Обсъждане на имотни обяви, тема 12

  • 30 380
  • 758
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 9 796
Леле, каква дискусия съм изпуснала Stuck Out Tongue
Томева, заблудили са те старите архитекти за ЖСК-тата и квадратурата. Не беше само за ЖСК-тата, имаше норми на кое семейство (брой членове) какъв апартамент се полага, независимо от начина на придобиване - от общината, с лихвоточки и т.н..
1 и 2 членно семейство - едностаен (гарсониера) или двустаен - стая, хол и кухня/кухненски бокс, ако са в детеродна възраст (май до 40 или 45 г. беше)
3 членно семейство - двустаен, или  тристаен, но пак при условие родителите да са в детеродна възраст.
4 членно семейство - тристаен.
Допълнително помещение се полагаше и в някои други случаи
- доказано със служебна бележка, че член на семейството е с творческа професия и трябва още една стая за кабинет.
- член на семейство е с тежко заболяване, което налага да е в отделна стая.
- 2 семейства - примерно възрастни и млади заедно.

За балкони/лоджии/тераси
Е, сега е моментът да оцените софийската терминология - има само балкони, които са или външни или вътрешни. Терасите са само на покрива или върху магазини на партера, т.е. апартаментите са дръпнати навътре от линията на магазините.
И да, има разлика при включването на балконите в ЗП по нотариален акт, в зависимост от годината на строеж и приложимите към този момент норми.

Трябва да си огледал известно количество апартаменти, за да схванеш, че 100 кв. м.  НС ти е 75-90 кв.м. ЗП. Може на ЧС ид.ч. да са само 10%, но повечето НС са с по-голям процент. Та в един момент само като видиш обява за НС и си вадиш едни 20-ина % заради ид.ч. При СС, ако се добавят ид.ч. и/или мазе/таван, които не са по 2-3 кв.м. и ще се получи абсурд - в примера със 60 кв.м.ЗП СС едностаен, който дадох, като се добави мазето и тавана ще станат почти 80 кв.м. Е, ама и да го напишеш в обявата 80 кв. м., все си остава една стая и една кухня, и размерите на тези помещения не се разширяват от добавянето на мазето и тавана. Да, това са складови помещения, които вършат доста работа, особено в един малък апартамент, но това е малък плюс, не е голям плюс. Каква полза от това, че ще има къде да си слагаш боклуците, които ти е жал да изхвърлиш, ако няма къде да си сложиш минималния набор от мебели.

# 661
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Мандаринка, ама нали само, ако си го строиш може да лавираш с квадратурата,  за това си мислих,  че е възможно при ЖСК, иначе като купуваш от Общината няма как. Пък знам ли..

# 662
  • Мнения: 105
Е нейсе дочаках още един, коректно да обясни, че терасите са покривна част, независимо дали над жилище, магазини или офиси, и по тази причина са обща част и не могат да се включват в ЗП.

# 663
  • Мнения: 9 796
Томева, можеше да лавираш с квадратурата при ЖСК и с по-различно от стандартното разпределение, но не и с площообразуването както му викат сега, просто защото си имаше норми, които се спазваха. Мисля, че няма начин помещения в апартамента да не се опишат, поне общо - примерно сервизни помещения, вместо баня/тоалетна и тоалетна отделно, килер, мокро.
Понеже имам ЖСК, та от собствен опит говоря. Примерно тристайните в ЖСК-то са около 95-100 кв.м., докато стандартните панелни знаеш колко са. И разпределението е по-различно - хол с трапезария и кухненски бокс, като при ЕПК-тата примерно. Естествено, това беше при ЖСК-тата доколкото парцелът го е позволявал и според това тези, които са решили да строят колко апартамента са искали да построят.При нас, например, има само двустайни и тристайни, няма гарсониери.
Може да се бъркаш с едни други норми (тип соц-простотия) - имаше жилищни норми колко минимално трябва да е жилищната площ на човек от семейството. Беше мисля 5 кв.м. на човек, но в това се включваха само жилищните помещения - стая/хол, без сервизните - кухня, баня, килер и т.н. И то беше т.нар. сега светла площ, а не ЗП на тези помещения. Ако си под 5 кв.м. на човек, те водеха "крайнонуждаещ се", т.е. семейството имаше право да придобие апартамент-от общината, ведомствено, с лихвоточки, жск. Ако не си крайнонуждаещ се, нямаше право да "кандидатстващ" за апартамент. Тъпня голяма беше.
Сори за отклонението от темата.

Ася, аз не обяснявам нормативно издържано, аз казвам как в София му се казва на туй нещо балкон/лоджия/тераса. Просто в София така се казва - излизам на балкона/показвам се на балкона/говоря си от балкона/гледам през балкона. Пък дали балконът е балкон/тераса/лоджия, това го пише в н.а., ама на градските кокони хич не им е пукало как се води по закон.

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 17:09 от man_darin_ka

# 664
  • Мнения: 677
Темата е за обсъждане на обяви. Какво ще кажете за тази:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15708852751783 … k=4wqix0&f1=1

# 665
  • Мнения: 105
Нико поста ми също е копи пейст от Уикипедия. И не е важно това, а че по новите правила под тераса, се разбира "покривна тераса", която пък е обща част, а включването на такава в НА /има такива случаи/ се оказва незаконно и тя остава обща по смисъла на закона.  
Освен това, ако си изчел спорът, той касае лоджии. А по правилата, не измислени от теб тя, е в застроената площ на жилището, което твъдя и аз.

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 18:10 от Asya Asieva 636606

# 666
  • Мнения: X
Темата е за обсъждане на обяви. Какво ще кажете за тази:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15708852751783 … k=4wqix0&f1=1

За тези пари много по-добри неща могат да се вземат в Младост, че и не само там.

# 667
  • Мнения: 9 796
Уф, и аз съм "прецакана" с площта по н.а. Само 50% от балконите - закрити, са ми включени в ЗП.
Но пък не го продавам апартамента, поне засега. Ако реша някой ден, тогава ще го мисля.

Да му мислят купувачите, като купуват, какво искат - апартамент с ясно определени граници или кв.м. по н.а.

# 668
  • Мнения: X
Нико поста ми също е копи пейст от Уикипедия. И не е важно това, а че по новите правила под тераса, се разбира "покривна тераса", която пък е обща част, а включването на такава в НА /има такива случаи/ се оказва незаконно и тя остава обща по смисъла на закона.  
Освен това, ако си изчел спорът, той касае лоджии. А по правилата, не измислени от теб тя, е в застроената площ на жилището, което твъдя и аз.
  Според сегашните правила и лоджията, и терасата се включват в застроената площ. Преди 1991 година са се включвали само части от терасата/балкона/лоджията. А преди средата на миналия век балкон, тераса и лоджия въобще не са се включвали в застроената площ.

# 669
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Темата е за обсъждане на обяви. Какво ще кажете за тази:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15708852751783 … k=4wqix0&f1=1

175 000 евро + 12-13000 евро разноски+ 30 000 ремонт и обзавеждане/оптимистично/ = 218 000 евро трябва да вложи някой за апартамент в Младост 1,  Цариградско...Въпросът е с този бюджет, какво и къде друго може да купи.
Преди седмица ми споделиха за продажба на ап. за 198000 евро в Дружба ... даже не исках да слушам детайли, като квадратура, състояние и къде по-точно се намира, което доказва, че всичко е възможно.

PAV1, ще ми преведете ли, че нещо не стоплям..двете картинки в скрития текст...

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 18:32 от tomeva

# 670
  • Мнения: 1 878
И аз правя същите сметки като Томева и ми се струва безумно за 10 етаж в сграда, изглеждаща по този начин да се дадат тези пари, да не говорим , че няма паркомясто. Много ми е любопитно дали и на каква цена ще стане продажбата

# 671
  • Мнения: X
И аз правя същите сметки като Томева и ми се струва безумно за 10 етаж в сграда, изглеждаща по този начин да се дадат тези пари, да не говорим , че няма паркомясто. Много ми е любопитно дали и на каква цена ще стане продажбата

Ето примерен друг апартамент в същия квартал, смятам че няма място за сравнение между състоянието на двата.

https://m.imot.bg/details/1c156594015040037

# 672
  • Мнения: 2 314
Темата е за обсъждане на обяви. Какво ще кажете за тази:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15708852751783 … k=4wqix0&f1=1

Апартамента е огромен и е подходящ за голямо семейство. Предполагам това е и таргета на продавача.

# 673
  • Мнения: 677
Темата е за обсъждане на обяви. Какво ще кажете за тази:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15708852751783 … k=4wqix0&f1=1

Апартамента е огромен и е подходящ за голямо семейство. Предполагам това е и таргета на продавача.
Голям е, да
Но с лошо разпределение, без гараж и за тотален ремонт.

# 674
  • Мнения: X
Скрит текст:
Темата е за обсъждане на обяви. Какво ще кажете за тази:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15708852751783 … k=4wqix0&f1=1

175 000 евро + 12-13000 евро разноски+ 30 000 ремонт и обзавеждане/оптимистично/ = 218 000 евро трябва да вложи някой за апартамент в Младост 1,  Цариградско...Въпросът е с този бюджет, какво и къде друго може да купи.
Преди седмица ми споделиха за продажба на ап. за 198000 евро в Дружба ... даже не исках да слушам детайли, като квадратура, състояние и къде по-точно се намира, което доказва, че всичко е възможно.
Скрит текст:
PAV1, ще ми преведете ли, че нещо не стоплям..двете картинки в скрития текст...
И на мен ми е любопитно този в Младост как ще се продаде. Tomeva, по този повод се сетих да пиша - днес минах покрай онзи ап. на 1-ви над гаражи на Церковски, който имахте клиенти за него и се отказаха, че им се видя скъп. Е, явно е продаден, защото днес го ринеха и изнасяха мебели, а и боклуци на кофите. И обявата я няма.

Общи условия

Активация на акаунт