Американски колеж - осемнадесета тема

  • 42 279
  • 753
  •   1
Отговори
# 360
  • В офиса
  • Мнения: 4 038
Резултатът на изпита, или успехът от предната учебна година не се отчита. Разходи за кредит, или разходи за друго ЧУ според мен не се отчитат. Не се взима предвид и дали нещо ти е еднократен доход за конкретната година (да кажем продажба, или бонус, или временна заетост по проект). За разходи за наем не знам.  Като цяло мисля че подходът им е формален. Усещането ми е че предимство имат: а) самотни родители (не се интересуват от съжителство на семейни начала) б) такива със сиви доходи. в) собственици на фирми с добри счетоводители г) хора, чиито имоти са формално прехвърлени на други лица (родители, сестри и братя) И изобщо всички добре познати начини за укриване на доходи чрез документи.
Със сигурност всички които вземат висока стипендия, ще изразят уверение колко е справедливо разпределението. Това е нормално. Но не очаквайте абсолютна справедливост при разглеждане на вашата заявка.

# 361
  • Мнения: 353
Благодаря, Тинкърбел.

# 362
  • Мнения: 8 263
От съжителство и издръжки за деца се интересуват, от собственост на децата също...
Успеха на изпита не оказва влияние, освен за пълните стипендии...

# 363
  • София
  • Мнения: 2 769
От съжителство и издръжки за деца се интересуват, от собственост на децата също...
Успеха на изпита не оказва влияние, освен за пълните стипендии...
А това значи ли че поканата за интервю за пълна стипендия също е обвързана с резултата от изпита?

# 364
  • Мнения: 8 263
От съжителство и издръжки за деца се интересуват, от собственост на децата също...
Успеха на изпита не оказва влияние, освен за пълните стипендии...
А това значи ли че поканата за интервю за пълна стипендия също е обвързана с резултата от изпита?
От покрилите критериите за сериозно финансиране канят на интервю тези с много висок успех (по мои наблюдения, не е декларирано никъде). Финансират се от фондации, техните представители вземат окончателното решение, съгласно критерии на фондацията.

# 365
  • Мнения: 1 301
Декларират се доходи и собственост. Укриването на доходи е нещо характерно за нашата страна и колежа не е разследващ орган. Така, че подавате документи и комисията решава. Колкото повече укрити доходи, толкова по-нисък % за намаляване на таксата-за да има за повече деца😜

# 366
  • Мнения: 6 958
А "много висок успех" топ 10 ли ще рече? И има ли значение резултатът конкретно на есето? Приятел беше споделил с мен, че есето е водещо.

# 367
  • София
  • Мнения: 5 079
А "много висок успех" топ 10 ли ще рече? И има ли значение резултатът конкретно на есето? Приятел беше споделил с мен, че есето е водещо.

По-вероятно топ 15 или 20. В условията пише за Общ успех от приемния изпит, но после селектирането на поканените кандидатие е на база есе (съчинение).

Критерии за определяне на пълните стипендии:

1. Одобрени документи за намаляване на учебната такса.

2. Резултати от съчинение - отговор на въпрос. Кандидатите ще бъдат поканени да напишат съчинението в колежа.

3. Интервю с кандидатите, избрани по резултати от съчинението.

4. Общ резултат от приемния изпит.

https://www.acs.bg/bg/admissions/scholarships/

# 368
  • Мнения: 8 263
А "много висок успех" топ 10 ли ще рече? И има ли значение резултатът конкретно на есето? Приятел беше споделил с мен, че есето е водещо.
Това няма как да се каже (за топ колко...) Няма публични списъци и не може да се види с каква оценка на есе са били конкретните поканени деца. Отделно есе се пише след поканване на деца за тези стипендии, преди интервюто. Това есе е решаващо, за другото - по-скоро не.
Всичко това след доказана финансова нужда.
Процента финансиране прави възможно плащането на таксата, а не удобно/комфортно плащането й. Т.е. по-малко е от това на което се надяваме, но с малко стягане на колана и приоритизиране на разходите таксата става възможна.

# 369
  • София
  • Мнения: 2 769
А "много висок успех" топ 10 ли ще рече? И има ли значение резултатът конкретно на есето? Приятел беше споделил с мен, че есето е водещо.

По-вероятно топ 15 или 20. В условията пише за Общ успех от приемния изпит, но после селектирането на поканените кандидатие е на база есе (съчинение).

Критерии за определяне на пълните стипендии:

1. Одобрени документи за намаляване на учебната такса.

2. Резултати от съчинение - отговор на въпрос. Кандидатите ще бъдат поканени да напишат съчинението в колежа.

3. Интервю с кандидатите, избрани по резултати от съчинението.

4. Общ резултат от приемния изпит.

https://www.acs.bg/bg/admissions/scholarships/
Призма, един въпрос По т.3
Това значи ли, че има кандидати, поканени за есе , но непоканени за интервю?

Peneva, a какво се разбира под “сериозно финансиране”?

# 370
  • София
  • Мнения: 5 079
Звездица, не съм наясно със стипендиите от личен опит, но доколкото знам канят повече от 4 деца да участват в избора на стипендиантите, като само част от тях стигат до интервю на база на есе /отново това са повече от 4 деца/ и на финала, след интервюто, 4 деца получават право на стипендии. Преди 2-3 години стипендиите бяха 3, отскоро са 4.

# 371
  • Мнения: 8 263
Ама как съм го написала само Joy
Имах предвид "голям % финансиране" Hands V
Очевидно семейството не може да плати повече от 20% (например, не знам точно числото) от таксата, но много искат това дете да се запише... Фондациите дават шанс за пълна стипендия. Ако не стане така, остава варианта с % финансиране от фонда на АК (до 90%).

# 372
  • Мнения: 1 970
Призма Ви е дала линка към сайта, четете там:

- Всеки, успешно издържал изпита може да кандидатства за пълна стипендия, като допълнително се въвежда в критериите условия - да има одобрени документи за намаляване на учебната такса.
Оттук насетне, кандидатите пишат есе, то е второ, различно от това по време на изпита, естествено
само част от тях - най-добрите, в зависимост от резултатите на есето (както е обявено) , единици, се канят на интервю.

Така че, да, може да се явиш за есе, но да не те поканят на интервю.

Сериозно финансиране е стипендия над 50%, поне според мен.
По наше време бяха много малко, обикновено даваха 10-30% за да има за повече деца, а и все пак, според мен, по-рядко хора без възможности насочват децата си да кандидатстват в Колежа, което е жалко. В интерес на истината, това е единствената частна гимназия с такива големи възможности за финансиране на учениците си, разбира се, неслучайно...Но всяка година е различно и е според случая, конкретно , индивидуално.
За времето на две деца в Колежа, без да се засичат, много рядко съм се срещал с очевидно несправедливо дадена стипендия. Не че някой го обявява публично, но все пак с времето и покрай децата и с родителите, нерядко ставаше ясно кой е спонсориран. Разбира се, всяка година се подават наново документи...
Не пасат трева в Бизнес отдела, а и доказано засичат информацията, не бих казал че е формално.

# 373
  • София
  • Мнения: 2 769
Prizma
Peneva

Благодаря и на двете за разяснението.
Призма, аз си мислех, че всички, поканени за пълна стипендия, после се явяват и на интервю, но пък може и да са ги разслоили процесите и това да е още една стъпказа отсяване.

Peneva, разбрах за финансирането и за критериите, сега за висок успех да те попитам какво се разбира?
Ох, извинявам се за многото въпроси, ама пусто като обичам,  цифрите за да си представя картината ☹

# 374
  • София
  • Мнения: 16 220
След първата година за да продължават да получават стипендията имат изискване за успех над 5.90.

Общи условия

Активация на акаунт