Да се връщам ли в България, след унивирситета?

  • 2 537
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 10
Здравейте, понеже говорих с много хора относно образованието в чужбина стигнах до извода че... след като някой завърши висшето си образование там, след това се връща България? Все пак стандарта на живот на запад е далеч по- висок, не е за подценяване реализация, въпреки все тези доводи има връщащи се хора, което ме озадачава. Плюс това говоря за хора върнали се в малки градове, не за софианци. Спомням си как до преди години всички разправяха, как младите бягалиВ, а сега стигнах до извода че масово се връщат.

Знам че при всеки е специално, но въпросът ми е какви са били причините да изберат България.

# 1
  • Мнения: 116
За този феномен само съм слушал по телевизията, а в живия живот няма година, в която мои приятели да не са се изнесли. Подобен род решения са от субективен характер. Това което обикновено накланя везните е стандарта на живот или липсата на кариерно развитие. Една проста сметка показва, че млад човек, без собствено жилище при стандартни приходи за България е почти обречен на мизерия... има малко изключения.

# 2
  • Мнения: 119
Не познавам завърнали се, само заминаващи. Това, което ме плаши напоследък е, че не заминават 18-годишни да учат. Отиват цели семейства - двама работещи, собствено жилище, добри професии, стабилна работа тук...всички ми казват, че търсят среда, не толкова пари...

# 3
  • София
  • Мнения: 4 258
Ами ти първо замини за чужбина, завърши университет и после размишлявай над въпроса. Нещата са динамични и не се знае какво ще е най-доброто ЗА ТЕБ след време.
Моите деца останаха/остават в чужбина. На второто ми дете му се въртят някакви идеи за връщане след години, но само при определени фактори. С по-голяма вероятност е да смени държавата, но не й да се прибере.
Голямото - твърде не, лекар е. Има среда, има добър социален статус, възможности за развитие. Работи в прекрасни условия, с модерно оборудване.

# 4
  • Мнения: 900
Причини за завръщане биха могли да бъдат много: неуспешна реализация, силна носталгия, която не могат да превъзмогнат, чака ги гаджето, което много обичат, но което няма желание да ги последва в дадената държава, възможности и добри предложения за реализация и хубаво заплащане в България.
И все пак го мисли това ката заминеш, защото никак няма да ти е лесно и мисли за прибиране ще ти минават при всяка трудност.
Има безброй случеи, в които даден човек учи в чужбина и после се ориентира към трета държава.
Светът е отворен.

# 5
  • Мнения: 612
Връщат се според мен по три причини:
1)ако си кадърен, в някои сфери доста се подобриха заплатите в БГ. В тази, която работя имам колеги върнали се директно след университета.
2) невъзможност да усетиш чуждата страна твоя, или носталния по БГ.
3) поживели малко навън на подредено, забравили, че тук е хаос и идват за да пробват пак, някои след време пак заминават

# 6
  • Русе
  • Мнения: 658
Дъщеря ми е от тези, които се връщат. При това няма тръпение. Причината най-вече е: пробвах, поживях, не искам повече. Тя учи във Виена, ще завърши съвсем скоро и си е харесала магистратура тук - в СУ.  Ние не сме от София, да уточня.
Най-интересното е, че от цялата голяма компания от съученици, които заминаха преди 4 години да учат в различни държави, се върнаха вече поне 90%. А тези, коиото учиха в Англия - 100%.
Та така за мозъците, които изтичали необратимо от БГ Simple Smile

# 7
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз не познавам почти нито един върнал се. Аз съм малко по-голяма от дъщеря ти, но не значително, и на нашата възраст се върнаха хората, които не можаха да се реализират или адаптират, най-вече от гл. точка социални контакти.

# 8
  • Наблизо
  • Мнения: 6 103
И моят опит е подобен на този на Криси.Върнаха се тези,които не се справяха  с университета и после тези,които завършиха неперспективни специалности и всъщност с връзки и използвайки “чужда диплома”  коз получиха много по-високи позиции в България и трети са тези,които Криси спомена - тези,които общуваха само с българи и не пожелаха изобщо да се интегрират.

# 9
  • Русе
  • Мнения: 658
Мен също ме изненада "новата мода" с връщането. В моята младост заминаването "на запад" беше нещо, за което всеки мечтаеше.
Времената явно вече са други.

# 10
  • Мнения: 43
Моите наблюдения са, че се връщат доста млади, знаещи и талантливи хора и като цяло феноменът "българия за нищо не става" започва лека по-лека да отпада. Много хора си мислят, че връщащите се са такива, които не са успяли да се реализират, което е доста първосигнално мислене. В днешно време все повече млади хора осъзнават, че парите, статуса и работата не са всичко на този свят, а искат да живеят в своята си среда, да допринасят за обществото и да живеят там, където има най-много полза от тях, а не само поредната касичка за данъци и такси. Може да звучи идеалистично, но именно това отличава днешното младо поколение от поколението, което имигрираше през 90те-ранните 00.

Съвет към автора: няма универсално правило, което да можеш да приложиш за себе си, трябва да усетиш какво е най-добре за теб. Това, че някой се е върнал, не означава автоматично, че това е най-добрият сценарий за теб. Един ден решението само ще дойде, още повече ако още не си започнал да следваш или си в процес, то е много рано да се говори за планове за след университет, много неща се случват по пътя, които могат да наклонят везните в една или друга посока. Успех!

# 11
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Много хора си мислят, че връщащите се са такива, които не са успяли да се реализират, което е доста първосигнално мислене.
Е, добре, ти, не първосигнално мислейки, а след спокойно обмисляне, колко човека познаваш, които са били на ръководни позиции в западна Европа (отговаряли са за екип от 10-тина и повече души или за бюджети за милиони и т.н.), които са се върнали в България? Мнозинство ли са от завърналите се и какъв процент са от заминалите?

Аз, с ръка на сърцето, такива не познавам. Ама изобщо. Това само по себе си не значи нищо, но поне някакви единични примери...

# 12
  • Мнения: 327
Моите наблюдения са, че се връщат доста млади, знаещи и талантливи хора и като цяло феноменът "българия за нищо не става" започва лека по-лека да отпада. Много хора си мислят, че връщащите се са такива, които не са успяли да се реализират, което е доста първосигнално мислене. В днешно време все повече млади хора осъзнават, че парите, статуса и работата не са всичко на този свят, а искат да живеят в своята си среда, да допринасят за обществото и да живеят там, където има най-много полза от тях, а не само поредната касичка за данъци и такси. Може да звучи идеалистично, но именно това отличава днешното младо поколение от поколението, което имигрираше през 90те-ранните 00.

За мен проблемът е, че масово се ходи в чужбина за следване по 3-4 години, понякога и повече, ако се включи и магситратурата, просто защото от уста на уста се знае за по-доброто качество на образованието, но релано малко хора наистина използват целия ресурс на чуждестранното следване, за да се усъвършенстват в съответната сфера. Още по-малко хора от връщащите се в България успяват и да приложат придобитите умения в работата си.

Сългасявам се с Криси, че повечето от върналите се са хора, които не са успели/пожелали да се интегрират в новата култура, което според мен е показателна липса за разбирането, че по-добрите квалификации за професията се събират съвкупно от добро образование + практическа работа + социален контакт/обмяна на опит с хора от бранша ти (и не само).

В България за много е по-лесно, от гледна точка на това, че семействата (родителите) и познатите са тук и помагат. Езикът не ти е пречка и културата ти е позната. Това надявам се да не се разбира като критика, всеки има право да живее, както му е най-добре. Няма смисъл някой да страда на място, на което не му е приятно да живее, ако има възможността за промяна.

# 13
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съвсем случайно ми попадна тази вечер статия по последната тема с връщащите се. Поствам я за който има интерес. Кратка е. В общи линии оборва мнението, че "все повече българи се връщат в родината".

https://m.dnevnik.bg/evropa/2019/10/10/3974973_mnogo_bulgari_zap … at_-_viarno_li_e/

# 14
  • Русе
  • Мнения: 658

колко човека познаваш, които са били на ръководни позиции в западна Европа (отговаряли са за екип от 10-тина и повече души или за бюджети за милиони и т.н.), които са се върнали в България? Мнозинство ли са от завърналите се и какъв процент са от заминалите?

Аз, с ръка на сърцето, такива не познавам. Ама изобщо.


Аз също не познавам нито един току-що завършил бакалавър, на 22-23 години с такава кариера. А темата е именно за току-що завършили студенти.

# 15
  • Мнения: 5 368
Изключително полезна дискусия, поне за мен, с две деца обучаващи се в чужбина. Единия- като геймдизайнер, другия-като автомобилен инженер. Не знам за премиера, но аз някакси... не ги виждам реализирани в БГ. Особено след изпуснатата сделка с WV.
Мое лично мнение- връщат се децата , завършили икономика, европеистика, бизнес администрация - ( още преди години ги нарекоха бъдещите безработни на Европа).
Не искам да обиждам никого, Grand и crissy са го казали добре- интеграцията е половината от успеха.  А на тях може да е вярва, и двете  " оцеляват" в среда, различна от БГ.

# 16
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Колди, така е, аз отговорих във връзка с подтемата за реализацията и изказването как много българи се били връщали, което засяга и хора, поработили малко след завършване. Права си, хората на 23 не са мениджъри, но някои завършват и магистратури и тогава стартът е друг. Интересно е също къде са 5г. по-късно и доколко биха се върнали в България към този момент.

И за да се върна на студентите и да използвам примерите преди мен - ако за гейм дизайн допускам да е възможно да работиш изцяло дистанционно (ако си чист програмист, а не интегрираш/имплементираш нищо), то каква реализация би намерил автомобилен инженер в България?

Това, последното, е основен момент, според мен - доколко искаш да си работиш по специалността, която си учил и дали това ти е по-важно от средата.

По отношение на средата важи най-вече това, което каза Грант - в България ти е много по-лесно и с език, и с помагащи родители, често и с жилище, с приятелски кръг (ако е още в България), в чужбина тези неща ги изграждаш сам и от нулата. Дори мислейки за 5 години по-късно, в диапазона 28-31 години, ако проимаш дете, на кого ще го оставиш, ако си в чужда страна и ти се наложи/прииска свободно време за 2 часа? Или ще е среда, която си изградил с времето, или ще е платена бавачка. Нямаш мама и тати подръка, баби за ваканциите и пр.

По отношение на реализацията - какво да прави в България един ракетен, самолетен инженер? Един добър лекар, който няма нужната апаратура, за да извършва сложните неща, които е учил, защото сигурно някои университетски лаборатории в Германия имат повече уреди от българска провинциална (а може би и някоя не толкова известна софийска?) болница? Ами това е чиста загуба на потенциала на този човек.

Аз съм завършила технология на машиностроенето. Работила съм в самолетостроенето и автомобилостроенето (затова и с тях са ми все примерите). Твърдя, че съм видяла повече машиностроителни технологии от преподавателите в софийския ТУ за цялата им кариера, като впечатленията ми са от различни континенти. Идеите ми за оптимизация на производствени процеси са приемани и реализирани от големи имена в машиностроенето, фирми на стотици години, вероятно не са били толкова тъпи и не на място. Още от третата ми година трудов стаж тук, хора с много по-висок от моя paygrade и/или с много повече опит от мен искат да знаят моето мнение за определени техн. и организационни решения.

И сега българската действителност:

В момента ми се налага да работя с българска фирма в един от тези два бранша. Имах желание да им предам част от опита си, давах им идеи какво и как липсва в техните системи, процеси, процедури, защо това е проблем в съвременния свят на индустрията. Знаете ли каква е реакцията? "Ама ние си имаме системи", неизказаното "ма оти да се морим", директно запитаното " а нещо компромис може ли да направим", "ми не, ние това си го правим по друг начин" (несъблюдаващ 50% от останалите гранични условия)...

В Германия има една чудесна дума "beratungsresistent" - т.е. нещо като резистентни към съвети/помощ. Ето това е моят опит с българската индустриална реалност. Ако случайно се появи някой светъл лъч, бива веднагически потушен от общата вялост и липса на мотивация за каквото и да е, различно от кафета и цигари.

Не, не препоръчвам такава среда за млад човек, току-що завършил, който иска да промени нещо, да има значение и принос към света,в който живее, особено ако подобна е ситуацията и извън индустриалния свят. За жалост чух същото и за банковите ни институции в България от приятел с доста добра реализация в банковата сфера в Лондон, който беше решил, че ще направи стаж в България, да види как е... Е, не се върна. Да кажем, че е по-реализиран от някой българин, останал в България в тази сфера, без да навлизам в излишни детайли.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 16:17 от chrissy

# 17
  • Мнения: 324
Всички деца които заминаха във Франция преди 3- 5 години  от обкръжението на  детето ми завършиха и се завърнаха, едно дете остана защото се ожени още първи курс но то и така не си завърши образованието.  Наистина реализират се  основно в София, не ги виждам да съжаляват , работят ,пътуват  .Близко дете завършило  фармация в Германия също се завърна , щастливо е  . Стига да знаеш какво искаш и да търсиш реализацията  си  може да намериш навсякъде хубава работа .

# 18
  • Мнения: 24 467
Нещата са толкова динамични и лични, че въобще не виждам основание за подобно питане. Изключително преждевременно е.
Първо запиши, после завърши университет, у нас или в чужбина - където решиш и те приемат, и успееш, после виж дали, какво и къде можеш да работиш. Няма общи правила и формули тук. Най-много да зачетеш нещо, в което да повярваш, защото ти се иска да се отнася за теб и да вземеш някое преждевременно необмислено решение.
В момента се тръби за връщащи се основно по политически причини. Заминаванията са по различни причини също, вкл. политически, които водят до останалите. Истината е, че хора завършили и у нас, и в чужбина, намират поприще и у нас, и в чужбина и няма правила. Относно причините им - също.
За следващите 4-5 години също вероятно ще има много и важни промени на пазара на образованието и труда, та това, което чуеш или прочетеш за днес може и съвсем неактуално да е за тогава. Освен че лично теб вероятно няма никак да те касае. Защото всеки случай си е за себе си.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 082
Хубава тема!
Щом си задаваш този въпрос, недей да ходиш никъде.
В Западна Европа живота няма нищо общо с този в България. Друга култура, други ценности.
Оставят децата си на 4-5 месеца, защото ако не работят и двамата родители, не могат да се издържат. Говоря за големите градове. Имам близки почти навсякъде.
Ако, не ти пука че детето ти е с перманентна хрема и ходи на градина или ясла, значи си за там.
В другия случай, купувате апартамент на 100 км. от някой голям град, единия става в 5 и се прибира в 9, а жената /обикновенно/ гледа детето до по-късна възраст.
Ако, придобиеш по-добра квалификация, имаш афинитет към математика например или станеш Доктор, няма да се върнеш.
Повечето обаче ходят да учат някакви измислени специалности, с които не могат да си покрият елементарни разходи, като собствено жилище например.
Имам две деца, надявам се нито едно от тях, да не иска да учи в чужбина.
Да допълня, че престъпността е огромна опасност, например Лондон.
Особено сега, с толкова много емигранти.
Тук може да се живее по-бедно, но имаме много запазени ценности.
Най-важното е да придобиеш добра квалификация и поне един език!

# 20
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Така ли било "на запад"? Щото в Бавария всяка втора жена си гледа децата съвсем не до 5-месечна възраст... В каква социална прослойка се движат вашите познати и близки? Около мен определено не е така.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 082
Бавария е най-богатата провинция на най-богатата европейска страна. Ако, не сте женена за чистокръвен ариец, едва ли ще Ви приемат, каквато и квалификация да имате. Не да си ходите на гости, да Ви поздравяват...
Потърсете статистика за Германия, средно на каква възраст в Германия, негерманците оставят децата си за колективно отглеждане. Това вече ще е аргумент. Ако има такава, де /статистика/.
Тя впрочем е хубаво да не включва турците, които предполагам /нямам конкретна информация/, едва ли са одобрили тази “екстра”!

Впрочем, висшето образование е пазар, който откакто влязохме в ЕС, беше съвсем умишлено унищожен. Така, както затворихме много други работни места, така и във висшето образование, “свободния пазар” си свърши работата. Разбира се с различни нпо-та и постоянната помия, изливаща се в медиите.

Последна редакция: сб, 26 окт 2019, 22:55 от aninica

# 22
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аха, ясно.

Значи първо (в първия пост на aninica), в "Западна Европа" си оставят децата в ясли на 4-5 месеца, после в началото на втория й пост говорим вече за "негерманците", а не за всички, а към края на втори пост да търся статистика, ама без турците, щото те не пасват на изложената теза. Grin А, да, по някое време вече не бяха децата, а дали си "приет", ако не си женен за"чистокръвен ариец" Flushed.

Супер, логиката на стъкмистиката е желязна. Не били компютри, а компоти...

Харесва ми как правите стъпките назад и излагате 4 различни тези в рамките на 2 мнения, за да изберете после части, които пасват на логиката ви, но този път не сработи. Wink

# 23
  • Мнения: 43
Бавария е най-богатата провинция на най-богатата европейска страна. Ако, не сте женена за чистокръвен ариец, едва ли ще Ви приемат, каквато и квалификация да имате. Не да си ходите на гости, да Ви поздравяват...
Потърсете статистика за Германия, средно на каква възраст в Германия, негерманците оставят децата си за колективно отглеждане. Това вече ще е аргумент. Ако има такава, де /статистика/.
Тя впрочем е хубаво да не включва турците, които предполагам /нямам конкретна информация/, едва ли са одобрили тази “екстра”!

Впрочем, висшето образование е пазар, който откакто влязохме в ЕС, беше съвсем умишлено унищожен. Така, както затворихме много други работни места, така и във висшето образование, “свободния пазар” си свърши работата. Разбира се с различни нпо-та и постоянната помия, изливаща се в медиите.

Не съм съгласна че е бил умишлено унищожен, просто се оказа че много страни са с доста по-добра социална система и можеш да учиш срещу същата инвестиция, каквато и в България, а нашите университети не успяха да реагират адекватно и да станат по-гъвкави. Да си любопитен е нормално за човек на 18 години и да искаш да опознаеш нови светове и култури, по-голяма част от студентите заминават заради самото преживяване, а не заради университетска програма.

# 24
  • Мнения: 24 467
А като е унищожено висшето образование у нас, що да щем тук да го учим, тогава?
Laughing
За останалото написано - няма смисъл дори да се коментира. Толкова е различно и разнообразно положението в различните държави, университети, специалности и изобщо- при различните хора, че подобни обобщения са нещо, което дори не си струва да се чете. Ка-моли да се обсъжда.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 082
Аха, ясно.

Значи първо (в първия пост на aninica), в "Западна Европа" си оставят децата в ясли на 4-5 месеца, после в началото на втория й пост говорим вече за "негерманците", а не за всички, а към края на втори пост да търся статистика, ама без турците, щото те не пасват на изложената теза. Grin А, да, по някое време вече не бяха децата, а дали си "приет", ако не си женен за"чистокръвен ариец" Flushed.

Супер, логиката на стъкмистиката е желязна. Не били компютри, а компоти...

Харесва ми как правите стъпките назад и излагате 4 различни тези в рамките на 2 мнения, за да изберете после части, които пасват на логиката ви, но този път не сработи. Wink

-----------------
Може да си интерпретирате както искате. Факт е, че платеното майчинство в Западна Европа е между 2 и 6 месеца. Изключвам малцинствени групи, от страната която давате за пример-Германия, защото те имат различни културни и религиозни убеждения от европейците. Това, за мен не е добро за децата. Вие давате пример, в най-богатата държава в ЕС - Германия и най-богатата и област - Бавария, че там германките си гледали децата много по- дълго.
Е, това е частен случай и примерът Ви е неподходящ.
Хората без роднини в ЕС, тръгнали голи и боси, с дипломи от безплатни или нискобюджетни висши училища, ги чака мизерия, която не включва само децата им. Тяхното отглеждане и добро състояние е ключов фактор за добруването на едно семейство. Когато си в България /и имаш роднини/, това ще се случи много по-лесно.
И това е само част от голямата картина на българските емигранти. Лошото е, че всичко им изглежда цветя и рози, докато не им се разклати нещо под краката. Я родителите в България се разведат или разболеят, я не може да създаде семейство, има всякакви ситуации.
Малцината късметлии /познавам и такива/, или са с Дипломи от престижни Университети, или са създали семейство с местен партньор, който има родители, наследство.

# 26
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съжалявам, но мнението Ви, за мен, е несвързано, да не говорим, че пишете неверни неща.

Първо, майчинството (платеното) в Германия не е нито 2, нито 6 месеца.

Второ, продължителността му НЕ зависи от това дали сте с немско или с "малцинствено" гражданство.

Трето, не съм говорила за "баварки", които си гледат дълго децата, а общо за жени - всяккави националности.

Четвърто, условностите, за които споменавате (несъздаване на семейство, разболяване на роднина и т.н.) могат да се случат независимо от това къде се намирате, за жалост, т.е. това не е аргумент.

Вижте, ако се чувствате по-добре, вярвайки, че всички емигрирали сме/са хора живеещи бедно, в лоши условия, че биваме постоянно сегрегирани по произход (поне 5 пъти се появява намекът в мненията Ви) и на всички ни е много зле, то мислете си го.

Но е обидно да подценявате аудиторията по такъв начин.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 082
Аудиторията лесно може да прецени, кой я подвежда:

“Майчинството е финансова помощ, предоставена на бременни жени, 6 седмици преди и 8 седмици след раждането.”

За Германия става въпрос!

http://rabotatami.com/germaniq-maichinstvo-roditelski-otpusk-detski-nadbavki/

# 28
  • Мнения: 24 467
Съжалявам, но не смятам, че наличието на този фактор е нещо, което предопределя избора на местоживеене.
И първо поясни какво е "майчинство"  - времето, когато майката е в болнични /това време и у нас не е сто години, нито дори половин/, време, през което майката или бащата могат да останат вкъщи да се грижат за децата и получават обезщетения? Това май и в Германия не е 6 седмици. Проследете информацията по-долу по този повод.

Ако ще сравняваме, да вземем да сравним в такъв случай и детските надбавки, обезщетенията за отглеждане на деца и семейните помощи за деца у нас и в Германия /виждам, че нея си харесала за сравнение/.

https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-bg/%D0%B3%D1%80%D … D1%82%D0%B2%D0%BE

Скрит текст:
"Базисните надбавки за отглеждане на дете са в размер от 65% до 100% от нетните доходи преди раждането. Колкото по-ниски са били доходите, толкова по-висок е процентът. Те са в размер на минимум 300 евро и максимум 1800 евро месечно. Бащите и майките имат право да получават надбавките общо за максимум 14 месеца и да разпределят помежду си периодите на получаване по своя преценка. Всеки един от родителите може да получава надбавките минимум 2 и максимум 12 месеца. Право на пълните 14 месеца се полага, когато и двамата родители участват в отглеждането на детето, вследствие на което пропускат трудови доходи. Като компенсация на отсъстващите трудови доходи на липсващия партньор, самотните родители имат право на пълните 14 месеца надбавки за отглеждане на дете.
Съществуват и други форми на надбавки за отглеждане на дете, напр. за родители, които по време на получаването на надбавките желаят да работят на непълен работен ден."

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 13:31 от Judy

# 29
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Aninica, надявам се поне да прочетете цитираното от Judy и да влезете в официалния сайт, за да се информирате. Вие самата говорехте за "гледане не дете", което излиза извън периода на въпросните 6-8 седмици преди/след раждане (надявам се!). Моля ви, изяснете първо позицията си и едва след това я излагайте, иначе дискусията става манджа с грозде, ако постоянно сменяте това, за което говорите.

Отделно от това, току-що завършил студент на 23-4-5 години дали няма първо да иска малко свобода, време за себе си, за връзка, да попътува, да поработи и посъбере пари и т.н. преди да роди дете? Не разбирам защо се забихте в тази тема с децата, като тя е един аспект от цялото и по която говорите в стил "така чух от една позната".

# 30
  • Мнения: 24 467
Да, така е, най-добре е човек да се информира от официални източници.
Иначе и живеещите "навън", и живеещите у нас всичко пречупват през собствената си гледна точка и ограничена информация, като основно целят, къде осъзнато, къде и по-често - неосъзнато, да валидират правилността на личните си избори и разсъждения. Което вече дори не е информираност и информиране.
Понеже нечий личен избор, предпоставките за него и последиците от него, не интересува никой друг, освен личността, която си го е направила.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 082
Платеното майчинство показва цялата философия на живот в съответната страна.  Да гледаш няколко седмици детето и да го оставиш за колективно отглеждане, за мен не е добре.
Съгласна съм с Криси, че преди създаването на семейство и деца, имате много време.
Ето още малко информация за платеният отпуск:

“ Франция
 Майчинството е 16 седмици, като 6 се взимат преди и 10 след раждането. Ако бременността е патологична се получават 2 допълнителни седмици. Изплащат се 100% от размера на трудовото възнаграждение. Периода може да нарасне до 26 седмици, като от тях 8 са преди раждането (това е за родителите, имащи трето дете). 34 седмици (от които 12 преди раждането) ползват майките, имащи близнаци. Французойките получават 31 % от отпуските си.
 Германия
 Майчинството в Германия е 14 седмици (6 се взимат преди и 8 след раждането). При многоплодна бременност се прибавят допълнителни 12 седмици. Изплаща се 100% от заплатата и 84% от отпуската. Жените, които решат да отглеждат децата си да 14 месеца получават 65% от заплатата и 84% от отпуската си.

Още за Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави | Социални грижи Framar.bg от Framar.bg: https://social.framar.bg/%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1 … D0%B0%D0%B2%D0%B8

# 32
  • Мнения: 24 467
Видно от линка, "платеното майчинство" не е няколко седмици. Не правиш разлика между обезщетение за бременност и раждане и такова, за отглеждане на малко дете.
Затова е хубаво човек да не се информира основно от анонимни форуми, а от официални източници.
Толкова по този въпрос от мен. Дадох един такъв.

Общи условия

Активация на акаунт