До кога майката е майка?

  • 4 871
  • 102
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 669
Не става въпрос за разчитане на друг. Вие сте трима възрастни в този дом. Нормално е всеки да поеме част от ежедневните задължения.

Да, нормално е всеки да пере собствените си гащи.

# 31
  • София
  • Мнения: 8 348
А така. И да переш гащите на мъжа си е неморално.
А на децата, слд десет годишна възраст, перверзно.
Ами седнете и си разпределете дочакинссата работа. Ти переш, жената чисти, мъжа ти нещо друго.... и готово.

# 32
  • Мнения: 7 948
Нали е временно това съжителство? Жената помага с каквото може. Аз те разбирам напълно, ако ти е толкова неудобно да ви пере прането, деликатно я насочи към друга сфера на дейност, където да се чувства полезна и оценена. Живяла съм с майка си, естествено има различия в начина на изпълнение на домакинските задължения, но ако не е фрапиращо, приеми помощта с благодарност.

# 33
  • Мнения: 17 409
Вместо да продължаваш да се чудиш как да си образуваш проблеми, и да чакаш някой тук да ти казва как да редиш живота си, можеш да се вгледаш в написаното от жените с повече опит и по-широк поглед над семейните отношения.
Темата ти изпростява, а аз все повече мисля, че си несигурна в решенията и действията си.

# 34
  • София
  • Мнения: 16 108
Ми не се чувствайте - тя е направила нещо, вие друго. Напр. тя е изпрала и измила съдовете, подредила. А вие сте напазарували и заедно ще си сготвите. Толкова задачки има в 1 апартамент, че няма как да сте саксиени цветя и бабата да е овършала всичко.
Така задачите ще се решават бързо и ще имате свободно време. Сега, ако бабата ви пречи и тогава ....

# 35
  • Мнения: 6 970
Колко е временно временното?

# 36
  • Мнения: 32 018
Здравейте,
Всички казват, че майката се чувства майка до края на живота си и би направила всичко за детето си. Но детето пък не се чувства дете до края на живота си (с някои изключения на т.нар. инфантили).
Питам се, има ли етап, при по-възрастните хора, когато вече разбират, че не могат, а и не трябва, да се държат с децата си като с такива.
Може би поддържат този стил на взаимоотношения заради стереотипите?
Например: Моята майка, която живее временно при мен, в някакъв момент през деня докато съм на работа решава, че трябва да пусне пералня, където попадат и мои дрехи, а и на ММ. Не мога да приема, че човека, който ме е научил да бъда самостоятелна, да се грижа за семейство, сега обсебва всички мои функции. (само един пример) Неудобно ми е, не знам как да променя ситуацията. Намекнах един - два пъти, но никакъв резултат.
Същото е с готвенето, почистването..........
Как внимателно да й обърна внимание върху тези неща, без да я обидя и нараня.

Като не става с намекване, казваш директно.
"Майко, не желая да ми переш дрехите, да ми чистиш и готвиш. Ще те помолоя да се съобразиш с това."
Иначе не те разбирам. Някой те отменя, иска да ти помогне, а ти се дърпаш.
Спестила ти време жената, вместо да го оползотвориш, ти се оплакваш  Laughing

Бъркаш. Не се оплаквам. Споделям мнение, питам преживяли го.

Извинявай, просто изглежда като оплакване.
Иначе майката си е майка до живот.
И на моята майка и казвам да не ми пере дрехите. Не че нещо, просто искам аз да си пусна моите дрехи отделно. И да и се карам, файда няма.

# 37
  • Мнения: 574
Не бих се приятеснявала да кажа на майка ми да не ни пере нещата.
Домакинска работа има достатъчно, нека прави нещо друго.

# 38
  • София
  • Мнения: 24 839
Авторке, предполагам че работите и ти и мъжът ти.
А, майка ти е вкъщи по цял ден.
Е, какво по-нормално от това, да свърши домакинската работа?
Хем се чувства полезна, хем време минава.
Ти нямаш ли нужда вечер от нещо по- възвишено от пускане на пералня и простиране? newsm78

# 39
  • Мнения: 1 168
Вместо да продължаваш да се чудиш как да си образуваш проблеми, и да чакаш някой тук да ти казва как да редиш живота си, можеш да се вгледаш в написаното от жените с повече опит и по-широк поглед над семейните отношения.
Темата ти изпростява, а аз все повече мисля, че си несигурна в решенията и действията си.

Мда, темата изпростя, заради впрегнатите от някои съфорумки гащи.
Друга ми беше темата, но се отнесе в неправилната посока.
Идеята беше, кога и изобщо възможно ли е, родителите да спрат да се държат като такива, а да започнат да впрягат енергията си в неща, които лично ги задоволяват, създават им удоволствие, различно от това да са вечно грижещия се за детето, макар и в случая детето да е на 40+

# 40
  • Мнения: 7 948
Смятам, че разбирам авторката, защото и аз в ранна възраст принудително станах самостоятелна. После трудно вдяваш, че някой иска и може да се погрижи за теб вместо теб самия. Мисля, че на Леа не ѝ пречи толкова помощта, колкото се чувства като експлоататор на майка си на стари години.
Леа, ако съм права - трябва да се смириш за периода на съжителството, след като с майка ти сте в добри отношения.
Това означава да преглътнеш егото, което ти казва "аз мога всичко сама" и да минеш на варианта "трябва да помогна на мама да се чувства полезна".
Не знам каква предистория имате, но явно обичаш майка си. Направи най-хубавото нещо за нея - позволи ѝ да ти помогне, с малко желание и такт ще намерите добър ритъм. Успех!

# 41
  • София
  • Мнения: 28 768
Съвсем нормално е възрастен човек да поема част от домакинските задачи в домакинството, в което живее.

# 42
  • Мнения: 2 494
Ами жената явно се опитва да е от помощ и да ви отмени от някои задължения. Вместо да се измъчваш, използвай времето, което ти се е освободило да правиш любими неща с половинката. Излезте на разходка, гледайте филм, пийте вино или каквото обичате да правите двамата.

п.с. Понякога майка ми идва у нас да гледа детето като е болно, за да не отсъствам от работа. Ако не е успяла да сготви (макар че не я карам), се чувства много зле. Все едно е безполезна. А аз съм доволна и спокойна, че има кой да се грижи за детето.
Ами така са майките, докато са живи, гледат да помогнат с каквото могат на децата си.

# 43
  • Мнения: 2 109
  Според мен я приемаш като гост и от там идва това неудобство. Разбирам те, на мен също не ми е приятно някой да пипа из вкъщи, освен ММ естествено. Аз също не пипам в чужди домове, дори и в родния си такъв.
  На майките си сме обяснили, че няма нужда да помагат, като гостуват, съобразяват се. Не знам при по-дълго съжителство дали няма да го приеме като обида, че е гост, ти си я познаваш.

# 44
  • Мнения: 17 409
Майка ти има проблем, за който удобно пропускаш да припомниш, с което сама даваш зелена светлина за този уклон.
Опомни се, че почваш да звучиш шизоидно, а  трите ти варианта не искам да кометирам.

Общи условия

Активация на акаунт