Отговори
# 270
  • Мнения: 30 802
Отворих я. При момичетата точката на отрязване за 2018 е 176 точки. Тоест всичко над влиза в някоя гимназия от тия 500/2, тоест 250 места за момичета. При момчетата границата наистина е по-ниска, 150 точки. Със сигурност може да има струпване в една гимназия и паралелка.

A, всъщност местата са 500 на пол. Ми тогава и момичетата влизат с доста по-нисък бал.

Нормално е шестиците да са 95%+. 150 точки не е ли нещо като петица? Ми това си е доста ниско и може да се изкара на автопилот. Усилията за 150 или 75% точки трябва да са наполовина, ако не и 1/4 от тия за 95%. Та битките може да са за точно определена паралелка, ама в добро училище може да влязат доста деца, ако са поне малко усетени.

Последна редакция: вт, 24 сеп 2019, 20:42 от The Siren of Titan

# 271
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, ако са си наумили немската паралелка в смг за тях може да е трагедия.

Мамасита, няма как да знаеш какви оценки ще изкарат останалите. На пробните изпити е първият шок, когато стане ясно, че високите точки са мираж.

# 272
  • Мнения: 30 802
Абе горе-долу може да се сетиш, че оценките ще са нормална дистрибуция някаква, няма да има 90% шестици. Може да има някакви струпвания по средата, но ако си познаваш детето, може да си спокойна, че си влиза в 90-я персентил, без да се изпоти и нагоре вече с малко побутване.

Все пак са деца, ученици, не марсианци. Има доза случайност, но айде сега, има и доста майки с деца до под средата, дето влизат в състезанието и се жалват колко е трудно. От 7,000 кандидатстващи една голяма доза не са конкуренция изобщо. Конкуренция са да кажем 1000 деца от тях, в зависимост от струпването на резултати. И пак за някои деца няма конкуренция.

# 273
  • София
  • Мнения: 62 595
Моля те, не разтягай локуми!  Ще си спокойна, ама друг път! Май ме разбираш че не става без озпотяване. Без изпотяване за петица най-много.

# 274
  • Мнения: X

Мамасита, няма как да знаеш какви оценки ще изкарат останалите.
Е, не е сложно да се ориентираш приблизително къде се намираш спрямо конкуренцията. Няма да е с точност до 5 точки, но ще е достатъчно, за да си наясно имаш ли реален шанс за първи ешелон или по-реален е втори, трети и т.н. И ако нямаш точно определена цел да искаш точно определена паралелка в точно определена гимназия, не е трагедия, че са те приели във Френската, а не в Испанската.

# 275
  • София
  • Мнения: 62 595
Гледаш ли художествена гимнастика? Опитай да обясниш на гимнастичките и треньорките им, че се взема медал без изпотяване, те нали си познават децата, няма значение дали са в тройката, в десятката или на опашката - все са гимнастички, не са извънземни.

Последна редакция: вт, 24 сеп 2019, 21:17 от Andariel

# 276
  • Мнения: 30 802
Моля те, не разтягай локуми!  Ще си спокойна, ама друг път! Май ме разбираш че не става без озпотяване. Без изпотяване за петица най-много.

Ми то и с петица може в достатъчно добро училище. Сега, ако някой си е талант за СМГ, той ще издуха изпита без изпотяване. А не разбирам идеята да тикаш някой до СМГ, ако наистина няма данни. Изпоти се, влезе - и примерно се оказва, че няма сили за нагоре.

Гимнастика не гледам, гледам новини и знам за последния скандал със съдиите.

Изпотяване е относително. В класа ми в гимназията имаше хора, влезли като на  разходка на изпита по математика и натряскали за час задачи за 6.00. Такива, на които не са им трябвали уроци и тикане. Моето "потене" беше по един час математика и час български на седмица, не три години плюс летата подробни уроци. С тикане стигнах 5.50 по математика, само че никога не настигнах тоя, дето не беше за 6.00, а за 12.00, просто друга категория мислене, отвъд уроци и усилия, друго ниво на разбиране. Просто някои деца разбират повече от други и са на друго ниво, дето някои с години драпане няма да го стигнат.

# 277
  • Мнения: 15 270
The Siren of Titan,
Когато дойде момента - 7 клас, просто не влизай в темата за седмокласниците и няма да имаш никакви проблеми.  Grinning

# 278
  • Мнения: X

Ми то и с петица може в достатъчно добро училище.
Всъщност, да. Например 32-ро, 133-то, 35-то са от втори ешелон, но на практика са отлични училища, които не отстъпват на тези от първи.

# 279
  • Мнения: 30 802
Еквивалентът в Пловдив са Руската, Френската, или немски паралелки в Английската. С петица и си вътре, а за момчета - гарантирано.

Както казах, СМГ не е за общо кандидатстване, има си хора за там и дори отличници може да НЕ са им конкуренция. Ако майката не прави разлика между отличник и гига-отличник, може да има драма.

# 280
  • София
  • Мнения: 62 595
В Пловдив си е ваша работа. В София играят софийските числа.
"само" отличник вече не е достатъчно, за да се влезе в топ-5-10. Затова дадох за пример гимнастиката, там са много сходни нещата - не е достатъчно отборът просто да е силен, защото конкурентите всички са силни. Не стига просто хубаво съчетание без груби грешки. Необходимо е суперсъчетание с незабележими или никакви грешки. Гимнастичките вече не са само отлични гимнастички, те са гига-гимнастички. Тази метафора ми дойде, защото вчера и онзи ден гледах състезанието в Баку.

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 23 789
За МГ не е нужно да си точно отличник, а да имаш нюх към специфичното логично математическо мислене. Може да си гола вода по история и да мяткаш интегралите като стой та гледай. Познавам такива хора, пише шеф като шеВ, ама може да ти развие двоен интеграл. Ако нямаш естествена предразположеност към този тип мислене не можеш да се научиш.

# 282
  • Мнения: 30 802
Да де, те затова са топ места, защото са си "запазени" за друга категория деца. Грешките стават, ако се обърка обикновен отличник за 6.00 с такъв, дето е за 12.00. Обикновените оценки и изпити не отсяват това. И затова майките на отличници са изненадани.

Само че едните уроци рядко достигат до прескачане на онова ниво, което е специфично и рядко срещано.

# 283
  • София
  • Мнения: 62 595
Личи си, че не знаеш как работят нещата на практика. Вече не ми се обяснява.

# 284
  • Мнения: 41 485
Да де, те затова са топ места, защото са си "запазени" за друга категория деца. Грешките стават, ако се обърка обикновен отличник за 6.00 с такъв, дето е за 12.00. Обикновените оценки и изпити не отсяват това. И затова майките на отличници са изненадани.

Само че едните уроци рядко достигат до прескачане на онова ниво, което е специфично и рядко срещано.

Само дето не е така Mr. Green  При задачи като за олимпиада щеше да си права - който е роден за СМГ щеше да си влиза и без уроци, а който не е роден нямаше да може и с един тон уроци. Да, ама не Twisted Evil

Изпитът е на много по-ниско ниво, достъпно за всички отличници и образно казано, даже да имаш знания за 12, ако максимумът е 6 нищо не можеш да направиш, пак можеш да изкараш най-много шест. А за беда има и разни тъпи изисквания и невнимателни проверяващи и изведнъж може да се окаже, че детето с ниво 12 е изкарало 5,90, а другото с ниво за 6 си е изкарало максимума от 6,00. А контестации не се приемат на този изпит... И тогава стават фалове.

Общи условия

Активация на акаунт