Морски свинчета - 8

  • 52 443
  • 967
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 155
Нямам представа. Относно ветеринарната докторка от клиниката Д. х-не останах с отлични впечатления, тя е и специалист гризачи. Не сме обезпаразитявали защото видимо няма нужда и причина, но и върху това остана да мисля...

# 91
  • Мнения: 1 309

Ето ги моите рошки Кики и Сиси ♥️

# 92
  • София
  • Мнения: 2 958
Гери, нашата клетка е по-голяма от твоят или изглежда така, защото и двете фръцли са по-малки.
Макарон, какво им слагаш на дъното на клетките на твоите прасчовци?
Талаша ме дразни много, защото постоянно излиза извън клетката. Има ли друга алтернатива? Гледах конопени подложки, меки подложки, но знам, че тук ще получа по-адекватен съвет от зоомагазина.

# 93
  • Мнения: 5 000
Д-р Вълчева от Добро хрумване ли? Аз съм водила прасенце при нея веднъж, оставах с добри впечатления, има и добра репутация. После съфорумка купи 3 прасенца от зоомагазин, две бебета, чиито пол искаше да определи точно. Казах й, че са женски. Тя ги заведе при Вълчева, която уверено за едното каза, че е със сигурност 100% мъжко, а за другото било твърде малко да се знае със сигурност. Води ги съфорумката два пъти допълнително да им правят ехограф, за да се види имат ли тестиси или яйчници, милите бебета се стресираха много, дадоха се куп пари за ехограф, Вълчева видя тестиси и при двете, матки с яйчници нямало. Двете девойки са на 1 година, ясно и категорично женски.

Вълчева ми отпадна от списъка с добри ветеринари, щом пол не може да познае, как да се доверя за лечение. Sad

За постелка ползвам полар върху абсорбиращ плат. Действа на принципа на многократните бебешки памперси и съм доволна, не хвърчи талаш навсякъде.

# 94
  • Мнения: 1 309

Ето я малко по отдалеч, ами малка ще им е и на двете, ще търся по-голяма. Искам в отделни къщички да се крият.

# 95
  • София
  • Мнения: 2 958
Макарон, още малко разяснения ми дай, моля! От къде  го купуваш този полар и абсорбиращия плат? С колко комплекта си се запасила, за да не ги мислиш постоянно? За абсорбиращ плат се сетих, че мога да купя от Декатлон микрофибърна кърпа, но полара не ми хрумва къде да го търся.
Макарон Hug

# 96
  • София
  • Мнения: 155
Д-р Вълчева от Добро хрумване ли? Аз съм водила прасенце при нея веднъж, оставах с добри впечатления, има и добра репутация. После съфорумка купи 3 прасенца от зоомагазин, две бебета, чиито пол искаше да определи точно. Казах й, че са женски. Тя ги заведе при Вълчева, която уверено за едното каза, че е със сигурност 100% мъжко, а за другото било твърде малко да се знае със сигурност. Води ги съфорумката два пъти допълнително да им правят ехограф, за да се види имат ли тестиси или яйчници, милите бебета се стресираха много, дадоха се куп пари за ехограф, Вълчева видя тестиси и при двете, матки с яйчници нямало. Двете девойки са на 1 година, ясно и категорично женски.

Вълчева ми отпадна от списъка с добри ветеринари, щом пол не може да познае, как да се доверя за лечение. Sad

За постелка ползвам полар върху абсорбиращ плат. Действа на принципа на многократните бебешки памперси и съм доволна, не хвърчи талаш навсякъде.

Мисля, че д-р Цурева. Много ми допадна като отношение, около час протече прегледа, отговори на всички въпроси и притеснения подробно и безплатно като първи педиатричен преглед. Допускам да не съм разбрала правилно за ваксина, а да е за обезпаразитяване вътрешно. На нашия ни показа добре оформените тестиси и категорично го определи за мъж, въпреки че в магазина жената каза, че е момиче.

Благодаря Ви за всичко което споделяте Heart Exl

# 97
  • Мнения: 51
Здравейте,
От скоро имаме 2 сладки морски свинчета, на възраст около година. Едното обаче се разболя-спря да се храни и да се движи, стои само на едно място. Заведохме го на лекар, който не откри конкретна причина за състоянието му и ни изписа антибиотик. Обясни ни, че ако до 5-6 дни не се оправи, да го заведем в клиника, където да му направят изследвания. Мисълта ми е-нормално ли е да се изчака толкова време и след колко време да очаквам подобрение, как мислите?

# 98
  • София
  • Мнения: 2 958
Кастрирали ли сте мъжко морско свинче? В коя клиника го направихте и доволни ли сте?

П. С. За един приятел питам! Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 20:31 от джуджанка

# 99
  • Мнения: 5 000
Мисълта ми е-нормално ли е да се изчака толкова време и след колко време да очаквам подобрение, как мислите?

Не, категорично не е нормално и бих го завела час по-скоро на ветеринар.

Първо, силно притеснително е как се започва лечение с антибиотик без диагноза. Какъв е антибиотикът впрочем?

Второ, тревопасните гризачи са особен пациент и повечето ветеринари, привикналина кучета и котки, не се справят с тях. При тях слабо място е отделителната система. За да е всичко нормално, те трябва да ядат на често, на всеки час два, като храната трябва да е богата на фибри, за да функционират стомахът, червата и илеусът нормално. Ако не се хранят достатъчно като количество и честота, настъпва т.нар. гастроинтестинална стаза. Храната остава в стомаха, ферментира и се разлага там, образуват се болезнени и токсични газове, ако това състояние не се преодолее, настъпва полиорганна недостатъчност, която вече е невъзвратима. Това състояние не се среща при хищните животни и повечето ветеринари не успяват нито да го разпознаят, нито да реагират правилно на него. Малко прасенца умират от болестта си, повечето умират, защото са спрели да ядат и е настъпила стаза. 24 без хранене е максимумът, след това процесът става много трудно обратим.

Това, което ви съветвам да направите още тази вечер, е да започнете да храните прасенцето асистирано със спринцовка, възможно най-голямо количество и възможно най-често. Може да размекнете от неговите си гранули на каша, която да давате през устата със спринцовка.

За да не се повтарям, тук съм писала подробно как става:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1016325.330
https://www.bg-mamma.com/?topic=882052.315

Когато тази есен имах прасенце в гастроинтестинална стаза я хранехме по 3 милилитра на всеки час, денонощно, две седмици. Добре, че сме двама възрастни у нас и се сменяхме, имаше и как да се ползва хоум офис. Прасенце, което не се храни, трябва да приеме 60 мл храна от спринцовка на 24 часа, нашето се затрудняваше да поема храна и затова опитвахме 3 мл на всеки час, но реално част тя винаги изплюваше.

Наистина не мога да ви опиша колко решаващо важно е да се включите с асистирано хранене възможно най-скоро и редовно. Не искам и да ви плаша, не знам откога мишлето не яде, но вероятно нещата са критични.

Ако искате да ви пратя специална лечебна храна, която се прави на кашичка и би подпомогнала лечението в случая, моля пишете ми на ЛС, може да се видим лично или ако не сте от София, да пусна по Еконт. Естествено нищо няма да ми плащате, аз се запасявам и винаги имам в наличност.

Освен храненето, ветеринарната лекарка, при която водим нашите прасенца и която е много, много компетентна, препоръчва винаги да се включва деган и обезболяващо.п От хуманна аптека може да се купи ампула деган и ампула течен аналгин, дозата е 0.1 мл / кг  три пъти дневно. Деганът при прасенцата няма същото действие като при хората, а е гастромотулик, т.е. превенция и лечение на гастроинтестинална стаза. Аналгинът просто обезболява, защото стазата е болезнена. Ако имате ранитидин ампула, също е 0.1 мл на кг три пъти дневно, но го спряха.

Не знам от къде сте, ако сте от София и Пловдив, мога да препоръчам добри ветеринари.
Д-р Вълчева от Добро хрумване ли? Аз съм водила прасенце при нея веднъж, оставах с добри впечатления, има и добра репутация. После съфорумка купи 3 прасенца от зоомагазин, две бебета, чиито пол искаше да определи точно. Казах й, че са женски. Тя ги заведе при Вълчева, която уверено за едното каза, че е със сигурност 100% мъжко, а за другото било твърде малко да се знае със сигурност. Води ги съфорумката два пъти допълнително да им правят ехограф, за да се види имат ли тестиси или яйчници, милите бебета се стресираха много, дадоха се куп пари за ехограф, Вълчева видя тестиси и при двете, матки с яйчници нямало. Двете девойки са на 1 година, ясно и категорично женски.

Вълчева ми отпадна от списъка с добри ветеринари, щом пол не може да познае, как да се доверя за лечение. Sad

За постелка ползвам полар върху абсорбиращ плат. Действа на принципа на многократните бебешки памперси и съм доволна, не хвърчи талаш навсякъде.

Мисля, че д-р Цурева.
Не съм била при нея, нямам мнение. Дано да е добра, много са малко лекарите, които могат да помогнат на гризач.

Макарон, още малко разяснения ми дай, моля! От къде  го купуваш този полар и абсорбиращия плат? С колко комплекта си се запасила, за да не ги мислиш постоянно?
Микрофибърна кърпа не съм сигурна, че ще е достатъчно.

Абсорбиращ плат купувам оттук: https://www.cuddleplushfabrics.co.uk/fabrics/zorb/zorb-original/
Слагам го двойно, попива много хубаво.

Полар купих от Метро, после видях доста по-евтин такъв в един склад за платове до вкъщи.

Идеята е, че поларът пропуска течностите, повърхността остава суха, а течността остава долу в попиващия слой. Дарадонките остават отгоре и ги обирам или с ръчна прахосмукачка с турбо четка, или на ръка, или с четчица за чистене на трохи за маса, според зависи от настроението ми съответния ден.

Имам голям брой малки подложки, които стоят по ъглите и под къщичките и тях сменям ежедневно или дори два пъти дневно, ако са яли нещо водно или са пили много вода. Останалите подложки ги сменям при нужда, веднъж или два пъти на седмица. Зависи колко са дисциплинирани мишлетата, моите имат няколко обособени тоалетни места и останалите са доста чисти. Ние имаме големичка клетка, 330 на 80 см, всякакви еднократни подложки не са ми рентабилни, а и имам скокливи мишлета, след един ден имаше повече талаш извън клетката, отколкото вътре в нея. Клетката като е голяма, те тичат, скачат и талашът хвърчи като сняг.

# 100
  • Мнения: 1 309
Макарон, много си ни полезна със съветите, благодаря от сърце. Кажи за Пловдив добър лекар за прасенцата, дано не се налага де, но за помощ там ще ходя. Близо ми е. Още веднъж благодаря.

# 101
  • Мнения: 51
Здравейте,
От скоро имаме 2 сладки морски свинчета, на възраст около година. Едното обаче се разболя-спря да се храни и да се движи, стои само на едно място. Заведохме го на лекар, който не откри конкретна причина за състоянието му и ни изписа антибиотик. Обясни ни, че ако до 5-6 дни не се оправи, да го заведем в клиника, където да му направят изследвания. Мисълта ми е-нормално ли е да се изчака толкова време и след колко време да очаквам подобрение, как мислите?
За съжаление Топчо почина тази сутрин....Имам нужда от помощ още веднъж - откъде в София бих могла да купя ново морско свинче, перуанско, с бритонче? Мисля, че децата ще понесат по-лесно лошата новина, ако гушкат нов любимец. Благодаря ви пак.

# 102
  • Мнения: 1 309
lilola съжалявам за загубата ви. Тежко е да загубиш такава малка сладка душичка.

пп. Коя е групата във фейса? Искам да се присъеденя.

# 103
  • Мнения: 5 000
lilola, и аз много съжалявам за прасенцето.

Обикновено в зоомагазина в Мол ъф София има поне 20на прасенца. Един на Черковна също има много, всеки път щом мина оттам.

Съветвам ви да се фокусирате по-скоро върху пол и възраст, не толкова визия и порода. Децата сигурно страдат, но най-много страда останалото морско свинче. То ще има нужда от малко повече внимание и грижа в идните дни, защото прасенцата нерядко си отиват по двойки просто от мъка. То, доколкото разбирам, е мъжко, така че най-добре да търсите много млад мъжки, за да избегнете евентуални търкания. Запознайте ги на неутрална територия и след това ги върнете в почистена и разместена клетка, за да не бъде териториално по-възрастното прасенце. Те са сложни същества, хем не искат да са сами, хем ценят собствената си територия. Щом досега е живяло с прасенце, шансът за търкане с бебе прасенце е минимален. Само внимавайте да не вземете женско и не се доверявайте за пола на хората от зоомагазина.

# 104
  • София
  • Мнения: 2 958
Много съжалявам за Топчо!

За пола Макарон е права. На мен вчера ми продадоха мъжко свинче за женско, а след обстоен оглед аз съм сигурна на 100%, че е мъжко!

При нас става латино сериал. Толумба се оказа мъж, звънях в няколко клиники за кастрация и нито един лекар не ми вдъхна доверие /дори по телефона/. За щастие една колежка вчера ме разпитеаше за прасенце, защото иска да има и днес и предложих да ѝ го подаря. Вече е в новия си дом и всички свикват един с друг. Скоро ще имаме второ женско прасенце и ще се похваля. Мисля, че това ще бъде истинската Толумба, достойна приятелка на Пумба! Heart

Общи условия

Активация на акаунт