До кога майката е майка?

  • 4 865
  • 102
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 22 867
Леа, зависи от хората. Някои са всеотдайни и така разбират живота си - да са полезни на децата си, да ги отменят, да им помагат, да облекчават живота им. Има и други - интересуват се от собствения си живот, да пътуват, да се срещат с хора, да се погрижат за себе си, казват:"аз съм си отгледал/а децата, сега да си поживея". Мисля, че и едните, и другите са прави, просто така са устроени, така разбират съществуването си на тоя свят. А майката си е майка докато е жива, не мисля, че престава в един момент да е такава, независимо как живее.
Гледайте по-философски с ТМ на нещата, мама е при вас, ще я изтърпите да ви помага. Но е сигурно, че след време ще си спомняш с умиление и, може би, с мъничко тъга за тая помощ. Защото е безкористна. Просто се отпусни и я приеми.

# 46
  • Мнения: 1 168
Майка ти има проблем, за който удобно пропускаш да припомниш, с което сама даваш зелена светлина за този уклон.
Опомни се, че почваш да звучиш шизоидно, а  трите ти варианта не искам да кометирам.

Да, майка ми имаше проблем. Факт е. Писала съм тук във форума. За сега нещата се развиват много добре. Simple Smile
Извинявай, не разбрах кои три варианта визираш?

# 47
  • Мнения: 11 364
Разбирам, че би искала да започне собствения си живот и да не се държи майчински - в случая обгижвайки ви.

Първо се запитай тя как се чувства седейки сама у дома цял ден? Човек без ангажименти направо откача ако е дейна натура.

Второ се опитай да разбереш, че тя също се чувства неудобно от това, че е в домът ви и я храните и обгрижвате. Трябва да се реваншира, да се държи като възрастен. Ако не го прави - нещата не са ок.

Трето - ако не ти е приятно /или на мъжа ти не е приятно/ да ви пере или пък не готви по вашия вкус то насочи желанието и за помощ без да я обиждаш. Оставяй и списък за пазаруване, кажи и какво да сготви или изчисти. Прати я да свърши дадена работа. Сега е лято - дай и да направи някаква зимнина ако има желание. Разпредели така работата, че всички да са доволни и да се чувстват част от семейството, а не безполезни натрапници.

Четвърто - майка ти някога имала ли е хоби и някакви интереси? Смяташ ли, че има нещо което да я грабне. Много жени са само домакини.  

# 48
  • София
  • Мнения: 28 623
Имам усещането, че не знаеш точно от какво си недоволна. В предишната тема пишеш, че:
Цитат
Аз също съм й дала максимална свобода. Например да си готви каквото обича, да помага в домакинството за нещата за които има сили и желание, за да се чувства полезна.
В тази пък си недоволна, че:
Цитат
... в някакъв момент през деня докато съм на работа решава, че трябва да пусне пералня, където попадат и мои дрехи, а и на ММ. Не мога да приема, че човека, който ме е научил да бъда самостоятелна, да се грижа за семейство, сега обсебва всички мои функции. (само един пример) Неудобно ми е, не знам как да променя ситуацията. Намекнах един - два пъти, но никакъв резултат.
Същото е с готвенето, почистването..........

Ако и на нея ѝ даваш толкова противоречиви сигнали...

# 49
  • Мнения: 7 303
Продължавам да не разбирам къде е проблемът. Аз не бих имала нищо против, ако майка ми е при мен и върши тази работа. Все трябва да прави нещо през деня, нали? Явно авторката спестява нещо.

# 50
  • Мнения: 1 168
Имам усещането, че не знаеш точно от какво си недоволна. В предишната тема пишеш, че:
Цитат
Аз също съм й дала максимална свобода. Например да си готви каквото обича, да помага в домакинството за нещата за които има сили и желание, за да се чувства полезна.
В тази пък си недоволна, че:
Цитат
Не мога да приема, че човека, който ме е научил да бъда самостоятелна, да се грижа за семейство, сега обсебва всички мои функции. (само един пример) Неудобно ми е, не знам как да променя ситуацията. Намекнах един - два пъти, но никакъв резултат.
Същото е с готвенето, почистването..........

Ако и на нея ѝ даваш толкова противоречиви сигнали...

Процесът търпи динамика.
Едновременно искам две неща, да се чувства полезна за себе си, но и да не ни глези излишно и да се натоварва. Отделно, това се отразява и върху мен, както преди казах, чувствам се като "цвете в саксия", не съм свикнала с такова обгрижване.

# 51
  • София
  • Мнения: 28 623
Майка ти не е животинче, на което да му кажеш "Оле, хоп!". Ти не можеш да ѝ налагаш своето виждане. В началото, когато е била на легло и не е пипала много-много, тогава великодушно ѝ се позволява да участва. Сега, когато вече е на крака, ако може пак да се завре в ъгъла.

# 52
  • Мнения: 1 168
Майка ти не е животинче, на което да му кажеш "Оле, хоп!". Ти не можеш да ѝ налагаш своето виждане. В началото, когато е била на легло и не е пипала много-много, тогава великодушно ѝ се позволява да участва. Сега, когато вече е на крака, ако може пак да се завре в ъгъла.

Не, няма такова нещо! КАТЕГОРИЧНО!
Нямам нищо против да си прави каквото желае, неудобно ми е, че самостоятелно избира да върши моите задачи по домакинството. Затова и попитах, майката до кога е майка......? Дадох само един пример.

# 53
  • Мнения: 6 715
Майка ти не знам дали има проблеми, но ти определено имаш и то големи.... И не са, кой на кого пере гащите.

# 54
  • Мнения: 574
Нямам нищо против да си прави каквото желае, неудобно ми е, че самостоятелно избира да върши моите задачи по домакинството.
А тя знае ли, че са твоите? Нейни има ли си?

# 55
  • Мнения: 1 168
Майка ти не знам дали има проблеми, но ти определено имаш и то големи.... И не са, кой на кого пере гащите.


Много ясно, че ще се стигне до този момент във форума, когато авторката се изкарва болна, предимно с психични отклонения. Чакам да си прочета диагнозата. Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 1 508
Майката е такава цял живот. И тъй като аз нямам такава, но помня баба ми как се държеше с баща ми, пораснал дядо вече.

# 57
  • София
  • Мнения: 28 623
Майка ти не е животинче, на което да му кажеш "Оле, хоп!". Ти не можеш да ѝ налагаш своето виждане. В началото, когато е била на легло и не е пипала много-много, тогава великодушно ѝ се позволява да участва. Сега, когато вече е на крака, ако може пак да се завре в ъгъла.

Не, няма такова нещо! КАТЕГОРИЧНО!
Нямам нищо против да си прави каквото желае, неудобно ми е, че самостоятелно избира да върши моите задачи по домакинството. Затова и попитах, майката до кога е майка......? Дадох само един пример.

Предполагам че и домакинските задачи на мъжа ти не трябва да поеме. В такъв случай кои са тези, за които си ѝ дала пълна свобода?

# 58
  • Мнения: 6 715
Майка ти не знам дали има проблеми, но ти определено имаш и то големи.... И не са, кой на кого пере гащите.


Много ясно, че ще се стигне до този момент във форума, когато авторката се изкарва болна, предимно с психични отклонения. Чакам да си прочета диагнозата. Simple Smile

Диагнозата ти е непораснало, разглезено детенце, което не може да оцени какво получава като дар от живота.

# 59
  • Мнения: 1 168
Майка ти не знам дали има проблеми, но ти определено имаш и то големи.... И не са, кой на кого пере гащите.


Много ясно, че ще се стигне до този момент във форума, когато авторката се изкарва болна, предимно с психични отклонения. Чакам да си прочета диагнозата. Simple Smile

Диагнозата ти е непораснало, разглезено детенце, което не може да оцени какво получава като дар от живота.

Благодаря за диагнозата, поставена от форум. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт