Често срещани правописни грешки

  • 374 730
  • 11 451
  •   1
Отговори
# 840
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото не се замислят за смисъла на думата, откъде идва, не знаят сродни думи.

# 841
  • Мнения: 4 808
Защото не се замислят за смисъла на думата, откъде идва, не знаят сродни думи.
Или се замислят, но пак грешат. Например за думата "немарлив", която произхожда от "немара" – масово се пише "немърлив", казвали са ми хора, че мислели, че идва от "мърльо". За "биберон" имахме спор с колежки, те твърдяха, че е "беберон" – от "бебе". Обаче защо масово пишат "лекЪр" и "инжИнер", умът ми не го побира.

# 842
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 771
Проблемът може би се корени още в началните ученически години. Колко ли са учениците от 1-3 клас, които са били карани всеки ден, да пишат по една страница препис от някаква книга? За мен това е много важен фактор за правилен правопис. Аз съм минал по пътя с една страница препис и ако имам деца, ще ги карам и те да правят това.

Лошото е, че с новото поколение, идват и нови начини на писане на думите и това ще стане нещо нормално-например манЯк, вегетарЯнец, гЕнеколог и други.

# 843
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да преписват? Това с преписа, да не говорим за цяла страница, е глупост на квадрат. Не твоя глупост, а някаква тъпа стара практика, която е любима на учителите най вече. Преписването е само за началото, когато се учат да пишат - за да прехвърлят от печатен текст в ръкописен. Почти нищо не помнят после, ама хич.
Езикък се обогатява и с обсъждане. Примерно, едно задължително упражнение при мен е да се попълват думи със сходно звучене или многозначни думи, или да се обсъжда какво означава думата, откъде идва.  Така и правописът се подобрява, защото детето вече знае откъде тръгва думата - рЪчен или рАчен? Какво означава рАчен, щом си го написал така, откъде идва, кажи съществителното.
Новото поколение е по-зле от старото, но и старото не е цвете. Неграмотността цъфна видима с появата на възможността всеки да пише из мрежата - форуми, чатове, социални мрежи. Преди си беше също толкова неграмотно, но не пишеше често.

# 844
  • Мнения: 25 651
Колко ли са учениците от 1-3 клас, които са били карани всеки ден, да пишат по една страница препис от някаква книга?

Ох... По една страница препис от книга и по 10 задачи от сборника всеки божи ден... на ваканцията. Зимна, пролетна, лятна... До 5-6 клас включително. Simple Smile
Само че в моя случай ме караха да преписвам не за правопис, а за краснопис. Неуспешно.
Правопис се научава по-скоро с много четене. Макар че и там не работи при всекиго – познавам хора, които много четат, но въпреки това пишат с груби правописни грешки.

# 845
  • Мнения: 5 934
Не съвсем по темата за правописа, но навремето да учиш стихотворение и да не го знаеш наизуст беше недопустимо Още ги помня. Сега имам поглед какво правят внуците ми до 7 клас. Няма такова нещо.

# 846
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, има нещо такова. Най-искрено и лично не обичам да уча наизуст, и децата си не съм ги карала много да учат наизуст, но все пак, едно дете трябва да има някакъв "репертоар" от стихотворения, поне едно-две любими. А как ги научават - когато възрастните, колкото и да става досадно за тях, четат или казват отново и отново, отново и отново любимото стихотворение на детето. Всяко дете има поне едно-две любими. Така се тренира паметта и вниманието, не е случайно, че едно време  е било нещо като мерило колко добре се развива едно дете. Сега все по-често е голям зор детето да запомни думичките си за тържеството в градината или песните, а винаги трябва да имат "патерица" на текста, те дори трудно пеят само на музиката.  Не казвам да учат наизуст някакви сложни и безсмислени за тях стихотворения, има достатъчно типично детски и разбираеми.

# 847
  • София
  • Мнения: 4 548
И аз смятам, че ученето наизуст е най вече за трениране на паметта. Синът ми е учил наизуст в училище не повече от 3-4 стихотворения. Определено има проблем със запомнянето, когато трябва да е наизуст.

# 848
  • Мнения: 41 019
Ученето наизуст си е полезно нещо и според мен е грешка това, че се отрича в днешно време. Това си е тренировка на паметта, а и има стихотворения, които всеки трябва да знае.

# 849
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Не е правописна грешка, но явно ваканцува си оказва своето влияние и сега на бял свят излезе и митингува.
От FB.
Да прибавя и кнусен. 😅

Последна редакция: пн, 13 юли 2020, 08:30 от Venetta

# 850
  • Мнения: 5 508
Какво е "кнусен"?

# 851
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
гнусен 😅
*********
Добавям и карантинират. Става все по-весело. 😅😉

Последна редакция: пн, 13 юли 2020, 09:27 от Venetta

# 852
  • Мнения: 22 867
Карантинират е цвете, карантинирват е китката! Напоследък все повече чувам паркирват, лакирват /оня ден май обидих приятелка - лакирвала се, та едва не закъсняла, а аз: "да не би да си се лакирала? Поизгледа ме не много добре......"), направо нова категория форми на думите се ражда на -ирва. Simple Smile

# 853
  • Мнения: 2 124
Карантинират е цвете, карантинирват е китката! Напоследък все повече чувам паркирват, лакирват /оня ден май обидих приятелка - лакирвала се, та едва не закъсняла, а аз: "да не би да си се лакирала? Поизгледа ме не много добре......"), направо нова категория форми на думите се ражда на -ирва. Simple Smile
Аз поправям само детето и майка ми, за другите си прехапвам езика. Особено при чат това незнам, съжелявам и др. подобни много ме дразнят, когато идват от уж интелигентен човек, но си трая...

# 854
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Цитат на: labrex link=topic=1142766.msg41059514#msg41059514 ...направо нова категория форми на думите се ражда на -ирва. Simple Smile[/quote
Изражда, бих казала аз. 🤫
Иначе лакирвам си е класика, Labrex.
SamoDiva, щом не си чула сежелявам, че и това го има. 🤫

Общи условия

Активация на акаунт