Отговори
# 285
  • Мнения: X
Само че едните уроци рядко достигат до прескачане на онова ниво, което е специфично и рядко срещано.
Това е вярно, но НВО-то изобщо няма такава цел. Изпитите са направени по начин, който не отсява нито най-умните, нито най-подготвените, а най-репетиралите специфката на формата.

# 286
  • София
  • Мнения: 62 595
и с най-здравите нерви и късмет. Честно, след като минаха изпитите и видях оценките на децата, нямах никакви съмнения, че са способни да се справят с всичко относно ученето оттам нататък. Без значение дали в гимназията или в университета. Морските пехотинци ряпа да ядат!

# 287
  • Мнения: 30 802
На практика има изпит и знам, че за момичета е брутален. И също съм виждала разликата между човек, който схваща и такъв, на който малките стъпки трябва да се обясняват детайлно и няма визия и мислене. Вторият не може да разбере къде му е грешката и защо първият е много напред.

Както казах, самата аз с уроци и техника изкарах оценка, близка до тия за МГ, но не съм си и помисляла да си причиня кошмара да отида там, дето не ми е мястото. Докато оня, дето там му е мястото, влиза, решава задачите за 30 минути, блее 30 минути и влиза там, дето ще му е комфортно и си е за него.

Аз не съм против уроците, точно заради психическия момент и малките грешки. Обаче ако имаш дете, което ще изкара 4.50, а с драпане - 5.00, това е много по-далеч от космическите балове.

# 288
  • Мнения: 859
Много сте ми смешни с тази мантра "винаги ще си останете емигранти" - ние тук се чувстваме у дома си и всички сме емигранти - няма идея за какво точно говорите. Това не ви е Европа, където наистина все те броят втора класа.

# 289
  • София
  • Мнения: 62 595
За това дете битката може да не е за десетте най-желани, но да е също толкова критично между втората група най-желани и останалите училища. Те си знаят, че няма да им стигнат точки за СМГ или Английската, но за тях ще е постижение да влязат пак в гимназия със сносна среда и обучение.

Кегна, дори сред емигрантите има някаква йерархия - кой е по-малко емигрант от останалите. Разликата е в това кое поколение емигрант е човек. Първите, сетлърите, са емигранти, после техните деца вече са местни.

# 290
  • Мнения: 41 009
Пак да повторя - говориш по спомени как е било едно време. Сега е съвсем различно и ако се падне много лесна тема проверяващите получават инструкции да режат точки за глупости. И който е подготвен по формата печели, а който го кара на талант може и да се издъни. А ако реши задачата по нестандартен начин измореният проверяващ може да му я задраска и цялата. И често пъти вторият проверяващ от мързел пише оценката на първия без да чете.

# 291
  • Мнения: 30 802
Предполагам, че обществото е дотолкова разслоено, че дори не виждаш тия хора, които винаги ще те смятат за втора ръка. За прослойката на емигрантите е създаден достатъчно комфорт, но те дори не виждат кои вратички са им затворени.

Не че нещо, но в Канада премиерът ви е все още потомствен...не е от новодошлите.

Черна Станция, е по формат се пише де. Много ясно, че първо гледаш за педантичните грешки, това и по мое време си беше така. Точно на моя изпит беше много лесна тема и битката беше за запетаите. За което ме бяха подковали, разбира се.

# 292
  • Мнения: 859
Ако погледнеш, Сиренке, кандидатите за изборите ни - като нищо следващият премиер може да е с тюрбан. Много чаровен пич!

 https://www.google.com/search?q=candidat+election+canada+2019+tu … imgrc=_&vet=1


Затворени вратички няма - това е в главите на хора, които си нямат и представа за какво говорят. Ама гледам трябва да се боря с вятърни мелници - по-добре да използвам вятъра за платната на яхтата си.

Йерархия в между емигрантите - ще почина вече.Head Band

Последна редакция: ср, 25 сеп 2019, 03:23 от Мама Кенга

# 293
  • Мнения: 2 600
Много сте ми смешни с тази мантра "винаги ще си останете емигранти" - ние тук се чувстваме у дома си и всички сме емигранти - няма идея за какво точно говорите. Това не ви е Европа, където наистина все те броят втора класа.

Мързи ме да намеря мнението на Земонти, той май по-отдавна от теб е в Канада, в което разказа, как са го наврели в ку.гъ. на някакво съседско парти в Монреал, в момента, в който го усетили, че е мигрант. Всеки който поиска, може да те нагризе, че си емигрант, защото много удобно забравяш, че индианците са местното население, а всичките, които не сте индианци, сте си просто емигранти, домъкнали се на лесното   Wink   Нищо против теб, просто ако истински местен ти го каже това и на него ли ще му кажеш, че всички в Америките са емигранти Grinning

# 294
  • Мнения: 859
Земонти, мила, и аз бих го навряла в кучи г..з и то на българско парти. Земонти още не е научил френски като хората  - не знам от кога е в Канада. Като мучиш може и да те избъзика някой, ама пък и той дали е разбрал какво му говорят - спорно е!
Ама щом със Земонти  така било станало ---коя съм аз да казвам обратното. Местните на моите партита ядат шкембе....
Никога не ми се е случвало такова нещо - средата на Земонти е  спорна и той е човек, с когото нито в Бг, нито в Канада бих контактувала. Вярно е, че индианците тук са коренното население, живеят си изолирано в резерватите и ползват много привилегии, но странно - не бих искала да съм на тяхно място. Както и не бих искала да съм на мястото на циганите в Бг , въпреки всичките им "привилегии", които вадят очите на мнозина.

Последна редакция: вт, 24 сеп 2019, 22:51 от Мама Кенга

# 295
  • Мнения: 305
Кенга, емигрант съм от доста години, перфектно говоря езиците на *новата* държава и абсолютно подкрепям мнението на Сирената за слоевете и вратичките.  Явно не си стигнала още стъкления таван. Не го виждаш и смяташ, че над тебе е небето. Ама не е.

За да съм по темата ти. Около мен нито в Бг, нито в Белгия има тълпи невротизирани деца без приятели.   Повечето си учат уроците с ясното съзнание, че образование им трябва, имат си любими и нелюбими  предмети, спортове... Тийновете са верно нетърпеливи, но това им е от възрастта.   

Наблюденията ми са, че навсякъде по Европата родителите ( изключая клиентелата на социалните) се борят с честни и недотам честни средства да запишат децата си в добри  училища. Обикновено добрите са все от рода на класически гинмазии с традиции, а не техинкуми по нещо-си. Главният мотив е средата - Андариел го е обяснила пространно.   Това не е измислено в София, просто  така работи светът.
Частни уроци има навсякъде - и в Белгия, и във Франция и в Германия, особено когато се касае за изпит, чийто резултат може да предопредели бъдещето.   По на запад  някак не е на мода да се обсъжда нашироко на какви уроци ходи детето, но самите уроци са си факт.

За да не съм голословна, ето една от многото школи за *подпогамане * във Френско-говоряща Белгия. Почват от 4ти клас и имат пари да се рекламират по националното радио.
http://www.cogitobelgium.com/#

# 296
  • Мнения: 30 802
Факт, говорих си с един англичанин, про-имиграция го раздава и нали човек наивно си мисли, че като пуснат нови хора в обществото, то и по-хубавите капии са свободни за тях. Да, ама не, репликата му беше - ами да, трябва да пуснем емигранти, иначе няма хора за почистване на домовете! Не че ще докарат българи да си подменят финансовите съветници в Ситито, за друго им трябват.

# 297
  • Мнения: 41 009
Факт, говорих си с един англичанин, про-имиграция го раздава и нали човек наивно си мисли, че като пуснат нови хора в обществото, то и по-хубавите капии са свободни за тях. Да, ама не, репликата му беше - ами да, трябва да пуснем емигранти, иначе няма хора за почистване на домовете! Не че ще докарат българи да си подменят финансовите съветници в Ситито, за друго им трябват.

Не съвсем. Определено им трябват чистачи, миячи и водопроводчици, обаче има трябват и инженери, математици, компютърджии и някои други такива високо квалифицирани кадри. И това е така, защото да завършиш такава специалност е трудно и се иска много учене, а местните не се избиват за това. Именно по тази причина нашите деца масово (силно казано де, ама изобщо не е някакво изключение) влизат в Оксбридж в такива дисциплини. Ако не им трябваха такива хора нямаше да ги допускат, както не допускат в същите университети нашенци в дисциплини като политология, изкуство, мениджмът и подобни. Впрочем доста българи се уреждат на добра работа в сферата на финансите също.

И невротизираните и сдухани българчета, които миришат, не могат да пресекат улица и ходят на олимпиади странно защо намират добър прием там...

# 298
  • Мнения: 5 425
Да де, те затова са топ места, защото са си "запазени" за друга категория деца. Грешките стават, ако се обърка обикновен отличник за 6.00 с такъв, дето е за 12.00. Обикновените оценки и изпити не отсяват това. И затова майките на отличници са изненадани.

Само че едните уроци рядко достигат до прескачане на онова ниво, което е специфично и рядко срещано.

Само дето не е така Mr. Green  При задачи като за олимпиада щеше да си права - който е роден за СМГ щеше да си влиза и без уроци, а който не е роден нямаше да може и с един тон уроци. Да, ама не Twisted Evil

Изпитът е на много по-ниско ниво, достъпно за всички отличници и образно казано, даже да имаш знания за 12, ако максимумът е 6 нищо не можеш да направиш, пак можеш да изкараш най-много шест. А за беда има и разни тъпи изисквания и невнимателни проверяващи и изведнъж може да се окаже, че детето с ниво 12 е изкарало 5,90, а другото с ниво за 6 си е изкарало максимума от 6,00. А контестации не се приемат на този изпит... И тогава стават фалове.

Много точно мнение. С една подробност - от известно време насам и около олимпиадите понамирисва...

По темата: децата ни се отегчават в училище, защото гонят чужди цели, а не собствените си интереси. Къде поради програми на МОН, къде заради родителски амбиции.
Нетърпеливи са, защото всичко им се сервира смляно и наготово, миг преди да са се сетили, че го искат. Като почнеш от екшън филмите, с богата храна за очите и чувствата, но бедна на калории за ума, та свършиш с бита.
Лесно се гневят, защото нямат търпение. А нямат търпение, защото никога не са вършили рутинна работа, като обикновенните житейски битовизми - мама и тате слугуват, за да може дечица да имат време да учат, за да сполучат.
И нямат истински приятели, защото са свикнали само да вземат и никога не са изпитвали глад, болка или нещо подобно. Оттам и емпатията им е развита колкото на психопат. И няма откъде да дойде желание да помогнат на някого. Добавете и изгражданата от всички наоколо самооценка на принц/принцеса и картинката цъвфа в цялата и прелест. На английски - "entitled brats".

# 299
  • Мнения: 30 802
Инженерните специалности и експертните позиции може да блазнят, но са под стъкления таван. Общо взето има две категории хора - лузъри и социопати. Лузър не е задължително неудачник, но означава тоя, дето свършва работата. Над тях са хората, дето ги организират и обират каймака. Там имигрантите не виждат, не осъзнават. Добра работа и добра позиция е много далеч от потомствено богатство, връзки в някои кръгове и такива ми ти неща. Може по някаква магия българче да учи в Итън, ама няма да му е гарантирана позиция в британския политически елит.

За такива вратички говоря. Имигрантите винаги ще са част от изпълнителите и с труд ще си вадят парите. Може би след 4-5 поколения да може да се впишат. Но първото поколение ще е там да върши работа на хората, дето обират каймак, без да работят и точно с тази цел си вкарват мозъци и ръце отвън.

Последна редакция: ср, 25 сеп 2019, 10:19 от The Siren of Titan

Общи условия

Активация на акаунт