмени. Сигурно си млада булка...

# 4
  • Мнения: 1 168
Прати ми я, изобщо няма да се сърдя, ако пере, простира, глади, чисти, готви и т.н.
Всеки човек, особено възрастен, има нужда да се чувства полезен. Не разбирам какво те дразни. След време ще ти липсва някой да те отмени. Сигурно си млада булка...

 Е колко млада булка да съм......Simple Smile) Не ме дразни, а се чувствам неудобно, спрямо нея и спрямо ММ.

# 5
  • Мнения: 6 662
Няма от какво да се чувстваш неудобно. Радвай се на моментите ви заедно.
По този начин тя се чувства полезна, не й го отнемай.

# 6
  • Мнения: 1 168
Няма от какво да се чувстваш неудобно. Радвай се на моментите ви заедно.
По този начин тя се чувства полезна, не й го отнемай.

Така е, но по този начин обсебва всички мои функции в семейството. Аз олеквам спрямо ММ.

# 7
  • Мнения: 17 407
Нали търсеше как да я изведеш от състояние на депресия и тревожност. Не те разбирам.

# 8
  • Мнения: 31 561
Здравейте,
Всички казват, че майката се чувства майка до края на живота си и би направила всичко за детето си. Но детето пък не се чувства дете до края на живота си (с някои изключения на т.нар. инфантили).
Питам се, има ли етап, при по-възрастните хора, когато вече разбират, че не могат, а и не трябва, да се държат с децата си като с такива.
Може би поддържат този стил на взаимоотношения заради стереотипите?
Например: Моята майка, която живее временно при мен, в някакъв момент през деня докато съм на работа решава, че трябва да пусне пералня, където попадат и мои дрехи, а и на ММ. Не мога да приема, че човека, който ме е научил да бъда самостоятелна, да се грижа за семейство, сега обсебва всички мои функции. (само един пример) Неудобно ми е, не знам как да променя ситуацията. Намекнах един - два пъти, но никакъв резултат.
Същото е с готвенето, почистването..........
Как внимателно да й обърна внимание върху тези неща, без да я обидя и нараня.

Като не става с намекване, казваш директно.
"Майко, не желая да ми переш дрехите, да ми чистиш и готвиш. Ще те помолоя да се съобразиш с това."
Иначе не те разбирам. Някой те отменя, иска да ти помогне, а ти се дърпаш.
Спестила ти време жената, вместо да го оползотвориш, ти се оплакваш  Laughing

# 9
  • Мнения: 1 168
    Нали търсеше как да я изведеш от състояние на депресия и тревожност. Не те разбирам.

    Здравей Дренка, успях с това начинание.
    Simple Smile Благодаря ти за съветите тогава. Сега просто се озадачавам на ситуацията. Не съм попадала в такава до момента и ми е чуждо.

    # 10
    • Мнения: 1 168
    Здравейте,
    Всички казват, че майката се чувства майка до края на живота си и би направила всичко за детето си. Но детето пък не се чувства дете до края на живота си (с някои изключения на т.нар. инфантили).
    Питам се, има ли етап, при по-възрастните хора, когато вече разбират, че не могат, а и не трябва, да се държат с децата си като с такива.
    Може би поддържат този стил на взаимоотношения заради стереотипите?
    Например: Моята майка, която живее временно при мен, в някакъв момент през деня докато съм на работа решава, че трябва да пусне пералня, където попадат и мои дрехи, а и на ММ. Не мога да приема, че човека, който ме е научил да бъда самостоятелна, да се грижа за семейство, сега обсебва всички мои функции. (само един пример) Неудобно ми е, не знам как да променя ситуацията. Намекнах един - два пъти, но никакъв резултат.
    Същото е с готвенето, почистването..........
    Как внимателно да й обърна внимание върху тези неща, без да я обидя и нараня.

    Като не става с намекване, казваш директно.
    "Майко, не желая да ми переш дрехите, да ми чистиш и готвиш. Ще те помолоя да се съобразиш с това."
    Иначе не те разбирам. Някой те отменя, иска да ти помогне, а ти се дърпаш.
    Спестила ти време жената, вместо да го оползотвориш, ти се оплакваш  Laughing

    Бъркаш. Не се оплаквам. Споделям мнение, питам преживяли го.

    # 11
    • Мнения: 6 662
    Защо да олекваш спрямо ТМ?
    Това не го разбирам... Твоята "цена" се определя от домакинска работа ли?

    # 12
    • Мнения: 3 716
    Няма от какво да се чувстваш неудобно. Радвай се на моментите ви заедно.
    По този начин тя се чувства полезна, не й го отнемай.

    Така е, но по този начин обсебва всички мои функции в семейството. Аз олеквам спрямо ММ.
    Не всички функции в семейството, само домакинските. Надявам се, знаеш, че за твоето мило си повече от пералня и печка?

    # 13
    • Мнения: 1 168
    Защо да олекваш спрямо ТМ?
    Това не го разбирам... Твоята "цена" се определя от домакинска работа ли?


    Не, но не е редно, вместо мен, тя да се погрижи например за неговото пране. Някак не е морално. Нито за мен, нито за него. Стои ми противоестествено. Simple Smile

    # 14
    • Мнения: 8 220
    Защо да олекваш спрямо ТМ?
    Това не го разбирам... Твоята "цена" се определя от домакинска работа ли?


    Не, но не е редно, вместо мен, тя да се погрижи например за неговото пране. Някак не е морално. Нито за мен, нито за него.

    Ти не си у ред...прането е едно на цялата къща. Голямо важно че му е изпрала гащите.

    Общи условия

    Активация на акаунт