Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 27 авг. 2019, 19:00 ч.

Трудова борса и обезщетения - 3

  • 1 663
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22
А има ли срок, в който да очакваме това уведомление?
А има ли срок, в който да очакваме това уведомление?

Аз като отидох на 22 август да се регистрирам в НОИ жената ми каза че до 2 седмици ще ми излезе решението,но на 27 август ми пратиха писмото Simple Smile

# 16
  • Мнения: 566
Благодаря за отговорите! Дано и ние скоро получим уведомлението!

# 17
  • София
  • Мнения: 50
Здравейте, и аз влизам с въпрос: Мъжът ме беше съкратен от работа на 05.08.2019г. Подаде си документите към трудовата борса в срок. От НОИ са му казали, че ще го проверяват в рамките на три месеца. Питането ми е кога е възможно да очакваме първия превод на обезщетение и как се изплащат по принцип- накуп или месец за месец?
Имам и друг въпрос- докато е на трудовата борса кой му изплаща здравните осигуровки, тъй като от различни места имаме различни отговори? Благодаря предварително!
Хайде да уточним какво се разбира под "съкратен". Кой член от Кодекса на труда пише в трудовата книжка?
Защото ако уволнението е поради съкращаване на щата, намаляване на обема на работа и т.н., от НОИ връщат за изплащане на една работна заплата от работодателя (обезщетение по чл. 222, ал.1) и тогава изплащането на обезщетението за безработица започва от следващия месец.
А за този 1 месец /с платеното обезщетение от бившия работодател, в случая от 05.08. до 03.09/ сам трябва да си внесеш здравните осигуровки. Срокът, за което е до 25 септември.
Всичко това важи в случай, че основанието за прекратяване на трудовия договор е някоя точка по чл.328.

Последна редакция: чт, 29 авг 2019, 17:22 от elim

# 18
  • Мнения: 53
Здравейте,
Ще съм ви много благодарна за помощ по следния казус - освобождават жена по чл. 71 в края на изпитателния й срок. Тя веднага надлежно се регистрира в Бюрото по труда. В същия месец разбира, че е бременна и е била бременна в първи месец в момента, в който са я освободили.
Какви опции има, моля?
За уточнение - работила е в София при сериозни работодатели и е била осигурявана на максимум през целия си трудов стаж от много години. Всички вноски са внасяни надлежно от работодателите й.

# 19
  • Мнения: 711
Здравейте,
Ще съм ви много благодарна за помощ по следния казус - освобождават жена по чл. 71 в края на изпитателния й срок. Тя веднага надлежно се регистрира в Бюрото по труда. В същия месец разбира, че е бременна и е била бременна в първи месец в момента, в който са я освободили.
Какви опции има, моля?
За уточнение - работила е в София при сериозни работодатели и е била осигурявана на максимум през целия си трудов стаж от много години. Всички вноски са внасяни надлежно от работодателите й.
Единственото,което може да направи е да бъде назначена фиктивно в някоя фирма ( примерно на някой познат) и няколко дни след назначаването да излезе в болничен и съответно да получава и майчинство.

# 20
  • Мнения: 31 467
И аз така мисля.
Дори да е знаела, че е бременна, в изпитателен срок мисля, че няма защита.

# 21
  • Мнения: 53
Благодаря ви. Тя се допита до мене, защото й бях разказвала подобен казус за друга държава преди време, обаче това друго законодателство. За България не съм сведуща.

# 22
  • София
  • Мнения: 50
Така е, при трудов договор със срок на изпитване нямаш закрила, дори да им е казала, пак са имали право да й прекратят договора.

# 23
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 4 031
За съжаление КТ не пази бременните жени по време на изпитателния срок. Дори и да е било бременно момичето,  освобождаването й от работа е напълно законно. Спрямо бившия й вече работодател, няма никакъв ход. Трябва да намери нов работодател, за да получи майчинство и да ползва болнични. В  противен случай, фактът, че е била осигурявана на максималния осигурителен доход, остава безсмислен. Ако няма осигурител, ще взима социално майчинство, което е много, много малко като сума.

# 24
  • Мнения: 566
Здравейте, и аз влизам с въпрос: Мъжът ме беше съкратен от работа на 05.08.2019г. Подаде си документите към трудовата борса в срок. От НОИ са му казали, че ще го проверяват в рамките на три месеца. Питането ми е кога е възможно да очакваме първия превод на обезщетение и как се изплащат по принцип- накуп или месец за месец?
Имам и друг въпрос- докато е на трудовата борса кой му изплаща здравните осигуровки, тъй като от различни места имаме различни отговори? Благодаря предварително!
Хайде да уточним какво се разбира под "съкратен". Кой член от Кодекса на труда пише в трудовата книжка?
Защото ако уволнението е поради съкращаване на щата, намаляване на обема на работа и т.н., от НОИ връщат за изплащане на една работна заплата от работодателя (обезщетение по чл. 222, ал.1) и тогава изплащането на обезщетението за безработица започва от следващия месец.
А за този 1 месец /с платеното обезщетение от бившия работодател, в случая от 05.08. до 03.09/ сам трябва да си внесеш здравните осигуровки. Срокът, за което е до 25 септември.
Всичко това важи в случай, че основанието за прекратяване на трудовия договор е някоя точка по чл.328.
Мъжът ми е съкратен по член 54а от КСО

# 25
  • София
  • Мнения: 19 631
Привет!
Бихте ли ми казали при отписване от борсата поради започване на нова работа ходи ли се до НОИ и какви документи трябва да се носят?

# 26
  • Мнения: 686
Цитат на: Тонка* link=topic=113т8585.msg39242347#msg39242347 date=1567269006
Привет!
Бихте ли ми казали при отписване от борсата поради започване на нова работа ходи ли се до НОИ и какви документи трябва да се носят?

Ходи се, след изплащането на последното обезщетение. Носи се Тр.Книжка на всяка цена и ако добре си спомням, новия трудов договор и документите при отписването от БТ .

# 27
  • София
  • Мнения: 50
"Мъжът ми е съкратен по член 54а от КСО"

Чл. 54а на КСО посочва при какви условия имаш право на обезщетение за безработица.
За съкращението трябва да е някой член по Кодекса на труда. Пише, че го в трудовата книжка и в заповедта за прекратяване.

# 28
  • София
  • Мнения: 19 631
Ходи се, след изплащането на последното обезщетение. Носи се Тр.Книжка на всяка цена и ако добре си спомням, новия трудов договор и документите при отписването от БТ .
Тоест в един ден не мога да свърша всичко, което всъщност целя. От 1 септември започвам  в новата фирма. Значи трябва да чакам обещетението на 15-то число и след това да ходя в НОИ. Правилно ли разбрах?

# 29
  • Мнения: 1 119
  Носи се само трудовия договор, отписването от Бюрото си го виждат. Обезщетението ще бъде прекъснато от деня на назначаване.

Общи условия

Активация на акаунт