Майчинството счетоводно-82

  • 31 308
  • 758
  •   1
Отговори
# 285
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Nandin, предполагам си държавен служител...
Стига с това повтаряне за по-голямо обезщетение за болничен, отколкото заплата.В 90% от случаите болничният е по-ниска стойност от заплатата, защото е процентно съотношение от нея.


Благодаря ти🙏🏼
Бях пропуснала да прикача файла от нои🥴 сега поправих грешката.
Правилно ли е да гледам бруто и нето за 8ми месец и да нанеса същите стойности за останалите месеци в случай,че не докрая съм в болничен?
Моля те да погледнеш таблицата в предишния ми пост🙏🏼🙏🏼
И вярно ли е,че ако сега прекъсна с болничните ще ми падне облагаемия доход🙄
Благодаря,още веднъж и простете невежеството ми🌹

По това, което виждам в справката, е по-изгодно да си на работа.Въпросът е дали имаш възможност.В крайна сметка другото е по-важно.

Последна редакция: пт, 20 сеп 2019, 10:59 от pantera666

# 286
  • София
  • Мнения: 10 642
Не съм държавен служител.
Обикновен работник в болница съм.

# 287
  • Мнения: 475
Здравейте.Моля за помощ,че нещо се обърках.
С болничния от педиатъра /3-я след раждане/,на работодалея се дава и прил,1 -Декларация за обстоятелствата за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и трудоустрояване по болнични листове.
След като свършат  135-те дни /3-та болнични/ се пише молба до работодател за 275 дни и прил 2-
Заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и ал. 5 КСО до 410 дни.
След 275-те дни се попълва молба за отпуска за отглеждане на дете до 2 год.възръст +приложение 3 -Заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение при раждане на дете на основание чл. 50, ал. 6 от КСО и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст на основание чл. 53в, ал. 2 от КСО до 15 дни  .
Ако бъркам някъде,моля да ме поправите.
Благодаря!
П.С.  В декларацията за детските при болничен коя сума се пише- на изплатеното обещетение  или дохода, от който е определено паричното обезщетение за периодите на временна неработоспособност или
бременност и раждане.

Последна редакция: пт, 20 сеп 2019, 16:23 от deizy12

# 288
  • Мнения: 3
Здравейте,въпросът ми е имам ли право да се върна на работа след 6 месец на детето и да прехвърля майчинство на съпруга си  (осигурява се на трудов договор),при положение,че аз се самоосигурявам!Благодаря

# 289
  • Мнения: 31
Здвейте, имам дете на 2 години и половина и малко след завръщането ми на работа забременях отново. В този случай как ще се изчисли майчинството за второто дете, 12-те месеца, в които съм получавала 380 лв ще влезнат ли в сметките?

# 290
  • Мнения: 301
Здравейте. Ако единна болничен за бременност от един работодател и после продължава с друг (от който ще изляза и майчинство ) , това проблем ли ще е за мен, НОИ могат ли да направят проблем ?

# 291
  • Мнения: 22
Здравейте! Нова съм във форума и се извинявам предварително, ако темата вече е коментирана, но искам да ви запозная с моя конкретен случай и да получа отговори на него. Hands Pray
Имам дете на 1.1 години и преди няколко седмици разбрах, че съм бременна отново. Побързах да прекратя отпуска по отглеждане на дете до 2г при настоящия си работодател и в момента използвам натрупалите се дни платен годишен отпуск от времето на майчинството. Не знам дали не избързах и дали аако бях останала в отпуск за отглеждане на първото си дете до 45-дневния болничен за второто нямаше да е по-благоприятно за бъдещето обезщетение?
Имам ли вариант още сега да изляза в болничен чрез комисия и съответно как ще се изчисли този болничен? И как би се изчислило бъдещето обезщетение за второто дете? Благодаря предварително, дано съм задала ясно въпросите си. Flowers Hibiscus

# 292
  • Мнения: 1 100
Здравейте, бях в отдел човешки ресурси в моята фирма, но нещо не ми стана много ясно какво ми предстои. Когато ми издадат 45 дневния и им го занеса, те си го предават където трябва ли? От мен какво се очаква да предам и къде? Каква е процедурата?
И другият ми въпрос е дали в 45 дневния вече почвам да вземам майчинство или след раждане? Иначе съм в болничен от два месеца.
Благодаря предварително!

# 293
  • София
  • Мнения: 10 642
Този болничен си го даваш на работодателя както всеки нормален болничен. Обещетението за майчинство ще започнеш да взимаш след като изтекат 135 дни болнични (45 от тях преди термина). А сега този болничен няма да се изчислява на 80%, а на 90%, т.е. Среднодневното ти обещетение ще бъде малко повече от досегашните болнични. Същата сума (на ден) ще получаваш и когато започне отпуска  по майчинство.

# 294
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Нова съм във форума и се извинявам предварително, ако темата вече е коментирана, но искам да ви запозная с моя конкретен случай и да получа отговори на него. Hands Pray
Имам дете на 1.1 години и преди няколко седмици разбрах, че съм бременна отново. Побързах да прекратя отпуска по отглеждане на дете до 2г при настоящия си работодател и в момента използвам натрупалите се дни платен годишен отпуск от времето на майчинството. Не знам дали не избързах и дали аако бях останала в отпуск за отглеждане на първото си дете до 45-дневния болничен за второто нямаше да е по-благоприятно за бъдещето обезщетение?
Имам ли вариант още сега да изляза в болничен чрез комисия и съответно как ще се изчисли този болничен? И как би се изчислило бъдещето обезщетение за второто дете? Благодаря предварително, дано съм задала ясно въпросите си. Flowers Hibiscus

Може да излезеш в болничен, стига лекарят да прецени, че имаш нужда и възможност да ти ЛКК да ти издава.Той ще се изчислява на база предходните 18 месеца.
Ако няколко дни преди да излезеш в 45-дневен, отново излезеш в отпуск за гледане на дете до 2 години, ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума.

# 295
  • Мнения: 22
Здравейте! Нова съм във форума и се извинявам предварително, ако темата вече е коментирана, но искам да ви запозная с моя конкретен случай и да получа отговори на него. Hands Pray
Имам дете на 1.1 години и преди няколко седмици разбрах, че съм бременна отново. Побързах да прекратя отпуска по отглеждане на дете до 2г при настоящия си работодател и в момента използвам натрупалите се дни платен годишен отпуск от времето на майчинството. Не знам дали не избързах и дали аако бях останала в отпуск за отглеждане на първото си дете до 45-дневния болничен за второто нямаше да е по-благоприятно за бъдещето обезщетение?
Имам ли вариант още сега да изляза в болничен чрез комисия и съответно как ще се изчисли този болничен? И как би се изчислило бъдещето обезщетение за второто дете? Благодаря предварително, дано съм задала ясно въпросите си. Flowers Hibiscus

Може да излезеш в болничен, стига лекарят да прецени, че имаш нужда и възможност да ти ЛКК да ти издава.Той ще се изчислява на база предходните 18 месеца.
Ако няколко дни преди да излезеш в 45-дневен, отново излезеш в отпуск за гледане на дете до 2 години, ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума.


Много ти благодаря, pantera666 !

"ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума." - Малко преди да изляза в майчинство с първото дете, заплатата ми бе увеличена. "Върнах" се на работа именно с тази цел ако може по-високият доход сега да си изиграе положителната роля в изчислението на новото майчинство и съответно и болничните. Силно се надявам да не съм сбъркала.
Само още един въпрос: Ако преди 45-дневния НЕ изляза в отпуск за гледане на дете до 2 години, а оставя да ми изчислят нови 24 месеца назад, първата година от майчинството на 1-вото дете как се смята ? На колкото съм си била осигурявана или по-ниско? Да речем ако съм била осиг. на 1000 лв ?

# 296
  • Мнения: 1 100
Здравейте отново, трябва ми бърз съвет от вас. изтича ми болничния днес и трябва да го удължа. Оказа се обаче це имам точно толкова дни платен отпуск, че да "свържа" дните от днес до датата в която трябва да изляза в 45 дневен.
Мога ли да си ги взема или е по добре да си продължа с болничния? Дали няма да изглежда странно с платен отпуск между болничните? За пред институциите говоря.

И също, издава ли се 45 дневен болничен със задна дата?

Благодаря!

# 297
  • Мнения: 3 725
Здравейте отново, трябва ми бърз съвет от вас. изтича ми болничния днес и трябва да го удължа. Оказа се обаче це имам точно толкова дни платен отпуск, че да "свържа" дните от днес до датата в която трябва да изляза в 45 дневен.
Мога ли да си ги взема или е по добре да си продължа с болничния? Дали няма да изглежда странно с платен отпуск между болничните? За пред институциите говоря.

И също, издава ли се 45 дневен болничен със задна дата?

Благодаря!
Отпуската ти,така или иначе се натрупва и ще можеш да си я ползваш след майчинството.Институциите не могат да ти кажат нищо.
45-дневния може да се издаде със задна дата.И моя е издаден с дата 17.09,а всъщност ми го написаха на 19.09.

# 298
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Нова съм във форума и се извинявам предварително, ако темата вече е коментирана, но искам да ви запозная с моя конкретен случай и да получа отговори на него. Hands Pray
Имам дете на 1.1 години и преди няколко седмици разбрах, че съм бременна отново. Побързах да прекратя отпуска по отглеждане на дете до 2г при настоящия си работодател и в момента използвам натрупалите се дни платен годишен отпуск от времето на майчинството. Не знам дали не избързах и дали аако бях останала в отпуск за отглеждане на първото си дете до 45-дневния болничен за второто нямаше да е по-благоприятно за бъдещето обезщетение?
Имам ли вариант още сега да изляза в болничен чрез комисия и съответно как ще се изчисли този болничен? И как би се изчислило бъдещето обезщетение за второто дете? Благодаря предварително, дано съм задала ясно въпросите си. Flowers Hibiscus

Може да излезеш в болничен, стига лекарят да прецени, че имаш нужда и възможност да ти ЛКК да ти издава.Той ще се изчислява на база предходните 18 месеца.
Ако няколко дни преди да излезеш в 45-дневен, отново излезеш в отпуск за гледане на дете до 2 години, ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума.


Много ти благодаря, pantera666 !

"ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума." - Малко преди да изляза в майчинство с първото дете, заплатата ми бе увеличена. "Върнах" се на работа именно с тази цел ако може по-високият доход сега да си изиграе положителната роля в изчислението на новото майчинство и съответно и болничните. Силно се надявам да не съм сбъркала.
Само още един въпрос: Ако преди 45-дневния НЕ изляза в отпуск за гледане на дете до 2 години, а оставя да ми изчислят нови 24 месеца назад, първата година от майчинството на 1-вото дете как се смята ? На колкото съм си била осигурявана или по-ниско? Да речем ако съм била осиг. на 1000 лв ?

Първата година от майчинството ще се включи със сумата, от която е изчислено тогавашното обезщетение.

Тъй като на голяма част от предходните върпоси отговорих и постовете ми са изтрити от модератор, тъй като са последователни и имам предупреждения - моите извинения, но и аз като колежките явно трябва да спра да отговарям.

# 299
  • Мнения: 22
Здравейте! Нова съм във форума и се извинявам предварително, ако темата вече е коментирана, но искам да ви запозная с моя конкретен случай и да получа отговори на него. Hands Pray
Имам дете на 1.1 години и преди няколко седмици разбрах, че съм бременна отново. Побързах да прекратя отпуска по отглеждане на дете до 2г при настоящия си работодател и в момента използвам натрупалите се дни платен годишен отпуск от времето на майчинството. Не знам дали не избързах и дали аако бях останала в отпуск за отглеждане на първото си дете до 45-дневния болничен за второто нямаше да е по-благоприятно за бъдещето обезщетение?
Имам ли вариант още сега да изляза в болничен чрез комисия и съответно как ще се изчисли този болничен? И как би се изчислило бъдещето обезщетение за второто дете? Благодаря предварително, дано съм задала ясно въпросите си. Flowers Hibiscus

Може да излезеш в болничен, стига лекарят да прецени, че имаш нужда и възможност да ти ЛКК да ти издава.Той ще се изчислява на база предходните 18 месеца.
Ако няколко дни преди да излезеш в 45-дневен, отново излезеш в отпуск за гледане на дете до 2 години, ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума.


Много ти благодаря, pantera666 !

"ще се изчисли новото обезщетени и ще се съпостави с този за първото дете и ще получваш по-голямата сума." - Малко преди да изляза в майчинство с първото дете, заплатата ми бе увеличена. "Върнах" се на работа именно с тази цел ако може по-високият доход сега да си изиграе положителната роля в изчислението на новото майчинство и съответно и болничните. Силно се надявам да не съм сбъркала.
Само още един въпрос: Ако преди 45-дневния НЕ изляза в отпуск за гледане на дете до 2 години, а оставя да ми изчислят нови 24 месеца назад, първата година от майчинството на 1-вото дете как се смята ? На колкото съм си била осигурявана или по-ниско? Да речем ако съм била осиг. на 1000 лв ?

Първата година от майчинството ще се включи със сумата, от която е изчислено тогавашното обезщетение.

Тъй като на голяма част от предходните върпоси отговорих и постовете ми са изтрити от модератор, тъй като са последователни и имам предупреждения - моите извинения, но и аз като колежките явно трябва да спра да отговарям.



Извинявам се, че съм се повторила със въпросите си. Наистина доста изчетох преди да питам тук, но сякаш човек никога не остава на 100% сигурен и винаги си задава въпроси по повече от една възможности.

Искрено благодаря за отделеното време и отговори! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт