Дрескод в училище?

  • 5 606
  • 213
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 6 094
Носенето на униформи е заложено в правилника на училището, така че не може да откаже да я носи.

# 121
  • София
  • Мнения: 28 595
Да, но имат ли право да задължат родителите да я купуват?

# 122
  • София
  • Мнения: 6 094
Да, но имат ли право да задължат родителите да я купуват?
Ами правилникът на училището е задължителен. Като не ти харесва, местиш си детето в друго училище, в което няма униформа. Конституцията може да гарантира правото на образование, но не го гарантира в най-удобното за теб училище.

# 123
  • София
  • Мнения: 28 595
Не, аз не попитах дали могат да задължат сина ми да носи униформа, а дали могат да ме задължат да я купя?

П.П. Става въпрос за общинско училище.

# 124
  • София
  • Мнения: 38 523
Знаеш как е и какво казват на родителските. "Ние ме ви задължаваме. Ние не събираме парите. Вие си ги съберете, вие си ги купете."

# 125
  • София
  • Мнения: 28 595
Но ако аз имам правото да не я купя, те как ще задължат сина ми да я носи? Имам право да не я купя, но ако се възползвам от това право, синът ми нарушава правилника. Тук няма ли противоречие?

# 126
  • Мнения: 669
Т.е. забраната да се събират пари в училище се заобикаля, създавайки някакви "доброволни" организации, които го правят. А училището ни задължава да дадем пари на тази организация. Брилянтно!

Това ако не е демагогия!
-------------
И още нещо... Всички директори са надушили далаверата и скоро няма да останат училища без униформи. Ако някой е против, да се бори докато не е късно, защото няма да има и къде да си премести детето.
(Казвам го неслучайно, защото дочух че и другото близко/алтернативно училище в момента обмисля въвеждане на униформи.)
-----------
В нашето училище оняден връщаха деца без униформи.

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 15:34 от aaa73

# 127
  • София
  • Мнения: 2 846
Всеки си решава, разбира се, но аз не виждам смисъл в създаване на конфликт с училището, заради една униформа. Няма да е добре детето да е в такава ситуация, а и каузата ми се струва маловажна.

Когато в нашето училище до 7-ми клас въвеждаха униформи, имаше родители, даже най-голямата активистка беше от активните потребители на бг-мама, които започнаха кампания против. Писаха до общината, до МОН, май до съд стигнаха, ама пак въведоха униформите и като гледам, всички деца си ги носят. За мен това е да риташ срещу ръжен и то за нещо, което не е от фундаментално значение.

# 128
  • Мнения: 12 039
Носенето на униформи и въобще външният вид на учениците са разписани в Правилника за дейността на училището. Записвайки детето в дадено училище, родителят се съгласява с правилника на това училище. На това основание (ПДУ) ръководството, дежурен учител, охрана има право да не допусне в училище и в час ученик, който не е в съответния външен вид според ПДУ. Нещо повече пише се неизвинено отсъствие. Това е. Щом може да се купуват по N на брой помагала по даден предмет, може да се закупят и униформи щом е изискване на училището.
Миленака, не могат да те задържат да я купиш, но те задължават да я осигуриш. Ако можеш да я ушиеш и някой по-голям прехвърли на детето ти, няма проблем. Важното е ученикът да е с униформа през учебното време (от началото на първия час до края на последния час), включително и междучасията.
Ние подписахме на РС декларация, че децата ни ще се явяват в училище с униформа.
Ние пък имаме друг казус - дъщеря ми играе номера и след физическо на няколко пъти отказва да се преоблече. Засега й се разминава само със забележка. А и е със СОП, та минава метър. Все още. Което не означава, че аз вкъщи не давам указания какво и как. Иначе тя проблем няма както и останалите деца в града ни, защото са свикнали от невръстна възраст, че учениците носят униформа. Това виждат и го приемат за нормално, както и за част от това, да си ученик - носиш униформа, имаш раница, учебници, купуват ти майки или телефон...

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 15:35 от Mama Ru

# 129
  • София
  • Мнения: 28 595
Всъщност, не си длъжна да купуваш помагала.

# 130
  • София
  • Мнения: 2 846
Всъщност, не си длъжна да купуваш помагала.

Не си, ама е в полза на детето ти. Защото като дават домашни от помагалата или като работят в клас с тях, детето ти губи.

# 131
  • Мнения: 12 039
Ами контролните на дъщеря ми са тестове от помагалата по БЕ и математика. Късат листа от помагалата (предвидения тест) и попълват страницата на съответната група, според това, как ги е разпределила госпожата. Дава домашни в помагалата, а не в учебника и учебната тетрадка. С ответното пише забележки, че детето е без домашно. Миналата година й беше писала и двойка, защото не успяла да напише всичко (беше отсъствала)- времето в занималнята сутринта не й стигнало да напише и последното домашно за деня, успяла само със старите неща.

# 132
  • София
  • Мнения: 38 523
Говорим не какво е добре, какво ще те натиснат "да си решиш" доброзорно.
А какво е законно и задължително.
Миленака, аз съм се сблъсквала два пъти с такива противоречия.
Сериозно, пиши един мейл на Кастрева.
Или питай Дидева, тя ги знае наредбите.

# 133
  • Мнения: 12 039
Агент, ученикът е длъжен да спазва правилника за дейността на училището. Това е. Длъжен. Родителят е длъжен да осигури съответно облекло и материали - тетрадки, химикали и каквото там се иска. Това е. Задължение. Щом е в ПДУ си длъжен да го спазваш. За нарушение (неспазване) на ПДУ са предвидени съответните санкции.

# 134
  • София
  • Мнения: 28 595
Фрий, на мен никой копче не ми е казал, че синът ми не носи униформата, на другите родители – също. Но ако се наложи ще пишем, да. И няма аз да бъда първата, която ще скочи като познавам някои от останалите родители.

Мама Ру, в случая говорим за друго.
Какво става, ако правилникът противоречи на други закони (най-общо казано)?

Аз имам право да се възползвам от мое право. Но ако го направя, следва наказание. Нещо не е както трябва в тази картинка.

Общи условия

Активация на акаунт