За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 8-а тема

  • 54 662
  • 768
  •   1
Отговори
# 720
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Благодаря, за бързият отговор separete Simple Smile
Аз запържих печените чушки, после ги смесих със сиренето. Точно напълних бурканчетата и ще ги слагам да врат.

# 721
  • Мнения: 2 820
Здравейте,
Донесоха ни печени белени чушки, но тъй като нямам място във фризера ще се наложи да ги затворя в буркани, но не знам колко време трябва да се варят? Мисля да наредя плътно чушките в бурканите, но да слагам ли и от сока, който се е отделил от тях и трябва ли да добавям сол или аспирин, за да не бомбират и колко да сложа за голям буркан с винт? Досега винаги съм ги слагала във фризера и за първи път ще ми се наложи да ги затварям в буркани и затова моля за изпитана рецепта.

Последна редакция: пн, 20 сеп 2021, 00:19 от ✿ 𝐀𝐯𝐚𝐥𝐨𝐧 ✿

# 722
  • Мнения: 18 562
На голям компотен от старите-някъде 840 гр бяха, 3 аспирина ,за вивтови 2 слагам.Варене - и 30 мин стигат според мен, но оставям да "обере" топлината.Някога ни казваха за грах(също толкова бомбира) три часа да варим, глупости на квадрат.И без аспирин може, но е рисковано ,  а чушките са трудоемко нещо са се рискува.Та вари 40 и 2 аспирина.Изпитано.Даже си заварявам  обработени чушки, сурови , за пълнене, бланширам или намазвам със една част сол ,две захар отвътре изтърбушени и оставям за омекнат ,за да се редят, слагам един аспирин под капачката, върху чушките, варя 15 мин да не се разврат  и могат да се пълнят,като отворя го махам неразтворен,  и пак имам от две години и са  годни.Не са ми бомбирали от време оно дето варях като луда без аспирин.
Олях се ад обяснявам, но може да е полезно на някого. И да , можеш да допълниш със сока или да не го слагаш, но имай предвид, че трябва капак, че са леки и  плуват при варене , чиния, или  капак от тенджера, зависи съда, и нещо тежко, може буркан с вода отгоре.

# 723
  • Мнения: 2 820
На голям компотен от старите-някъде 840 гр бяха, 3 аспирина ,за вивтови 2 слагам.Варене - и 30 мин стигат според мен, но оставям да "обере" топлината.Някога ни казваха за грах(също толкова бомбира) три часа да варим, глупости на квадрат.И без аспирин може, но е рисковано ,  а чушките са трудоемко нещо са се рискува.Та вари 40 и 2 аспирина.Изпитано.Даже си заварявам  обработени чушки, сурови , за пълнене, бланширам или намазвам със една част сол ,две захар отвътре изтърбушени и оставям за омекнат ,за да се редят, слагам един аспирин под капачката, върху чушките, варя 15 мин да не се разврат  и могат да се пълнят,като отворя го махам неразтворен,  и пак имам от две години и са  годни.Не са ми бомбирали от време оно дето варях като луда без аспирин.
Олях се ад обяснявам, но може да е полезно на някого. И да , можеш да допълниш със сока или да не го слагаш, но имай предвид, че трябва капак, че са леки и  плуват при варене , чиния, или  капак от тенджера, зависи съда, и нещо тежко, може буркан с вода отгоре.
Много благодаря за подробното обяснение! Значи не се слага сол, а само аспирин.

# 724
  • Мнения: 18 562
Чушките са осолени да се белят, иначе си трябва сол на вкус.Опитай ги, да не са блудкави.Иначе соленето после не е като преди консервирането.А другите за пълнене, чаша сол ,две захар, пълня ги и изсипвам, колкото си поеме.Те с си овкусени.Твоите не знам.Аз си поръсвам като ги задушавам по малко сол.

# 725
  • Мнения: 6 895
Този аспирин, като не се разтваря в течност, каква роля играе? Аз съм стопирала кисело зеле с аспирин, но е разтворен в сока. Майка също слагаше на доста неща, но без варене. Жалко, че не съм я питала и да си записвам, тя знаеше много за консервирането на какво ли не и научи много хора, само аз не се интересувах.

А като се мине аспиринът през термична обработка, не се ли променя химически и да не е ок за организма?
А в тази рецепта с чушките и захарта е консервант. Стават 3 вида - варене, захар, аспирин.
Пробвала ли си същата рецепта, но без аспирин? Дали ще бомбират?

# 726
  • Мнения: 18 562
Не знам ролите.За мен развалянето започва от горе  и този един или два аспирина  не го позволяват, във въздуха под капачката са.Иначе  съм яла чушки, с оцет ,олио ,чесън и аспирин без варене, той си е  достатъчен ,но бързаме първи да употребим, не стават за другата година.Домати си направих сега за готвене с аспирин, първи ще са готвени.
И се разтваря, осмоза ли беше ,без да дрънкам буркани си ходи наред вътре.
Не знам вредите, лекарство си  е, но се успокоявам, че не се консумира всеки ден и  цял буркан от един човек.Та явно попада малко в организма.
За който си знае ,че му вреди ,не слага.
Чушките и без него ще се запазят  стерилизирани ,но за сигурно ,че си е доста труд в един буркан само.
Споделих как го правя. Само в грах ,зелен боб и чушки ползвам, зелен боб по един на буркан.Пиша да обясня и незададени въпроси ,че съм чела такива и  са ме питали.
Няма нужда да се вари час, защото става на каша.Нормално стерилизиране.
Допълвам ,не съм пробвала но мога да опитам.
Солта също консервира, но то си пуска сок, остава разредено за тези чушки за пълнене.
Не рискувам.
Пробвала съм преди много години с часове варене и не стана ,заминаха.
Скрит текст:
Бомбира ми скоро, преди три години друга рецепта - върхарите, пържа в олио, вадя ,посипвам със захар,на 5 кт набрани  и с изрязани наполовина опашки ,две чаши по 220 гр захар и две лъжици супени сол, поръсвам , изстиват, чаена чаша чесън ,може счукан ,нарязан ,всякак, бутилка оцет изливам 6 градусов, но оцет, не  подкиселител, магданоз, май това беше. В буркани,  и 2 аспирина, бях го забравила, ами изхвърлих ги.А дозаат с аспирин си беше съвършена на вкус това е без варене
Между другото по рецепта се слага олио, запържено, една чаша, но не слагам, аз не го обичам, дори на лютеница го пропускам.Гранясва при дълго пазене, имам гадно небце и  усеща от малко промяна.Винаги избягвам олио, препечено или не ,  а скритата рецепта все пак  чушките са поели при пърженето,стига им.

Последна редакция: пн, 20 сеп 2021, 16:58 от Бор_яна

# 727
  • Мнения: 1 275
Благодаря за рецептата с върхари,ще я направя.Ако някой предложи и други сполучливи рецепти с чушки върхари ще съм доволна.

# 728
  • Мнения: 9 109
Здравейте,
Донесоха ни печени белени чушки, но тъй като нямам място във фризера ще се наложи да ги затворя в буркани, но не знам колко време трябва да се варят? Мисля да наредя плътно чушките в бурканите, но да слагам ли и от сока, който се е отделил от тях и трябва ли да добавям сол или аспирин, за да не бомбират и колко да сложа за голям буркан с винт? Досега винаги съм ги слагала във фризера и за първи път ще ми се наложи да ги затварям в буркани и затова моля за изпитана рецепта.
Eто тези са страхотни, щом са ти опечени https://pep-4o.blogspot.com/2014/09/blog-post.html?m=1
Печените в буркани не само ме им наливаме сока, но и посолявам и нареждам под наклон да се отцеди, преди да го правя ми се разваляха бурканите скоро след затварянето, свеки каза, че е от сока . Без аспирин. Варя ги 30 мин.

# 729
  • Мнения: 18 562
На върхарите аспиринът се разбърква ,обръщам ги да стигне навсякъде, два начина - или уточняваш маринатата, пълнене изливане и точен аспирин , или по два  и разтърсвам буркана.Че не уточних май. Сега ги почвам и  тях. Постояват , надупчени са чушките да не пръска и да изтече сок , та постояват, обърквам леко да са "мокри", да поемат марината и изпуснат сок, да омекнат, за да се наредят добре.Не пържа много ,че се белят, но и това не е зле, някой обича да си ги обели  преди да отхапе.И може да се наложи повече оцет като не слагам олио, не е проблем, но да се напълнят , да не са на сухо.

# 730
  • Русе
  • Мнения: 5 211
Скрит текст:
Благодаря за рецептата с върхари,ще я направя.Ако някой предложи и други сполучливи рецепти с чушки върхари ще съм доволна.

По тази рецепта можеш да направиш върхарите.

# 731
  • Мнения: 14 790
Влизам за съвет. Понеже имаме доста смокини,реших да пробвам някоя по-различна рецепта и попаднах на пестил от смокини. Изпълних всичко,но със сушенето не знам какво стана. Вече 3 часа е във фурната на 60 градуса и няма намерение да се изсуши. Жената,от която гледах в клипа казва,че няма точно време,до като спре да лепка,но се чудя дали е нормално толкова дълго време? Някой ако е сушил така,може ли да сподели мнение?

# 732
  • Мнения: 18 562
Не съм правила, но времето може да е дълго.По принцип може да изключиш и  пак до включиш след като изстине, защото с изстиването са  втвърдява да го кажа. Остави в печката , но нека още час-два минат, да поеме топлината ,да изстине  и ако има нужда пак включи. Може е да няма нужда.Нищо не са три часа на 60 градуса.

# 733
  • Мнения: 14 790
Така направих. Изключих я и после ще видя дали ще трябва още. Благодаря.

# 734
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
И ние тази година сме с много смокини.
60 градуса наистина за 3 часа са нищо.
Аз замразявам в кутии, зимата са почти като пресни, лесно се отлепват една от друга.

Общи условия

Активация на акаунт