ДЕКЕМВРИйски мами се вълнуват, започват за бебчо да пазаруват! Тема 7

  • 24 344
  • 766
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 286
Здравейте, момичета. Ние ходим на училище за родители и минахме първата лекция, която беше за кърменето. Много полезни неща ни казаха. Все още не сме били на лекцията за първи грижи, но между другото ни спомена и някои неща по тази тема. Според учителката, при която бяхме, до към 6м бебето се слага да спи настрани. Не знам кой вариант е по - правилен, но като се замисля наистина, ако е по - гръб и повърне ще е по - трудно да изтече течността, отколкото настрани. Също така ни показа как е по - добре да се държи бебето, за да се оригне (не на рамото) и че се пробва от 5 до 7мин и ако не стане след слагането настрани, то от самосебе си ще пръцне или ще се оригне. Питахме и за каучуковите биберони. Мнението и беше, че до преди около 6м са били по - добър вариант, но напоследък ги били развалили  и не са доволни от каучука на нито една фирма, за това смело да купуваме силиконови. Обясни ми различни режими на кърмене, които можем да изберем, как да подготвяме гърдите и да ги обработваме след кърмене, как правилно да разширим каналите в началото, защото всички родилки били със стеснени канали първоначално и още доста неща. Объркващо е, защото в днешно време май всеки си има неговата теза и теория и когато ти е първо дете и нямаш лични наблюдения и опит се луташ между множеството мнения. Но предполагам, че бебчетата сами ще ни покажат, пък и ние може би ще усетим кое е правилното за нас.

# 706
  • Мнения: 257
Здравейте, момичета. Ние ходим на училище за родители и минахме първата лекция, която беше за кърменето. Много полезни неща ни казаха. Все още не сме били на лекцията за първи грижи, но между другото ни спомена и някои неща по тази тема. Според учителката, при която бяхме, до към 6м бебето се слага да спи настрани. Не знам кой вариант е по - правилен, но като се замисля наистина, ако е по - гръб и повърне ще е по - трудно да изтече течността, отколкото настрани. Също така ни показа как е по - добре да се държи бебето, за да се оригне (не на рамото) и че се пробва от 5 до 7мин и ако не стане след слагането настрани, то от самосебе си ще пръцне или ще се оригне. Питахме и за каучуковите биберони. Мнението и беше, че до преди около 6м са били по - добър вариант, но напоследък ги били развалили  и не са доволни от каучука на нито една фирма, за това смело да купуваме силиконови. Обясни ми различни режими на кърмене, които можем да изберем, как да подготвяме гърдите и да ги обработваме след кърмене, как правилно да разширим каналите в началото, защото всички родилки били със стеснени канали първоначално и още доста неща. Объркващо е, защото в днешно време май всеки си има неговата теза и теория и когато ти е първо дете и нямаш лични наблюдения и опит се луташ между множеството мнения. Но предполагам, че бебчетата сами ще ни покажат, пък и ние може би ще усетим кое е правилното за нас.


Между другото - има промоции в Емаг на бебешки памперси и кърпички - аз си поръчах на Huggies.
  Също така оня ден бяхме в Одрин - та, оттам си купих няколко памперси на Pampers, прах за пране на Ариел (бебе), мокри кърпи на Molfih - всичко на доста добри цени.

Аз все още не съм посетила тези лекции, но чакам с нетърпение да дойде подходяща в Пловдив, та от това, което съм чела и чувала от други - няма правилен или грешен начин за гледане на бебето ни! Ние сами преценяме как ще се грижим за тях, как ще спят и т.н. а и то вероятно само бебето ти подсказва кое е правилното за него.
  Аз все си мисля, че е по правилно настрани заради повръщането - от друга страна, ако спи настрани било хубаво да го обръщаме на едната и другата страна през няколко часа.
  Ако пък изберем да спи бебето по гръб просто главичката да била встрани или да има някаква съвсем тънка антирефлуксна възглавничка - за да се намали риска от задушаване, ако повърне.

  Пак казвам - аз не съм майка, не съм компетентна - събирам мнения и аз, стигайки до правилното за бебето.

Последна редакция: ср, 25 сеп 2019, 16:40 от Keity91

# 707
  • Германия
  • Мнения: 73
Здравейте мили сегашни и бъдещи Мами!
Отдавна ви чета, но все отлагах записването при вас. Все чаках да мине нещо, ту облигаторните три месеца, че с бременност на преклонна възраст статистиката не те жали, а после този или онзи проблем, та сега си викам записвам се...все ще си чака нещо.
Бях решила, че при втора бременност ще я карам спокойно и няма да се вкарвам в излишен стрес, но уви все нещо се появява:wink:. Но като цяло гледам да не се психясвам. Ходя си на работа, а с дългото седене се справям, като замених стола с една топка и засега се чувствам значително по-добре.
Аз съм в 27та седмица и нещо:grinn:, втора бременност с момче и живеем в Германия. Баткото е на 6 и сега тръгна в първи клас, та в момента всичко се върти около него.
С покупките съм на нула, единствено имам от големия още спортна количка за off-road и бягане та реших да я ползваме нея и един слинг.
Леко бременене на всички:heart_exl:

# 708
  • Мнения: 3 792
Точно такъв търсих! Но:) не открих по българските сайтове, ще потърся още

Лейди, питах - от чужбина е купувано Sad  съжалявам, че не мога да помогна

Момичета, прочела съм една книга - не твърдя, че съм супер компетентна, нито че знам всичко, но в интернет има също информация (предимно май на английски) за SIDS (Sudden infant death syndrome)/Синдром на внезапна детска смърт/смърт при новородени.

Ето 2 линка:

https://kidshealth.org/en/parents/sids.html
https://safetosleep.nichd.nih.gov/safesleepbasics/faq

Ще преведа от втория линк:

''Добре ли е за бебето ми да спи на една страна? - Не. Бебетата, сложени да спят на една страна са в повишен риск от СВДС. Поради това, бебетата трябва да спят изцяло по гръб за техните дрямки и нощем, за да се намали риск от СВДС.''

''Ще се задуши ли бебето ми, ако спи по гръб? - Не. Здравите бебета обикновено поглъщат или изкашлят течностите - това е рефлекс, който всички хора имат. Бебетата всъщност може да изчистят тези течности по-добре, докато спят по гръб, поради местоположението на отвора към белите дробове във връзка с отвора към стомаха. Няма нарастване в задушаване или подобни проблеми при бебета, които спят на гърба си. ''




''Илюстрации, показващи позиции за спане на гърба и стомаха и разположение на трахеята и хранопровода на бебето. Фигура 1 показва позицията за сън по гръб, в която трахеята лежи отгоре на хранопровода. Фигура 2 показва позицията за сън по корем, в което хранопроводът е върху трахеята.

Когато бебето е в положение по гръб, трахеята лежи върху хранопровода. Всичко рефлуксирано от стомаха през хранопровода, трябва да работи срещу гравитацията, за да влезе в трахеята и да причини задушаване. Когато бебето спи на стомаха си, такива течности ще излязат от хранопровода и ще ''цопнат'' в отвора за трахеята, което прави задавянето много по-вероятно.

Случаите на фатално задавяне са много редки, освен когато са свързани с медицинско състояние. Броят на смъртните случаи от задушаване не се е увеличил откакто започнаха препоръките за сън по гръб. В повечето от малкото съобщени случаи на смъртоносно задушаване бебето е спяло по корем.''

Пухи, във въпросната книга беше обяснено горе-долу същото, мога да снимам по-късно и да ти пратя.

Иначе за това да не се сплеска главата от лежане само по гръб е вярно, но това означава да сложим бебето веднъж да лежи с главата вдясно, веднъж да лежи с главата вляво, тоест да завъртаме цялото тяло, а не веднъж на едното рамо, веднъж на другото. Не знам дали разбирате нещо от обясненията ми де Grinning

Всеки си решава, просто реших да споделя ^^ повече вярвам на световни организации, лекари с титли, доказани в областта и т.н. отколкото на случайни акушерки и на "една приятелка ми каза", нищо лично към никой. Simple Smile

# 709
  • Мнения: 4 660
Също пишеше в книгата да слагаме бебетата САМО по гръб, защото ако са настрани може да се претърколят, а ако са по корем - пак има опасност от задушаване. Дори беше обяснено в детайли, че е разбит мита, че се слагат настрани, за да не се задавят, било изследвано научно и по гръб било най-сигурно да се слагат и през деня, и по време на сън.
Слагах каката настрани в началото повърна чак не се задуши , после я сложих по гръб така спеше обръщаше се на ляво на дясно както и беше удобно.
В САЩ и Канада препоръчват малките бебета да се слагат по  САМО гръб единствено при нас е това безумие настрани....
А отделянето на малки бебета във самостоятелна стая още в началото също ми се вижда безумно.

# 710
  • Мнения: 811
И мен всичко тези въпроси много ме притесняват и все се чудя ще успея ли да направя всичко правилно...това, което знам от близки и съм чувала/чела е, че бебетата се поставят легнали по гръб като се редуват един път гавичката се върти наляво, другия път надясно. Имам книга за първата годинка на детето, отлага четенето, за да не си забравя нещо с месеците, но вече май е време да я почвам, та да успея да премина нещата до към 3/4 месечната им възраст Simple Smile

# 711
  • София
  • Мнения: 114
Благодаря Лана, любопитно ми беше за връзката с чувалчетата, иначе избягвам да чета за много страшните неща. Просто се пазя.
В момента чета за кърмене, предишния ми път не беше много успешен и сега се надявам да имам повече успехи. Ще са ми необходими х2 Simple Smile
В този ред на мисли, Михаела това което пишеш за обработката на зърната и разширяването на каналите ми звучи плашещо 😲 Не зная коя е дамата, която е водила лекцията, но други две - Ася Демирева и Хедра, които са международно сертифицирани, отричат предварителната подготовка.
Ако искаш потърси и други мнения ✌️

# 712
  • Мнения: 882
Момичета не се притеснявайте ще си го усетите бебчето как да го слагате . В другите държави се твърди че по гръб трябва само в България бебета се слагат на страни 😁 Ще преценим като дойде то дори и по гръб да си лежат те инстинктивно са завъртат главичката .  Аз също знам , че предварително не е хубаво да се обработват зърната най малкото получават се контракции . И на мен основната ми тема е за кърменето сега то ми е най важно , а за чувалчета не съм мислила взела съм му завивка . Аз така или иначе със сиг ще съм все около него или поне таткото та ще си го наблюдаваме.  Аз днес се събудих с болки от едната страна на гърлото и много се притеснявам да не се разболея

# 713
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Аз бях доволна от чувалчетата на https://angel-baby.eu Имат такива за повиване и такива с ръчички, български са. Аз слагах младежа в чувалче, а одеално само около крачетата, ако е студено (той е декемврийче).
За тези, които считат, че е по-подходящо настрани, за тяхно спокойствие може да слагат навито одеалце, пелена на гръбчето, за да не се обръща. Отделно се продават едни ограничители, като детето реално лежи между тях.
За главичката - да, хубаво е да се сменя страната, че наистина се получава сплескано Simple Smile

# 714
  • Мнения: 286
Пухтулка, може би не съм се изразила правилно. Не става въпрос за предварителна подготовка, а непосредствено преди и след всяко кърмене как се обработват зърната. За каналите също се отнася за първите дни след раждането. Иначе ходя в Щерев, където лектор е Диди Димова.
Супрема, точно така ни беше показано. Не просто да лежи настрани, а между две като възглавнички. Една по - голяма за гръбчето и една по - малка за пред коремчето.
Всъщност ето за такова нещо става въпрос:
 

Последна редакция: ср, 25 сеп 2019, 17:48 от Михаела Виячева 630226

# 715
  • Мнения: 270
За спането по гръб - да това са новите препоръки, но ако детето се е нахранило и не е изкарало въздуха се слага настрани, после пак по гръб.
За чувалчетата - може би ще пробвам пак, защото баткото /лятно бебе/риташе зверски щом усети чувалчето 😆
Възглавничка се слага след 1 год.възраст.
Ако бебето има рефлукс, тогава матрачето е добре да е под лек наклон.

# 716
  • Мнения: 183
Момичета бихте ли ме насочили към източник на информация за бебвшките колички? Не съм запозната и искам да прочета малко повече.

# 717
  • Мнения: 26
Здравейте, аз също очаквам бебе през декември. Само да споделя какви са препоръките в Обединеното Кралство. През първите 6 месеца:
- бебето спи само по гръб, на равна повърхност
- никакви завивки и възглавници, ползва се чувалче
- бебето спи в стаята на родителите/майката и денем, и нощем.
Лека бременност на всички!

# 718
  • Мнения: 632
Момичета,някъде пише ли колко см е бебчо,че хич не се ориентирам

# 719
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Момичета,някъде пише ли колко см е бебчо,че хич не се ориентирам

Тук може да видиш основните метрики: https://www.webmd.com/baby/fetal-biometry При мен винаги мерят бипариеталния диаметър (BPD) и дължина на бедрото (FL)

Общи условия

Активация на акаунт