Кога точно се смята първият ден от Менструалния цикъл?

  • 4 397
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 819
    Добър вечер на всички. Реших да създам тази тема, защото много жени са объркани кога точно да смятат първия ден от Менструалния цикъл! Хубаво е да се изясни този въпрос един път завинаги!

    Писала съм по теми кога точно се смята първият ден от МЦ! Бях сигурна, че първият ден от МЦ е, когато настъпи същинското кървене и кафявите зацапвания не влизат в МЦ! По Интернет съм чела същото, което написах в последното изречение. Също и гинеколог ми е казвал същото, когато го питах!

    Днес ходих на преглед при ендокринолог заради проблем с доста обилно кръвотечение при МЦ, и ми пусна изследвания на няколко хормона! И изказах всеобщото твърдение, че първият ден от МЦ е, когато има същинско кървене, невключващи кафявите зацапвания преди същинското кървене, ,за да се уверя, че ще пусна изследванията на дадените хормони на 3-ия ден от МЦ! А тя ми каза, че това е грешно твърдение. Попита ме кой ми каза подобна глупост. Аз й отговорих, че гинеколог ми беше казал това! И започна да ми обяснява, че първият ден от МЦ започва да се брои от първото кафяво зацапване. Тогава аз направих заключение пред нея ,че МЦ с кафявите зацапвания продължава общо време: 12-14 дни.

# 1
  • София
  • Мнения: 12 653
Първото изразено ярко кървене е начало на цикъла. Зацапвания по-дълги от 48 ч. преди и след менструация често са сигнал за хормонални нарушения. Това знам от всички гинеколози, които съм посещавала за всичките си 45 г. и 4 деца. И ендокринолозите, при които съм ходила, заради налично от 18-годишна възраст Хашимото, са казвали същото.

# 2
  • Мнения: 3 157
И какво се изясни едип път завинаги,че не разбрах?Казал го бил някой
9ендокринолог,ок)  и край,така ли?Аз също знам е,че е при обилното кървене,а не при зацапванията и винаги съм го смятала така.

# 3
  • Мнения: 5 819
И какво се изясни едип път завинаги,че не разбрах?Казал го бил някой
9ендокринолог,ок)  и край,така ли?Аз също знам е,че е при обилното кървене,а не при зацапванията и винаги съм го смятала така.

    И аз от години смятам за първи ден от МЦ е първото изразено ярко червено кървене.

    Не мисля, че ендокринологът е прав. Затова пуснах тази тема! Объркана съм също кога да пусна изследванията на хормоните - кога всъщност е 3-ти ден от МЦ?! Не искам да получа грешни резултати от изследванията!

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 20:20 от Jennifer_w

# 4
  • Мнения: 462
И моето мнение е, че първия ден на цикъла се брои, когато започне кървене то. При мен никога не е имало зацапване. Директно ми теква червена кръв

# 5
  • Мнения: 1 501
И при мен рядко се случва да има кафяво зацапване в началото и то да е максимум 1-2 часа и си почва ярка червена кръв, тъй че това с дните не го разбирам. Тръгне ли нещо за мен това е 1-ви ден на МЦ.

# 6
  • Пеликания
  • Мнения: 2 487
А когато има розово зацапване (не кафеникаво) преди цъкъл пак ли се брои като първи ден?
То вече да нямаш вяра на докторите. Всеки ти казва различни неща и те обърква. И аз мисля, че при започване на обилно кървене се смята за първи ден.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 204
Аз си бях пуснала едно приложение за следене на цикъла. Също така в него всеки ден има полезни статии. В две от статиите се твърди същото - брои се от зацапването.

# 8
  • Мнения: 1 501
Аз използвам от години приложението Lilly Tracker. Много е удобно и има бутон "Period Started?" Като видиш зацапването го цъкаш и после има Period ended. Откакто го използвам съм сменила даже няколко телефона и си ми пренася автоматично информацията, може би и защото ползвам все Samsung и ми запазва всички приложения с тяхната информация в Google account или Samsung account.
Не искам да правя реклама с това на някоя марка, но все пак, за да обясня с подробности трябваше да опиша. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 5 819
Аз използвам от години приложението Lilly Tracker. Много е удобно и има бутон "Period Started?" Като видиш зацапването го цъкаш и после има Period ended. Откакто го използвам съм сменила даже няколко телефона и си ми пренася автоматично информацията, може би и защото ползвам все Samsung и ми запазва всички приложения с тяхната информация в Google account или Samsung account.
Не искам да правя реклама с това на някоя марка, но все пак, за да обясня с подробности трябваше да опиша. Simple Smile

    Благодаря за информацията. Потърсих това приложение за проследяване на МЦ: Lilly Tracker в Google Play Магазин и не открива подобно приложение. Аз използвам приложението на телефона: Моят Календар.

    Четох тема в Bgmama от 2009 година. Там има един коментар на Luciferina:

Luciferina
# 26 17 ян. 2009, 12:05 ч.
L

    Мнения: 304

При мен менструацията почти винаги започва със зацапване, следва истинско кървене след ден или два и накрая пак завършва със зацапване. Първоначално броях дните от първия ден на зацапване без каквото и да е значение от часа, в който съм го забелязала. След разговори по темата с няколко лекаря, изследвания, които не показаха прогестеронов дефицит и т.н. стигнах до извода, че първи ден на менструацията си е първият ден на истинско обилно кървене. Отбелязвам си в календара зацапването, но ако сте забелязали дори в овулационния календар на зачатие като отбележиш зацапване не ти стартира нова графика - това само по себе си би трябвало да ви говори нещо.
Освен това ако наистина, кървенето започне вечерта - то първи ден е следващият. Това също съм го обсъждала с лекарите.

   Следователно, ако наистина се смятат кафявите и/или розовите зацапвания преди появата на аленочервена кръв, се смята за първия ден от МЦ. Тогава аз съм в МЦ 14-18 дни - кафявите и/или розовите зацапвания продължават различно при мене - минимално време 3 дни до максимално време 10 дни, а същинското кървене с аленочервена кръв продължава от 7 до 8 дни. Anguished

# 10
  • Мнения: 1 501
Току-що проверих има го в Google Play магазин - като изпиша името Lilly Tracker  ми излиза с наименования Менструален календар, но това му е официалното име.

# 11
  • Мнения: 5 819
Току-що проверих има го в Google Play магазин - като изпиша името Lilly Tracker  ми излиза с наименования Менструален календар, но това му е официалното име.


    Да, точно това и на мен ми излезе като резултат при търсенето!

# 12
  • Мнения: 462
Скрит текст:
Аз използвам от години приложението Lilly Tracker. Много е удобно и има бутон "Period Started?" Като видиш зацапването го цъкаш и после има Period ended. Откакто го използвам съм сменила даже няколко телефона и си ми пренася автоматично информацията, може би и защото ползвам все Samsung и ми запазва всички приложения с тяхната информация в Google account или Samsung account.
Не искам да правя реклама с това на някоя марка, но все пак, за да обясня с подробности трябваше да опиша. Simple Smile

    Благодаря за информацията. Потърсих това приложение за проследяване на МЦ: Lilly Tracker в Google Play Магазин и не открива подобно приложение. Аз използвам приложението на телефона: Моят Календар.

    Четох тема в Bgmama от 2009 година. Там има един коментар на Luciferina:

Luciferina
# 26 17 ян. 2009, 12:05 ч.
L

    Мнения: 304

При мен менструацията почти винаги започва със зацапване, следва истинско кървене след ден или два и накрая пак завършва със зацапване. Първоначално броях дните от първия ден на зацапване без каквото и да е значение от часа, в който съм го забелязала. След разговори по темата с няколко лекаря, изследвания, които не показаха прогестеронов дефицит и т.н. стигнах до извода, че първи ден на менструацията си е първият ден на истинско обилно кървене. Отбелязвам си в календара зацапването, но ако сте забелязали дори в овулационния календар на зачатие като отбележиш зацапване не ти стартира нова графика - това само по себе си би трябвало да ви говори нещо.
Освен това ако наистина, кървенето започне вечерта - то първи ден е следващият. Това също съм го обсъждала с лекарите.

   Следователно, ако наистина се смятат кафявите и/или розовите зацапвания преди появата на аленочервена кръв, се смята за първия ден от МЦ. Тогава аз съм в МЦ 14-18 дни - кафявите и/или розовите зацапвания продължават различно при мене - минимално време 3 дни до максимално време 10 дни, а същинското кървене с аленочервена кръв продължава от 7 до 8 дни. Anguished

Според мен това не е много ок. Нормално е да има зацапване преди цикъл максимум 1 ден. Повече от това време, говори за някакво хормонално смущение. Пак казвам, това според мен.

Последна редакция: чт, 29 авг 2019, 15:00 от AnMary

# 13
  • София
  • Мнения: 38 204
При мен същинското кървене е два дни. На третия се изтича тъмночервено-кафяво и край.
Това след ражданията. Преди това беше 3-4 дни май.

# 14
  • Мнения: 5 819
Скрит текст:
Аз използвам от години приложението Lilly Tracker. Много е удобно и има бутон "Period Started?" Като видиш зацапването го цъкаш и после има Period ended. Откакто го използвам съм сменила даже няколко телефона и си ми пренася автоматично информацията, може би и защото ползвам все Samsung и ми запазва всички приложения с тяхната информация в Google account или Samsung account.
Не искам да правя реклама с това на някоя марка, но все пак, за да обясня с подробности трябваше да опиша. Simple Smile

    Благодаря за информацията. Потърсих това приложение за проследяване на МЦ: Lilly Tracker в Google Play Магазин и не открива подобно приложение. Аз използвам приложението на телефона: Моят Календар.

    Четох тема в Bgmama от 2009 година. Там има един коментар на Luciferina:

Luciferina
# 26 17 ян. 2009, 12:05 ч.
L

    Мнения: 304

При мен менструацията почти винаги започва със зацапване, следва истинско кървене след ден или два и накрая пак завършва със зацапване. Първоначално броях дните от първия ден на зацапване без каквото и да е значение от часа, в който съм го забелязала. След разговори по темата с няколко лекаря, изследвания, които не показаха прогестеронов дефицит и т.н. стигнах до извода, че първи ден на менструацията си е първият ден на истинско обилно кървене. Отбелязвам си в календара зацапването, но ако сте забелязали дори в овулационния календар на зачатие като отбележиш зацапване не ти стартира нова графика - това само по себе си би трябвало да ви говори нещо.
Освен това ако наистина, кървенето започне вечерта - то първи ден е следващият. Това също съм го обсъждала с лекарите.

   Следователно, ако наистина се смятат кафявите и/или розовите зацапвания преди появата на аленочервена кръв, се смята за първия ден от МЦ. Тогава аз съм в МЦ 14-18 дни - кафявите и/или розовите зацапвания продължават различно при мене - минимално време 3 дни до максимално време 10 дни, а същинското кървене с аленочервена кръв продължава от 7 до 8 дни. Anguished

Според мен това не е много ок. Нормално е да има зацапване преди цикъл максимум 1 ден. Повече от това време, говори за някакво хормонално смущение. Пак казвам, това според мен.

    И според мене не е нормално. Затова искам да си изследвам и Прогестерон. Мисля, че точно този хормон е отговорен за кафявите зацапвания. Ендокринологът не ми го пусна. Ще си го платя. Не мога да бъда с превръзка толкова много дни. При всеки МЦ получавам сърбеж в интимната област, въпреки че използвам памучни превръзки. При всеки МЦ се страхувам да не би да съм получила гъбички!

Последна редакция: чт, 29 авг 2019, 15:00 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт