Обсъждане на имотни обяви, тема 12

  • 30 307
  • 758
  •   1
Отговори
# 645
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Нищо объркано не е станало. Нали сте брокер, първо вие отговорете, чия собственост е прилежаща към жилище лоджия, спорът там се измести. И отговорете в 100м2 НС, влиза ли балкона или лоджията, и тогава задавайте въпрос за ценообразуване.  
Нещо ми се карате ли...
Прилижащи са мазета, тавани. Тераси, балкони, лоджии са част от имота. Прилежащите помещения могат да бъдат предмет на сделка между други собственици на имоти в сграда, а тераси и т.н не могат.  В описанието на имота нали пише: апартамент ....със застроена площ... кв.м. , състоящ се от кухня, две стаи...баня, тоалетна,  два балкона/ тераси/лоджии.
Та, какво точно питате, аз като прост брокер не разбирам.

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 12:10 от tomeva

# 646
  • Мнения: 969
Нищо объркано не е станало. Нали сте брокер, първо вие отговорете, чия собственост е прилежаща към жилище лоджия, спорът там се измести. И отговорете в 100м2 НС, влиза ли балкона или лоджията, и тогава задавайте въпрос за ценообразуване. 
Нещо ме се карате ли...
Прилижащи са мазета, тавани. Тераси, балкони, лоджии са част от имота. Прилежащите помещения могат да бъдат предмет на сделка между други собственици на имоти в сграда, а тераси и т.н не могат.  В описанието на имота нали пише: апартамент ....със застроена площ... кв.м. , състоящ се от кухня, две стаи...баня, тоалетна,  два балкона/ тераси/лоджии.
Та, какво точно питате, аз като прост брокер не разбирам.
Тук стана интересно. Извън пренията дали терасите са общи части, не си спомням в нотариален акт да съм видял в описанието на имота освен стаите да са дадени и терасите/лоджиите/балконите. Моля за уточнение.

# 647
  • Мнения: 677
Ася, и аз се обърках от твоите разхвърляни разсъждения.

Да разбирам ли, че имаш апартамент, който не можеш да продадеш на желаната от теб цена, и търсиш причината в НА, закони, мастити строители и добронамерени хора във форума?

# 648
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Нищо объркано не е станало. Нали сте брокер, първо вие отговорете, чия собственост е прилежаща към жилище лоджия, спорът там се измести. И отговорете в 100м2 НС, влиза ли балкона или лоджията, и тогава задавайте въпрос за ценообразуване. 
Нещо ме се карате ли...
Прилижащи са мазета, тавани. Тераси, балкони, лоджии са част от имота. Прилежащите помещения могат да бъдат предмет на сделка между други собственици на имоти в сграда, а тераси и т.н не могат.  В описанието на имота нали пише: апартамент ....със застроена площ... кв.м. , състоящ се от кухня, две стаи...баня, тоалетна,  два балкона/ тераси/лоджии.
Та, какво точно питате, аз като прост брокер не разбирам.
Тук стана интересно. Извън пренията дали терасите са общи части, не си спомням в нотариален акт да съм видял в описанието на имота освен стаите да са дадени и терасите/лоджиите/балконите. Моля за уточнение.

Тази година последно в НА от 39 г. беше цитирана "лоджия",  спомням си, защото по-често съм срещала термина  балкон. Лоджия пишеше в НА на мой собствен имот строен 50-те години.
 Стари архитекти са ми казвали, че е имало период, когато хората са строили ЖСК и са намалявали умишлено квадратурата, защото е имало някакви норми за притежаваните квадрати от семейство. Не знам дали това е била причината, но съм виждала записана светлата площ в НА, като застроена площ. На два имота от 50-те години в центъра имахме такъв случай, и при двата правихме допълнително заснемане на имота и определено записаната площ беше светлата без стени и зидове, а клозет и килер въобще не бяха включени... Не знам може да са единични случаи.

# 649
  • Мнения: 105
Не правете равенство между лоджия и тераса. Тераса се нарича само открите площ , която е и покрив за апартамента под нея, затова е обща част, дори и ако до нея има достъп само един апартамент. Това, че в разговорната реч се използва тераса и за балкони и за лоджии е друг въпрос.
Като чета и за брокерката е едно и също балкон и тераса. Не отнема много време като се искат незаслужени хилядарки поне елементарни правила по ЗУТ да научат брокерите. Мазета и тавани са прилежаща/неразделна част от жилището/ но не са включени в ЗП, за разлика от балкони и лоджии. Толкова ли е сложно?

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 11:44 от Asya Asieva 636606

# 650
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Не правете равенство между лоджия и тераса. Тераса се нарича само открите площ , която е и покрив за апартамента под нея, затова е обща част, дори и ако до нея има достъп само един апартамент. Това, че в разговорната реч се използва тераса и за балкони и за лоджии е друг въпрос.
Като чета и за брокерката е едно и също балкон и тераса. Не отнема много време като се искат незаслужени хилядарки поне елементарни правила по ЗУТ да научат брокерите. Мазета и тавани са прилежаща/неразделна част от жилището/ но не са включени в ЗП, за разлика от балкони и лоджии. Толкова ли е сложно?
Ася,  Вие сериозно ли...🤣🤣🤣

# 651
  • Мнения: X
Кога надежда е станала луксозна или този продавач е употребил нещо нелегално
https://www.facebook.com/marketplace/item/698662277279013/

https://www.imoti.net/bg/sredni-ceni

# 652
  • Мнения: 2 313
Колко стаи са в тези 105кв?

1 х 18 квадрата, 1 х 14,5 квадрата и кухньохол 30 квадрата. Отделно там коридори, бани, тоалетни, мокро помещение и лоджия. И стени разбира се Mr. Green

Мога да дам пример със сграда строена 50-те, по НА толкова - малко над 100кв. Холът е към 30кв, две спални по 15, кухня, две бани. Май няма особена разлика с НС.

Друго - сграда от 20те години по НА 130кв. 4 големи стаи, между 15 и 25 квадрата, огромен хол, кухня поне 15 квадрата, 2 бани по 10кв., 2 килера, голямо антре и стени по 70см. Подобен апартамент НС е над 200кв.

Трети пример, сграда от 30те, по НА 67кв, преустроен на холокухня около 27кв, спалня 15тина кв, малка спалня 9кв (бившата кухня), коридор, мокро и баня. Подобен апартамент НС е към 80-85кв.

Май като цяло си зависи от имот до имот.

# 653
  • Мнения: 2 313
Кога надежда е станала луксозна или този продавач е употребил нещо нелегално
https://www.facebook.com/marketplace/item/698662277279013/

https://www.imoti.net/bg/sredni-ceni

Долу горе такияа са цените. Подобни апартаменти стават на идеални 3стайни.

# 654
  • Мнения: 969
Забелязал съм, че когато хванеш брокер в неистина, той се опитва да те удави в безсмислени приказки, не по темата. Страхотни демагози са. Сега е моментът да влязат в политиката, изборите са близо.

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 14:39 от bachkator

# 655
  • Мнения: 293
Asya, това, което пишеш, не е вярно. Терасата, покрита или не, не може да се приеме като голям балкон. Двете имат 1 основна разлика - балконът винаги е конзолен т.е. под него няма стени и колони и излиза пред фасадната плоскост. Терасата пък винаги има под себе си носеща конструкция, това е основната разлика между двете. Лоджията от своя страна също е вид тераса, но тя никога не излиза от фасадната плоскост, затова си има и отделно име. По настоящите действащи закони обаче и трите, ако са на повече от 1, 50 над терена, се включват в ЗП и РЗП - лоджиите по контура на прилежащата фасада, балконът - по контура на прилежащата му плоча, терасата - по контура на носещите и елементи.

# 656
  • Мнения: 1 878
Аз ще повторя едно друго мнение: не се купуват квадрати, отделно лоджии ,балкони и т.н, купува се апартамент като самостоятелна единица със специфичните му особености: разпределение, изложение, етаж, локация и т.н и ми пука на дедовия как точно е описан в НА, ако крайната цена не ми харесва. Абсолютна безсмислена дискусия се води и го казвам от позицията на купувач!

# 657
  • Мнения: 3 360
Принципно е така, но остава лош послевкус когато ти предлагат примерно даден имот за 100 квадрата, а се окаже, че по документи са 70. Има значение и ако ще теглите кредит, защото банката я интересува какво пише в Н.А. и това определя самия кредит. Да не говорим, че след време ако тръгнете да продавате много хора биха се хванали за това какво пише в док. за собственост.

# 658
  • Мнения: 105
Е, то пък щом толкова дъгло, нито разпределение, нито етаж, нито изложение, нито локация, нито пък цена ви е харесала, какъв ли пък купувач сте!

# 659
  • Мнения: X
Има и решение на ВКС по този повод.
Niko, надявам се да рзбираш подчертаното.
И не ме учи на правила, които знам и без "копи пейст" от нета!
Имате възможност да подкрепите "доводите" си,
чрез "копи пейст" от нета,
поствайки линк от решение на ВКС по обсъждания казус.
Иначе е ЕЖК, бидейки форумен персoнаж...

Общи условия

Активация на акаунт