Тук разискваме въпроси относно спецификата на приложението и намирането на лекарства свързани с тромбофилиите, кръвотока и/или риска от прееклампсия:
- Нискомолекулни хепарини (НМХ): в България се предлагат 2 вида - Клексан (активна съставка еноксапарин натрий/enoxaparin sodium) и Фраксипарин (активна съставка nadroparin calcium). От Гърция можете да се снабдите с Клексан от аптека Промахон. В Турция предлагат еквивалентите на Клексан - Оксапар, Аксепарин, Енокс, всички с активна съставка еноксапарин натрий. Фраксипарин и Клексан са взаимозаменяеми обичайно, освен ако нямате алергия към някой от тях, като се счита че Клексан е с по-пречистена форма и по-рядко предизвиква реакции. Алергията обичайно е сърбеж, зачервяване и червени бучки или уртикария на местата, където се бият инжекции; доказва се с разширена ПКК с диференциално броене.
Действието на НМХ е антикоагулантно (антитромботичен агент) и предотвратява образуването на кръвни съсиреци във вените или артериите (тромбоза) и предотвратява също така повторното им образуване.
Дозата (профилактична от 0.3 или 0.4 или терапевтична от 0.6 нагоре) се определя от лекар, като се препоръчва приложение сутрин, за по-лесно напасване на изследванията. Разстоянието между 2 инжекции следва да е 24 часа (освен ако няма назначена терапевтична доза през 12 часа), като ако се забавите или подраните с час-два не е проблем.
Инжектиране на НМХ инжекции: препоръчва се да се бият в корема (2-3 пръста отстояние от пъпа встрани), в паласките, в меката част на ръцете над лактите, в горната част на бедрата - в тази поредност, като в корема е най-доброто усвояване на лекарството, а в бедрата най-слабото. Инжекциите се бият под ъгъл от 90 или 45 градуса, подкожно!!! Не е страшно, ако нацелите капиляр и изтекат няколко капки кръв, или пък изтекат 1-2 капки от лекарството след убождане. Не вадете въздуха от инжекцията преди да биете лекарството, той е там, за да осигури да не губите от течността - балончето трябва да е до буталото при биене, почукайте с пръст докато се премести ако трябва. Кожата се захваща с 2 пръста, за захващане на мека гънка и тогава се бие инжекцията:




- Аспирин (АП): за някои видове тромбофилии и при риск от прееклампсия се изписва Аспирин протект (в дози от 75,100 или 150мг) или еквивалентен препарат - Ацетизал кардио, Акард, Ацесал протект и др.
Действието на АП е профилактично за тромбоемболизъм, дълбока венозна тромбоза и прееклампсия като не позволява на тромбоцитите да се слепват и действа съдоразширяващо.
Понякога, особено при придобити тромбофилии, е възможно да ви назначат АП още с опитите за забременяване, например да се приема след овулация. Дозата и показанията се преценят от лекар, препоръчителен е вечерен прием, след хранене.
За въпроси относно спецификата и същността на заболяванията/състоянията, или провежданите терапии и изследвания посетете темата Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия (https://m.bg-mamma.com/?topic=1495247)
Старата тема (#19): https://m.bg-mamma.com/?topic=1392206