Организиране на семейния бюджет

  • 33 956
  • 633
  •   2
Отговори
# 285
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
А какъв термос за храна ще препоръчате?

# 286
  • Мнения: X
Най-мекото определение за качеството на храната от обедните менюта е "компромис", а "буламач" е доста по-реалистично.

# 287
  • Мнения: 4 411
ММ обядва в къщи, аз си нося обяд. Детето си носи задължително закуска и салата, а обяда им е на кетъринг. Не съм забелязала да сме спестили, но пък аз готвя много повече отколкото преди.
Те двамата предпочитат храната, която аз готвя. Аз пък съм на режим. Събота и неделя съм основно в кухнята.
Забелязвам, че откакто мислим какво да ядем на обяд, започнахме да избираме по-здравословни храни. Преди аз и ММ ядяхме просто ей така, каквото ни падне.

# 288
  • София
  • Мнения: 16 035
А какъв термос за храна ще препоръчате?
 
Имам термос за храна от Икеа, 17 лв. Доволна съм вече 3та година.

# 289
  • Мнения: 54 420
Икономиите са хубаво нещо, но не е хубаво човек да се увлича, защото икономията е майка на мизерията. Хубаво е човек винаги да го помни.   

Защо когато се коментира бюджет, се споменава икономия, че и мизерия?
Това да си поръчаш/сготвиш толкова колкото ти е нужно, или да не купуваш излишни дрехи/обувки/храна, нито е икономия, нито е мизерия.
Мизерия е да си с няколко кредита, но да поръчваш храна и после да я хвърляш.
Имам такива колеги. Всеки ден се купува храна, която все не им харесва и се хвърля. Как пък не разбраха кое какво е и защо продължават да купуват, не знам?

# 290
  • Мнения: X
И аз съм от носещите храна за обяд. И не от гледна точка да спестя, а защото ми е писнало от буламачите които се предлагат около работа. По-важно за мен е това, че е приготвено и овкусено точно така както го харесвам,също така знам и какви продукти са сложени. И на мен ми отнема 15-20 мин да го приготвя.
Не съм крайна, не нося всеки ден, ако ме мързи или ми се яде нещо което нямам продукти да приготвя в момента вземам отвън. Случвало се е и да си нося, но да предложат колеги да отидем някъде, тогава си го оставям за вечеря и отивам с тях(ако ми се ходи) Баланс трябва да има.
Точно по същата причина обмислям обедните кутии....да приятно ми е да ям с колегите на заведение, но ми е писнало да давам толкова пари за буламачи! И в най добрите ресторанти се готви със старо олио, спестява се от продукти, често се купуват долнопробни! Вкъщи компромис с качеството не се прави, разни аламинути с кайма и картофи за гарнитура не ям, огретен също, дадох го за пример само! Simple Smile
Обичам да има и свежа салата, а когато на заведение поръчаш обедно и салата сметката си става 10 и повече лева! Wink
Мен ме интересува какво ям и същевременно се храня минимум веднъж дневно в заведение. Съответно се поинтересувах сериозно какви продукти купуват добрите ресторанти. Оказа се, че особено по-оборотните и известни заведения пазаруват със сериозни отстъпки и си позволяват да купуват доста качествени продукти. Производителите и търговците се стараят да им продават качествени неща, защото никой не иска да изпусне голям клиент правещ огромни обороти. Сега не мога да гарантирам за всички, но поне тези, в които ходя всекидневно съм ги проучил.

# 291
  • София
  • Мнения: 1 583
При нас мъжът ми се грижи за бюджета. Чувала съм за всякакви семейства, но при нас всичко е общо. Той взима заплата, аз взимам заплата и парите са общи. Няма мое/твое. Първо отделяме пари за всякакви разходи, сметки, кредити и тн. Каквото остане са пари за храна или случайно, ако изскочи някой непредвиден разход.

И двамата сериозно спортуваме и си спазваме определен хранителен режим. Трябва да ви кажа, че излиза даже по-евтино така, отколкото да ядем каквото душа ни иска. Разбира се, и той и аз си носим храна от вкъщи.

Лично в нашия случай, много ни бърка в джоба квартирата, за която плащаме всеки месец. Само там са над 400.

# 292
  • Мнения: 4 572
Niko явно е разучил за всеки случай кухнята на всяко заведение, до което ходи. Аз пък, понеже известно време съм се занимавала по-отблизо с хранителния сектор, да те успокоя, че много от "по-оборотните и известни заведения" въобще не разчитат на качество, а на много заготовки, вкл. сосове, купувани готови на кофа. И това няма голяма връзка с цените, между другото.
Работила съм много години в центъра и там разходът за обяд си е сериозен, плюс, че всъщност нямаше място, което наистина да ми харесва. Понякога можеш да спестиш с носене на обяд, ама понякога не спестяваш - например като живеех сама и за да си нося, значи да пазарувам и да приготвя нещо, което става и за обяд на другия ден.
Тъй че това е относително доколко спестява от бюджета, но пък дългосрочно много често има добър ефект - сам си знаеш какво ядеш, не рискуваш с препържени мазнини и разни съставки, които имат лошо влияние върху здравето.

Вчера седях пред голям хипермаркет да чакам приятеля ми да пазарува. Масово хората излизаха с колички, пълни с храна без стойност - чипсове, газирано, долнокачествени сладки, гадни салами, че ме учуди и купуването на консерви от зеленчуци, които сега могат да се намерят пресни. А до мен две възрастни жени пушеха и едната се оплакваше, че не може да се качи до втория етаж сама. Ето това е кофти разпределение на бюджета, независимо с колко пари разполагаш.

# 293
  • София
  • Мнения: 12 006
А как се разучава какви хранителни продукти ползва заведение, като приемем, че нямаме познати които работят там и не познаваме собственика? Наистина ми стана интересно?

# 294
  • София
  • Мнения: 19 249
Масово хората излизаха с колички, пълни с храна без стойност - чипсове, газирано, долнокачествени сладки, гадни салами, че ме учуди и купуването на консерви от зеленчуци, които сега могат да се намерят пресни. А до мен две възрастни жени пушеха и едната се оплакваше, че не може да се качи до втория етаж сама. Ето това е кофти разпределение на бюджета, независимо с колко пари разполагаш.
Финансовата неграмотност върви за ръка с обикновената.
Дали готова нарязана салата  от щанда е по-евтина в сравнение с 2 домата и 1 краставица? Едва ли, но виждам често разни бачкатори, които едва ли много ги бият пачките, да пазаруват нарязана.
Е, как, един живот живееш, как така няма да си купиш фафличка или безалкохолно, нищо че си купуваш кайма Народен

# 295
  • Мнения: 4 572
А как се разучава какви хранителни продукти ползва заведение, като приемем, че нямаме познати които работят там и не познаваме собственика? Наистина ми стана интересно?

Като познаваш дистрибутори, производители и знаеш кой на кого какво продава. Пример - седим си на среща в скъп и нашумял ресторант в София. Собственикът обяснява колко специално зарежда и как си получава само прясно свинско от средно голям свинекомплекс в Русенско и за нищо на света не иска да каже името му. Понеже знам кои са всички свинекомплекси там и приблизително кой колко колко продава, разбрах кой е. Знам на колко си продават месото на едро, знам, че дават само прясно охладено, а от тях зарежда и малък производител на колбаси. Като събера две и две - въпросният ресторант си слага добра надценка, но ок. Обаче - сега от този свинекомплекс месо не излиза заради чумата. И се съмнявам, че ресторантът е удържал да продължи да работи само с прясно свинско от България, с високо качество, без да си накърни печалбата.

Друг важен показател е използването на сезонни продукти. Като ми предлага домати целогодишно, значи не може постоянно да поддържа добро качество. Ако някой е ок да яде по всяко време пластмасови домати, негова си работа. Показател е и големината на менюто, приблизителния брой на персонала спрямо масите. И така, че стана дълго Simple Smile

С тия нарязани салати просто ме убиват, ама често съм виждала хора, които си купуват готов таратор, тъй че ...

За мен не е добра идея в семейния бюджет всичко да е общо. Сметки се плащат общо, пазаруване също се разпределя горе-долу, но всеки да си има собствена сметка и собствени пари лично.

# 296
  • София
  • Мнения: 19 249
Вива общи разходи и отделни бюджети

# 297
  • Мнения: 1 782
Не знам как, но всяка една тема се обръща на кой по-здравословно живее и как останалите са заблудени. Направо е грях да си позволиш да хапнеш чипс или газирано!
Все в чуждата паничка (количка) да гледаме и да съдим...
А работниците (извинете... бачкаторите) къде да нарежат доматите и краставиците, ако примерно работят на строеж? Взимат нещо от готовия щанд и обядват.

# 298
  • София
  • Мнения: 19 249
Все в чуждата паничка (количка) да гледаме и да съдим...
А работниците (извинете... бачкаторите) къде да нарежат доматите и краставиците, ако примрно работят на строеж? Взимат нещо от готовия щанд и обядват.
Говоря най-вече за вечерите. Живея до Фантастико и пазарувам предимно след работа, както повечето работещи хора.
Когато някой 100+ кг ти обяснява, че парите не му стигат и само в Н. лотария му е шанса, а купува предимно боклуци, които са вредни за фигурата и джоба - мда, това е необосновано гледане в чуждата паничка от чиста завист и злоба, права си
Никой не казва НИКОГА чипсове и швепсове, но да не е предимно това

# 299
  • Мнения: 2 230
Друг важен показател е използването на сезонни продукти. Като ми предлага домати целогодишно, значи не може постоянно да поддържа добро качество. Ако някой е ок да яде по всяко време пластмасови домати, негова си работа. Показател е и големината на менюто, приблизителния брой на персонала спрямо масите. И така, че стана дълго Simple Smile
Ей да, аз вече се научих да не ходя по заведения с една книга меню. В Париж ми беше направило впечатление, че менюто е 10 ястия - ама хубави. Тук всяка квартална пицария има по 20 страници заготовки, само го мятат да се запече и готово. Последно преди няколко дни във Виктория ядох виенски шницел, който беше замразяван с панировката. Иначе ресторант с претенции и цени.

Общи условия

Активация на акаунт