Организиране на семейния бюджет

  • 33 907
  • 633
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 1 467
Сигурно без да сте се отоплявали никога на газ, твърдите че е опасно? Моля малко да се информирате, защото заблуждавате други четящи във форума. Нито е опасно нито страшно, недостатък е че само няколко района в София са газифицирани, и първоначалната инвестиция за котле и радиатори е около 5000. Няма по-голямо удобство от това да ти е вечно топло, да е лесно за използване защото буквално натискам само едно копче, и плащам за това което Аз съм използвала. Предполагам не правите разлика между отипление на газ и готвене на газ, едното няма нищо общо с другото.

# 361
  • София
  • Мнения: 12 006
Аз съм фен на Топлофикация,  като сме минали през всички видове отопление.  На газ,  ужасно скъпо.  
Скрит текст:
Климатиците са шокова инвестиция в началото,  ако трябва да купя хубави с ниска консумация. За всяка стая по един.   И после се отоплявам на вятър,  ми не ме кефи.
  Евтината сметка се избива след години,  когато се избие първоначалната инвестиция,  и тогава сигурно ще се наложи ремонт или подмяна.  Та не е за мен.  Сега сме на Тец,  нова инсталация,  индивидуално замерване за всеки апартамент,  тръби под пода,  топъл пода,  сякаш имам подово отопление.  Не сме дупчили  банята за бойлер.  Доволни сме,  малки сметки.  Изравняване минимално и е много,  много топло.  И на дърва сме били и на какво ли не.  Сега е най -добре.
Ама хайде само не заблуждавайте хората без да си имате идея колко струва отоплението на газ при добре сметната инсталация и газов котел съобразен с инсталацията или пък ако е на централна газ. С газов котел 90кв. приемрно се топлят на 23-24гр. за около 100-120лв на месец, като в цената влиза топлата вода от котела и то в студените месеци.

# 362
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
На газ би трябвало да е много евтино, но при нас няма. Цените обаче са различни за всички райони. Търновските ми колеги са ми казвали, че плащат смешни суми. Но там има газификация, хотелите, в които съм била там, също са газифицирани. Тук имам познати от Банкя , обаче, които се отказаха от газта и се върнаха на ток, скъпо им било. Та зависи от района май. Лично аз бих опитала, но в нашия район няма и изглежда няма и да има.

# 363
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Та зависи от района май.
Зависи от доста неща, но основно от това дали жилището е с подходяща парна инсталация и бойлер.

# 364
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Нали за газ се прекарва отделна инсталация? Бойлера би трябвало да е специален, мисля. Нямам представа от това.

# 365
  • София
  • Мнения: 12 006
Бойлера трябва да е със серпентина, но ако се ползва газов котел, може и без бойлер, котела директно подава топла вода /като проточен бойлер/. За централно газоподаване нямам идея как стои въроса с бойлера.

# 366
  • София
  • Мнения: 7 673
Бойлера трябва да е със серпентина, но ако се ползва газов котел, може и без бойлер, котела директно подава топла вода /като проточен бойлер/. За централно газоподаване нямам идея как стои въроса с бойлера.
Ние сме на централно /Княжево/ и с топлата вода е точно така - затопля се директно в реално време от котела.

# 367
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
На газ би трябвало да е много евтино, но при нас няма. Цените обаче са различни за всички райони. Търновските ми колеги са ми казвали, че плащат смешни суми. Но там има газификация, хотелите, в които съм била там, също са газифицирани.

Смешни чак не бих ги нарекла, но съм съгласна, че ако човек се отоплява разумно сметките са добри, а удобството е незаменимо.

# 368
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
На газ би трябвало да е много евтино, но при нас няма. Цените обаче са различни за всички райони. Търновските ми колеги са ми казвали, че плащат смешни суми. Но там има газификация, хотелите, в които съм била там, също са газифицирани.

Смешни чак не бих ги нарекла, но съм съгласна, че ако човек се отоплява разумно сметките са добри, а удобството е незаменимо.
В сравнение със софийските имах в предвид.

# 369
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Най-голямата ни сметка, в най-студения месец беше 380 лв. Отопляваме 150 кв. м. чиста жилищна площ, готвя на газ и топлата вода е от котела.

# 370
  • София
  • Мнения: 853
Имам късмета да живея в блок, в който всички използваме парно и съответно сметките в най-студените месеци с топлата вода не надвишават 70-80лв. , при потдържана т. 22С , това за София. При родителите ми е точно обратното. Живеят на морето, никой не използва парно, всички отдавна премахнали радиаторите, но сградна инсталация + 2-3 кубика топла вода = 70-80лв. месечно. Изводът е, че Топлофикация не е скъпа, стига да има ползващи.

# 371
  • София
  • Мнения: 38 475
И нашите сметки са толкова зимата - към 80-90. Обаче изравняването ме дразни.

# 372
  • Мнения: 4 548
Преди отоплителния сезон могат да се променят прогнозните сметки, ако доплащате много при изравнителна и не ви е удобно така. Аз си променях моите миналата година, тъй като хората преди мен бяха плащали много малко месечно, а после им дойде изравнителна над 400 лв. В блока ни като цяло всички ползват парно, имаше крадящи ток, а не парно.  Май само свадливия съсед над мен е минал на климатици.

Иначе да направя сравнение - отопление на парно в Пловдив преди няколко години - 60-70 лв. месечно за средно голям апартамент на 1 ет., тухлен. После половината от блока подемат кампания да се откажат от парното и сега за ток плащат повече, в добавка - апартаментът просто не може да се стопли както преди, колкото и да се опитваш, топлината не е равномерна, подът е леден. Може би, евентуално, ако се направи стабилна изолация на тавана на мазите и всички се топлят еднакво ....

# 373
  • Мнения: 54 390
В Пловдив парното отдавна не е на почит. Не знам да се строят нови сгради с парно, само заварено положение, където все още е останало.

# 374
  • Мнения: 1 754
Най-високата ни сметка за отопление и топла вода през миналия отоплителен сезон беше около 60 лв. Жилището е около 60 кв. Отопляваме се на газ, но сме вътрешен апартамент и с вътрешна и външна изолация. Стените сумарно са дебели 50 см.

Общи условия

Активация на акаунт