Организиране на семейния бюджет

  • 33 739
  • 633
  •   2
Отговори
# 390
  • Мнения: 28 131
DeVa, направо ти завиждам, че ти харесва, мен такава строга отчетност и всяка вкарана бележка ще ме изнерви до полуда, то това все едно да ходя на втора работа!

# 391
  • Мнения: 40 269
DeVa, направо ти завиждам, че ти харесва, мен такава строга отчетност и всяка вкарана бележка ще ме изнерви до полуда, то това все едно да ходя на втора работа!

И мен. Като се оженихме на първо време правихме такива неща, но бързо се видя, че няма смисъл  и разходите ни са под контрол и без тези досадни вписвания.

# 392
  • Мнения: X
На мен ми излизат автоматично разходите по категории през онлайн банкирането. За мен не е голяма занимавка, но на мен ми е приятно и съм абсолютен control freak, докато мъжът ми никога няма да седне да си записва.

# 393
  • Бургас
  • Мнения: 1 411
DeVa, направо ти завиждам, че ти харесва, мен такава строга отчетност и всяка вкарана бележка ще ме изнерви до полуда, то това все едно да ходя на втора работа!

И мен. Като се оженихме на първо време правихме такива неща, но бързо се видя, че няма смисъл  и разходите ни са под контрол и без тези досадни вписвания.
Същата работа. В ранната младост и началото на семейния ни живот и в пликове съм разпределяла, и надписвала  кутийки със сумите за основни плащания. Събирала съм и касовите бележки да ги огледжам и сумирам после. И какво - като няма достатъчно пари, не стигат и с тези гимнастики. Един вид преговарям какво сме купили, но файда няма. Мен ме заболя главата само докато четях поста на Splash_mama2.0. Иначе адмирирам такива схеми, но не са за нас. За толкова години организиране на бюджета имам винаги ориентировъчна представа приблизително за харчовете, минали и предстоящи. Както и за глезотиите, които да си позволим. Големите неща се обсъждат винаги. Но тънките сметки не ги обичам.

Черна станция, драго ми е да те срещна отново.

# 394
  • София
  • Мнения: 38 199
Аз го правя на ръка, с химикал и калкулатор. Отнема ми към половин час два-три пъти месечно. Успокоява ме някак. Особено като останат парички за шопинг!

# 395
  • Мнения: 3 916
Имам ексел, но никога не съм описвала касови бележки. За мен това е абсолютно безсмислено и загуба на време.
В ексела си имам 10ина реда, 12 колони за месеците. Описвам само паричните потоци и планирам плащанията, следя спестяванията. Ексела ми помага да видя кога имам големи разходи - вноска за ЧУ, планиране на почивки, разходи по годишна поддръжка на колата, най-малкото защото забравям.
Следя и текущите спестявания. Депозитите си стоят, тях не ги описвам никъде.
Някъде срещнах, че когато нямаш какво да оптимизираш, няма смисъл от водене на бюджет. Не мога да се съглася, според мен е важно човек да има един по-широк поглед над личните си финанси.

# 396
  • Мнения: 54 041
На кой както му харесва.
За мен е приятно и го правя с удоволствие.

# 397
  • Русе
  • Мнения: 7 765
Завиждам на дамите, който знаят да управляват финансите си от малки.
Аз не бях от тях и таблицата + желанието за успех ми помогнаха.
Ще я правя докато не ми стане втора природа.
И дано децата да успеем да научим.

# 398
  • Мнения: 3 916
Аз също имам издънки. Когато започнах работа, на висока за времето си заплата. Изхрачих всичко за самолетни билети, спонтанно, и в следващите месеци немалки суми за уикенди насам-натам. И като дойде един голяма разход, макар и очакван, едва свързах двата края. Ноо, тогава бях аха на 20. Сега знам колко имам на годишна база, по кое перо какво трябва да заделя, какви са спестяванията и ми е много по-спокойно.

# 399
  • София
  • Мнения: 5 882
Животът е кратък.  Сметки,  сметки,  колко ще спести човек?  И за какво?  Става така че си пестим парите,  а си прахосваме животът. Баланс и толкова. Нищо в крайност не е добре накрая.

# 400
  • Русе
  • Мнения: 7 765
При ограничен бюджет и "скъпи" мечти, няма как да не си правиш сметката. Преди изхарчвах безразборно всичко и накрая ревях що не можем да отидем на мечтана екскурзия. Как да стане!?
За две години не само изпълних всички по-евтини но и преборих себе си.
И то защото животът е кратък Simple Smile

# 401
  • Мнения: 28 131
Животът е кратък.  Сметки,  сметки,  колко ще спести човек?  И за какво?  Става така че си пестим парите,  а си прахосваме животът. Баланс и толкова. Нищо в крайност не е добре накрая.
Точно така, знам че прахосвам пари за удоволствия, но животът е кратък...! Не пестя от емоции, по добре екскурзия с любимия в чужбина, или на остров вместо нова кухня!

# 402
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Животът е кратък.  Сметки,  сметки,  колко ще спести човек?  И за какво?  Става така че си пестим парите,  а си прахосваме животът. Баланс и толкова. Нищо в крайност не е добре накрая.
От това изказване мога да се съглася само с последното изречение.
Скрит текст:
Сметки, сметки, колко ще спести човек? Достатъчно да си позволи минимум необходимото, по възможност повече и от желаното. Като останах без работа преди време, си позволявахме необходимото, и част от желаното, щото имахме на какво да стъпим.
И за какво пести? За каквото се оказва по-скъпо от месечната ми заплата например. Понякога по-скъпо и от годишната такава. В нашия случай - за добра първа вноска, че да хванем по-ниските лихви на ипотеката.
Няма такова нещо, като "пестим пари, а си прахосваме животът". Освен ако не говориш за "алчното око човешко", ама това си е болест, не премерен начин на живот... Защото с правилен подход, спестяванията могат да са вид инвестиция.

mimi.7299, това е въпрос на приоритети. И аз обожавам да пътувам, и парите дето хвърляме за това не са прахосани, а добре похарчени. Но и няма начин втори път да взимам на заем, че да си платя нещо от първостепенна важност.

# 403
  • Мнения: 54 041
За какво прахосване  става дума?
А че се живее веднъж, не е така, всеки ден се живее и е добре да помислим за следващите дни.
На мен ми е много спокойно, че съм се подсигурила за всякакви неблагоприятни случаи. И не съм зависима от никой.
Постигнала съм го сама, благодарение на личната си дисциплина, находчивост и разбирания, обратни на тези, че веднъж се живее.

# 404
  • Мнения: 40 269
За какво прахосване  става дума?
А че се живее веднъж, не е така, всеки ден се живее и е добре да помислим за следващите дни.
На мен ми е много спокойно, че съм се подсигурила за всякакви неблагоприятни случаи. И не съм зависима от никой.
Постигнала съм го сама, благодарение на личната си дисциплина, находчивост и разбирания, обратни на тези, че веднъж се живее.

Чакай малко, аз първа написах това "веднъж се живее", ама нека не го вадим от контекста на цялото ми мнение:



Т.е. аз писах да не се вманиачаваме в някаква фиксирана цел за спестяване, ако си знаем, че все едно спестено ще има - този месец повече, другият по-малко, но ще има и ще се трупа с времето. Особено когато ставаше дума за високи доходи. Разбира се, че да се живее без финансов буфер не бива и колкото повече, толкова по-добре, макар да е невъзможно човек да се подсигури за всичко - животът е изобретателен и винаги може да измисли нещо неочаквано.

Общи условия

Активация на акаунт